Jump to content

Σκοπός Της Μαγικής Τέχνης


 Share

Recommended Posts

Να σας πω πως βλεπω εγω τα πραγματα...

 

1) Δυναμη=σταθεροτητα, δηλαδη να μην επιρεαζεσαι (πραγματικα να μην επιρεαζεσαι) ουτε νοητικα, ουτε συναισθηματικα απο τις διαφορες επιθεσεις.

Μπορεις να εισαι "βραχος", ακλονητος, να μη μπορει να σε αγγιξει ο αλλος??? (δυσκολο...)

 

* Εξαιρεση ειναι οι επιθεσεις στο φυσικο πεδιο (πχ σου δινω μια μπουνια)

**Εξαιρεση ειναι και οι παραπλευρες απωλειες (χτυπαει την εικονα σου, τη φημη κλπ)

 

 

2) Σε περιπτωση που η επίθεσή του πετυχει ως ενα βαθμο(δεν εχεις καταφερει να κρατησεις τη θεση σου), η αρνητικη ενεργεια που εχεις φορτωθει

θα εκδηλωθει καπου αναγκαστικά. Ειτε προς τα μεσα(ψυχοσωματικα), ειτε προς τα εξω. Αν προς τα εξω καλυτερα να την εκτονώσεις με καποια

δραστηριότητα(εννιωτε επικοδομητικη) και οχι πανω σε καποιον ασχετο. (Ισως να τη στειλεις απο κει απ' οπου ηρθε να ειναι και το πιο δικαιο)

 

 

3) Υπαρχει ενα σημειο μεχρι το οποιο εκτονωνεις την ενεργεια που σου φορτωσανε, και περα απ το οποιο αναπαραγεις δικη σου αρνητικοτητα.

Υπαρχει περιπτωση να μπεις σ' ενα φαυλο κυκλο, με προσχημα τη "δικαιη ανταποδωση".

Link to comment
Share on other sites

 

2) Σε περιπτωση που η επίθεσή του πετυχει ως ενα βαθμο(δεν εχεις καταφερει να κρατησεις τη θεση σου), η αρνητικη ενεργεια που εχεις φορτωθει

θα εκδηλωθει καπου αναγκαστικά.

 

 

Mια καλή λύση είναι να την χρησιμοποιήσεις ως κινητήριο

δύναμη για να "προστατεύσεις" ή να αναμορφώσεις το σημείο

στο οποίο δέχτηκες επίθεση(εμ..και δεν άντεξε)

 

3) Υπαρχει ενα σημειο μεχρι το οποιο εκτονωνεις την ενεργεια που σου φορτωσανε, και περα απ το οποιο αναπαραγεις δικη σου αρνητικοτητα.

Υπαρχει περιπτωση να μπεις σ' ενα φαυλο κυκλο, με προσχημα τη "δικαιη ανταποδωση".

 

Η οποία αναπαραγόμενη ενέργεια είναι πολύ πιο δύσκολο

να χρησιμοποιηθεί με οφέλιμο τρόπο και δίνει κατώτερα

αποτελέσματα από πολλές άλλες..

 

Υ.Γ.Δοκίμασε να σκεφτείς(είτε το δημοσιεύεις,είτε όχι)άλλες

δύο αλυσίδες στις οποίες η δύναμη μεταφράζεται πρώτον

σε έλεγχο και δεύτερον σε γνώση(ουσιαστικά ίδια βάση έχουν,

αλλά βοηθάει στην σφαιρική εικόνα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... νομίζω ότι ήμουν σαφής και δεν ρώτησα εάν είναι ηθική αλλά εάν είναι μακροπρόθεσμα αποτελεσματική η χρήση της μαγείας ....

Δεν γνωρίζετε τίποτα για μένα.... συνεπώς θα ήταν έξυπνο... να μην εξάγετε λανθασμένα συμπεράσματα και ηθικολογείτε...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ηθικολογούμε λοιπόν, ο σκοπός της μαγικής τέχνης ήταν απλά... η εκδίκηση. Ναι και όμως ούτε μπούρδες αυτοβελτίωσης, ούτε φιλοσοφίες. Εκδίκηση του φτωχού και αδύναμου "παράνομου" απέναντι στον πλούσιο ισχυρό "νομιμόφρονα" καταπιεστή του. Δείτε τι λέω στο τόπικ μου για το Αράντια - δεν μπορώ να τα ξαναγράφω - και ψάξτε και πώς ξεκίνησαν τα βουντού των μαύρων στην Αμερική... Όποιος είναι μάγος - και τέρμα οι υποκρισίες - έχει ασκήσει αρνητική μαγεία. Και είχε δίκιο που το έκανε, ο έμπειρος μάγος ξέρει καλά ότι αν έχει άδικο θα το πληρώσει αργότερα... Αν έχεις δίκιο δεν παθαίνεις απολύτως τπτ. Η συγχώρηση και η μη ανταπόδοση, έχω αποδείξει επανειλημμένως ότι είναι πλάνη των Εβραίων. Ο μάγος είναι ένας εκδικητής αντάρτης εναντίον του συστήματος των καταπιεστών. Μόλις ο ισχυρός δυνάστης με το στρατό και τα όπλα στα χέρια φοβήθηκε τη μάγισσα - και όχι αδικαιολόγητα - άρχισε το κυνήγι και το κάψιμο. Αυτός ήταν ο λόγος και όχι η όποια θρησκευτική δικαιολογία επινοήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ηθικολογούμε λοιπόν, ο σκοπός της μαγικής τέχνης ήταν απλά... η εκδίκηση. Ναι και όμως ούτε μπούρδες αυτοβελτίωσης, ούτε φιλοσοφίες. Εκδίκηση του φτωχού και αδύναμου "παράνομου" απέναντι στον πλούσιο ισχυρό "νομιμόφρονα" καταπιεστή του. Δείτε τι λέω στο τόπικ μου για το Αράντια - δεν μπορώ να τα ξαναγράφω - και ψάξτε και πώς ξεκίνησαν τα βουντού των μαύρων στην Αμερική... Όποιος είναι μάγος - και τέρμα οι υποκρισίες - έχει ασκήσει αρνητική μαγεία. Και είχε δίκιο που το έκανε, ο έμπειρος μάγος ξέρει καλά ότι αν έχει άδικο θα το πληρώσει αργότερα... Αν έχεις δίκιο δεν παθαίνεις απολύτως τπτ. Η συγχώρηση και η μη ανταπόδοση, έχω αποδείξει επανειλημμένως ότι είναι πλάνη των Εβραίων. Ο μάγος είναι ένας εκδικητής αντάρτης εναντίον του συστήματος των καταπιεστών. Μόλις ο ισχυρός δυνάστης με το στρατό και τα όπλα στα χέρια φοβήθηκε τη μάγισσα - και όχι αδικαιολόγητα - άρχισε το κυνήγι και το κάψιμο. Αυτός ήταν ο λόγος και όχι η όποια θρησκευτική δικαιολογία επινοήθηκε...

Ξέρεις τι είναι η αποφένεια?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είναι η αποφένεια?

 

τι..... ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? :D :D

 

....

περίεργο που δεν είχα ποτέ μου ακούσει τον συγκεκριμένο όρο... είναι σίγουρα κάτι που έχουμε αναλογιστεί όλοι μας πιστεύω.....! ! ! ! Είτε έχουμε διαβάσει ψυχολογία ή όχι

Edited by christian74
Link to comment
Share on other sites

Πάντως chris θα βοηθούσε αν γινόσουν πιο συγκεκριμένος οσον αφορα το είδος της μαγείας για το οποιο ρωτας αν η πρακτική του έχει αποτελέσματα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

[...] ο σκοπός της μαγικής τέχνης ήταν απλά... η εκδίκηση. Ναι και όμως ούτε μπούρδες αυτοβελτίωσης, ούτε φιλοσοφίες. Εκδίκηση του φτωχού και αδύναμου "παράνομου" απέναντι στον πλούσιο ισχυρό "νομιμόφρονα" καταπιεστή του.[...] Όποιος είναι μάγος[...] έχει ασκήσει αρνητική μαγεία. [...] Αν έχεις δίκιο δεν παθαίνεις απολύτως τπτ. [...]

 

Θα πω χοντράδα και δεν θέλω. Ας ηρεμήσω λοιπόν. Δεν ξέρω τι ιδέα έχεις για την μαγεία (την οποία μπορείς να ασκήσεις εσύ Grey), αλλά αυτή που μπορώ να ασκήσω ξεκινά από τα απλά. Τι λε ρε??? Πιος στα έχει πει αυτά? Εκδίκηση? ΕΚΔΙΚΗΣΗ? Να μιλάς για την καμπούρα σου. Η μαγεία υπάρχει. Άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό και για κακό. Αυτές τις @@ριές για εκδίκηση, μάγος==αρνητική μαγεία και περί δικαίου μην τα ακούω. Εγώ όπως και το μεγαλύτερο μέρος των μελών αυτής της κοινότητας (θέλω να πιστεύω και το πιστεύω) που ασκούν την τέχνη της μαγείας δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει για εκδίκηση. Και για να 'χουμε καλό ερώτημα, πια η πηγή σου? Γιατί βλέπεις, θα σε βόλευε να ήμασταν όλοι εκδικητικοί, αλλά για κακή σου τύχη δεν ήμαστε. Κάποιοι από εδώ μέσα πιστεύουμε σε πράγματα ανώτερα από την εκδίκηση. Και για να τελειώσω, ναι, ασκώ την τέχνη της μαγείας και μάλιστα της ονειρομαγείας για πνευματική άνοδο. Αν θες το πιστεύεις, αν δεν θες τι να κάνουμε. Δεν είμαι σε θέση να δίνω υποδείξεις μιας και είμαι πολύ μικρός και νεαρός. Αλλά μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...