Jump to content

Ο Μύστης Της Λεμουρίας


Recommended Posts

Εσυ γιατι λες Γκρευ οτι στις πιο σοβαρες θρησκείες υπαρχει παντα ενα διπολο στην κορυφη???

 

Καταρχήν καμία θρησκεία δεν είναι σοβαρή, βλέπω διάφορες τελετές σε ντοκυμαντέρ και περιγραφές στο νετ και ειλικρινά δεν μπορώ να κρατήσω τα γέλια μου. Δεν φταίω εγώ, προσπαθώ ειλικρινά να σεβαστώ την πίστη αυτών των ανθρώπων αλλά μου είναι αδύνατον να συγκρατηθώ μ' αυτά τα καραγκιοζηλίκια που βλέπω και διαβάζω... Πιο πολύ γελάω με τους δωδεκαθεϊστές παρά με τους χριστιανούς για να λέω την αλήθεια...

 

Για το δίπολο είπα πιό πάνω. Αλλά η υποψία παραμένει μήπως δεν είναι μόνο συμβολισμός; μήπως ο "κακός" που ψάχνει ο ντιμ δεν είναι ένας αλλά ζευγαράκι; Τον μύθο του Σεμυαζά με την Ιστάρ τον έχετε ακούσει φαντάζομαι. Μήπως λοιπόν ο μύστης μας βαρέθηκε να είναι μόνος και βρήκε κάποια, την εκπαίδευσε και την έκανε σαν αυτόν;

 

 

Επειδη ειναι οι "κακοι" ??????????????

 

Είναι κακοί. Π.χ. όταν πέθαινε κάποιος μαζί του έκαιγαν ζωντανή και τη γυναίκα του. Γίνονταν και ανθρωποθυσίες. Έσφαζαν ένα κορίτσι και έκαναν τραπέζι... συμμετείχαν και οι γονείς... Δεν φταίνε όμως αυτοί, φταίνε αυτά τα όντα που είναι από πίσω από τις θρησκείες και ψιθιρίζουν στους ανθρώπους όλα αυτά και για να τους πείσουν τους τρομοκρατούν με επιδείξεις (υπερφυσικής) δύναμης.

 

 

σημείωση δεν είναι πνευματάκι. Είναι άνθρωπος με κάποιες δυνάμεις. Απλά οι άλλοι τον θεωρούν πνευματάκι διότι όταν τους προσεγγίζει απομακρυσμένα με προβολή έχει τα χαρακτηριστικά του πνεύματος.

 

Το ίδιο μου κάνει... Ο άνθρωπος είναι πνεύμα με υλικό κέλυφος. Μπορεί επομένως ένας "κάτοικος Thaumiel" να παίξει και σαν πνεύμα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το ίδιο μου κάνει... Ο άνθρωπος είναι πνεύμα με υλικό κέλυφος. Μπορεί επομένως ένας "κάτοικος Thaumiel" να παίξει και σαν πνεύμα...

 

Γιατί του Thaumiel; Πιο αναμενόμενο θα έβρισκα να μας "την πέφτει" τίποτα από την κλίφα της Lilith, του Gamaliel ή του A'Arab Zaraq, έστω από το Thagirion (χλωμό για το τελευταίο), γενικά από ότι βρίσκεται κάτω από το πέπλο του Πάροκεθ... για να ασχοληθούν οι "κάτοικοι" των επόμενων κελυφών μαζί σου πρέπει να έχεις φτάσει σε ένα Α επίπεδο, και συνήθως λίγοι τα καταφέρνουν τόσο μακριά - κι ας υπάρχουν τοσοι "γκουρού" που ισχυρίζονται το αντίθετο!

 

 

Σε πιο on topic, να σε ρωτήσω Dimulator, είναι η ιδέα μου ή ξανάπιασες τον Samael Aun Weor; Γιατί νομίζω ότι κι αυτός κάτι παρόμοια γράφει στο "Fall of Beelzebulb". Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...