Jump to content

Ο Μύστης Της Λεμουρίας


Recommended Posts

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βάση της Θεωρίας υπήρχε μια ομάδα μυστών που οι Σουμέριοι τους βλέπαν για Θεούς. Το ίδιο και όλοι οι άλλοι λαοί που προήλθαν από τις αποικίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Βάση της Θεωρίας υπήρχε μια ομάδα μυστών που οι Σουμέριοι τους βλέπαν για Θεούς. Το ίδιο και όλοι οι άλλοι λαοί που προήλθαν από τις αποικίες τους.

 

Ασπουμε η Αιγυπτος???

 

Τελικα ποιος ειναι "ο μυστης" ? και γιατι θα πρεπει να ειναι καποιος "γνωστος"?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Ανουνάκι ξέρω ποιος είναι...

 

Το βλέπω, έρχεται, θα το πει πάλι.

 

Τον έχεις άχτι τελικά έτσι;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου αφού δεν είπα ποιος είναι είπα απλά ότι ξέρω ποιος είναι. Εσύ όμως γιατί προκαλείς και δίνεις συνέχεια στο θέμα; Ναι τον έχω άχτι, γιατί με τις διαολιές του και τις ψευτοθρησκείες του έχει καταστρέψει και συνεχίζει να καταστρέφει την ανθρωπότητα. Θα στο ξαναπώ μπας και το καταλάβεις

 

Ελ Σαντάι --> Αλ Σαϊτάν --> Σατανάς --> Άρχοντας της Γης (Βιβλίο Ιώβ) --> Ένκι

 

Ένκι --> Έα --> Ιάχ (βλέπε και Χέλελου Ιάχ --> Αλληλούια) --> Γιαχβέχ

 

Όμως τα παραπάνω δεν είναι η πλήρης αλήθεια. Τα είχα γράψει τότε για να αποδείξω ότι δεν υπάρχει καμία "θεία αποκάλυψη" στους εβραίους και ότι πήραν ένα Σουμέριο Θεό και ότι η βίβλος είναι γεμάτη αντιφάσεις και λογικές ασυνέπειες... Να σημειώσω ότι αρκετοί ταυτίζουν τον Ένκι με το διάολο - ρίξε μια ματιά στο νετ - πράγμα για το οποίο "κατηγορήθηκα" και εγώ. Εγώ αν θυμάσαι καλά τα είπα αυτά και παλιότερα στη φίλη μου τη Ματζικούλα όταν είπε ότι οι παπάδες κατηγορούν όλους τους ασχολούμενους με μαγεία ως σατανιστές και της απέδειξα τότε με βάση τον παραπάνω συλλογισμό ότι και οι παπάδες... σατανιστές είναι, αφού Γιαχβέχ και Σατανάς είναι το ίδιο πρόσωπο.

 

Όμως τώρα που ψάχνουμε να βρούμε ποιός πραγματικά είναι, έχουμε λίγο πιο δύσκολο πρόβλημα. Ο Ένκι σαν κατά κυριολεξία πατέρας του Adapa, του πρώτου ανθρώπου, δε θα μπορούσε να μισεί τους ανθρώπους αλλά αυτός που τους μισούσε ήταν ο Ένλιλ ή Βάαλ λόγω της διαμάχης του με τον Ένκι για το θρόνο των Θεών. Άρα λοιπόν έχουμε μια πλαστοπροσωπία και ο Ένλιλ η Βάαλ παραπλανεί τους ανθρώπους εμφανιζόμενος πότε ως Γιαχβεχ (που προέρχεται από τον Ένκι) για να τον λατρεύουν και πότε ως Σατανάς για να τους τρομοκρατεί. Επομένως ορθώς οι Χαναναίοι είχαν για Γιαχβέχ τον Ένλιλ και ορθώς στο Ταλμούδ ο θεός των εβραίων αποκαλείται Βάαλ, παρότι οι προφήτες της παλαιάς διαθήκης τους έλεγαν να μη λατρεύουν τον Βάαλ.

 

Άρα ο εν λόγω Ανουνάκι είναι ο Ένλιλ.

 

Πληροφοριακά να προσθέσω ότι Βάαλ και Μολώχ είναι το ίδιο πρόσωπο, παρόλο που θα δεχτώ άγρια επίθεση και για αυτό... Και οι δύο θεωρούνται δαίμονες στη χριστιανική δαιμονολογία. Αα... γίνονταν και φρικιαστικές ανθρωποθυσίες στο Βάαλ ή Μολώχ.

Link to comment
Share on other sites

Ασπουμε η Αιγυπτος???

 

Τελικα ποιος ειναι "ο μυστης" ? και γιατι θα πρεπει να ειναι καποιος "γνωστος"?

 

Γνωστός... χμ είναι και δεν είναι μιας και αλλάζει πολλά ονόματα και στον έναν λαό παρουσιάζεται έτσι και στον άλλο αλλιώς.

Το πιο πετυχημένο πάντως κόλπο είναι ότι σε μια θρησκεία παρουσιάζεται και ο καλός και ο κακός και ανάλογα παίζει χωρίς να τον έχει πάρει χαμπάρι κανείς.

Link to comment
Share on other sites

μπλιάχ έχει χάλια γεύση η σαλάτα που μου έφερες. Αποτυχία αυτό το μαγαζί μην ξαναπάμε να φάμε εκεί. Προτείνω Ελληνικό πιτόγυρο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός... χμ είναι και δεν είναι μιας και αλλάζει πολλά ονόματα και στον έναν λαό παρουσιάζεται έτσι και στον άλλο αλλιώς.

 

Πολλά ονόματα δε λες τπτ φίλε μου, εδώ εμένα μου βγήκε το λάδι μέχρι να βρω άκρη και τώρα που βρήκα άκρη δε με πιστεύουν... Άστα είναι να τρελαίνεσαι...

 

 

Το πιο πετυχημένο πάντως κόλπο είναι ότι σε μια θρησκεία παρουσιάζεται και ο καλός και ο κακός και ανάλογα παίζει χωρίς να τον έχει πάρει χαμπάρι κανείς.

 

Μα έτσι γίνεται πάντα: ο καλός και ο κακός μπάτσος... εμείς χρειαζόμαστε δύο για να το κάνουμε αυτό το κόλπο, αλλά ένα πνευματάκι το κάνει και μόνο του... Και βέβαια κανείς δεν υποψιάζεται ότι ο "σωτήρας" τους και ο "αρχικακός" από τον οποίο τους έσωσε είναι το ίδιο πρόσωπο. Οι γνωστικοί πρώτοι αντιλήφθηκαν την απάτη και μιλούν για Ιαλνταμπαώθ.

 

Αυτό που έχω απορία όμως είναι το εξής: στον ινδουισμό, ο καλός Βισνού και η κακιά Κάλι είναι ζευγάρι. Μήπως και στην πραγματικότητα συμβαίνει το ίδιο πράγμα, μήπως είναι δύο αλλά σε συμπαιγνία; Μήπως είναι κάποιος και μαζί με τη γυναίκα του μας δουλεύουν. Παίζει και αυτό γιατί σε πολλές μυθολογίες υπάρχει ο "καλός" και η "κακιά" γυναίκα του (Βισνού - Κάλι, Άμπσου - Τιαμάτ, Δίας - Ήρα κλπ. Ξέρω, ξέρω... συμβολισμοί, ένωση αντιθέτων κλπ. αλλά μήπως δεν είναι μόνο συμβολισμός;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σημείωση δεν είναι πνευματάκι. Είναι άνθρωπος με κάποιες δυνάμεις. Απλά οι άλλοι τον θεωρούν πνευματάκι διότι όταν τους προσεγγίζει απομακρυσμένα με προβολή έχει τα χαρακτηριστικά του πνεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...