Jump to content

Νεκρονομικόν: Το Μονοπάτι Του Μαύρου Θεού


 Share

Recommended Posts

«Νεκρονομικόν» ονομάζεται το βιβλίο που συνέταξε ο Άραβας ποιητής Αμπντούλ Αλχαζρέντ, κλείνοντας στις σελίδες του τα απαγορευμένα μυστήρια της μαγείας των προκατακλυσμιαίων θεών, τους λεγόμενους Μεγάλους Παλαιούς.

 

Πολλοί άνθρωποι μέχρι σήμερα, εμπνευσμένοι από το έργο του Χ. Φ. Λάβκραφτ, αναζητούν μανιωδώς να ανακαλύψουν το αυθεντικό κείμενο και να ξεκλειδώσουν τα μυστικά που κρύβει. Κάπως έτσι, κυκλοφορούν διαφορετικές εκδοχές του αρχαίου βιβλίου, ενώ δεκάδες μυητικές ομάδες και μαγικά τάγματα εργάζονται συστηματικά στη λατρεία των θεοτήτων του Νεκρονομικόν.

 

Αν, όμως, οι Μεγάλοι Παλαιοί και το Νεκρονομικόν είναι αποκυήματα της φαντασίας του συγγραφικού κύκλου του Λάβκραφτ, τότε γιατί οι τελετές των σύγχρονων μάγων έχουν αποτέλεσμα; Τι είναι αυτό που εμφανίζεται όταν επικαλεστεί κανείς τις ενέργειες του Κθούλου, του Αζαθώθ και του Νυαρλαθοτέπ; Τι πραγματικά συμβαίνει με τους Μεγάλους Παλαιούς;

 

Ο Γιώργος Ιωαννίδης (ψυχολόγος, συγγραφέας και αρχισυντάκτης του περιοδικού mystery) συνεχίζει την έρευνά του στην αθέατη ιστορία της Μυθολογίας Κθούλου και μας αποκαλύπτει σ' αυτόν το δεύτερο τόμο της μελέτης του, όλη την αλήθεια για τους θεούς και τις θεές του Νεκρονομικόν.

Μας ξεναγεί στα τάγματα της λατρεία Κθούλου και των παράδοξων πεποιθήσεών τους, εξετάζει ψυχαναλυτικά την προσωπικότητα του Λάβκραφτ, παρουσιάζει μία προς μία τις σφαίρες του Κλιφωθικού Δέντρου του Θανάτου, αναδεικνύει τη σχέση της Μυθολογίας Κθούλου με την ελληνική κλασική μυθολογία και τις μεγάλες απόκρυφες παραδόσεις, και αποκαλύπτει τις πρακτικές μεθόδους που εφαρμόζουν οι μύστες της αληθινής μαγείας του Νεκρονομικόν.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα των εκδόσεων Αρχέτυπο: www.metaekdotiki.gr όπως και τον προσωπικό ιστότοπο του συγγραφέα www.necronomicongnosis.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

fun fact #1: με αυτήν την ανάρτηση μόλις συμπλήρωσες 66 posts... :lol: και ξέρουμε τι σημάινει αυτό! (1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11=66, επίσης, 66=2x33, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε!!!!)

fun fact #2: Αν αναλύσεις τη λέξη "Necronomicon" με την κέλτικη/σκανδιναβική γεμάτρια που έχει σαν βάση το 9 (πχ σαν κι αυτή που έχει ο Buckland στο βιβλίο του) τότε είναι

NECRONOMICON = 5+5+3+9+6+5+6+4+9+3+6+5 = 66!

fun fact #3: TUTULU = 9+6+9+6+30+6=66! (με την κλασσική εβραϊκή γεμάτρια)

fun fact #4: Liber 66, ή αλλιώς, "A secret ritual of Apep, the Heart of IAO-OAI". I, Apep the Serpent, am the heart of IAO. To πού κολλάει το ΙΑΟ... δεν το μαρτυράμε. Ia Cthulhu ftaghn!

fun fact #5: 66->6+6=12. Όμως, πάλι με την κλασσική γεμάτρια, είναι AIWASS = 1+10+6+1+60+60=138-> 1+3+8=12!

 

Τυχαίο;;; Δεν νομίζω!

 

(όπως καταλαβαίνετε, σήμερα πραγματικά δεν την παλεύω με τίποτα!!! :lol: )

 

THIS THREAD IS EPIC.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

...Αν, όμως, οι Μεγάλοι Παλαιοί και το Νεκρονομικόν είναι αποκυήματα της φαντασίας του συγγραφικού κύκλου του Λάβκραφτ, τότε γιατί οι τελετές των σύγχρονων μάγων έχουν αποτέλεσμα; Τι είναι αυτό που εμφανίζεται όταν επικαλεστεί κανείς τις ενέργειες του Κθούλου, του Αζαθώθ και του Νυαρλαθοτέπ; Τι πραγματικά συμβαίνει με τους Μεγάλους Παλαιούς;...
Μμμμμ... έχουν αποτέλεσμα;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Τι εννοείς εσύ αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα χειροπιαστό που να αποδεικνύεται. :)

 

Αν έχεις πίστη σε αυτό που κάνεις, τότε θα δεις αποτελέσματα.Θέληση και φαντασία. Αν ψάχνεις αποδείξεις, τότε ασχολήσου λ.χ. με την φυσικήκαι όχι με την τέχνη της μαγείας. Πάντα φιλικά. cheerful_h4h.gif

 

Α και irenicus, έγραψες πάλι! Άλαλα τα χείλη (μου)!

 

 

fun fact #1: με αυτήν την ανάρτηση μόλις συμπλήρωσες 66 posts... :lol: και ξέρουμε τι σημάινει αυτό! (1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11=66, επίσης, 66=2x33, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε!!!!)

fun fact #2: Αν αναλύσεις τη λέξη "Necronomicon" με την κέλτικη/σκανδιναβική γεμάτρια που έχει σαν βάση το 9 (πχ σαν κι αυτή που έχει ο Buckland στο βιβλίο του) τότε είναι

NECRONOMICON = 5+5+3+9+6+5+6+4+9+3+6+5 = 66!

fun fact #3: TUTULU = 9+6+9+6+30+6=66! (με την κλασσική εβραϊκή γεμάτρια)

fun fact #4: Liber 66, ή αλλιώς, "A secret ritual of Apep, the Heart of IAO-OAI". I, Apep the Serpent, am the heart of IAO. To πού κολλάει το ΙΑΟ... δεν το μαρτυράμε. Ia Cthulhu ftaghn!

fun fact #5: 66->6+6=12. Όμως, πάλι με την κλασσική γεμάτρια, είναι AIWASS = 1+10+6+1+60+60=138-> 1+3+8=12!

 

Τυχαίο;;; Δεν νομίζω!

 

(όπως καταλαβαίνετε, σήμερα πραγματικά δεν την παλεύω με τίποτα!!! :lol: )

 

THIS THREAD IS EPIC.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα χειροπιαστό που να αποδεικνύεται. :)

 

Εξαρτάται τι εννοείς "χειροπιαστό που να αποδεικνύεται". Fireballs όπως τα δείχνουν στις ταινίες για παράδειγμα, προφανώς και, εγώ τουλάχιστον, δεν έχω καταφέρει ακόμα... :lol:

 

Σε πιο σοβαρά πράγματα τώρα, αν σαν αποτέλεσμα χειροπιαστό εννοείς "κανω το ξόρκι και κερδίζω λεφτά, επιτυχίες κλπ", πρέπει να αναφέρω πως στο συγκεκριμένο ρεύμα σκέψης - το λαβκραφτικό - οι πρακτικές με στόχο το υλικό κέρδος είναι σχετικά λίγες (τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι το "Spellbook" του Σίμωνα με τα 50 ονόματα και το "Book of the Old Ones" του Carl "Scorpio" Nagel). Χώρια που ακόμη και αυτά τα "χειροπιαστά αποτελέσματα" των "ξορκιών", από οποιοδήποτε μονοπάτι κι αν προέρχονται, ένας σκληρός και κυνικός αντιρρησίας (και όχι σκεπτικιστής, ο πραγματικός σκεπτικιστής κρατάει πάντα και μια "πισινή") θα μπορούσε να τα αποδομήσει σε μια σειρά από συμπτώσεις, και ίσως και σημάδια "σχιζοφρένειας"...

 

Το θέμα είναι πως ο "Λαβκραφτικός Εσωτερισμός" - και δεν χρησιμοποιώ τυχαία τη λέξη εσωτερισμός - έχει περισσότερη σχέση με συστήματα ανόδου (ή και καθόδου, ουσιαστικά το ίδιο πράγμα είναι) και βιωματικές εμπειρίες παρά με "spells". Ειδικά στην περίπτωση αυτών που προσεγγίζουν το συγκεκριμένο ρεύμα πιο φιλοσοφικά και συμβολικά (σε αντίθεση με τους διάφορους "θεϊστές" που περιμένουν πότε θα ξυπνήσει ο Κθούλου για να καταπιεί τον κόσμο), οι πρακτικές ακολουθούν έναν πιο αταβιστικό χαρακτήρα, που σκοπό έχει την επαφή με συγκεκριμένες καταστάσεις και βιώματα, που από πολλές απόψεις μοιάζουν με τις καταστάσεις και τα βιώματα διάφορων παλαιότερων Μυστηρίων (από αυτά που γνωρίζουμε τουλάχιστον!), ενώ μπορούν να χαρακτηριστούν και ως εκφάνσεις της "Σκιάς". Και αυτή η εξερεύνηση της "Σκιάς", κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι στην εσωτερική εργασία. Ο Γιουγκ -ο γνωστός Γιουγκ, με την αλχημεία, τον γνωστικισμό και τα αρχέτυπά του - έχει πει χαρακτηριστικά ότι η φώτιση έρχεται με την εξερεύνηση του σκοταδιού και αυτό είναι κάτι που προσωπικά το πιστεύω από καρδιάς. Με το να την αγνοούμε (τη Σκιά), το μόνο που κάνουμε είναι να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

 

 

Από πλευράς αποτελεσμάτων τώρα, και έχοντας στο μυαλό τα παραπάνω, μπορώ να πω από την προσωπική μου ενασχόληση αλλά και από επικοινωνία μου με αρκετό κόσμο που ασχολείται, με διάφορες προσεγγίσεις φυσικά, ότι ναι, αποτελέσματα υπάρχουν. Και μάλιστα οι εμπειρίες είναι κοινές ανάμεσα σε διαφορετικά άτομα, με διαφορετικό τρόπο σκέψης και διαφορετική οπτική και προσέγγιση στο εν λόγω φαινόμενο. Το πώς συμβαίνει αυτό σηκώνει ΠΑΡΑ πολλή κουβέντα, την οποία τη έχουμε κάνει σε τριάντα και βάλε θέματα εδώ μέσα (αν κάνει κάποιος ενα σχετικό search θα βρει υπεραρκετά threads με την λέξη "Νεκρονομικόν" στον τίτλο και στο κείμενο, και φυσικά είναι και το "επικό" thread που είχα ανοίξει για τη συζήτηση πάνω στη δική μου δουλειά). Μια προσωπική μου θεωρία πάντως, που με μεγάλη μου χαρά είδα να την έχει σκεφτεί και να την αναλύει πολύ πιο διεξοδικά από όσο την είχα σκεφτεί κι εγώ κιόλας ο Arpokratis στο "Μονοπάτι..." είναι αυτή: Από τη στιγμή που το σύνολο σχεδόν των στοιχείων της Μυθολογίας Κθούλου βγήκε από τα όνειρα, άρα και την ψυχοσύνθεση, του Λάβκραφτ, οι Μεγάλοι Παλαιοί, όπως επίσης και καταστάσεις σαν την "Αναζήτηση της Καντάθ" ή τον "Θρόνο του Άζαθωθ", έχουν κρυμμένα μέσα τους στοιχεία που "ξυπνούν" συγκεκριμένα ψυχικά αρχέτυπα οδηγώντας σε ειδικές αποκρίσεις... Υπάρχουν φυσικά οι διάφορες θεωρίες που αφορούν την αστρική προέλευση των ονείρων του Λάβκραφτ (βλ. Kenneth Grant, ολες από αυτόν ξεκίνησαν), ωστόσο αν και γοητευτικές, είναι λίγο δύσκολο να ελεχθούν και να επιβεβαιωθούν (ή να απορριφθούν).

 

Φυσικά αυτό ισχύει λίγο πολύ για τα περισσότερα εσωτερικά - και όχι απαραίτητα "μαγικά" - συστήματα (τα οποία επίσης στην αρχή της ιστορίας τους κατασκευάστηκαν από κάποιον. Τίποτα δεν έρχεται έτσι απλά από "θεϊκή έμπνευση"). Οπότε απο εκεί και ύστερα, είναι ένα θέμα και το τι "μιλάει" καλύτερα μέσα σου. Αν - σαν την περίπτωσή μου - είσαι λίγο "geek" με το λαβκραφτικό έργο, ίσως το συγκεκριμένο ρεύμα - και όχι σύστημα - να σου ταιριάζει. Σε άλλον ταιριάζει κάτι άλλο...

 

Αυτά λίγο πολύ είναι όσα σκέφτομαι εγώ πάνω στο θέμα.

 

Επίσης, είναι πραγματικά αξιοσημείωτο πώς κάποια μοτίβα της Μυθολογίας Κθούλου θυμίζουν "ύποπτα" υπαρκτές εσωτερικές παραδόσεις και φιλοσοφίες (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει ιστορική σύνδεση). πχ το μοτίβο "ταξιδεύω και βλέπω το θρόνο του Άζαθωθ" μοιάζει πολύ με την ψυχανοδία της Μέρκαμπα (ενα θέμα στο οποίο δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά), το "βλέπω και υπογράφω το βιβλίο" θυμιζει τα περιβόητα "ουράνια βιβλία", η "αναγέννηση του πιστού" από την Σαμπ-Νιγκουραθ θυμίζει διάφορες ιστορίες, από τον Όσιρι και την Ίσιδα ως την Κυβέλη και τον εραστή της, ως το αλχημικό "Solve et coagula", ενώ αν αρχίσουμε να ψάχνουμε το τι μπορεί να εξαχθεί από το διήγημα της "Ονειρικής Αναζήτησης της Άγνωστης Καντάθ" (προσωπικό μου αγαπημένο, γι'αυτό σας πρήζω συνέχεια με αυτό), θα έπρεπε να γράψουμε βιβλία ολόκληρα...

Link to comment
Share on other sites

....Επίσης, είναι πραγματικά αξιοσημείωτο πώς κάποια μοτίβα της Μυθολογίας Κθούλου θυμίζουν "ύποπτα" υπαρκτές εσωτερικές παραδόσεις και φιλοσοφίες (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει ιστορική σύνδεση). ...

Σ' αυτά τουλάχιστον δεν υπάρχει τίποτα το "αξιοσημείωτο" ή το "ύποπτο".

Είτε ο αρχικός συγγραφέας άντλησε από μυθολογικά θέματα είναι ακόμα κι αν δεν το έκανε συνειδητά, έγινε ασυνείδητα μέσω των "αρχετυπικών" θεμάτων στα οποία τα "μυθικά" αναγάγονται.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς "χειροπιαστό που να αποδεικνύεται". Fireballs όπως τα δείχνουν στις ταινίες για παράδειγμα, προφανώς και, εγώ τουλάχιστον, δεν έχω καταφέρει ακόμα...

 

Και όμως η Νεφέλη σε άλλο τόπικ έλεγε για psi-balls ορατά και από άλλους. Αυτό θα ήταν απόδειξη ακόμα και αν το psi-ball δεν έκανε απολύτως τίποτε άλλο. Άσε που κάνει κιόλας διάφορα...

 

 

Σε πιο σοβαρά πράγματα τώρα, αν σαν αποτέλεσμα χειροπιαστό εννοείς "κανω το ξόρκι και κερδίζω λεφτά, επιτυχίες κλπ", πρέπει να αναφέρω πως στο συγκεκριμένο ρεύμα σκέψης - το λαβκραφτικό - οι πρακτικές με στόχο το υλικό κέρδος είναι σχετικά λίγες (τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι το "Spellbook" του Σίμωνα με τα 50 ονόματα και το "Book of the Old Ones" του Carl "Scorpio" Nagel). Χώρια που ακόμη και αυτά τα "χειροπιαστά αποτελέσματα" των "ξορκιών", από οποιοδήποτε μονοπάτι κι αν προέρχονται, ένας σκληρός και κυνικός αντιρρησίας (και όχι σκεπτικιστής, ο πραγματικός σκεπτικιστής κρατάει πάντα και μια "πισινή") θα μπορούσε να τα αποδομήσει σε μια σειρά από συμπτώσεις, και ίσως και σημάδια "σχιζοφρένειας"...

 

Το να πιθανολογήσεις συμπτώσεις ή σχιζοφρένεια στα πλαίσια σκεπτικισμού δεν σημαίνει ότι απέδειξες το αντίθετο. Τα spell για λεφτά και επιτυχίες δουλεύουν ως εξής: Κάποια δύναμη πίσω από το spell σε κάνει να πάρεις τη σωστή απόφαση. Φαντάσου ένα δίκτυο με κόμβους και βέλη, που αναπαριστούν όλα τα εναλλακτικά γεγονότα αν από κάποιο γεγονός - κόμβο ξεκινήσεις με βέλη προς άλλους κόμβους να αναπαριστάς όλες τις δυνατές αποφάσεις με τα αντίστοιχα αποτελέσματά τους. Κάπως έτσι δουλεύουν οι αλγόριθμοι για προγράμματα σκακιού... Εσύ έχεις περιορισμένη αντίληψη με βάση τα δεδομένα των 5 αισθήσεων. Δεν μπορείς να βλέπεις μπροστά και πίσω στο χρόνο, μια θεότητα όμως μπορεί. Έτσι λοιπόν βλέπει το σωστό path μέσα στο δίκτυο του χρόνου και σου βάζει μέσα στη σκέψη σου τη σωστή σειρά αποφάσεων. Δεν είναι τυχαίο που όλα τα συστήματα μαγείας έχουν τις αντίστοιχες "θεότητες" και είναι λίγο-πολύ θρησκείες. Εφόσον συντονίζεσαι με αυτές τις δυνάμεις - προϋπάρχουσες ή δημιουργημένες από τους οπαδούς - τότε τα σπελ αυτά λειτουργούν κατά αυτόν τον τρόπο. Αυτό που με προβληματίζει τελευταία είναι μήπως οι δημιουργημένες είναι απλά άβαταρς για τις προϋπάρχουσες... π.χ. Κθούλου (δημιουργημένη) = Χορονζών (δημιουργημένη) = Λεβιάθαν = Αββαδών (Άγγελος της Αβύσσου - προϋπάρχουσα, αν υποτεθεί γνήσια η Αποκάλυψη του Ιωάννη).

 

 

Το θέμα είναι πως ο "Λαβκραφτικός Εσωτερισμός" - και δεν χρησιμοποιώ τυχαία τη λέξη εσωτερισμός - έχει περισσότερη σχέση με συστήματα ανόδου (ή και καθόδου, ουσιαστικά το ίδιο πράγμα είναι) και βιωματικές εμπειρίες παρά με "spells". Ειδικά στην περίπτωση αυτών που προσεγγίζουν το συγκεκριμένο ρεύμα πιο φιλοσοφικά και συμβολικά (σε αντίθεση με τους διάφορους "θεϊστές" που περιμένουν πότε θα ξυπνήσει ο Κθούλου για να καταπιεί τον κόσμο), οι πρακτικές ακολουθούν έναν πιο αταβιστικό χαρακτήρα, που σκοπό έχει την επαφή με συγκεκριμένες καταστάσεις και βιώματα, που από πολλές απόψεις μοιάζουν με τις καταστάσεις και τα βιώματα διάφορων παλαιότερων Μυστηρίων (από αυτά που γνωρίζουμε τουλάχιστον!), ενώ μπορούν να χαρακτηριστούν και ως εκφάνσεις της "Σκιάς". Και αυτή η εξερεύνηση της "Σκιάς", κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι στην εσωτερική εργασία. Ο Γιουγκ -ο γνωστός Γιουγκ, με την αλχημεία, τον γνωστικισμό και τα αρχέτυπά του - έχει πει χαρακτηριστικά ότι η φώτιση έρχεται με την εξερεύνηση του σκοταδιού και αυτό είναι κάτι που προσωπικά το πιστεύω από καρδιάς. Με το να την αγνοούμε (τη Σκιά), το μόνο που κάνουμε είναι να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

 

Κατ' αρχήν θεϊσμός νόμιζα ότι είναι άλλο πράγμα... Η άνοδος δεν πιστεύω ότι είναι το ίδιο πράγμα με την κάθοδο εκτός εάν και τα δύο είναι φανταστικά και όχι πραγματικά - οι "μπούρδες αυτοβελτίωσης" όπως έλεγα σε άλλο τόπικ - διαφορετικά το ένα οδηγεί στη θέωση και το άλλο στην απώλεια. Είναι το ίδιο με τη διαφορά θεού - δαίμονα που δεν γίνεται αντιληπτή από όλους... Να σημειώσω ότι για κάποιους η απώλεια είναι "θέωση" αλλά εγώ διαφωνώ μαζί τους. Σε αυτό που είπε ο Γιούνγκ δε λέω ούτε ναι ούτε όχι γιατί δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω αν συμφωνώ ή διαφωνώ.

 

 

Από πλευράς αποτελεσμάτων τώρα, και έχοντας στο μυαλό τα παραπάνω, μπορώ να πω από την προσωπική μου ενασχόληση αλλά και από επικοινωνία μου με αρκετό κόσμο που ασχολείται, με διάφορες προσεγγίσεις φυσικά, ότι ναι, αποτελέσματα υπάρχουν. Και μάλιστα οι εμπειρίες είναι κοινές ανάμεσα σε διαφορετικά άτομα, με διαφορετικό τρόπο σκέψης και διαφορετική οπτική και προσέγγιση στο εν λόγω φαινόμενο. Το πώς συμβαίνει αυτό σηκώνει ΠΑΡΑ πολλή κουβέντα, την οποία τη έχουμε κάνει σε τριάντα και βάλε θέματα εδώ μέσα (αν κάνει κάποιος ενα σχετικό search θα βρει υπεραρκετά threads με την λέξη "Νεκρονομικόν" στον τίτλο και στο κείμενο, και φυσικά είναι και το "επικό" thread που είχα ανοίξει για τη συζήτηση πάνω στη δική μου δουλειά). Μια προσωπική μου θεωρία πάντως, που με μεγάλη μου χαρά είδα να την έχει σκεφτεί και να την αναλύει πολύ πιο διεξοδικά από όσο την είχα σκεφτεί κι εγώ κιόλας ο Arpokratis στο "Μονοπάτι..." είναι αυτή: Από τη στιγμή που το σύνολο σχεδόν των στοιχείων της Μυθολογίας Κθούλου βγήκε από τα όνειρα, άρα και την ψυχοσύνθεση, του Λάβκραφτ, οι Μεγάλοι Παλαιοί, όπως επίσης και καταστάσεις σαν την "Αναζήτηση της Καντάθ" ή τον "Θρόνο του Άζαθωθ", έχουν κρυμμένα μέσα τους στοιχεία που "ξυπνούν" συγκεκριμένα ψυχικά αρχέτυπα οδηγώντας σε ειδικές αποκρίσεις... Υπάρχουν φυσικά οι διάφορες θεωρίες που αφορούν την αστρική προέλευση των ονείρων του Λάβκραφτ (βλ. Kenneth Grant, ολες από αυτόν ξεκίνησαν), ωστόσο αν και γοητευτικές, είναι λίγο δύσκολο να ελεχθούν και να επιβεβαιωθούν (ή να απορριφθούν).

 

Εγώ έλεγα ότι το Νεκρονομικόν μπορεί και να είναι γνήσιο και όχι επινόηση της φαντασίας του Λόβκραφτ, μια και το Ίρεμ υπήρξε όντως και είχε το τέλος που είχε, όπως αυτό υπάρχει σε "ιερά" κείμενα. Άλλοι ήταν εκείνοι που απέκλειαν κάθε πιθανότητα... Νομίζω ότι ο Λόβκραφτ για κάποιο λόγο έφτιαξε μια ιστορία για το Νεκρονομικόν που με λίγη έρευνα βγαίνει ψεύτικη. Για τον ίδιο λόγο που κυκλοφορούν τόσα διαφορετικά Νεκρονομικόν στην αγορά. Έτσι ώστε μόνο οι λίγοι που ξέρουν να έχουν το αληθινό και οι υπόλοιποι να χάνουν το χρόνο τους με τα ψεύτικα, είτε νομίζοντας ότι κάτι κάνουν είτε να τα παρατάνε απογοητευμένοι. Οι πιο πολλοί κάνουν την προαναφερθείσα μικρή έρευνα, τους βγαίνει ψεύτικη η ιστορία, απογοητεύονται και δεν ασχολούνται περισσότερο.

 

Εγώ δεν το χάφτω ότι είναι ψεύτικο. Για δυο λόγους, όπως είχα πει σε κάτι φίλους εδώ στο τσατ:

 

1. Είχα δική μου εμπειρία, χωρίς να ξέρω τι είναι μαγεία και νεκρονομικόν. Απλά άκουσα κάτι να λένε για νεκρονομικόν, χτύπησα "necronomicon" στο search και μου 'βγαλε μια σελίδα με κρανία και κεριά "Al Azif - Necronomicon" που είχε κάτι αραβικές(;) επικλήσεις γραμμένες με αγγλικούς χαρακτήρες. Όταν τα διάβασα έγινε χαμός. Είτε το κάνανε τα λόγια είτε το 'κανα εγώ που επηρεάστηκα, αποτέλεσμα είχε! Μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ το πώς έγινε και δεν θα με πείσει κανείς ότι είναι ψεύτικο!!! Αυτό ξεκαθαρισμένο.

 

2. Είναι ύποπτο να βγάζει κάποιος ψεύτικο το βιβλίο με το οποίο ασχολείται, ίσως θέλει να διώξει την προσοχή των πολλών για να μονοπωλούν λίγοι τη δύναμη.

 

Δεν ασχολούμαι τώρα με νεκρονομικόν, ούτε και πρόκειται να ασχοληθώ ΠΟΤΕ. Γιατί έπαθα μεγάλη λαχτάρα τότε και μόνο αν ήμουν τρελός ή βλάκας θα ασχολούμουν μετά από τέτοια τρομάρα. Πέρα όμως από την τρομάρα, που κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι ήταν δοκιμασία ή για την υποτιθέμενη "βελτίωσή" μου - τα ίδια μπλα μπλα που ακούω και απ' αυτούς που λένε ότι είναι ok οι επικλήσεις goetic demons - οι δυνάμεις που αναφέρονται εκεί αποσκοπούν στο να αφανίσουν τους ανθρώπους για να επιστρέψουν πίσω στον κόσμο μας που κάποτε - πριν έρθουμε εμείς - ήταν δικός τους. Αυτό δε λέει μέσα; Τους έδιωξαν οι ανώτεροί τους και θα επιστρέψουν όταν δε θα υπάρχουμε πια. Άρα στην ουσία με αντάλλαγμα τις όποιες δυνάμεις γινόμαστε όργανα κάποιων που επιθυμούν διακαώς την καταστροφή μας. Να λείπει... Το ψάχνω μόνο από τη σκοπιά του ερευνητή και όχι για να κάνω ότι λέει εκεί μέσα.

 

Ο Kenneth Grant ανέπτυξε την "αστρική" θεωρία, πιστεύω, με το σκεπτικό ότι το νεκρονομικόν είναι σίγουρα του Lovecraft και αφού δουλεύει - και άρα πρέπει να είναι γνήσιο - τότε το παρέλαβε ο ίδιος από "αυτούς"... Δεν αποκλείεται, όμως όταν έχεις ενδείξεις όλα αυτά για το Ίρεμ, μπορείς να πεις ναι και στο άλλο σενάριο, να το βρήκε από κάπου και να προέρχεται όντως απ το Ίρεμ, από επιζώντες της φυλής του Ad, δισέγγονου του Νώε-Ζιζούντρα. Πολλοί συγχέουν τη φυλή του Ad με διαόλους, τριβόλους, νεφελείμ, γίγαντες και πάει λέγοντας. Αυτό είναι λάθος, ο Ad ήταν άνθρωπος, δισέγγονος του Νώε-Ζιζούντρα. Κάποιοι εξ αυτών ακολούθησαν τον Έβερ, που είχε πάει να τους προειδοποιήσει, άρα υπήρξαν επιζώντες και μάλιστα προστέθηκαν στους ανθρώπους του Έβερ...

 

 

Φυσικά αυτό ισχύει λίγο πολύ για τα περισσότερα εσωτερικά - και όχι απαραίτητα "μαγικά" - συστήματα (τα οποία επίσης στην αρχή της ιστορίας τους κατασκευάστηκαν από κάποιον. Τίποτα δεν έρχεται έτσι απλά από "θεϊκή έμπνευση"). Οπότε απο εκεί και ύστερα, είναι ένα θέμα και το τι "μιλάει" καλύτερα μέσα σου. Αν - σαν την περίπτωσή μου - είσαι λίγο "geek" με το λαβκραφτικό έργο, ίσως το συγκεκριμένο ρεύμα - και όχι σύστημα - να σου ταιριάζει. Σε άλλον ταιριάζει κάτι άλλο...

 

Ότι μιλάει, μιλάει. Τι λέει είναι το θέμα... Ρεύμα για τους πολλούς, σύστημα για τους λίγους που έχουν το αληθινό...

 

 

Αυτά λίγο πολύ είναι όσα σκέφτομαι εγώ πάνω στο θέμα.

 

Και εγώ είπα όσα σκέφτομαι για το θέμα. Θα θυμώσουν κάποιοι, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά. :P

 

 

Επίσης, είναι πραγματικά αξιοσημείωτο πώς κάποια μοτίβα της Μυθολογίας Κθούλου θυμίζουν "ύποπτα" υπαρκτές εσωτερικές παραδόσεις και φιλοσοφίες (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει ιστορική σύνδεση). πχ το μοτίβο "ταξιδεύω και βλέπω το θρόνο του Άζαθωθ" μοιάζει πολύ με την ψυχανοδία της Μέρκαμπα (ενα θέμα στο οποίο δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά), το "βλέπω και υπογράφω το βιβλίο" θυμιζει τα περιβόητα "ουράνια βιβλία", η "αναγέννηση του πιστού" από την Σαμπ-Νιγκουραθ θυμίζει διάφορες ιστορίες, από τον Όσιρι και την Ίσιδα ως την Κυβέλη και τον εραστή της, ως το αλχημικό "Solve et coagula", ενώ αν αρχίσουμε να ψάχνουμε το τι μπορεί να εξαχθεί από το διήγημα της "Ονειρικής Αναζήτησης της Άγνωστης Καντάθ" (προσωπικό μου αγαπημένο, γι'αυτό σας πρήζω συνέχεια με αυτό), θα έπρεπε να γράψουμε βιβλία ολόκληρα...

 

Μωρέ πρήξε με όσο θες... Εγώ πάλι υποψιάζομαι την ιστορική σύνδεση. Ο Έβερ πήγε στο Ίρεμ να τους προειδοποιήσει, τον ακολούθησαν κάποιοι και επέζησαν. Ο Ένκι αναφέρεται σε μερικά νεκρονομικόν. Το δεντράκι ζωής/θανάτου με τους φτερωτούς το είδες σε εκείνη την πλάκα των Ακκάδιων χιλιετίες πριν γραφτεί η Καμπάλα. Ε, βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει. Όλα συνδέονται...

 

Ο "κακός" Γκρέη σας λέει την αλήθεια και επειδή γίνεται δυσάρεστος φαίνεται κακός. Έλα όμως που σιγά-σιγά δικαιώνεται; :P

Link to comment
Share on other sites

...Ο "κακός" Γκρέη σας λέει την αλήθεια και επειδή γίνεται δυσάρεστος φαίνεται κακός. Έλα όμως που σιγά-σιγά δικαιώνεται; :P

Θα έλεγα ότι ζεις μια φαντασίωση που σε αυτοδικαιώνει.

Με ένα καταβατό άσχετων "συσχετισμών" (και τον Λάβκραφτ απώντα οπότε σε αδυναμία να εξηγήσεις ότι "δεν ήθελε να πει αυτό ο ποιητής")

Link to comment
Share on other sites

Οι συσχετισμοί μου είναι μια χαρά. Εσύ αυθαίρετα τους βγάζεις άσχετους, για να μην αναγκαστείς να παραδεχτείς ότι τα περισσότερα στοιχεία του αβρααμικού συστήματος (θρησκειών και μαγειών) προέρχονται από τους Σουμέριους και τους Ακκάδιους και δεν τους τα αποκάλυψε κανένας θεός. Τα κείμενα για τον Έβερ και οι πλάκες υπάρχουν. Τα ερείπια του Ίρεμ έχουν βρεθεί. Ο Ένκι αναφέρεται σε πολλά νεκρονομικόν. Δε χρειάζομαι κανέναν Λόβκραφτ να μου ομολογήσει που τα βρήκε. Μυαλό έχω, συνδυάζω τις πληροφορίες και βγάζω συμπεράσματα. Ρητές και αδιάσειστες αποδείξεις φυσικά και δεν υπάρχουν ούτε και είναι γνωστό στο ευρύ κοινό το original necronomicon που όλοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει... Εγώ πιστεύω ότι τις αποδείξεις και το original necronomicon τα έχουν κάποια σκοτεινά τάγματα που δε θα τα δώσουν ποτέ στη δημοσιότητα.

 

Αποδειξέ μου εσύ ότι οι μυστικοί αρχηγοί του τρίτου τάγματος της GD υπήρχαν και δεν ήταν ΑΠΑΤΗ και δούλεμα ψιλό γαζί, ή το αντίθετο και μετά έλα να μου ζητήσεις αποδείξεις. Για κάποια πράγματα δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά είναι φως - φανάρι...

Link to comment
Share on other sites

Να πω μόνο τα εξής:

Τα ερείπια τηςΙρέμ (Iram) μπορεί να ανακαλύφθηκε τη δεκαετία του 1980, ωστόσο η πολη αναφερόνταν τόσο στο Κοράνι όσο και στις "Χίλιες και Μία Νύχτες". Κείμενα που ο Λάβκραφτ είχε διαβάσει από πέντε χρονών κιολας, όταν επινόησε και το ψευδώνυμο "Αμπτούλ Αλχαζρέντ" και ανακύρηξε ότι ήθελε να γίνει μουσουλμάνος. Και που στις επιστολές του κιόλας τα αναφέρει σαν επιρροές για κάποιες από τις ιστορίες του.

 

Ο Εβέρ ούτε που την πλησίασε ποτέ την Iram, η οποία παλιότερα λεγόταν Ubar. Πουθενά δεν υπάρχει η αναφορά Iram ή Ubar, στη Βίβλο. Η μόνη αναφορά που υπήρχε για την πολη σε εύρημα που να βρέθηκε στην περιοχή της μεσοποταμίας είναι μια πλάκα στην πόλη της Ebla, η οποία έλεγε ότι έκαναν εμπόριο με την Iram. Γραπτή αναφορά σύνδεσης της πολης Ebla με τον Εβέρ δεν υπάρχει.

 

Πληροφοριακά επίσης, η Ιram δεν είναι στην περιοχή της μεσοποταμίας, οπου ήταν οι σουμέριοι, ασσύριοι κλπ, αλλά στις νότιες ακτές της Αραβικής χερσονήσου. Στην οποία ο Εβερ επίσης δεν πατησε ποτέ.

http://wikimapia.org...-of-the-Pillars

 

(έχει plugin από το Google Earth, με αεροφωτογραφίες της Ιράμ)

 

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω ποιες είναι αυτές οι περιβόητες πηγές που λένε ότι ο Εβέρ πήγε στην Ιρέμ και ότι την προειδοποίησε για την καταστροφή κιόλας. Και ποια είναι αυτά τα "ιερά κείμενα". Έτσι, απο περιέργεια. Γιατί το μόνο θρησκευτικό κείμενο που την αναφέρει είναι το Κοράνι (το οποίο αμφιβάλλω αν έχεις διαβάσει ποτέ σου) και δεν αναφέρει κανέναν που να πήγε να προειδοποιήσει.

Περιμένω λοιπόν. Τα πειστήριά σου. Γιατί όταν λες "υπάρχουν πηροφορίες", προσωπικά, θέλω να τις ακούσω.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Οι συσχετισμοί μου είναι μια χαρά. Εσύ αυθαίρετα τους βγάζεις άσχετους, για να μην αναγκαστείς να παραδεχτείς ότι τα περισσότερα στοιχεία του αβρααμικού συστήματος (θρησκειών και μαγειών) προέρχονται από τους Σουμέριους και τους Ακκάδιους και δεν τους τα αποκάλυψε κανένας θεός. ...

Παραμιλάς αφού ούτε είχα στο μυαλό μου "αβραμικά". Απλά είναι τόσες οι αρλούμπες ώστε να να είναι αδύνατο και άτοπο να τα δούμε ένα ένα. Για το Λάβκραφτ μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι συσχετισμοί μου είναι μια χαρά. Εσύ αυθαίρετα τους βγάζεις άσχετους, για να μην αναγκαστείς να παραδεχτείς ότι τα περισσότερα στοιχεία του αβρααμικού συστήματος (θρησκειών και μαγειών) προέρχονται από τους Σουμέριους και τους Ακκάδιους και δεν τους τα αποκάλυψε κανένας θεός. Τα κείμενα για τον Έβερ και οι πλάκες υπάρχουν. Τα ερείπια του Ίρεμ έχουν βρεθεί. Ο Ένκι αναφέρεται σε πολλά νεκρονομικόν. Δε χρειάζομαι κανέναν Λόβκραφτ να μου ομολογήσει που τα βρήκε. Μυαλό έχω, συνδυάζω τις πληροφορίες και βγάζω συμπεράσματα. Ρητές και αδιάσειστες αποδείξεις φυσικά και δεν υπάρχουν ούτε και είναι γνωστό στο ευρύ κοινό το original necronomicon που όλοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει... Εγώ πιστεύω ότι τις αποδείξεις και το original necronomicon τα έχουν κάποια σκοτεινά τάγματα που δε θα τα δώσουν ποτέ στη δημοσιότητα.

 

Αποδειξέ μου εσύ ότι οι μυστικοί αρχηγοί του τρίτου τάγματος της GD υπήρχαν και δεν ήταν ΑΠΑΤΗ και δούλεμα ψιλό γαζί, ή το αντίθετο και μετά έλα να μου ζητήσεις αποδείξεις. Για κάποια πράγματα δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά είναι φως - φανάρι...

 

Πες με χαζό, πες με βλάκα, ή ότι άλλο θες. Τον κυρ. Εβέρ δεντον ξέρω, κοράνι δεν έχω διαβάσει, την πόλη Ιρέμ «ξόψεως» την ξέρω. Αλλά, αλλάπιο original necronomiconμου τσαμπουνάς; Και καλά εμάς, τον Lovecraft που από την μία θα έχει πεθάνει(?) από τα γέλια και από την άλλη θα κοπανάει το κεφάλι του στο μνήμα δεν τον σκέπτεσαι;Δική του δημιουργία είναι το necronomicon.Δεν υπάρχει original! (χειροπιαστότουλάχιστον). Α και, ναι, άλλη όρεξη δεν έχουν τα σκοτεινά τάγματα/αδελφότητες ήόπως αλλιώς λέγονται και κρύβουν από τον κόσμο την αλήθεια για την πηγή, αν ταπήραν οι αβρααμιστές από τους Σουμέριους και τους Ακκαδιους. Θέλω να πιστεύω ότιέχουν καλύτερα πράγματα να ασχοληθούν. Και για το τέλος το καλύτερο. Από εκείψηλά που μας βλέπεις, ε, κατέβα κάτω, ω μέγα διδάσκαλε, mahatma, Grey, κύριε την δικιάς σου (μου διαφεύγειτο όνομα) ακτίνας (τα συγνώμη μου στους θεοσοφιστές, ειλικρινά και χωρίς πλάκαγια τους χαρακτηρισμούς που έδωσα). Θα μπορούσα να συνεχίσω (μιας και είμαινευριασμένος), αλλά δεν θέλω να χαλάσω το topic αυτό που ξεκίνησε τόσο ωραία. Παιδιάσυγνώμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...