Jump to content

Το Πέρασμα Από Τη Γη.


Recommended Posts

Η υποθεση της "εξωγηινης παρεμβασης" υποστηριζεται κυριως απο το εξης

επιχειρημα: Η εξελιξη πιθηκανθρωπων σε Homo sapiens εγινε υπερβολικα γρηγορα

για τα δεδομενα της "θεωριας της εξελιξης". Αυτο παραπεμπει σε καποιο καταλυτικο

παραγωντα εξω απο τα συνηθισμενα. Επισης υπαρχουν και αλλες "παραξενες" διαφορες

μεταξυ του παλιου ειδους και του νεου(ανθρωπων), οπως η διαφορα στα χρωμοσωματα.

 

Επισης αν διαβασει κανεις αρχαιες μυθολογιες, ενα κοινο τους στοιχειο ειναι η ανάμιξη

ανθρωπων και "θεων" και η δημιουργια απογονων. Αυτο ειναι που πυροδοτει και ολες

τις θεωρίες για εξωγηινους που κατεβηκαν στη Γη κλπ...

 

 

 

*** Ο Νταινικεν εχει αποδειχθει απατεωνας και ο Σιτσιν μαλλον τα εχει "μαγειρεψει" οπως

τον βολευαν...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ παιδιά νομίζω ότι έχουν κάποια βάση τα λεγόμενα του φίλου Grey τώρα που έκανε περισσότερη ανάλυση για το πώς δηλαδή βρεθήκαμε εδώ στη Γη .Και εξηγούμαι: οι αναφορές που παραθέτει από τη Βίβλο σίγουρα περιέχουν κάποια νοήματα τα οποια διατυπώνονται πλαγίως. Το θέμα είναι να τα αποδείξουμε. Το ίδιο η Ελληνική μυθολογία και η μυθολογία των Σουμέριων οι οποίες ίσως είναι πλάγιες μεταφορές πραγματικών γεγονότων.Στο ότι οι εχθροι μας μας επέτρεψαν να βγούμε από το Μεσαίωνα, πάλι ο φίλος Grey έχει δίκαιο διότι στα εκατομμύρια χρόνια ανθρώπινης ιστορίας, νοητικά προχωρούσαμε ελάχιστα, ενώ στα τελευταία 400 χρόνια κάναμε άλματα. Αλήθεια γιατί; Τώρα στο ότι, κάποιοι ήρθαν εδώ, βρήκαν τους Homo Erectus και τους έκαναν Homo Sapiens, πάλι ίσως ο φίλος Grey να έχει δίκαιο. Οι επιστήμονες, ιστορικοί και αρχαιολόγοι, απέδειξαν ότι ο Homo Sapiens από τον οποίο μετά προήλθε ο Homo Sapiens Sapiens του οποἰου είμαστε απόγονοι, εμφανίστηκε ξαφνικά στη Γη. Ηταν ένας προηγμένος άνθρωπος, είχε μεγαλύτερο εγκέφαλο διαφορετικά χρωματοσώματα και δεν είχε καμιά απολύτως σχέση με τον Erectus. Ηταν ένα διαφορετίκο είδος που υπερίσχυσε πάνω στον Erectus. Πώς γίνεται να εμφανιστεί ξαφνικά; Για αυτό ας το ψάξουμε καλύτερα το θέμα. Πως άραγε βρεθήκαμε έδω στη Γη.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ας το ψάξουμε καλύτερα το θέμα. Πως άραγε βρεθήκαμε έδω στη Γη.

 

Aν μου επιτρέπεις όμως,ας το κάνουμε σωστά.

 

Οι "κρυφές αναφορές" της φτιαχτής Βίβλου και τα κοινά σημεία

των μυθολογιών που σκοπό είχαν(κατ'εμε)να εξηγήσουν και όχι

να αποκαλύψουν δεν νομίζω οτι είναι ο σωστός τρόπος.

Αν πραγματικά θέλουμε να το ψάξουμε μπορούμε να κάνουμε

φύλο και φτερό τόσες και τόσες επιστήμες(και δεν νομίζω οτι

έστω και μια από αυτες θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με την περίπτωση

εξωγήινων όταν έχει τόσες άλλες πιθανές περιπτώσεις..)

 

edit:

διότι στα εκατομμύρια χρόνια ανθρώπινης ιστορίας, νοητικά προχωρούσαμε ελάχιστα, ενώ στα τελευταία 400 χρόνια κάναμε άλματα

1ον,δεν το ξέρουμε αυτό,οι γραπτές πηγές που έχουμε στην διάθεση

μας δεν καλύπτουν ούτε το 1/100 του χρονου ύπαρξης του ανθρώπου.

2ον,αλλά από όσες έχουμε,ξεχνάς την πνευματική άνθηση της Αθήνας?

τις γνώσεις των κατοίκων και του ιερατείου της Αιγύπτου δίπλα στον Νείλο?

την πολιτιστική έκρηξη της Ρώμης?την παντοδυναμία της Θήρας?πάντα

υπήρχαν άνοδοι και κάμψεις..{αν σου αρεσουν οι φήμες μπορώ να πω

και για την Ατλαντίδα :P )

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε παράδεισο δεν εννοούμε πάντα τον παράδεισο της γέννεσις,αλλά είναι μια γενικότερη ουτοπική έννοια και ένα μέρος που περιγράφετε και σε ανατολικές θρησκείες.

 

Δες για την οξείδωση και την γήρανση σε όλο το διαδίκτυο.

Επίσης είναι αποδεδειγμένο πως ο έλεγχος της αναπνοής σε πιο χαμηλούς ρυθμούς,μειώνει τους χτύπους της καρδιάς,χαλαρώνει τους μύες και χρειάζεται το ανθρώπινο σώμα λιγότερο οξυγόνο για να λειτουργήσει.Αρα δεν φθείρεται γρήγορα.

 

Τα έχω ακούσει και στο Λιακό αυτά. Δεν ξέρω αν δουλεύει αυτό με το οξυγόνο, πάντως δεν είναι πρακτικό να βάζεις το σώμα στην "αναμονή"... Και δύσκολο είναι... και έχεις και δουλειές να κάνεις...

 

 

Δηλώνω άγνοια επί του συγκεκριμένου. Μακάρι να βρεθεί το ελιξήριο της ζωής.

 

Είμαστε πολύ κοντά.

 

 

Αυτοί που το κρατάν όπως λες μυστικό ήδη ζουνε περισσότερα χρόνια? και ποιοι είναι τελικα?

 

Δεν είπα αν ζουν ή δε ζουν περισσότερο κάποιοι, να στο εξηγήσω καλύτερα: Γενικά, όταν κάποια εφεύρεση πουλάει την κάνουν πατέντα και την κρατούν κρυφή και εμπορεύονται ΜΥΣΤΙΚΑ το δικαίωμα χρήσης και ΔΕΝ το ανακοινώνουν δημόσια για πολλούς και διάφορους λόγους. Μόλις τελειώσουν αυτά τα παζάρια και βγάλουν τα λεφτά τους όλοι όσοι είναι να βγάλουν, τότε τα μαθαίνουμε εσύ και εγώ. Έτσι γίνεται στην ΙΔΙΩΤΙΚΗ επιστημονική έρευνα, όπου και πέφτουν τα εκατομμύρια δολάρια βροχή. Στην ΔΗΜΟΣΙΑ πληρώνεσαι κάτι λίγα από το κράτος ασχολείσαι με εμπορικώς αδιάφορα θέματα και δημοσιεύεις ΑΜΕΣΩΣ μόλις το βρεις για να μη σε προλάβει άλλος. Και εκεί όμως γίνονται κομπίνες...

 

Η ανακάλυψη έγινε το 1984 και αναγνωρίστηκε με το βραβείο Νόμπελ το 2009, υποθέτω ότι πέρασε κάποιος χρόνος μέχρι να τις πιστέψουν τις καημένες... Άρα το παιχνίδι με τις πατέντες έχει ήδη παιχτεί λογικά (5 + 20 χρόνια). Για αυτό και το ξέρουμε όλοι εμείς τώρα... Δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν υπάρχει το φάρμακο. Είναι άλλη υπόθεση, πολύ δυσκολότερη. Κανένας δε θα σε ενημερώσει σε ποια φάση είναι οι έρευνες στα ΙΔΙΩΤΙΚΑ εργαστήριά του.

 

Τώρα ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, είναι πανεύκολο για έναν λεφτά να κρυφτεί και αν ζει 1000 χρόνια να μην αντιληφθούμε το παραμικρό. Ανά 10 χρόνια αλλάζει χώρα και όνομα. Αν δε χρωστάς και δεν καταζητείσαι είναι νομιμότατο να αλλάξεις το όνομά σου και φυσικά να αλλάξεις και χώρα διαμονής γιατί στους λεφτάδες - ένα περίεργο πράγμα... :P - οι βίζες βγαίνουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Βηλφεγώρ, οι επιστημονικές αποδείξεις για ένα ζήτημα δεν βασίζονται μόνο στις γραπτές πηγές αλλά και σε αρκετά άλλα ευρήματα (πηγές) και όλα μαζί συνδιάζονται για να βγάλουν το αποτέλεσμα. Σου θέτω ένα ερώτημα: γιατί ο άνθρωπος για εκατομμύρια χρόνια ήταν σχεδόν στάσιμος. Πως εμφανίστηκε ξαφνικά ο Homo Sabiens, που ήταν ένα νέο είδος χώρις προηγούμενη συνέχεια 200,000 χρόνια πριν και γιατί η εξέλιξη του 10,000 πριν υπήρξε ραγδαία και τέλος γιατί 400 χρόνια πριν η πρόοδος του είναι αλματώδης; Γιατί χάθηκαν τα προηγούμενα είδη ανθρώπου; Όταν λες- Οι "κρυφές αναφορές" της φτιαχτής Βίβλου και τα κοινά σημεία των μυθολογιών που σκοπό είχαν(κατ'εμε)να εξηγήσουν και όχι να αποκαλύψουν τι εννοείς, τι να εξηγήσούν; Άντε τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες μου θυμίζουν ένα βιβλίο του Έριχ φον Νταινικεν που είχα διαβάσει παλιά με τίτλο Αναμνήσεις από το μέλλον. Ήταν πολύ ενδιαφέρον είχε μια παρόμοια θεωρία με αυτή που περιγράφεις ότι όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί ήταν αποτέλσμα εξωγήινης παρέμβασης ή βοήθειας. Θυμάμαι είχε ανακαλύψει ζωγραφιές σε σπήλαια που έδειχναν κάποια όντα που έμοιαζαν με αστροναύτες, κάτι κρυστάλλινα κρανία, και τα σχήματα στην κοιλάδα Νάζκα.

Αλλά τελικά τον διέψευσαν γιατί τα ευρήματά του είχαν λογική εξήγηση.

Η υποθεση της "εξωγηινης παρεμβασης" υποστηριζεται κυριως απο το εξης επιχειρημα: Η εξελιξη πιθηκανθρωπων σε Homo sapiens εγινε υπερβολικα γρηγορα για τα δεδομενα της "θεωριας της εξελιξης". Αυτο παραπεμπει σε καποιο καταλυτικο παραγωντα εξω απο τα συνηθισμενα. Επισης υπαρχουν και αλλες "παραξενες" διαφορες μεταξυ του παλιου ειδους και του νεου(ανθρωπων), οπως η διαφορα στα χρωμοσωματα.

 

Επισης αν διαβασει κανεις αρχαιες μυθολογιες, ενα κοινο τους στοιχειο ειναι η ανάμιξη ανθρωπων και "θεων" και η δημιουργια απογονων. Αυτο ειναι που πυροδοτει και ολες τις θεωρίες για εξωγηινους που κατεβηκαν στη Γη κλπ...

 

*** Ο Νταινικεν εχει αποδειχθει απατεωνας και ο Σιτσιν μαλλον τα εχει "μαγειρεψει" οπως

τον βολευαν...

 

Απαντώ συνολικά και στους δυο. Από τα επιχειρήματα που παραθέτει ο Ντεβα, είναι ολοφάνερο ότι κάτι συμβαίνει. Οι συγγραφείς στους οποίους αναφέρεται είναι όντως κάποιοι που έγραψαν κάτι εντυπωσιακό με σκοπό το κέρδος, αν είναι απατεώνες ή αν τα μαγείρεψαν ή αν τους διέψευσαν δεν το ξέρω αλλά και αν ακόμα είναι έτσι, δεν σημαίνει ότι ΓΕΝΙΚΑ δεν ισχύει αυτό που λένε. Σημαίνει απλά ότι "συμπλήρωσαν" μόνοι τους τις αποδείξεις που τους έλειπαν για να πουλήσουν τα βιβλία. Απάτη μεν, αλλά δεν αποκλείεται να έχουν δίκιο. Αν και δεν είπα υποχρεωτικά για εξωγήινους... Δεν γνωρίζουμε αν ήταν εξωγήινοι ή πνευματικά όντα από το αστρικό πεδίο. Η θεωρία των εξωγήινων φαίνεται πιο λογική στους πολλούς, αν όμως το ψάξετε λίγο - π.χ. τους εξωγήινους ποιος παρενέβη και τους έφτιαξε; και ποιος τους έδωσε τον δικό τους πολιτισμό; - η θεωρία των πνευματικών όντων προκύπτει να είναι πιο λογική...

 

 

Εγώ παιδιά νομίζω ότι έχουν κάποια βάση τα λεγόμενα του φίλου Grey τώρα που έκανε περισσότερη ανάλυση για το πώς δηλαδή βρεθήκαμε εδώ στη Γη . Και εξηγούμαι: οι αναφορές που παραθέτει από τη Βίβλο σίγουρα περιέχουν κάποια νοήματα τα οποια διατυπώνονται πλαγίως. Το θέμα είναι να τα αποδείξουμε. Το ίδιο η Ελληνική μυθολογία και η μυθολογία των Σουμέριων οι οποίες ίσως είναι πλάγιες μεταφορές πραγματικών γεγονότων.

 

Είχα μελετήσει πολύ τη βίβλο για να μπορώ να αντικρούω διάφορους από το περιβάλλον μου που μου έλεγαν ότι η θρησκεία ισχύει, ότι κάνω λάθος και ότι θα... χαθεί η ψυχή μου κλπ. κλπ. και γενικώς μου έπρηζαν τα ούμπαλα. Τώρα "βάζω κάτω" ακόμα και παπάδες... και δε με ενοχλούν πλέον άλλο... Η απορία που είχα από ήταν πώς είναι δυνατόν να βγαίνει ο... καλός θεούλης ότι είναι ένα τέρας! Υπέθετα τότε ότι ήταν όλα ψέματα του ιερατείου. Κάτι όμως δε μου "καθόταν καλά". Τόσα "θαύματα" και υπερφυσικά φαινόμενα δε μπορεί να είναι όλα ψέματα και ήταν πολλά και αρκετά από αυτά ενώπιον εκατοντάδων ή και χιλιάδων μαρτύρων. Δε μπορεί, κάτι ύποπτο συμβαίνει εδώ πέρα. Κάτι πολύ ισχυρό και πολύ κακό ήταν εδώ και δούλευε - και μας δούλευε, μπορώ να πω... - και δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό. Αυτό που απάντησε στα ερωτήματά μου ήταν το σάιτ του Σίτσιν που αν και δε δέχομαι 100% ότι λέει, ωστόσο μου έδωσε την ιδέα για τη λύση του προβλήματος "κακός θεός".

 

Το θέμα δεν είναι να το αποδείξουμε, κάτι τέτοιο είναι αδύνατον. Δε μπορείς να πας να σκάψεις όλη τη Μεσοποταμία... Ακόμα και αν μπορούσες, νομίζεις ότι θα άφηναν αυτοί που έφυγαν υποχωρώντας οτιδήποτε τεχνολογικά ανώτερο για να πέσει στα χέρια του εχθρού ή ο εχθρός που ήρθε και κατέλαβε τη γη θα άφηνε αποδείξεις ότι είναι ψεύτης; Θα ήταν θαύμα αν έβρισκες αποδείξεις. Το θέμα λοιπόν είναι τουλάχιστον να μη χάφτουμε ψέματα και να είμαστε λίγο καχύποπτοι έναντι "σωτήρων" που έρχονται να μας "σώσουν", ιδίως όταν ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ότι εκείνοι μας βύθισαν ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ στο σκοτάδι και μας πήγαιναν με την όπισθεν επί 1,5 χιλιετία...

 

Η υποχώρηση περιγράφεται σε κείμενο των Σουμέριων του 1960 π.Χ. στην Ur επί των ημερών του Terah, πατέρα του Αβραάμ πριν φύγει για Haran:

 

A Sumerian text from 1960 BC (at about the time Τerah moved his family from Ur to Haran) could well hold the initial key, for it states, 'The gods have abandoned us like migrating birds. Smoke lies on our cities like a shroud'."

 

Πηγή: Laurence Gardner, "Genesis of the Grail Kings" (1999) on page 18

 

Καίγονταν οι πόλεις και οι θεοί έφευγαν πετώντας. Αυτό λέει το κείμενο με απλά λόγια. Αυτό τι σημαίνει; ότι ο κατακλυσμός δεν άρκεσε για να ηττηθούν ολοκληρωτικά οι θεοί που ήταν με το μέρος μας - από τον εχθρό. Παρέμειναν στη Γη και πολεμούσαν μέχρι την περίοδο που έζησε ο Τerah, ο πατέρας του Αβραάμ. Έτσι εξηγείται - και εδώ είναι μια ακόμα λογική ασυνέπεια στη βίβλο - γιατί παρά την σωτηρία του Νώε (Ζιζούντρα) από το μοναδικό αληθινό θεό Γιαχβεχ, οι... ξεχασιάρηδες απόγονοί του τον ξεχνούν ενώ παράλληλα θυμούνται τους προηγούμενους ψεύτικους pagan gods - τους προ του κατακλυσμού - και επιστρέφουν σε αυτούς. Δεν είναι παράλογο να ξεχάσουν το σωτήρα της γενιάς τους και μοναδικό αληθινό θεό και να θυμούνται πολύ καλά τους παλιούς ψεύτικους θεούς πριν τον κατακλυσμό;

 

 

Στο ότι οι εχθροι μας μας επέτρεψαν να βγούμε από το Μεσαίωνα, πάλι ο φίλος Grey έχει δίκαιο διότι στα εκατομμύρια χρόνια ανθρώπινης ιστορίας, νοητικά προχωρούσαμε ελάχιστα, ενώ στα τελευταία 400 χρόνια κάναμε άλματα. Αλήθεια γιατί;

 

Γιατί πιθανότατα έχασαν τον έλεγχο της Γης, επειδή μάλλον τους νίκησαν και πάλι αυτοί που μας έφτιαξαν. Υπάρχουν όμως τρομερές δυσκολίες για να επικοινωνήσουν ξανά μαζί μας με τρόπο που δεν θα προκαλέσει σοκ, μαζικές αυτοκτονίες, πόλεμο κλπ.

 

Πρώτον γιατί έχουμε μάθει από γονείς, εκπαίδευση, σύστημα κλπ. να τους θεωρούμε pagan gods = διαόλους. Παρόλο που υπάρχουν οι καταστροφικές εκείνες δυνάμεις που θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε σαν "διαόλους" ωστόσο οι συγκεκριμένοι "θεοί" δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς τους "διαόλους"...

 

Δεύτερον, ακόμα και όταν θα λυθεί το πρώτο - γιατί ο κόσμος ξύπνησε πια και αρχίζει και βλέπει διαφορετικά τα πράγματα και αρχίζει να λύνεται το πρώτο - υπάρχουν ακόμα οι λόγοι για τους οποίους χάσαμε την πρώτη φορά και που συνοψίζονται στον κίνδυνο ενός μεταξύ μας πολέμου... Δεν ξέρουν αν μπορούν να μας εμπιστευθούν.

 

Τρίτον υπάρχουν εδώ κάποια κατεστημένα πολιτικοθρησκευτικά τα οποία ήταν των "άλλων" - βλέπε Σιωνιστές - που έχουν ακόμα εξουσία και μπορεί να προκαλέσουν μακελειό για να μην "αποκαθηλωθούν"... Δεν θέλουν να σκοτώσουν κάποιους από μας για να σώσουν τους υπόλοιπους και προτιμούν να περιμένουν άλλωστε 400 χρόνια για αυτούς δεν είναι πολλά.

 

 

Τώρα στο ότι, κάποιοι ήρθαν εδώ, βρήκαν τους Homo Erectus και τους έκαναν Homo Sapiens, πάλι ίσως ο φίλος Grey να έχει δίκαιο.

 

Οι επιστήμονες, ιστορικοί και αρχαιολόγοι, απέδειξαν ότι ο Homo Sapiens από τον οποίο μετά προήλθε ο Homo Sapiens Sapiens του οποἰου είμαστε απόγονοι, εμφανίστηκε ξαφνικά στη Γη. Ηταν ένας προηγμένος άνθρωπος, είχε μεγαλύτερο εγκέφαλο διαφορετικά χρωματοσώματα και δεν είχε καμιά απολύτως σχέση με τον Erectus. Ηταν ένα διαφορετίκο είδος που υπερίσχυσε πάνω στον Erectus. Πώς γίνεται να εμφανιστεί ξαφνικά;

 

Έλα ντε... Μωρέ δίκιο έχω...

 

 

Για αυτό ας το ψάξουμε καλύτερα το θέμα. Πως άραγε βρεθήκαμε έδω στη Γη.

 

....

 

 

Aν μου επιτρέπεις όμως,ας το κάνουμε σωστά.

 

... αλλά πού να το βρω, ο άμοιρος; Πώς δηλαδή να το κάνουμε σωστά; Λέγοντας πως δεν υπάρχει τίποτα ύποπτο και όλα είναι εξηγημένα;

 

 

Οι "κρυφές αναφορές" της φτιαχτής Βίβλου και τα κοινά σημεία των μυθολογιών που σκοπό είχαν(κατ'εμε)να εξηγήσουν και όχι να αποκαλύψουν δεν νομίζω οτι είναι ο σωστός τρόπος.Αν πραγματικά θέλουμε να το ψάξουμε μπορούμε να κάνουμε φύλο και φτερό τόσες και τόσες επιστήμες(και δεν νομίζω οτι έστω και μια από αυτες θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με την περίπτωση εξωγήινων όταν έχει τόσες άλλες πιθανές περιπτώσεις..)

 

Διαφωνώ και δεν είπα ότι είναι υποχρεωτικά εξωγήινοι. Κάνε φύλλο και φτερό ότι θες. Παντού θα βρεις αυτά που κι εγώ λέω. Λογικές ασυνέπειες και κενά που δημιουργούν αυτές τις υποψίες.

 

 

edit:

1ον,δεν το ξέρουμε αυτό,οι γραπτές πηγές που έχουμε στην διάθεση μας δεν καλύπτουν ούτε το 1/100 του χρονου ύπαρξης του ανθρώπου.

2ον,αλλά από όσες έχουμε,ξεχνάς την πνευματική άνθηση της Αθήνας? τις γνώσεις των κατοίκων και του ιερατείου της Αιγύπτου δίπλα στον Νείλο? την πολιτιστική έκρηξη της Ρώμης? την παντοδυναμία της Θήρας?πάντα υπήρχαν άνοδοι και κάμψεις..{αν σου αρεσουν οι φήμες μπορώ να πω και για την Ατλαντίδα )

 

Η Ατλαντίδα ΔΕΝ είναι φήμη, τα έγραψε και ο Πλάτωνας και ήταν γνωστή και στους Αιγύπτιους. Την έχουν βρει μάλλον- άλλωστε ο Πλάτωνας το λέει ξεκάθαρα: "απέναντι απ' τις στήλες του Ηρακλέους" - απλά δεν ασχολείται κανένα ίδρυμα με το θέμα γιατί ήταν απλά ένας ακόμα αρχαίος πολιτισμός και προτιμούν να το αφήσουν έτσι παρά να πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους για να ξεθάβουν αμφορείς και κολώνες από το βυθό...

 

Για τα υπόλοιπα που λες τώρα, ναι, υπήρχε ακμή και παρακμή όμως η τεχνολογία ήταν πάντα η γνωστή αρχαία τεχνολογία - υπήρχε και η υπερτεχνολογία των θεών αλλά δεν την είχαν άνθρωποι- και μόνο τα τελευταία 400 χρόνια είχαμε αυτήν τεράστια εξέλιξη. Και ουδέποτε άλλοτε στην Ιστορία δεν είχαμε 1,5 χιλιετία οπισθοδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Βηλφεγώρ, οι επιστημονικές αποδείξεις για ένα ζήτημα δεν βασίζονται μόνο στις γραπτές πηγές αλλά και σε αρκετά άλλα ευρήματα (πηγές) και όλα μαζί συνδιάζονται για να βγάλουν το αποτέλεσμα. Σου θέτω ένα ερώτημα: γιατί ο άνθρωπος για εκατομμύρια χρόνια ήταν σχεδόν στάσιμος. Πως εμφανίστηκε ξαφνικά ο Homo Sabiens, που ήταν ένα νέο είδος χώρις προηγούμενη συνέχεια 200,000 χρόνια πριν και γιατί η εξέλιξη του 10,000 πριν υπήρξε ραγδαία και τέλος γιατί 400 χρόνια πριν η πρόοδος του είναι αλματώδης; Γιατί χάθηκαν τα προηγούμενα είδη ανθρώπου?

Πριν ασχοληθούμε με το ερώτημα έχω να σου θέσω εγώ ένα..

τα παραπάνω από που τα ξέρεις?και πάνω σε αυτά,έχεις κανει

αναλυτική έρευνα με έρευνες μεγάλων ερευνητών,θεωρίες επί

θεωριών κτλ κτλ?

Γιατί αν όχι πέφτουμε στην παγίδα του να παίρνουμε μόνο ένα

μέρος των ευρημάτων και να αφήνουμε την φαντασία μας να

οργιάζει.

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα,ποτέ δεν με ενδιέφερε

αρκετά το πως εξελίχθηκαν τα είδη,τι σου φαίνεται πιο λογικό

όμως,να αναπτύχθηκε σε κάποιο σημείο της γης μια ομάδα

όντων με σχετικά μεγαλύτερο εγκέφαλο και σώμα λόγω των

καλύτερων φυσικων συνθηκών και στην συνέχεια να εξαπλώθηκε

(και να κυριάρχησε σε κάποιες περιοχές)ή το να κατέβηκαν οι

εκπεσόντες άγγελοι που αναφέρει η Βίβλος και οι ερπετάνθρωποι

που ζωγραφίζουν οι Μεσσοποτάμιοι που αφού υποδούλωσαν

τους αδύναμους θνητούς και έκαναν πειράματα πάνω τους,πρώτα

τους χάρισαν την αιώνια ζωή και μετά την πήραν πίσω κάνοντας την

με ελαφρά πηδηματάκια?

Τέλος..τα τελευταία 5000 χρόνια ξέρουμε οτι η ανθρώπινη φυλή

αναπτυσσόταν ραγδαία επειδή έχουμε τις γραπτές πηγές και σε

μερικές(λίγες)περιπτώσεις κάποια υποτυπώδη δείγματα κτηρίων..

Τα τελευταία 400 χρόνια ναι,η εξέλιξη του ήταν αλματώδης,επίσης

αλματώδης ήταν όμως όπως ξαναείπα και την εποχή της Θήρας,

την εποχή των Μινωιτών,την εποχή της Αρχαίας Αθήνας,αν θέλεις

να μάθεις γιατί μπορείς κάλλιστα να εξετάσεις την δουλειά ιστορικών,

ψυχολόγων και κοινωνιολόγων,είμαι σίγουρος οτι θα βρεις μια πολυ

καλύτερη και τεκμηριωμένη απάντηση.

τι εννοείς, τι να εξηγήσούν; Άντε τα λέμε.

 

τα μυστήρια του κόσμου!

τους μηχανισμούς με τους οποίους το σύμπαν κινεί τα εκατοντάδες

χιλιάδες νήματα των οργανισμών και των περιστάσεων.

(αν και δεν νομίζω οτι τα πήγαν και τόσο καλά)

 

... αλλά πού να το βρω, ο άμοιρος; Πώς δηλαδή να το κάνουμε σωστά; Λέγοντας πως δεν υπάρχει τίποτα ύποπτο και όλα είναι εξηγημένα;

 

προτιμόντας να εξετάσουμε επιστήμες στις οποίες δεκάδες άνθρωποι

αφιέρωσαν δεκάδες χρόνια για να παράγουν κάτι αντικειμενικό και τεκμηριωμένο

προτού αρχίσουμε να αμολάμε ιστορίες και θεωρίες τις οποίες υποστηρίζουν

κάποια άτομα επειδή έτσι "φαίνεται να εξηγούνται οι ασάφειες και τα κρυφά

σημεία των Γραφών αποκαλύποντας την αρχαία αλήθεια".

 

Η Ατλαντίδα ΔΕΝ είναι φήμη, τα έγραψε και ο Πλάτωνας και ήταν γνωστή και στους Αιγύπτιους. Την έχουν βρει μάλλον- άλλωστε ο Πλάτωνας το λέει ξεκάθαρα: "απέναντι απ' τις στήλες του Ηρακλέους" - απλά δεν ασχολείται κανένα ίδρυμα με το θέμα γιατί ήταν απλά ένας ακόμα αρχαίος πολιτισμός και προτιμούν να το αφήσουν έτσι παρά να πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους για να ξεθάβουν αμφορείς και κολώνες από το βυθό...

 

Το έγραψε και ο Βερν στις είκοσι χιλιάδες λεύγες κάτω από την θάλασσα.

Επίσης είπε και για μια χρονομηχανή,δεν νομίζω οτι το είπε τυχαία..Μάλλον

κάτι είχε ανακαλύψει ο άνθρωπος..αλλά τον κυνηγούσαν οι σπιούνοι των

αρχαίων κυρίων μας φαίνεται..

 

Για τα υπόλοιπα που λες τώρα, ναι, υπήρχε ακμή και παρακμή όμως η τεχνολογία ήταν πάντα η γνωστή αρχαία τεχνολογία - υπήρχε και η υπερτεχνολογία των θεών αλλά δεν την είχαν άνθρωποι- και μόνο τα τελευταία 400 χρόνια είχαμε αυτήν τεράστια εξέλιξη. Και ουδέποτε άλλοτε στην Ιστορία δεν είχαμε 1,5 χιλιετία οπισθοδρόμηση.

 

Ποιά ιστορία?των 4000 χιλιάδων χρόνων?

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν ασχοληθούμε με το ερώτημα έχω να σου θέσω εγώ ένα.. τα παραπάνω από που τα ξέρεις?και πάνω σε αυτά, έχεις κανει αναλυτική έρευνα με έρευνες μεγάλων ερευνητών, θεωρίες επί

θεωριών κτλ κτλ?

 

Ποιών από όλους; Γιατί άλλος λέει έτσι και άλλος λέει αλλιώς. Όλοι όμως έχουν κοινό. Πληρώνονται από τρίτους για να "αποδείξουν" απόψεις που αρέσουν στα αφεντικά τους...

 

 

Γιατί αν όχι πέφτουμε στην παγίδα του να παίρνουμε μόνο έναμέρος των ευρημάτων και να αφήνουμε την φαντασία μας να οργιάζει.

 

Δηλαδή, εκείνη την πλάκα των Ακκάδιων που δείχνει το δέντρο της ζωής της Καμπάλα να το φρουρούν κάτι φτερωτοί, χιλιετίες πριν γραφτεί η Γέννεση και η Καμπάλα τι να την κάνουμε; Α ναι! ξέρω! να κάνουμε πως δεν την είδαμε, για να μη θυμώσουν οι Εβραίοι, σωστά; Η φαντασία - και όχι μόνο :P - είναι καλό να οργιάζει πού και πού...

 

 

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα,ποτέ δεν με ενδιέφερε αρκετά το πως εξελίχθηκαν τα είδη,τι σου φαίνεται πιο λογικό όμως,να αναπτύχθηκε σε κάποιο σημείο της γης μια ομάδα

όντων με σχετικά μεγαλύτερο εγκέφαλο και σώμα λόγω των καλύτερων φυσικων συνθηκών και στην συνέχεια να εξαπλώθηκε (και να κυριάρχησε σε κάποιες περιοχές)ή το να κατέβηκαν οι

εκπεσόντες άγγελοι που αναφέρει η Βίβλος και οι ερπετάνθρωποι που ζωγραφίζουν οι Μεσσοποτάμιοι που αφού υποδούλωσαν τους αδύναμους θνητούς και έκαναν πειράματα πάνω τους,πρώτα τους χάρισαν την αιώνια ζωή και μετά την πήραν πίσω κάνοντας την με ελαφρά πηδηματάκια?

 

Εντελώς άλλα λέμε εμείς, άλλα λες εσύ. Ξαναδές τα... Ε, όχι και πηδηματάκια, ολόκληρος πόλεμος έγινε...

 

 

Τέλος..τα τελευταία 5000 χρόνια ξέρουμε οτι η ανθρώπινη φυλή αναπτυσσόταν ραγδαία επειδή έχουμε τις γραπτές πηγές και σε μερικές(λίγες)περιπτώσεις κάποια υποτυπώδη δείγματα κτηρίων.. Τα τελευταία 400 χρόνια ναι,η εξέλιξη του ήταν αλματώδης,επίσης αλματώδης ήταν όμως όπως ξαναείπα και την εποχή της Θήρας, την εποχή των Μινωιτών,την εποχή της Αρχαίας Αθήνας, αν θέλεις να μάθεις γιατί μπορείς κάλλιστα να εξετάσεις την δουλειά ιστορικών, ψυχολόγων και κοινωνιολόγων,είμαι σίγουρος οτι θα βρεις μια πολυ καλύτερη και τεκμηριωμένη απάντηση.

 

Σου απάντησα ήδη...

 

 

τα μυστήρια του κόσμου!

τους μηχανισμούς με τους οποίους το σύμπαν κινεί τα εκατοντάδες χιλιάδες νήματα των οργανισμών και των περιστάσεων. (αν και δεν νομίζω οτι τα πήγαν και τόσο καλά)

 

Δηλαδή έγραφαν μπούρδες;

 

 

προτιμόντας να εξετάσουμε επιστήμες στις οποίες δεκάδες άνθρωποι αφιέρωσαν δεκάδες χρόνια για να παράγουν κάτι αντικειμενικό και τεκμηριωμένο προτού αρχίσουμε να αμολάμε ιστορίες και θεωρίες τις οποίες υποστηρίζουν κάποια άτομα επειδή έτσι "φαίνεται να εξηγούνται οι ασάφειες και τα κρυφά σημεία των Γραφών αποκαλύποντας την αρχαία αλήθεια".

 

Σου απάντησα πιο πάνω για τις επιστήμες...

 

 

Το έγραψε και ο Βερν στις είκοσι χιλιάδες λεύγες κάτω από την θάλασσα. Επίσης είπε και για μια χρονομηχανή,δεν νομίζω οτι το είπε τυχαία..Μάλλον κάτι είχε ανακαλύψει ο άνθρωπος..αλλά τον κυνηγούσαν οι σπιούνοι των αρχαίων κυρίων μας φαίνεται..

 

Ο Βερν ήταν οραματιστής του μέλλοντος. Χτίζονται ήδη κτήρια κάτω από το νερό. Βρέθηκαν και κάτι αρχαία ερείπια κάτω από το νερό, αλλά ας περιμένουμε να τα δείξει η... κρατική τηλεόραση για να τα πιστέψεις και συ... :P Στο CERN στέλνουμε ήδη σωματίδια λίγο πίσω στο χρόνο και προχωράμε... Μάλλον ο Βερν δεν έπεσε και τόσο έξω... :)

 

 

Ποιά ιστορία?των 4000 χιλιάδων χρόνων?

 

Πάει και πιο πίσω, απλά εσύ βλέπεις μόνο αυτά που θες να δεις...

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στο φίλο Βηλφεγώρ στο ερώτημα που μου έθεσε, δηλαδή που τα ξέρω εγώ αυτά. Για να αναφέρω κάτι φίλε σημαίνει έχει κάποια επιστημονική βάση. Έχουμε και λέμε : τις επιστημονικές αποδείξεις για το ότι δηλαδή ο άνθρωπος ήταν ένα διαφορετικό είδος και δεν είχε καμιά σχέση με πίθηκους και τέτοια υπάρχουν στο Science News, vol.155 Jan 9, 1999 στο Science News vol.159 Jan. 13,2001 στο ίδιο March 24,2001. κ.α. να μην τα αναφέρουμε όλα τώρα. Επίσης να αναφέρω και την ανακάλυψει του απολιθωμένου κρανίου το 2001 στην Αφρική που στο τέλος αποδείχθηκε με παλαιοντολογικά και γενετικά δεδομένα ότι ήταν κάτι το διαφορετικό. Ήταν ακριβώς εκείνη η περίοδος που τα ανθρωποείδη άρχισαν να διαφοροποιούνται από τους χιμπατζήδες.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στο φίλο Βηλφεγώρ στο ερώτημα που μου έθεσε, δηλαδή που τα ξέρω εγώ αυτά. Για να αναφέρω κάτι φίλε σημαίνει έχει κάποια επιστημονική βάση. Έχουμε και λέμε : τις επιστημονικές αποδείξεις για το ότι δηλαδή ο άνθρωπος ήταν ένα διαφορετικό είδος και δεν είχε καμιά σχέση με πίθηκους και τέτοια υπάρχουν στο Science News, vol.155 Jan 9, 1999 στο Science News vol.159 Jan. 13,2001 στο ίδιο March 24,2001. κ.α. να μην τα αναφέρουμε όλα τώρα. Επίσης να αναφέρω και την ανακάλυψει του απολιθωμένου κρανίου το 2001 στην Αφρική που στο τέλος αποδείχθηκε με παλαιοντολογικά και γενετικά δεδομένα ότι ήταν κάτι το διαφορετικό. Ήταν ακριβώς εκείνη η περίοδος που τα ανθρωποείδη άρχισαν να διαφοροποιούνται από τους χιμπατζήδες.

 

καλυμένος :)

κάποια στιγμή λοιπόν εμφανίστηκε ένα είδος

το οποίο παρότι είχε κοινά χαρακτηριστικά

με τους πιθήκους δεν ήταν απόγονος τους

και αντίθετα με αυτούς(που έμειναν σχετικά

στάσιμοι)έφτασε με τον καιρό σε σημαντικά

επίπεδα εξέλιξης.

Μέχρι εδώ υπέροχα.

 

Οι θεωρίες που αναφέρονται σε όλη την παραπάνω

έκταση του τόπικ όμως που κολλάνε?Στο οτι δεν ξέρουμε

ακριβώς πώς και πότε έγινε η εξέλιξη του homo sapiens

και είναι μια καλή ευκαιρία για να αρχίσουμε τις θεωρίες

συνωμοσίας?{παρεπιπτώντος το έχεις ψάξει το θέμα?

Αν ναι θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου

προτείνεις κάποια βιβλιογραφία,έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει}

 

Δηλαδή, εκείνη την πλάκα των Ακκάδιων που δείχνει το δέντρο της ζωής της Καμπάλα να το φρουρούν κάτι φτερωτοί

Ουαου,φτερωτά μυθολογικά όντα ως προστάτες πολύτιμων

αντικειμένων αρχαιότερα από την Γέννεση και την Καμπάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλυμένος

 

κάποια στιγμή λοιπόν εμφανίστηκε ένα είδος το οποίο παρότι είχε κοινά χαρακτηριστικά με τους πιθήκους δεν ήταν απόγονος τουςκαι αντίθετα με αυτούς (που έμειναν σχετικά

στάσιμοι)έφτασε με τον καιρό σε σημαντικά επίπεδα εξέλιξης. Μέχρι εδώ υπέροχα.

 

Οι θεωρίες που αναφέρονται σε όλη την παραπάνω έκταση του τόπικ όμως που κολλάνε?Στο οτι δεν ξέρουμε ακριβώς πώς και πότε έγινε η εξέλιξη του homo sapiens και είναι μια καλή ευκαιρία για να αρχίσουμε τις θεωρίες συνωμοσίας? {παρεπιπτώντος το έχεις ψάξει το θέμα? Αν ναι θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου προτείνεις κάποια βιβλιογραφία,έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει}

 

Για ποια θεωρία συνομωσίας μιλάς; Απλά δε σ' αρέσει η εξήγηση που δώσαμε και παραμένεις στη διαπίστωση... Έχεις καλύτερη εξήγηση;

 

 

Ουαου, φτερωτά μυθολογικά όντα ως προστάτες πολύτιμων αντικειμένων αρχαιότερα από την Γέννεση και την Καμπάλα.

 

Πάλι άλλα αντ' άλλων...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η ανακάλυψη έγινε το 1984 και αναγνωρίστηκε με το βραβείο Νόμπελ το 2009, υποθέτω ότι πέρασε κάποιος χρόνος μέχρι να τις πιστέψουν τις καημένες... Άρα το παιχνίδι με τις πατέντες έχει ήδη παιχτεί λογικά (5 + 20 χρόνια). Για αυτό και το ξέρουμε όλοι εμείς τώρα... Δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν υπάρχει το φάρμακο. Είναι άλλη υπόθεση, πολύ δυσκολότερη. Κανένας δε θα σε ενημερώσει σε ποια φάση είναι οι έρευνες στα ΙΔΙΩΤΙΚΑ εργαστήριά του.

 

Τώρα ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, είναι πανεύκολο για έναν λεφτά να κρυφτεί και αν ζει 1000 χρόνια να μην αντιληφθούμε το παραμικρό. Ανά 10 χρόνια αλλάζει χώρα και όνομα. Αν δε χρωστάς και δεν καταζητείσαι είναι νομιμότατο να αλλάξεις το όνομά σου και φυσικά να αλλάξεις και χώρα διαμονής γιατί στους λεφτάδες - ένα περίεργο πράγμα... :P - οι βίζες βγαίνουν αμέσως.

Tο πως λειτουργούν οι φαρμακοβιομηχανίες με τις πατέντες είναι λίγο πολύ γνωστό.

Άλλο θέλω να μου πεις.

Πες ότι βρισκεται φόρμουλα για την μακροζωία και μπορείς π.χ να ζήσεις 300 χρόνια.

Αυτή η φόρμουλα θα σε γλιτώνει και από τα ατυχήματα?

Θα είναι αντίδοτο και σε σημερινές ανίατες νόσους?

Πολλοί πεθαίνουν σε οποιαδήποτε ηλικία από οποιοδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει κάποιοι ήρθαν εδώ, βρήκαν τους Homo Erectus και τους έκαναν Homo Sapiens. Το σχέδιο τους ήταν απλό: Θα δημιουργούσαν έναν μεικτό πολιτισμό θεών - ανθρώπων και θα επικρατούσαν στον κόσμο τους. Γιατί ήθελαν τους ανθρώπους; Για δυο λόγους: Μπαταρίες ενέργειας και στρατιώτες. Είχαμε λοιπόν δυο στρατόπεδα: Αυτούς που ήρθαν εδώ και ήταν σύμμαχοι των ανθρώπων και αυτούς που έμειναν πίσω και ήταν εχθροί των ανθρώπων γιατί τους θεωρούσαν επικίνδυνους ότι κάποια μέρα θα τους έπαιρναν την εξουσία και θα γίνονταν θεοί στη θέση των θεών. Εκείνοι είχαν διαφορετικό σχέδιο: Τίποτα κοινό με τους ανθρώπους διατήρησή τους σε χαμηλό επίπεδο και χρήση τους ως μπαταρίες ενέργειας. Αυτό θα το πετύχαιναν με την θρησκεία.

 

Ήρθαν λοιπόν οι θεοί ή μπένε έλοχιμ κατά τη βίβλο:

 

Στην αρχή λοιπόν είχε δημιουργηθεί αυτός ο πολιτισμός και οι πρώτοι άνθρωποι εκείνης της γενιάς ζούσαν για εξωφρενικά μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αρκετοί απ' αυτούς ήταν και παιδιά θεών.

 

Είναι ολοφάνερες οι τεράστιες ηλικίες των ανθρώπων αυτών. 28,800 χρόνια ο ένας 36,000 χρόνια ο άλλος. Και μετά οι πόλεις άρχισαν να πολεμούν η μια την άλλη. Η Eridu έπεσε και νίκησε η Bad-tibira, μετά έπεσε και αυτή κοκ.

 

Όλες οι μυθολογίες μιλούν για πόλεμο ανάμεσα σε θεούς. Στην Ελληνική μυθολογία αναφέρεται σαν Τιτανομαχία, στο βιβλίο του Ενώχ αναφέρεται σαν εμφύλιος πόλεμος στον πολιτισμό των Έλοχιμ/Νέφελιμ, στη Σουμέρια μυθολογία ήταν ο πόλεμος ανάμεσα στα δύο αδέρφια Ένκι και Ένλιλ για την εξουσία ανάμεσα στους θεούς.

 

Άποψή μου είναι ότι η αντίπαλη παράταξη, χρησιμοποιώντας τις ανθρώπινες αδυναμίες προκάλεσε εμφύλιο πόλεμο στο δικό μας στρατόπεδο και μόλις αλληλοσκοτωθήκαμε επικράτησαν οι εχθροί μας. Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά...

 

Η βίβλος, συμφωνεί σε ένα σημείο με τη Sumerian King List. Στο ότι μετά τον κατακλυσμό η διάρκεια ζωής πέφτει στην τάξη των δεκάδων ετών. Το ξαναβάζω να το δείτε:

 

Είναι η πιο σαφής ομολογία παρέμβασης για τη μείωση της διάρκειας ζωής που θα μπορούσε να γραφτεί. Μας λέει "εγώ σας σκότωσα". Παρακάτω ομολογεί κι άλλα

 

 

Κατέστρεψαν τον ανθρώπινο πολιτισμό, αδιαφορώντας για παράπλευρες απώλειες (τα ζώα), όπως κάνουν σήμερα και οι Αμερικάνοι. Αυτό τον πόλεμο χάσαμε και βρεθήκαμε σε αυτά τα χάλια. Στην αρχή ο αντίπαλος προκάλεσε εμφύλιο πόλεμο στη δική μας πλευρά, σφαχτήκαμε μεταξύ μας και έτσι μπόρεσε η άλλη πλευρά να υπερισχύσει... Σε ένα κείμενο των Σουμέριων - δεν μπορώ να το εντοπίσω - γράφει "οι θεοί μας εγκαταλείπουν σαν αποδημητικά πουλιά"... Αυτή ήταν η υποχώρηση και αποχώρηση της πλευράς μας από τη Γη. Τότε πέσαμε στα χέρια του εχθρού και τη συνέχεια την ξέρετε... Γένεση 6:3,7... είπεν ο θεός...

 

Εχω απαντήσει μέχρι τώρα για τον πόλεμο και το ποιος μας προγραμμάτισε...

 

Τα περί μπιμπερό δεν ισχύουν. Αναπτύσσεσαι κανονικά και σταματάς στην ηλικία 20-25 και το σώμα διατηρεί αυτήν την κατάσταση. Μετά τα πρώτα 100 χρόνια αναπτύσσονται οι προηγμένες εγκεφαλικές λειτουργίες και στα πρώτα 1,000 χρόνια έχεις εξελιχθεί σε god-like... και έχεις 20,000 - 30,000 χρόνια μπροστά σου. Μετά από αυτό το διάστημα θα αποκτήσεις τη δυνατότητα να εξαϋλώνεις και να υλοποιείς το σώμα σου κατά βούληση. Τότε θα φύγεις οικειοθελώς από τη γη για τον ουρανό σαν αστέρι επειδή δε θα έχεις τίποτα άλλο να μάθεις εδώ πέρα. Θα μπορείς φυσικά κατά βούληση να επιστρέψεις:

 

 

Ωστόσο υπάρχει φως στον ορίζοντα. Που το στηρίζω αυτό; Εάν ισχύουν όλα αυτά που είπαμε, οι εχθροί μας δεν θα επέτρεπαν ποτέ να βγούμε από το Μεσαίωνα, δε θα επέτρεπαν ποτέ να εγκαταλείψουμε τις θρησκείες που μας επέβαλλαν. Άρα εδώ και περίπου 400 χρόνια οι εχθροί μας έχασαν τον έλεγχο πιθανότητα επειδή τους ξανανίκησαν οι φίλοι μας. Επειδή όμως δε θέλουν να την ξαναπάθουν εξαιτίας μας, για αυτό απλά παρακολουθούν και μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν, ίσως ξανάρθουν.

Για ποια θεωρία συνομωσίας μιλάς; Απλά δε σ' αρέσει η εξήγηση που δώσαμε και παραμένεις στη διαπίστωση... Έχεις καλύτερη εξήγηση;

 

επιμένεις να απαντήσω?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε Βημφεγώρ είπες:

 

καλυμένος :)

κάποια στιγμή λοιπόν εμφανίστηκε ένα είδος

το οποίο παρότι είχε κοινά χαρακτηριστικά

με τους πιθήκους δεν ήταν απόγονος τους

και αντίθετα με αυτούς(που έμειναν σχετικά

στάσιμοι)έφτασε με τον καιρό σε σημαντικά

επίπεδα εξέλιξης.

Μέχρι εδώ υπέροχα.

 

Οι θεωρίες που αναφέρονται σε όλη την παραπάνω

έκταση του τόπικ όμως που κολλάνε?Στο οτι δεν ξέρουμε

ακριβώς πώς και πότε έγινε η εξέλιξη του homo sapiens

και είναι μια καλή ευκαιρία για να αρχίσουμε τις θεωρίες

συνωμοσίας?{παρεπιπτώντος το έχεις ψάξει το θέμα?

Αν ναι θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου

προτείνεις κάποια βιβλιογραφία,έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει}

 

Απαντώ: το ζήτημα είναι ότι δεν είχαν είχαν κοινά χαρακτηριστικά με τα πιθηκοειδη. Είχαν διαφορετικές λειτουργικές και κατασκευαστικές ιδιομορφίες όπως ικανότητα αναπνοής από το στόμα, που δεν έχουν τα άλλα θηλαστικά, ικανότητα διποδισμού, συσσώρευση λίπους κάτω από το δέρμα και έλλειψη πυκνού τριχώματος. Και όχι μόνο, άρχισαν να έχουν υπαρξιακές απορίες άρχισαν να πιστεύουν σε θεότητες να θάβουν τους νεκρούς τους με τιμές κτλ πράγμα που δεν κάνουν και δεν έκαναν ποτέ τα ζώα. Οι θεωρίες συνωμοσίας που αναφέρεις είναι άλλο πράγμα μπορεί όμως και να σχετίζονται. Στο topic κολλανε αυτά διότι τα ανάφερε ο Grey και το στήριξα επιστημονικά. Οσο για βιβλιογραφία που ζήτησες μπορείς να ξεκινήσεις από το < Human Evolution> The Oxford Companion to Archaeology 1996, το οποιο αναφέρεται και για την περιοχή μας, το Morgan E. The scars of Evolution, London 1990 και το Bower B. Infectious Evolution, Science News March 5, 2005.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...