Jump to content

Ο Βασιλιασ Με Τα Κιτρινα


Azif
 Share

Recommended Posts

Βασικά έχω μία απορία. Η ελληνική μετάφραση παίζει ή ναπροτιμήσω την αγγλική γλώσσα. Όποιος το έχει διαβάσει θα μπορούσε να πει δύο λόγια.Εγώ γνωρίζω μόνο για την σύνδεση του με τον Hastur από τον Lovecraft.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΩ τη μου θύμισες τώρα …

 

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά υπάρχει μύθος (αστικός ) ότι το βιβλίο αυτό είναι το βιβλίο που οδηγεί τον αναγνώστη στην τρελά η ακόμη και τον σκοτώνει . 018bleh.gif

 

Πολλά κατά καιρούς έχουν ακουστή και για το << κίτρινο σημάδι>> το όποιο κρατά Ο Βασιλιάς Με Τα Κίτρινα . whistling.gif

 

Το όλο θέμα έχει ύπαρξη έμπνευση για πολλούς χαοτικούς μάγους … whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Μες στο μυαλό μου είσαι. Διάβασα γι αυτό στο βιβλίο του ΓιώργουΙωαννίδη και μπορώ να πω ότι με έχει «φάει» η περιέργεια. Τώρα όσο αφορά περίχαοτικών μάγων και περί έμπνευσης… Κθουλική Ονειρομαγεία με σπιτική ambient καιsoundtrackική μουσική καιάγιος ο θεός (?). Άσε δε που μπορεί να μου δώσει έμπνευση για κανά σενάριο στο Call Of Cthulhu RPG pen n’ paper της Chaosium.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω την αγγλική έκδοση. Αλλά από όσο ξέρω, και η ελληνική μετάφραση από τον Αίολο είναι πολύ καλή οπότε, σκέψου και προτίμησε τι σε βολεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, το 2000, o Tom Ryng έγραψε και εξέδωσε ένα θεατρικό έργο με τίτλο "The King in Yellow", το οποίο υποτίθεται ότι ήταν το θεατρικό στο οποίο αναφερόταν στα διηγήματά του ο Chambers. Ακόμη δεν το έχω πετύχει κάπου, και το Amazon δυστυχώς το έχει λίγο ακριβό, αλλά από ότι έχω δει πρέπει να ήταν καλή προσπάθεια. Νομίζω μάλιστα ότι μια θεατρική ομάδα ετοίμασε μια παράσταση βασισμένη σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...