Jump to content

Ολίγα Περί Εμού (Προαιρετικά) + Ένα Μεγάλο Μου Πρόβλημα!


 Share

Recommended Posts

Και για μια φορά ακόμα ο "κακός" Γκρέη- το ίδιο κι ο φίλος μου ο βηλφούλης - δικαιώνεται... Ομάδα είπα, ομάδα προέκυψε. Μη βιαστείτε να ειρωνευτείτε, read between the lines... Πάμε να δούμε τώρα αναλυτικά τι λέει ο φίλος μας.

 

Αρχικα! Μια διευκρινισουλα: δεν θεωρω τον εαυτο μου fallen soul αλλα crest-fallen soul.Αν εχω καταλαβει σωστα σημαινει απογοητευμενη ψυχη. (ενημερωτικα και μονο! ουτε καν περι παρεξηγησης). Επειτα, ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. Απλως επειδη ειμαι νεος στη χρηση φορουμ (οποιουδηποτε) και δή του συγκεκριμενου,ηθελα πρωτα να δω την ενεργητικοτητα των ατομων και μετα να προχωρησω στην αναλυση του προβληματος μου...

 

Το καθήκον μας κάναμε... :)

 

 

Για να μη χαλατε και το χρονο σας διαφωνωντας χωρις λογο ξεκιναω λεγοντας σας πως η κατασταση εχει ως εξης:

 

Ειμασταν καμποσο καιρο μαζι οταν για πολλωστη φορα τσακωθηκαμε για θεματα προσαρμογης, θυσιων κτλ οσον αφορα στη σχεση μας. Τη συγκεκριμενη φορα ομως που της ειπα οτι δε με αφηνει να την "προσεγγισω", να τη μαθω σαν ανθρωπο καλυτερα, μου απαντησε πως ειναι πολλα που δεν ξερω για εκεινη και πολυ πιθανως δεν θελω να μαθω! Σα να μου ελεγε ρε παιδι μου: Κατσε κατω και ξεκινα να με ρωτας, ΤΩΡΑ! Τεσπα, μου ειπε οτι υπαρχει ενας λογος που δεν μπορει να αφιερωσει ενα ικανοποιητικο μεριδιο προσπαθειας για εστω και απλα πραγματα της κοινης ζωης. Με τα πολλα την πιεσα και μου ειπε...

 

Έτσι γίνεται πάντα σε ομάδες τύπου καλτ και μαγείας. Τα θύματα - μέλη δεν έχουν χρόνο για τίποτε άλλο, τους τρώει όλο το χρόνο η ομάδα. Τους πείθουν ότι το να ασχολούνται με το "αντικείμενο" της ομάδας είναι για κάποιο "δίκαιο σκοπό"...

 

 

Ξεκινησε λεγοντας για την καταγωγη της (οτι η γιαγια/προ-γιαγια της ειναι/ηταν απ' τη Σμυρνη και "Ξερεις τι λενε για τις γυναικες της Σμυρνης ετσι?") και τελικως κατεληξε σ' αυτο (χωρις να αναφερω αηδιαστικες λεπτομερειες της κουβεντας μας που κουραζουν):

 

Χμμμ... Είναι φαντασίωση από την τηλεόραση προφανώς. Αν γνωρίζεσαι με την οικογένειά της πήγαινε και ψάρεψε τη γιαγιά. Πρόσεξε μη καταλάβουν γιατί ρωτάς...

 

 

1) Ειμαι μαγισσα και μπορω και βλεπω πνευματα.

 

Καλά αυτό μπορούν να το πουν πολλές και να είναι αλήθεια... μέχρι εδώ οκ...

 

 

2) Κληρονομησα ενα χαρισμα απ' την προ-γιαγια μου η οποια μ' επισκευτηκε (ως πνευμα) το οποιο ειναι να μεταμορφωνομαι σε γατα. Μεγαλωνοντας ομως επελεξα να μεταμορφωνομαι σε μια λευκη λυκαινα την οποια πρεπει να ταΪζω καθε πανσεληνο, νεα σεληνη και ματι του λυκου. Τι τρωω? Βασικα σχεδον τα παντα αλλα περιοριζομαι σε περιστερια για ευνοητους λογους.

 

Και μένα η προγιαγιά μου ήτανε... αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι άκυρα. Τι θέλω να πω; ότι η μεταμόρφωση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι κυριολεκτική. Για γάτα άκουσα κι από αλλού... Μάλλον δικές της δοξασίες και φαντασιώσεις είναι που τα πήρε copy - paste από βιβλία και ταινίες. Άτομα με υπερβολική φαντασία και τάσεις φυγής συχνά τα πιστεύουν αυτά απ' τα βιβλία και τις ταινίες. Αυτό είναι και το σημείο που με μπερδεύει περισσότερο, εάν δεν είχες πει αυτό θα είχα βγάλει πανεύκολα συμπέρασμα και θα ήταν ότι την κοροϊδεύουν κάποιοι επιτήδειοι, αλλά ο "λύκος" μου το χαλάει. Τι θέλω να πω; Το παραμύθι με το λύκο είτε την κάνει τελείως "γεια σου" τη φίλη σου είτε τη βάζει στο κόλπο και αυτή.

 

 

3) Ανηκω σε μια ομαδα μαγων (ονομα δεν ξερω κι επισης δεν εχω ιδεα και αν ονοματιζονται οι ομαδες μαγων, παντως δεν θυμαμαι να μου ειπε) η οποια αποτελειται απο 2 κυκλους, το λευκο και το μαυρο. Ο λευκος ειναι η αμυνα και τα "κεντρικα" του συστηματος. Εκει ειναι οι πιο δυνατοι, οι Αρχηγοι, απο κει παιρνουμε εντολες και σ'αυτον ανηκουν και τα χαρισματικα ατομα με συνδρομα οπως Νταουν κτλ λογω του συνδρομου τους. Ο αλλος κυκλος ειναι ο μαυρος, η επιθεση. Σ' αυτην ανηκω κι εγω! Σκοπος μας να προστατευουμε τον κοσμο απο τους κυνηγους, κακοβουλα οντα με σκοπο να βλαψουν, οι οποιοι μπαινουν στον κοσμο μας μεσω καποιων πυλων (ενεργειακες πυλες αν θυμαμαι καλα, αλλα ας μη λεω και παρλαπιπες, αν μπορειτε επιβεβαιωστε) και απο αλλου ειδους απειλες... Πως γινεται η προστασια? Τα βραδυα ο καθε μαγος κανει περιπολιες στη συγκεκριμενη περιοχη που εχει υπο την προστασια του. Εγω γινομαι λυκος και περιπολω ετσι... μονο το βραδυ και πριν ξημερωσει.

______________

 

Αυτά είναι όλα μπούρδες από ταινίες εκτός από ένα. Η ύπαρξη ομάδας με δυο "κύκλους" τον εσωτερικό με τους αρχηγούς και τους επιτήδειους και τον εξωτερικό κύκλο με τα μέλη - θύματα...

 

 

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι μεχρι εδω εχετε ηδη ΠΑΡΑ πολλα να σχολιασετε / ρωτησετε / απαντησετε κανω μια παυση για ανλυση και συνεχιζω με περεταιρω λεπτομερειες...

 

ΑΑΑ!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Μου ειπε οτι εχει το δικαιωμα να το εκμυστηρευτει σε μενα, μονο και μονο επειδη ειμαι ο συντροφος της, εστω και παροντικος. Δεν πρεπει ομως να το μαθει κανενας αλλος αλλιως θα μπλεξει εκεινη και κατα πασα πιθανοτητα να φαμε delete.επιλεκτικη διαγραφη μνημης! (κατι σαν το ΜΕΝ ΙΝ BLACK φανταστηκα...) Το θεμα ειναι οτι το εχω ηδη πει σε 3 ατομα τα οποια βεβαια μοιαζουν να εχουν τασεις προς μαγεια κτλ κι ομως δεν εχει συμβει κατι...τουλαχιστον οχι χειροπιαστο...

 

Και βέβαια δεν θέλουν να μιλάνε τα μέλη παρά μόνο στη σχέση τους ελπίζοντας ότι έτσι θα μεγαλώσει η ομάδα χωρίς να εκτεθούν. Παραμύθια και αυτά.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δύο πράγματα συμβαίνουν. Είτε η φίλη σου είναι "γεια σου" και την εκμεταλλεύεται κάποια ομάδα, είτε τη βρίσκει εκεί πέρα που είναι μαζί με άλλους σαν κι αυτή, σε κόβει για χαζό και προσπαθεί να σε παραμυθιάσει για να σε βάλει κι εσένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. http://www.artofwise.gr/html/categories_content/simvoules/skoteinesomades.html

2. Η τύπισσα είναι έτοιμη να σε σχολάσει. Σχόλασέ την πρώτος ή, αν δεν μπορείς, προετοιμάσου. Ευτυχώς για σένα, είναι καλοκαίρι.

3. Πες της να κόψει το πολύ True Blood.

 

ΑΑΑ!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Μου ειπε οτι ... Δεν πρεπει ομως να το μαθει κανενας αλλος... Το θεμα ειναι οτι το εχω ηδη πει σε 3 ατομα .. κι ομως δεν εχει συμβει κατι...τουλαχιστον οχι χειροπιαστο...

 

4. Κι εσύ... τάφος βρε παιδί μου!

5. Αν συνέβαινε, θα το θυμόσουν;

Link to comment
Share on other sites

Grey

 

Ναι, αυτό σημαίνει ότι εγώ ξέρω τι λέω και γιατί. Eάν προσβάλλεσαι δεν μπορεί να γίνει κάτι περισσότερο από αυτό που σου είπα, να κοιτάς την δουλειά σου και να μην ανακατεύεσαι με μένα.

 

Καλά μπάνια

και

Hasta la vista

 

Το μόνο που νόμιζεις εσύ ότι σε κάνει πιο χάι από μένα είναι η "άδεια-για-να-προσβάλλεις" που έχεις πάρει από κάποιους. Είτε δεν έχεις ιδέα τι υπάρχει είτε τα αποσιωπάς σκόπιμα. Αν προσβάλλεις θα τα ακούς όμως...

 

Δεν απέδειξες τπτ γιατί πάντα τα ίδια λες ότι δεν τρέχει τπτ. Δεν έχεις βρει καμιά περίπτωση που να πεις "πρόσεχε"

 

Αν τον μπλέξουν και του φάνε - λέμε τώρα - 300 ευρώ, εσύ θα πεις σιγά το ποσόν... αλλά γιατί να του τα φάνε; δε θα ήταν καλύτερα να τον είχαμε προειδοποιήσει; Πρέπει να... τον θυσιάσουν στον Βελιάλ για να πεις ότι ήταν σοβαρό; Αλλά και τότε καλυμμένη θα 'σαι, γιατί πώς θα το μάθουμε; Να πως σκέφτεσαι λοιπόν... Επί πλέον και οι κακοί θα είναι πολύ ευχαριστημένοι μαζί σου... Άρα καθησυχάζοντας τα έχεις με όλους καλά... Και μ' αυτούς που σου 'βγαλαν την "άδεια-για-να-προσβάλλεις" και με τους κακούς. Έτσι σκέφτεσαι για αυτό συνέχεια καθησυχάζεις.... Καθησυχάζοντας πάντα είσαι καλυμμένη και τα έχεις με όλους καλά...

 

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΗΘΙΚΟ!!!

 

Θα μου πεις πώς να αποδείξω ότι δεν καθησυχάζω πάντα αλλά απλά δεν έχω συναντήσει σοβαρή περίπτωση; Τότε αγαπητή μου δεν ειρωνεύεσαι και δεν προσβάλλεις τον άλλον, λες απλά: η περίπτωση δεν είναι σοβαρή για αυτούς τους λόγους 1. 2. 3. Η ειρωνεία και η προσβολή δείχνει το επίτηδες. Και η απειλή "Μην ανακατεύεσαι μαζί μου" σε πληροφορώ καθόλου δε με σταματάει. Το αντίθετο είναι, σαν να μου λες ανακατέψου...

 

 

Από αυτά τα 3 που μας είπες καλά το 1) είναι μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας , το 2) και 3) είναι πέρα για πέρα φαντασία .

 

Τώρα μπορώ να σκεφτώ 2 σενάρια .

 

1) ότι όλα αυτά είναι δική της φαντασία και επειδή σαν άνθρωπος που δεν ξέρης από μαγεία την πίστεψες .

 

2) ότι όλα αυτά είναι δική σου φαντασία και σπαταλάς τον πολύτιμο χρόνο μας.

 

 

Πάνα μπορεί να έχεις δίκιο. Αν όμως τα 2 και 3 είναι 100% φαντασία είναι και οι δύο "γεια σου" ή μας κοροϊδεύει... Αν όμως μας κοροϊδεύει έχει κάνει το πρώτο και τελευταίο τόπικ στο φόρουμ... Ήδη ακροβατεί σε τεντωμένο σχοινί. Αν δε μας πείσει ότι υπάρχει η ομάδα που λέει στα επόμενα τόπικ του δε θα παίρνει ούτε ένα ριπλάυ, αν δεν τον πετάξουν έξω. Σε ότι αφορά εμένα τον αντιμετώπισα με καλή πίστη θεωρώντας ότι έλεγε αλήθεια και ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη φίλη του. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποια λογική κοπέλα που θα έλεγε τέτοια πράγματα στο αγόρι της. Άρα τα ενδεχόμενα είναι δύο: Είτε η φίλη του είναι "γειά σου" και την εκμεταλλεύεται κάποια ομάδα, είτε τη βρίσκει εκεί πέρα που είναι μαζί με άλλους σαν κι αυτή, τον κόβει για χαζό και προσπαθεί να τον παραμυθιάσει για να τον βάλει μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα 3 που μας είπες καλά το 1) είναι μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας , το 2) και 3) είναι πέρα για πέρα φαντασία . thumbsup.gif

 

Τώρα μπορώ να σκεφτώ 2 σενάρια . whistling2.gif

 

1) ότι όλα αυτά είναι δική της φαντασία και επειδή σαν άνθρωπος που δεν ξέρης από μαγεία την πίστεψες . wallbash.gif

 

2) ότι όλα αυτά είναι δική σου φαντασία και σπαταλάς τον πολύτιμο χρόνο μας. yeahright.gif

 

 

Μην τα βλεπεις τοσο τετραγωνα.

 

1)Θελω να πω οτι δεν ειπα οτι την πιστεψα,διοτι αν την πιστευα δε θα ημουν εδω αλλα θα ψευτοδιαλογιζομουν ακουγοντας κλασσικη μουσικη και προσπαθωντας να μεταμορφωθω σε λιονταρι...

2)Δεν ειμαι απ'τα ατομα που επινοουν ιστοριες για ν κοροϊδευουν κοσμο...Εχω ζωη και μπορω να πω οτι ειναι χρονοβορο και ψυχοφθορο να αφιερωνω ενα μεγαλο κομματι της στην αναζητηση της αληθειας...

 

 

 

 

Έτσι γίνεται πάντα σε ομάδες τύπου καλτ και μαγείας. Τα θύματα - μέλη δεν έχουν χρόνο για τίποτε άλλο, τους τρώει όλο το χρόνο η ομάδα. Τους πείθουν ότι το να ασχολούνται με το "αντικείμενο" της ομάδας είναι για κάποιο "δίκαιο σκοπό"...

 

 

Το θεμα ειναι πως οταν την ρωτησα πως βρισκεται με την εν λογω ομαδα η τελοσπαντων πως παιρνει τις εντολες της,μου ειπε αυτο δεν μπορω να στο πω.Και επισης δεν της τρωει χρονο γιατι τυχαινει να ειμαστε και ολη μερα μαζι για συνεχομενες μερες.Εχουμε κοιμηθει 3ημερα και 4ημερα μαζι και γενικα επειδη ειναι ατομο που καρφωνεται μονο του, δεν εχει δειξει κανενα σημαδι οτι ανηκει σε τετοιου ειδους ομαδα...

 

 

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δύο πράγματα συμβαίνουν. Είτε η φίλη σου είναι "γεια σου" και την εκμεταλλεύεται κάποια ομάδα, είτε τη βρίσκει εκεί πέρα που είναι μαζί με άλλους σαν κι αυτή, σε κόβει για χαζό και προσπαθεί να σε παραμυθιάσει για να σε βάλει κι εσένα...

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δε με περναει για χαζο!Κι αν ηθελε να με βαλει και μενα μεσα νομιζω θα ηταν λιγο πιο ενθουσιαστικη ωστε να με κανει να τσιμπησω πιο ευκολα...Αντιθετως καθε φορα που επιανα τετοιου ειδους συζητηση σαν να εκνευριζοταν και ν εχανε την υπομονη της να μου εξηγησει!

 

 

 

1. http://www.artofwise...inesomades.html

2. Η τύπισσα είναι έτοιμη να σε σχολάσει. Σχόλασέ την πρώτος ή, αν δεν μπορείς, προετοιμάσου. Ευτυχώς για σένα, είναι καλοκαίρι.

3. Πες της να κόψει το πολύ True Blood.

4. Κι εσύ... τάφος βρε παιδί μου!

5. Αν συνέβαινε, θα το θυμόσουν;

 

2)Δε νομιζω οτι ειναι ετοιμη να με σχολασει οταν καθε φορα που συζηταμε και παει η κουβεντα στο χωρισμο πλανταζει και με παρακαλαει να μην το κανω...

3)Ισχυει!Της το λεω συνεχεια...Ειναι ομως ατομο που παιρνει την ταινιοθηκη με τις B-movies με τη σειρα... :015annoyed:

4)Θα ημουν ταφος αν ειχαν λογικη σειρα αυτα που μου ελεγε και δεν εφτανα σε σημειο να χρειαστει να της αποδειξω για ποιους λογους αυτα που μου λεει ειναι,ισως μερικως αληθεια αλλα ως επι το πλειστον φαντασια...

5)Αν συνεβαινε σιγουρα δεν θα ημουν στο φορουμ να μιλαω με σας! :cheerful_h4h:

______________________________

 

Εχοντας διαβασει καποια πραγματακια,νομιζω οτι ο Λυκος ειναι εμπειρια Σαμανισμου πραγμα ασχετο απ τις Μαγισσες της Σμυρνης. (αν υποθεσουμε οτι οντως η καταγωγη ειναι η αιτια)

Και σ' αυτη την εμπειρια που ειχα διαβασει το ατομο εφευγε απο το σωμα του και διαπιστωνε οτι κινει το σωμα ενος λευκου λυκου.Δε μεταμορφωνοταν σε λυκο ουτε οταν γινοταν παλι ανθρωπος ηταν γυμνος ουτε ο λυκος συνυπηρχε ουσιαστικα με το ατομο και εβγαινε στην επιφανεια οταν μεταμορφωνοταν...Αυτα μου ελεγε τουλαχιστον η κοπελα μου...

 

Κατι "ασχετο" : Εχει καποιος ιδεα τι ειναι το [666+αιμα+γαλαζια ματια--->εγω] {ειναι πρασινο-γαλαζοματα και σαββατογεννημενη πληροφοριακα}???

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται η προστασια?Τα βραδυα ο καθε μαγος κανει περιπολιες στη συγκεκριμενη περιοχη που εχει υπο την προστασια του.Εγω γινομαι λυκος και περιπολω ετσι...μονο το βραδυ και πριν ξημερωσει.

 

μπορώ να μάθω περιοχή παρακαλώ;

 

wolfbottle.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν είναι όλα βλακείες και copy-paste από ταινίες και βιβλία. Ούτε εμπειρίες σαμανισμού, ούτε τπτ. Βλακείες είναι όλα. Και αφού δεν την πιστεύεις ότι υπάρχει ομάδα, γιατί μας απασχολείς άδικα; Είτε την παρατάς, είτε της συστήνεις ψυχίατρο. Ένα απ' τα δύο. Τελευταία φορά που ασχολούμαστε σοβαρά μαζί σου...

 

Τεσπα, μου ειπε οτι υπαρχει ενας λογος που δεν μπορει να αφιερωσει ενα ικανοποιητικο μεριδιο προσπαθειας για εστω και απλα πραγματα της κοινης ζωης. Με τα πολλα την πιεσα και μου ειπε...

Και επισης δεν της τρωει χρονο γιατι τυχαινει να ειμαστε και ολη μερα μαζι για συνεχομενες μερες. Εχουμε κοιμηθει 3ημερα και 4ημερα μαζι και γενικα επειδη ειναι ατομο που καρφωνεται μονο του, δεν εχει δειξει κανενα σημαδι οτι ανηκει σε τετοιου ειδους ομαδα...

 

...γιατί αυτά τα δύο είναι αντιφατικά. Μας λες ψέματα. Εδώ ασχοληθήκαμε μαζί σου 5 άτομα, σε αντιμετωπίσαμε καλόπιστα και το πληρώσαμε με γελοιοποίηση. Δικαίωσες τους υπόλοιπους που δε σε πήραν στα σοβαρά Και οι 5 ασχολούμαστε με μαγεία, δε θα σου συνιστούσα να μας εξοργίζεις έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω λεγοντας οτι:

 

1ον)Αντι να σε εκμηδενισω εγω που απο τη στιγμη που ξεκινησα το τοπικ το εχεις γεμισει με ποστ μονο και μονο για να ταπωσεις με οποιο τροπο βρισκεις καλυτερο την pyramid και να δειξεις σε ολους ποσο γ***ος μυστης εισαι βγαζοντας πορισμα πριν καν ακουσεις το προβλημα μου κι επειδη απλα πλησιασες λιγακι καποια σημεια του χαρηκες γιατι εδειξες σε ολους ποσο καλος εισαι μου τη λες κι απο πανω!

 

2ον)Φιλε/Φιλη Grey λοιπον, πως ενας ΤΟΣΟ Γ***ΤΟΣ ΜΑΓΟΣ σαν και σενα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ??Αν διαβαζες παντως αυτη τη στιγμη σιγουρα δε θα εχανα τον υπνο μου για να καθομαι να απαντησω σε καποιον του λογου σου...

 

και 3ον)Αν εχεις να εκφερεις καποια γνωμη ενταξει,καν'το.Μιλα για τον εαυτο σου ομως!Για τον εαυτο μας χρησιμοποιουμε !ενικο! οχι πληθυντικο...

 

Ο λογος που μπηκα σ' αυτο το φορουμ ειναι για να λυσω τις δικες μου αποριες,οχι για να σε μαθω να διαβαζεις οθτε για να σου αποδειξω οτι δεν επιννοω ιστοριες για σπαταλαω τον χρονο των αλλων.

 

Και οι 5 ασχολούμαστε με μαγεία, δε θα σου συνιστούσα να μας εξοργίζεις έτσι...

 

Τωρα οσον αφορα σ'αυτο....................τα λογια ειναι απλα περιττα! Φιλοι μαγοι,θαυμαστε ατομο που ανηκει στον κυκλο σας...

 

Δε σ'ενοχλησα οποτε μην με ξαναενοχλησεις και συ!

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ΜΟΝΟΣ λόγος για τον οποίο ασχολήθηκα είναι γιατί είμαι παθών. Και επειδή ξέρω πώς είναι στην αρχή και πόσο φοβάται κάποιος μόλις μάθει κάτι τέτοιο για κοντινό του άνθρωπο και ξέρω - επειδή και μένα με στήριξε μια άλλη κοπέλα που επίσης ασχολείται - πόση σημασία έχει να σε υποστηρίξει κάποιος, έχω ήδη βοηθήσει - εκτός από τη δική μου περίπτωση - και άλλες δυο κοπέλες: τη μια να ξεκόψει από μια χαζο-ομάδα του πρώην της και την άλλη από κάτι πολύ χειρότερο που δεν θα το πω εδώ. Το ίδιο που έκανε εκείνη η κοπέλα για μένα το ίδιο, θα κάνω και εγώ για άλλους.

 

2. Το πρόβλημά μου με την πύραμιντ είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ότι πάντα καθησυχάζει και δεν έχει πει ούτε μία φορά "πρόσεξε". Και απορία μου ήταν πώς ξέρει εκ των προτέρων; Σκέφτομαι και τι θα είχα πάθει αν με καθησύχαζε κι εμένα και την πίστευα... οπότε θα σε παρακαλέσω να μου συγχωρήσεις την οργή μου προς την πύραμιντ... είναι - κατ' εμέ τουλάχιστον αλλά και κατά έναν άλλο που ρώτησα - δικαιολογημένη. Εσύ όμως συμφωνείς με αυτά που σου 'γραψε; Ότι "Εάν το πρόβλημα είναι αυτό που σου εκμυστηρεύτηκε και τα διάφορα παρελκόμενα δεν υπάρχει θέμα...", δεν υπάρχει θέμα εάν το κορίτσι σου πιστεύει όλα αυτά που μας είπες; δεν υπάρχει θέμα αν το κορίτσι σου τρελάθηκε ή την τρέλαναν κάποιοι; Και τα "παρελκόμενα" ποια είναι; ότι βγαίνει τα βράδια σαν λύκος και περιπολεί σε ενεργειακές πύλες μη βγούν κακοί να τους φάει... ίσως οι νεφελίμ... και για όλα αυτά δεν υπάρχει θέμα; τέλος πάντων...

 

3. Και εσύ το ίδιο βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Πού το γράφω το "γαμ....ος" και πού το γράφω το "μάγος" ή "μύστης"; Περισσότερο κινδυνεύεις από έναν αρχάριο που μόλις μαθαίνει μετατροπή συναισθήματος σε ενέργεια και ακόμα δεν το ελέγχει και έτσι μπορεί να σου στείλει αρνητική ενέργεια, έστω κι άθελα του. Είτε κοιμάσαι ήσυχος, είτε ανήσυχος δεν έχει καμία σημασία. Δεν είναι απειλή αυτό, είναι απλά έκθεση της πραγματικότητας σε κάποιον που δεν την γνωρίζει. Το να με πει κάποιος μύστη ή μάγο δεν το αποδέχομαι καν εκτός αν μου αποδοθεί το "μάγος" σαν καθαρά παραδοσιακός ceremonial "τίτλος" ή "αξίωμα" από κάποια επίσημα αναγνωρισμένη, νόμιμη και νορμάλ ομάδα (κυρίως για να μην τους προσβάλω). Ως πραγματικότητα, δεν το αποδέχομαι.

 

4. Η λύση στο πρόβλημά σου είναι απλή: υπάρχει ομάδα; τότε πρώτα δικηγόρος και μετά αστυνομία, δεν υπάρχει ομάδα; τότε ψυχίατρος. Μην πας σε ψυχίατρο αν υπάρχει ομάδα γιατί η ομάδα μπορεί να αντιδράσει και δεν ξέρεις πόσο "σκληροί" είναι και μην πας στην αστυνομία χωρίς δικηγόρο γιατί εύκολα μπορεί να βρεθείς από μηνυτής κατηγορούμενος από μια ηλίθια νομική λεπτομέρεια και μια λάθος δική σου διατύπωση. Φυσικά αν δε θες μπλεξίματα, παράτησέ την. Φρόντισε όμως πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει. Μη γράψεις πουθενά αλλού για το πρόβλημα γιατί δεν ξέρεις ποιος μπορεί να τα βλέπει...

 

Μετά από αυτές τις διευκρινήσεις το θέμα έληξε για μένα. Είτε λες αλήθεια, είτε λες ψέματα εμένα λίγο με ενδιαφέρει... στενοχωριέμαι βέβαια για το κακόμοιρο το κορίτσι αν λες αλήθεια αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει θέμα εάν το κορίτσι σου πιστεύει όλα αυτά που μας είπες; δεν υπάρχει θέμα αν το κορίτσι σου τρελάθηκε ή την τρέλαναν κάποιοι; Και τα "παρελκόμενα" ποια είναι; ότι βγαίνει τα βράδια σαν λύκος και περιπολεί σε ενεργειακές πύλες μη βγούν κακοί να τους φάει... ίσως οι νεφελίμ... και για όλα αυτά δεν υπάρχει θέμα; τέλος πάντων...

 

4. Η λύση στο πρόβλημά σου είναι απλή: υπάρχει ομάδα; τότε πρώτα δικηγόρος και μετά αστυνομία, δεν υπάρχει ομάδα; τότε ψυχίατρος. Μην πας σε ψυχίατρο αν υπάρχει ομάδα γιατί η ομάδα μπορεί να αντιδράσει και δεν ξέρεις πόσο "σκληροί" είναι και μην πας στην αστυνομία χωρίς δικηγόρο γιατί εύκολα μπορεί να βρεθείς από μηνυτής κατηγορούμενος από μια ηλίθια νομική λεπτομέρεια και μια λάθος δική σου διατύπωση. Φυσικά αν δε θες μπλεξίματα, παράτησέ την. Φρόντισε όμως πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει. Μη γράψεις πουθενά αλλού για το πρόβλημα γιατί δεν ξέρεις ποιος μπορεί να τα βλέπει...

 

Εγώ πάλι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα,πέρα φυσικά από

την αχαρακτήριστη σκέψη του δικηγόρος ή ψυχολόγος.

Από που κι ως που έχει το δικαίωμα οποιοσδήποτε

να εμπλακεί στην ζωή κάποιου άλλου με τέτοιο τρόπο?

 

Παρεπιπτώντος,το όλο σκεπτικό σου αρχίζει να μου θυμίζει

κυριούλες που παθαίνουν εκατόν εικοσιέξι υστερικά σύνδρομα,

εβδομηνταδύο εξάρσεις βιαιότητας,δώδεκα εγκεφαλικά και

κάθονται και κλαίνε όλη την νύχτα σχεδιάζοντας πως θα σώσουν

τον κανακάρη τους από τα δίχτυα των σατανιστών επειδή είδαν ένα

βιβλίο εσωτερισμού στο ράφι του..Να το προσέξεις..

Link to comment
Share on other sites

Πάει ο παπάς να αγιάσει και δεν τον αφήνουν οι διαβόλοι... Είπα ότι έληξε το θέμα γιατί δε με έπεισε ότι λέει την αλήθεια...

 

Εγώ πάλι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, πέρα φυσικά από την αχαρακτήριστη σκέψη του δικηγόρος ή ψυχολόγος. Από που κι ως που έχει το δικαίωμα οποιοσδήποτε να εμπλακεί στην ζωή κάποιου άλλου με τέτοιο τρόπο?

 

Ακριβώς για αυτό του είπα να πάει σε δικηγόρο και όχι κατευθείαν στην αστυνομία. Εκεί θα φροντίσει ο δικηγόρος να μη παραβιαστούν κανενός τα δικαιώματα και να είναι όλα νόμιμα. Και ο ψυχολόγος ξέρει πότε ο νόμος του επιτρέπει να ασχοληθεί με κάποια περίπτωση.

 

 

Παρεπιπτώντος,το όλο σκεπτικό σου αρχίζει να μου θυμίζει κυριούλες που παθαίνουν εκατόν εικοσιέξι υστερικά σύνδρομα, εβδομηνταδύο εξάρσεις βιαιότητας, δώδεκα εγκεφαλικά και κάθονται και κλαίνε όλη την νύχτα σχεδιάζοντας πως θα σώσουν τον κανακάρη τους από τα δίχτυα των σατανιστών επειδή είδαν ένα βιβλίο εσωτερισμού στο ράφι του.. Να το προσέξεις..

 

Ναι ναι, σιγά τα αίματα... :P Εδώ δεν έχουμε ένα βιβλίο εσωτερισμού, εδώ έχουμε τα άπαντα του Λιακό... Δεν θα τα έλεγα αυτά. αν δεν ήταν περίπτωση πλήρους σύγχισης της πραγματικότητας. Το ίδιο θα έλεγα και αν ήταν θρησκόληπτη με οποιαδήποτε θρησκεία.

 

Δεν έχουμε σατανιστές εδώ, έχουμε ή παλαβούς ή απατεώνες. Αν είχαμε σατανιστές ή μαυρομάγους θα του 'λεγα είναι επιλογή της κοπέλας, οπότε ή μένει μαζί της ξέροντας τι είναι ή την παρατάει και φεύγει. Αν όμως τη θέλει πολύ μπορεί να το παλέψει, ναι είναι δικαιωμά της να πιστεύει ότι θέλει, δικαίωμα και του άλλου όμως είναι να προσπαθήσει να την πείσει να φύγει και σ' όποιον αρέσουμε. Κατάλαβες;

 

Σημαντική σημείωση: Το ξύλο και οι υστερίες παραβιάζουν όντως δικαιώματα και νόμους και είναι όχι μόνο αναποτελεσματικά αλλά βοηθούν την αντίπαλη πλευρά, να υπερισχύσει. Δεν συνέστησα πότε κάτι τέτοιο.

 

Το δικό μου στυλ είναι πολύ διαφορετικό. Αποδεικνύεις στον άλλον ότι ο αντίπαλός σου είναι ένας powerless καραγκιόζης. Το έκανε και ο Αντίοχος μπάζοντας γουρούνια στο ναό του Σολομώντα, αποδεικνύοντας ότι ο Γιαχβέ είναι ένας powerless καραγκιόζης ψευτοθεός. Έτσι αν θέλεις πολύ την κοπέλα της λες το εξής: Δε φοβάμαι το Σατανά σου, αν θέλει ας έρθει να σε διεκδικήσει, τον περιμένω το μ...κα. Σε ας πούμε μια βδομάδα αν δεν έχω πεθάνει, τους παρατάς ναι ή όχι;

 

Και για να προλάβω τις μπούρδες του στυλ με ποιο δικαίωμα την έβαλες να διαλέξει εσένα ή τη θρησκεία της θα απαντήσω εκ των προτέρων με το ίδιο δικαίωμα που η ομάδα θέλει το γκόμενο μέσα υποχρεωτικά. Αντέστρεψα την κατάσταση και το επιχείρημα... Απλή ψυχολογία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, όταν μου συνέβησαν παρόμοιες καταστάσεις...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...δεν έκανα τίποτε απολύτως. Κι ήταν τελικά η καλύτερη αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, όταν μου συνέβησαν παρόμοιες καταστάσεις...

 

...δεν έκανα τίποτε απολύτως. Κι ήταν τελικά η καλύτερη αντίδραση.

 

 

Αν σου πει κάποιος ο,τι είπε εκείνη η κοπέλα, - αν είναι αλήθεια όλα αυτά, γιατί δεν έχω πειστεί ότι είναι αλήθεια - στα καλά καθούμενα δεν ξέρω για ποιό λόγο στα λέει, στα λέει για να σου πει "εις το εξής θα με μοιράζεσαι με την ομάδα" ή στα λέει για να σε βάλει μέσα στην ομάδα; Και τα δύο ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Στην δεύτερη περίπτωση ειδικά μπορείς να χώσεις κόσμο μέσα, γιατί μόλις σε κατέστησε θύμα προσηλυτισμού και μάλιστα του χειρίστου είδους. Μπορείς φυσικά να σηκωθείς να φύγεις, αυτό εξαρτάται από το τι εικόνα έχεις για το άτομο που έχεις απέναντί σου - θύμα ή συνεργός - και το πόση όρεξη έχεις να... γίνεις λύκος και να φας τους κακούς. :P Τρίτη επιλογή σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ υπάρχει. Ή το παλεύεις ή σηκώνεσαι και φεύγεις. Δεν σου αφήνει τρίτη επιλογή. Στην πρώτη περίπτωση που έχεις και τρίτη επιλογή να μην κάνεις τίποτε μπορείς και να μην κάνεις τίποτε, αν δεν σε ενδιαφέρει ή πιστεύεις ότι δεν σε αφορά... Όσο κι αν το πάλεψα το θέμα δεν μπόρεσα να καταλήξω σε αντικειμενική λύση. Το τι θα κάνεις μάλλον εξαρτάται από σένα...

Link to comment
Share on other sites

Grey

Αντί να οργίζεσαι με σένα και την τεμπελιά σου τα βάζεις μαζί μου.

 

Ρε φίλε το πράγμα είναι απλό, εάν κάποιος που λέει ότι έχει πρόβλημα το πρώτο που αναφέρει είναι το βιογραφικό του ξέρεις ότι η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μην τρέχει μια. Ακόμα όμως και να έμπαινε και καλά τρέμοντας από τον φόβο είναι αρκετά εύκολο να γίνει αντιληπτή η πραγματική κατάσταση που επικρατεί από όσους έχουν την εμπειρία του πανικού, της απελπισίας του αληθινού προβλήματος. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί που μπορούν να διακρίνουν πράγματα και πέρα από την απλή λογική, με το βιογραφικό, που αναφέρω εγώ.

 

Εάν απλώς περιδιαβαίνεις στα φορουμ λέγοντας «εάν θέλει κάποια σχολή να μου αποδώσει τον τίτλο του μάγου θα το αποδεχτώ κυρίως για να μην τους προσβάλω» και «πρόσεξε μην μας εξοργίζεις γιατί ασχολούμαστε με την μαγεία, μπουουου» :woot: τι περιμένεις……… πλάκα μας κάνεις? :insane:

 

Πάρε την κοπελίτσα σου και άντε για κανένα μπανάκι, από Φθινόπωρο οι μαγείες τώρα έχουμε διακοπές. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Grey

Αντί να οργίζεσαι με σένα και την τεμπελιά σου τα βάζεις μαζί μου.

 

Είσαι η μόνη που τα λέει αυτά. Αα ξέχασα, συγγνώμη, είναι και άλλοι 2-3... :P Δε με ενδιαφέρουν καθόλου μα καθόλου οι μπούρδες αυτοβελτίωσης που "πουλάει" η "σχολή" σου. Ερευνώ μόνο πράγματα συγκεκριμένα που με ενδιαφέρουν. Άλλωστε απέδειξα σε άλλο τόπικ ότι οι... παπάδες τελικά δεν ήταν ούτε... διάκοι. :P Προκάλεσες και απάντησα...

 

Σε πληροφορώ δε, ότι τα πάω μια χαρά. POWEEEEEERRRRRR!!!! Λεπτομέρειες δε θα σου πω, ξαναρίξε τα ταρώ να τις μαντέψεις μόνη σου... Για να δούμε αν θα τα βρείς και για μένα... :P

 

 

Ρε φίλε το πράγμα είναι απλό, εάν κάποιος που λέει ότι έχει πρόβλημα το πρώτο που αναφέρει είναι το βιογραφικό του ξέρεις ότι η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μην τρέχει μια. Ακόμα όμως και να έμπαινε και καλά τρέμοντας από τον φόβο είναι αρκετά εύκολο να γίνει αντιληπτή η πραγματική κατάσταση που επικρατεί από όσους έχουν την εμπειρία του πανικού, της απελπισίας του αληθινού προβλήματος. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί που μπορούν να διακρίνουν πράγματα και πέρα από την απλή λογική, με το βιογραφικό, που αναφέρω εγώ.

 

Δεν ξέρω τέτοιες ψυχολογικές λεπτομέρειες... Όπως το είδα εγώ στην αρχή ήταν δύο παιδιά και το κορίτσι κάπου έμπλεξε και πήγαινε σιγά - σιγά να μπλέξει και το φίλο της... Δε μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να έμπαινε κάποιος σε ένα φόρουμ και να πει τέτοιο ψέμα. Τον αντιμετώπισα καλόπιστα όπως και 3-4 άλλοι και το πληρώσαμε με γελοιοποίηση. Ε, τι να κάνουμε, δεν κερδίζουν πάντα οι καλοί...

 

 

Εάν απλώς περιδιαβαίνεις στα φορουμ λέγοντας «εάν θέλει κάποια σχολή να μου αποδώσει τον τίτλο του μάγου θα το αποδεχτώ κυρίως για να μην τους προσβάλω» και «πρόσεξε μην μας εξοργίζεις γιατί ασχολούμαστε με την μαγεία, μπουουου» τι περιμένεις……… πλάκα μας κάνεις?

 

Χαχαχαααα! Καλό κόλπο, αλλά δεν πιάνει σε μένα. Σε άλλους μπορεί και να 'πιανε.

 

Δεν περιδιαβαίνω σε κανένα φόρουμ, θα είχα φύγει κι απ' αυτό ακόμα, αν δεν είχα ακούσει μια κουβέντα που με πείραξε και με εξόργισε πάρα πολύ από φίλη εδώ μέσα. Δεν έφταιγε αυτή, την αλήθεια είπε άλλωστε. Και τα ίδια περίπου είπε δημόσια και η Χριστίνα στο τοπικ "Θέλω να μάθω την Τέχνη"... Τώρα θεωρώ ηθική μου υποχρέωση να παραμείνω. Γιατί έχουμε καραμπινάτη περίπτωση προσπάθειας ΧΕΙΡΑΓΩΓΙΣΗΣ. Με έχεις δει να γράφω σε άλλα φόρουμ; μόνο σε αυτό είμαι και σε ένα άλλο που δε θα πω ποιό είναι γιατί είναι κλειστό φόρουμ και θέλουν πιο πολύ την ησυχία τους παρά την μαζική εισαγωγή νέων μελών. Από που προκύπτει ότι περιδιαβαίνω τα φόρουμ; Για σένα όμως θα μπορούσα να πω ότι περιδιαβαίνεις τα φόρουμ, σωστά; Σε πόσα γράφεις;

 

Έχεις κάνει κοπτοραπτική στο κείμενό μου - μ' όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις :P - αν το βάλεις ολόκληρο έχει εντελώς άλλο νόημα από αυτό που παρουσιάζεις. Εσύ παρουσιάζεις το νόημα ότι γυρίζω από φόρουμ σε φόρουμ και λέω "αν είναι εδώ πέρα καμιά σχολή, ονομάστε με μάγο". Αν είναι δυνατόν... Ξαναδιάβασε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κομμάτι μπας και καταλάβεις τι λέω...

 

Και όσο για το άλλο, απλώς εξέθεσα την πραγματικότητα, ευχάριστη ή δυσάρεστη. Μετά εξήγησα τι εννοούσα. Να πας πίσω και να το διαβάσεις...

 

 

Πάρε την κοπελίτσα σου και άντε για κανένα μπανάκι, από Φθινόπωρο οι μαγείες τώρα έχουμε διακοπές.

 

Ναι ναι, μόνο που το σπιτάκι μου είναι πάνω στο βουνό και πέντε-δέκα λεπτούλια απ' την θάλασσα, έτσι δε χρειάζεται να πάω πουθενά... χιχιχι... Όλο το χρόνο είμαι διακοπές... :P Ανυπομονώ το φθινόπωρο για περισσότερη... φαγωμάρα. :P Γεια σου πυραμιδούλα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει η Πυραμιντ για το βιογραφικο κλπ κλπ βασικα δε το καταλαβα... dry.gif

Πυραμιντ γιατι βγαζεις απολυτα συμπερασματα απο μερικα ποστ και μονο...?

 

Εγω ξερω οτι για να καταλαβεις τι κρυβει καποιος πρεπει να τον ξερεις, ωστε να

υπαρχει ενα μοτιβο συμπεριφορας και να υπαρχει και μια αποκλεινουσα ενδειξη

για κατι... Φυσικα υπαρχουν και περιπτωσεις που κανουν "μπαμ" αλλα δε μπορεις

να εισαι σιγουρος για τιποτα σ ενα φορουμ... αλλος μπορει να υπερβαλλει, αλλος

μπορει να τα βλεπει με καποιο δικο του τροπο και αλλος μπορει να φοβαται να

τα αποκαλυψει ολα...

 

Κι εσυ Γκρευ γιατι τα παιρνεις ολα τοσο "πατριωτικα" ??? Και μονο που γινεται

συζητηση για κατι το βρίσκω θετικο ...

 

:)

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...