Jump to content

Το Τρίγωνο των Βερμούδων


Recommended Posts

Ενδιαφέρον άρθρο, με αρκετά στοιχεία και αναλύσης για το διάσημο Τρίγωνο των Βερμούδων:

 

http://www.e-telescope.gr/gr/cat06/art06_030913.htm

Πριν καμιά εβδομάδα είδα μια εκπομπή όπου κάποιοι επιστήμονες προσπαθούσαν να αποδείξουν ότι με τους θυλακες μεθανίου μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά το φαινόμενο. Όπως αναφέρετε στο άρθρο περί μεθανίου δεν ισχύει ακριβός έτσι

 

1. Πράγματι το νερό με τις φυσαλίδες χάνει την πυκνότητα του και το πλοίο που βρίσκετε μέσα σ αυτές βυθίζεται ορισμένα μέτρα πιο βαθιά μέσα στο νερό χωρίς όμως να υπάρχει κίνδυνος να βουλιάξει. Το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που το πλοίο πάει να βγει από το σημείο με τις φυσαλίδες . Η πρύμη του πλοίου βρίσκει εκείνη την στιγμή πυκνότερο νερό και σηκώνεται προς τα πάνω ενώ η πλώρη που είναι ακόμα στις φυσαλίδες βυθίζεται ακόμα περισσότερο μπάζει νερό και το πλοίο πάει στον πάτο. Αυτό το αποδείξανε πειραματικά ( πρώτη μου φορά είδα πλοίο να βυθίζεται τόσο γρήγορα )

 

2. ίσως θα έπρεπε να διευκρινιστεί ότι χαμηλό ύψος θεωρούνται 1 με 2 χιλιόμετρα για τα αεροπλάνα και όχι μονο τα 5 με 10 μέτρα . το μεθάνιο είναι εύφλεκτο και με την θερμοκρασία που έχουν οι κινητήρες δεν θέλει και πολύ να εκραγεί

 

3. και για το ότι μεθάνιο υπάρχει και σε άλλα σημεία της γης και αυτό φυσικά ισχύει άλλα είναι σαν να λέμε άμμος δεν υπάρχει μόνο στην Σαχάρα άλλα και στην Χαλκιδική .οι γεωλόγοι της εκπομπής υποστήριζαν ότι οι ποσότητες μεθανίου της περιοχής είναι τεράστιες !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βασικα κ εγω την εχω ακουσει αυτην την αποψη ομως εφοσων (οπως λενε) υπαρχει τοσο μεθανιο ωστε να φτανει σε υψος κανα χιλιομετρο κ ακομη να ειναι τοσο πυκνο που να ειναι ευφλεκτο η περιοχη θα βρωμοκοπαγε αιωνιως!!!!δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα τα πραγματα,οπως τα περισσοτερα μυστηρια

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά εβδομάδα είδα μια εκπομπή όπου κάποιοι επιστήμονες προσπαθούσαν να αποδείξουν ότι με τους θυλακες μεθανίου μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά το φαινόμενο. Όπως αναφέρετε στο άρθρο περί μεθανίου δεν ισχύει ακριβός έτσι

 

1. Πράγματι το νερό με τις φυσαλίδες χάνει την πυκνότητα του και το πλοίο που βρίσκετε μέσα σ αυτές βυθίζεται ορισμένα μέτρα πιο βαθιά μέσα στο νερό χωρίς όμως να υπάρχει κίνδυνος να βουλιάξει. Το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που το πλοίο πάει να βγει από το σημείο με τις φυσαλίδες . Η πρύμη του πλοίου βρίσκει εκείνη την στιγμή πυκνότερο νερό και σηκώνεται προς τα πάνω ενώ η πλώρη που είναι ακόμα στις φυσαλίδες βυθίζεται ακόμα περισσότερο μπάζει νερό και το πλοίο πάει στον πάτο. Αυτό το αποδείξανε πειραματικά ( πρώτη μου φορά είδα πλοίο να βυθίζεται τόσο γρήγορα )

 

2. ίσως θα έπρεπε να διευκρινιστεί ότι χαμηλό ύψος θεωρούνται 1 με 2 χιλιόμετρα για τα αεροπλάνα και όχι μονο τα 5 με 10 μέτρα . το μεθάνιο είναι εύφλεκτο και με την θερμοκρασία που έχουν οι κινητήρες δεν θέλει και πολύ να εκραγεί

 

3. και για το ότι μεθάνιο υπάρχει και σε άλλα σημεία της γης και αυτό φυσικά ισχύει άλλα είναι σαν να λέμε άμμος δεν υπάρχει μόνο στην Σαχάρα άλλα και στην Χαλκιδική .οι γεωλόγοι της εκπομπής υποστήριζαν ότι οι ποσότητες μεθανίου της περιοχής είναι τεράστιες !!!

Με τόσο όμως μεθάνιο δεν θα υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας;;

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο όμως μεθάνιο δεν θα υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας;;

 

Angel Of Darkness

Το μεθάνιο βρίσκετε κάτω από την επιφάνεια του βυθού μέσα στην γη και κάπου κάπου ξεφεύγει προς τα έξω γι αυτό ούτε βρομάει η περιοχή ούτε παθαίνεις ασφυξία .

 

 

Με την ευκαιρία το ξέρατε ότι για την τρύπα του όζοντος ευθύνεται και το μεθάνιο ; :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Το μεθάνιο βρίσκετε κάτω από την επιφάνεια του βυθού μέσα στην γη και κάπου κάπου ξεφεύγει προς τα έξω γι αυτό ούτε βρομάει η περιοχή ούτε παθαίνεις ασφυξία .

Με την ευκαιρία το ξέρατε ότι για την τρύπα του όζοντος ευθύνεται και το μεθάνιο ; :offtopic:

Ναι, και είναι γνωστόότι το μεγαλύτερο ποσοστό "εναέριου" μεθανίου παράγεται από...τα πρόβατα!

 

Πάντως, αν είναι ηλεκτρομαγνητικό πεδίο και ισχύουν όλα τα περί "μη κατάλληλης εκπαίδευσης" κ.τ.λ, τότε τι (;) δεν είχαν κατάλληλη εκπαίδευση ούτε οι υπεύθυνοι ανεύρεσης των αεροσκαφών και των πλοίων;! Παράξενο μου φαίνεται! Σε ένα βιβλίο των εκδόσεων Αρχέτυπο υπάρχει η λίστα των αεροσκαφών και πλοίων που χάθηκαν στην περιοχή αυτή. Και δε μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικός αριθμός...αλλωστε, αν ήταν γιατί να απαγορευτεί η πτήση πάνω από το Τρίγωνο; :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμμ, το μεθάνιο δεν έχει και τόση φαντασία, ούτε και θα μπορούσε να προκαλέσει τόσο θόρυβο...

Και υπάρχει άλλη μια spooky εξήγηση, εκτός απ'αυτές που παρέθεσε η Sabrina στην πρώτη σελίδα...

Αυτή η spooky εξήγηση περιλαμβάνει το πέρασμα πλοίων, αεροπλάνων κτλ σε έναν κόσμο αντιύλης (βλ. Lobsan Ramba).

Άλλη μια spooky εξήγηση είναι η ύπαρξη αόρατων στοών στις οποίες εγκλωβίζονται αεροπλάνα και πλοία που περνούν από 'κει (βλ. Edd Schnedecker, παραψυχολόγος).

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν αυτές οι θεωρίες (εφόσον δεν μπορούν να αποδειχτούν πειραματικά), αλλά αν είναι αλήθεια η παράθεση του sucore περί κι άλλων παρόμοιων τριγώνων (κάτι που επιβεβαιώνεται και από άλλες πηγές), τότε μάλλον δεν φταίει μόνο το μεθάνιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χμμμ. Εδώ έχει υλικό βλέπω. Προσωπική μου άποψη ότι τα φαινόμενα σχετίζονται σε πειράματα (βλ Πείραμα Φιλαδέλφειας) κ βάσεις υπόγειες των Αμερικάνων στην περιοχή εκείνη. Θα αναλάβω το άρθο αφού δε φαίνεται να το έχει αναλάβει κανείς άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα? :angel:

http://tech.pathfinder.gr/xpaths/unexplained/271379.html

 

 

...βέβαια, το παραπάνω άρθρο δε συνδέει το πείραμα της Φιλαδέλφειας με το τρίγωνο των Βερμούδων, αλλά για άλλη μια φορά η συγχρονικότητα με τον pathfinder είναι αρκετά "αξιοπερίεργη".

Πάντως, αγαπητέ λυκάων, μπορεί να συνδέεται το τρίγωνο των Βερμούδων με το πείραμα της Φιλαδέλφειας αλλά δε νομίζω να ισχύει το αντίστροφο - ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ. Κοινό στοιχείο θα μπορούσαν να αποτελούν οι παράγοντες που οδήγησαν στην "εξαφάνιση", δηλαδή οι εικασίες περί ηλεκτρομαγνητικών φαινομένων. Ωστόσο, από τη στιγμή που δεν αποκτούν μια πιό υπαρκτή βάση απ'αυτή των εικασιών, και αφού η όλη συνοδευόμενη παραφιλολογία μας αποτρέπει από το να έχουμε ξεκάθαρα και αδιάσειστα στοιχεία για αυτές τις υποθέσεις, δεν μπορούμε να βγάζουμε εύκολα οποιαδήποτε συμπεράσματα για τις δύο ιστορίες.

Άλλωστε, με το περίφημο μότο "όλα συνδέονται" μπορούμε να κάνουμε ό,τι συνδέσεις θέλουμε... όχι μόνο το πείραμα της Φιλαδέλφειας με το τρίγωνο των Βερμούδων, αλλά και το τέρας του Λοχ Νες με.....τη λίμνη της Βουλιαγμένης!

Το θέμα όμως δεν είναι στα όποια "πειστήρια" θα επιστρατεύσουμε προκειμένου να στηρίξουμε αυτή τη θέση, αλλά το τί θέλουμε επιτέλους να αποδείξουμε και στηρίζουμε τέτοιες "περίεργες" θέσεις... Γιατί τα κάνουμε όλα αυτά? Θέλουμε απλά να "λάμψει η αλήθεια"? Ή μήπως συνεχίζουμε το ματαιόδοξο παιχνίδι των εξερευνητών που παίζαμε μικροί, αλλά σε πιό "σοβαρή" έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα? :angel:

http://tech.pathfinder.gr/xpaths/unexplained/271379.html

...βέβαια, το παραπάνω άρθρο δε συνδέει το πείραμα της Φιλαδέλφειας με το τρίγωνο των Βερμούδων, αλλά για άλλη μια φορά η συγχρονικότητα με τον pathfinder είναι αρκετά "αξιοπερίεργη".

Πάντως, αγαπητέ λυκάων, μπορεί να συνδέεται το τρίγωνο των Βερμούδων με το πείραμα της Φιλαδέλφειας αλλά δε νομίζω να ισχύει το αντίστροφο - ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ. Κοινό στοιχείο θα μπορούσαν να αποτελούν οι παράγοντες που οδήγησαν στην "εξαφάνιση", δηλαδή οι εικασίες περί ηλεκτρομαγνητικών φαινομένων. Ωστόσο, από τη στιγμή που δεν αποκτούν μια πιό υπαρκτή βάση απ'αυτή των εικασιών, και αφού η όλη συνοδευόμενη παραφιλολογία μας αποτρέπει από το να έχουμε ξεκάθαρα και αδιάσειστα στοιχεία για αυτές τις υποθέσεις, δεν μπορούμε να βγάζουμε εύκολα οποιαδήποτε συμπεράσματα για τις δύο ιστορίες.

Άλλωστε, με το περίφημο μότο "όλα συνδέονται" μπορούμε να κάνουμε ό,τι συνδέσεις θέλουμε... όχι μόνο το πείραμα της Φιλαδέλφειας με το τρίγωνο των Βερμούδων, αλλά και το τέρας του Λοχ Νες με.....τη λίμνη της Βουλιαγμένης!

Το θέμα όμως δεν είναι στα όποια "πειστήρια" θα επιστρατεύσουμε προκειμένου να στηρίξουμε αυτή τη θέση, αλλά το τί θέλουμε επιτέλους να αποδείξουμε και στηρίζουμε τέτοιες "περίεργες" θέσεις... Γιατί τα κάνουμε όλα αυτά? Θέλουμε απλά να "λάμψει η αλήθεια"? Ή μήπως συνεχίζουμε το ματαιόδοξο παιχνίδι των εξερευνητών που παίζαμε μικροί, αλλά σε πιό "σοβαρή" έκδοση?

Καταλαβαίνω τι λες, δεν εννοούσα το ίδιο το πείραμα αλλά τις διαδικασίες του ή άλλες παρόμοιες. Εγώ προσωπικά αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να δώσω εξηγήσεις στον εαυτό μου για ανεξήγητα φαινόμενα. Π.Χ παλιά λέγαν ωωωω το τρίγωνο των βερμούδων...Παράξενο φαινόμενο. Ε όχι δεν είναι παράξενο με την έννοια του ανεξήγητου. Γιατί τα φαινόμενα σταμάρτησαν; Υπάρχει λογική εξήγηση. Κάτι έκαναν εκεί από κάτω ίσως, κάτι πειράματα δοκίμαζαν δεν ξέρω τι. Πως έκαναν λέω αυτό της Φιλαδέλφειας;Πειράματα. Να η εξήγηση λοιπόν λογικότατη κατ εμε. Ούτε μεθάνια ούτε μαγνητικές ανωμαλίες του πεδίου της γης ούτε πύλες εξωγήινων ούτε τίποτα. Μιλάω πολύ γενικά κ ισοπεδωτικά τώρα κ μπορεί κάποιος να με κράξει. Γι αυτό άσε μου λίγο χρόνο να μελετήσω να φτιάξω κ μια αναφορά να ξανασκεφτώ κριτικά όλες τις περιπτώσεις κ τα ξανασυζητάμε. Αν θέλω κάτι επιπλέον θα σε ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Προσωπικά, αυτή μου φαίνεται ως η πιο λογική εξήγηση.

...Η οποία όμως παραπέμπει στο παράλογο του "γιατί μονάχα εκεί κι όχι κι αλλού στην γη;" :wacko:

 

AN ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΜΙΑ "ΠΥΛΗ" ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ ΒΕΡΜΟΥΔΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΕΤΟΙΑ ΠΥΛΗ ΣΤΗΝ ΓΗ. ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΥΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΧΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ :(

ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ ΒΕΡΜΟΥΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΟ.. ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε?! <_<

 

 

 

Όσο για το γεγονός ότι οι πιλότοι δεν έστειλαν σήμα βοήθειας οφείλεται στο ότι «δεν είχαν κατάλληλη εκπαίδευση για καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης»?

 

Εμένα αυτό γιατί δε μου φαινεται λογικό? :unsure:

Δεν χρειάζεται να εισαι εκπαιδευμένος για να αρπάξεις τον ασύρματο και να στείλεις σήμα για βοήθεια :wacko: Είναι η φυσιολογική αντίδραση. Και ας πούμε ότι ένας-δυο πιλότοι δεν το έκαναν .. αλλά όλοι? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετε λιγο για τον Ivan Sanderson και τον χαρτη με τις 12 περιοχες με παραφυσικες η/μ ιδιοτητες..

 

προχειρη pic triangle.gif

κ αλλη μια <!--ImageUrlBegin--><!--ImageUrlEBegin-->12triang.gif<!--ImageUrlEnd--><!--ImageUrlEEnd-->

Πηγη

 

Α ΝΑΤΕΣ! ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΝΝΟΥΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ POST ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ :kaocloud:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...