Jump to content

Τα Μάτια Είναι Ο Καθρέπτης Της Ψυχής


Recommended Posts

Είναι ένα θέμα που ήθελα να βρω και να θίξω,στη γενετική αλλά και στη μαγεία (π.χ χειρομαντεία-> σχήμα χεριών) αναφέρονται σε μορφολογικά χαρακτηριστικά που πιστεύετε, ότι βλέποντας τα, καταλαβαίνεις κάποια πράγματα για το άτομο, δηλαδή ότι το έξω αντικατοπτρίζει το μέσα.

Εδώ λοιπόν αναρωτιέμαι το χρώμα των ματιών σημαίνει κάτι;

 

Και όταν δεν είναι μόνο ένα αλλά μορφής Hazel;

 

Επειδή εμένα τα μάτια μου είναι σαν της μεγάλης φωτογραφίας έχω κάνει διάφορες παρατηρήσεις

π.χ. 1) ¨Οταν κλαίω επικρατεί το πράσινο

2) ¨Οταν είμαι ενθουσιασμένη και πάλι επικρατεί το πράσινο

3) ¨οταν είμαι θυμωμένη , στεναχωρημένη επικρατεί το καφέ

 

Γενικά είναι μια μείξη, περίπου σαν της φωτογραφίας.

 

http://www.wonderquest.com/memory2.htm

 

Τι άποψη έχετε για το θέμα;

Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Οι περισσότεροι Σαντορινιοί έχουν τέτοια μάτια (σαν τα δικά σου/μεγάλη φωτό) αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχουν κάποια σχέση χαρακτήρα μεταξύ τους. Αυτό που ξέρω (καθαρά εμπειρικά και καθόλου επιστημονικά) είναι ότι το χρώμα των ματιών έχει να κάνει και με τις "εικόνες" που έχεις γύρω σου. π.χ. Σαντορίνη->πολύ θειάφι & θάλασσα->μπεζ/καφέ/μπλε μάτια (τουτέστιν ομελέτα χρωμάτων). Γενικά δεν νομίζω ότι στο χρώμα μπορούμε να δώσουμε κάποια ερμηνεία. Στους σχηματισμούς των χρωμάτων στο μάτι μας όμως, ναι. Θα μπορούσα να πω ότι αυτό μπορεί να έχει σχέση (δεν έχει σημασία το χρώμα του χεριού αλλά το σχήμα και οι γραμμές του).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,αυτό με τη Σαντορίνη δεν το ήξερα :) ,δεν είμαι από Σαντορίνη αλλά απ΄τη μαμά μου κατάγομαι από Κρήτη, κοντά είναι :P

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτές οι εναλλαγές χρώματος στα καστανοπράσινα μάτια,πάντα μου άρεσε.

 

Ενα άτομο που γνώριζα με το δικό σου χρώμα,έπαιρνε ένα κρεμμύδι,το έκοβε στην μέση και το πλησίαζε κοντά στο μάτι και πρασίνιζε,φαντάζομαι και αν θα καθαρίζεις κρεμμυδια το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις μιας και η αλλαγή έχει να κάνει και με το υγρό στοιχείο,όπως και το κλάμα.Εχεις προσέξει όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα οτι γίνονται πράσινα;

 

Στο ερώτημα σου,πιστευω πως ακόμη και το χρώμα των ματιών μας κάτι σημαίνει,προσωπικά εχω διαπιστώσει και σε μένα μεταβολές μικρές ανάλογα με την περίπτωση μου,οχι τόσο άμεσες μιας και δεν έχω καστανοπράσινα μάτια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτές οι εναλλαγές χρώματος στα καστανοπράσινα μάτια,πάντα μου άρεσε.

 

Ενα άτομο που γνώριζα με το δικό σου χρώμα,έπαιρνε ένα κρεμμύδι,το έκοβε στην μέση και το πλησίαζε κοντά στο μάτι και πρασίνιζε,φαντάζομαι και αν θα καθαρίζεις κρεμμυδια το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις μιας και η αλλαγή έχει να κάνει και με το υγρό στοιχείο,όπως και το κλάμα.Εχεις προσέξει όταν κάνεις μπάνιο στη θάλασσα οτι γίνονται πράσινα;

 

Στο ερώτημα σου,πιστευω πως ακόμη και το χρώμα των ματιών μας κάτι σημαίνει,προσωπικά εχω διαπιστώσει και σε μένα μεταβολές μικρές ανάλογα με την περίπτωση μου,οχι τόσο άμεσες μιας και δεν έχω καστανοπράσινα μάτια.

Ναι μου το έχουν πει αν και με τη θάλασσα δε συμβαίνει πάντα σε μένα.

Μέσα από τις παρατηρήσεις κάτι θα βρούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μάτζικα Ντε Σπελ προφανώς έχεις πανέμορφα μάτια...!!

Προσωπικά πιστεύω ότι το σύνολο του προσώπου μπορεί να δώσει πολλές πληροφορίες... κυρίως κρίνοντας από τον τρόπο που χρησιμοποιείται...!

Όσον αφορά τα μάτια... εκτός από το χρώμα... εγώ δίνω πολύ σημασία ΚΑΙ στο σχήμα......! ! ! ! !

Τα δικά μου μάτια... είναι τα κλασικά καστανά...!! του αδερφού όμως είναι καστανοπράσσινα... και όταν αλλάζει διάθεση... το χρώμα μεταβάλλεται δραματικά...!!! π.χ. όταν είναι χαρούμενος τα μάτια του γίνονται καταπράσσινα..!!!!! Το ίδιο γίνεται όταν έχει ήλιο κλπ..... !!! Είναι υπέροχο φαινόμενο πιστεύω... μακάρι να το είχα κληρονομήσει και εγώ..... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Για το σχήμα έχω ακούσει ότι όταν έχει <) έντονη τη μύτη όπως το αυτοσχέδιο σχηματάκι υπάρχει το ζώδιο του σκορπιού σε σημαντικλή θέση στον αστρολογικό χάρτη

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω την έκφραση "Τα Μάτια είναι ο Καθρέφτης της Ψυχής"... Πιστεύω ότι τα μάτια μπορούν να σου φανερώσουν πράγματα για τον κάθε άνθρωπο... Αν και δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο το σχήμα και το χρώμα... Γιατί συνήθως τα φυσικά χαρακτηριστικά μας προέρχονται από τους γονείς, συγγενείς κ.λπ...

 

Για μένα, η ψυχή καθρεφτίζεται στον τρόπο που εκφράζονται τα μάτια, στο φως που κρύβουν μέσα τους... Εκεί μπορείς να της διακρίνεις!!! Εκεί πρέπει να ψάξεις για να καταλάβεις την ψυχή του άλλου...

 

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά αυτό πιστεύω εγώ... :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Μμμ! Σωστό και αυτό, εδώ θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει στο φόρουμ (συγνώμη που δε θυμάμαι ποιου :$ ) ότι σαν ψυχές πριν έρθουμε στον κόσμο διαλέγουμε τους γονείς μας, επομένως ίσως η επιλογή να έχει σχέση με αυτό, δηλαδή ως προς τη μορφή που θα πάρουμε και αν θα μας αντικατοπτρίζει!? Όσο για τη λάμψη στα μάτια συμφωνώ πως πολλές φορές φαίνεται και δείχνει πράγματα για τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...