Jump to content

Ποια Η Διαφορα...?


Recommended Posts

Πολλες φορες οταν μιλαμε για καποια εμπειρια που προερχεται απο την πρακτικη στην

Τεχνη καποιος θα πει "αυτο ηταν δικο σου" ή "αυτο το προκαλεσε καποια οντοτητα".

Για παραδειγμα στο συνειδητο ονειρεμα, μπορει να ερθεις σ επαφη με "κατι" χωρις να

ξερεις αν προερχται απο σενα ή ειναι ανεξαρτητο. Επισης το ιδιο στην αστρικη προβολη,

σε ενα "οραμα" μεσω του τριτου ματιου, ακομα και σε μια επικληση με φαινομενα στο

φυσικο πεδιο.

Μπορεις να ξερεις αν οποιοδηποτε φαινομενο προερχεται απο σενα ή απο καποια οντοτητα;

Αλλα το κυριοτερο, υπαρχει πραγματικη διαφορα????

 

Συμφωνα με καποια θεωρια δεν υπαρχει τιποτα που να προερχεται απο την ανθρωπινη

συνειδηση. Η ψυχη ειναι σαν ενας καθρεφτης ή σαν ενας φακος που εστιαζει καπου και

το αναπαραγει, ή σαν ενα δοχειο που αδειαζει και γεμιζει με περιεχομενα αναλογα με το που

βρισκεται...

 

Ενας περιπλοκος και ιδιοφυης συλλογισμος δεν ειναι δημιουργημα του ατομου, αλλα προερχεται

απο την εστιαση του "νοητικου σωματος" σε καποιο σημειο του νοητικου πεδιου. Ο "συλλογισμος"

υπαρχει στο νοητικο πεδιο και το ατομο απλως "τον ανακαλυπτει" μεσω της επιμονης εστιασης στις

σκεψεις του.

 

Κατ αναλογια, ενα συναισθημα που νιωθει καποιος δεν "παραγεται" απο τον ιδιο αλλα απλα το ατομο

συντονιζεται με τη συγκεκριμενη ενεργεια του συναισθηματος στο "συναισθηματικο πεδιο". Αν εστιασει

αρκετα σε αυτη την ενεργεια-που δεν ειναι δικια του-τοτε θα νιωσει δυνατα συναισθηματα, αν εστιασει λιγο

τοτε θα νιωσει ελαχιστα.

 

Αν ισχυουν ολ' αυτα, τοτε πρωτον τιποτα δεν προερχεται απο το ατομο και δευτερον καθε πληροφορια φερει

την ιδια "αξια" που εχει στην προταρχικη της μορφη οσο και να "διαστρεβλωθει".

Για παραδειγμα, αν χρησιμοποιησω ενα ονομα πχ "Γκανεσα" και φανταστω ενα καγκουρό(ναι, καγκουρο) να

παρουσιαζεται μπροστα μου τοτε αυτο πρεπει να ειναι (1) τοσο πραγματικο οσο και ο θεος Γκανεσα και (2) να

φερει τις ιδιες ιδιοτητες.

 

...dry.gif

 

 

Αυτες ηταν μερικες σκεψεις που δεν εχω ξεκαθαρίσει... Εσεις πως τα βλεπετε ολ αυτα;;;; smile.gif

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

 

Μπορεις να ξερεις αν οποιοδηποτε φαινομενο προερχεται απο σενα ή απο καποια οντοτητα;

Αλλα το κυριοτερο, υπαρχει πραγματικη διαφορα????

 

 

πέρα από ακαδημαϊκούς λόγους..έχει πραγματικά σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως ειναι καθαρα θεωρητικο. Στην τελικη η θεωρια χρησιμευει

ωστε να γινεται εφαρμογη στην πραξη.

 

Αλλα οσα γραφω παραπανω ουσιαστικα εξηγουν οσα συμβαινουν στην

πρακτικη, ωστε να "ξερεις τι σου γινεται" σε μια τετοια περιπτωση...

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για κάποια πειράματα που έγιναν με εσωτεριστές που επικοινωνούσαν με πνεύματα με διαλογισμό. Τους έβαζαν λέει να ρωτάνε τα πνεύματα πολύπλοκες επιστημονικές ερωτήσεις αλλά σωστές απαντήσεις δεν πήραν ούτε μια φορά. Άρα δεν είναι οντότητες αλλά δικά τους δημιουργήματα. Και οι "διαόλοι" των σατανιστών τέτοια περίπτωση είναι, δικά τους κατασκευάσματα, αλλιώς θα είχαμε γίνει λαμπόγυαλο...

Link to comment
Share on other sites

1) Πηγη ??????

 

2) Και οταν αρχιζουν τοιχοι να τριζουν, αντικειμενα να πετανε και ολα να γινονται λαμπογιαλο

αυτο τι ειναι τηλεκινηση????

 

3) Και οταν αποκτας προσβαση σε πληροφοριες που δε θα μπορουσες να εχεις αλλιως???

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ξεχνάμε κάτι. Να ισχύει και τα δύο. Δηλαδή να είναι και από εμάς αλλά και από όχι απαραίτητα εμάς.π.χ. Οι Γκοετικοί δαίμονες (ταπεινή μου γνώμη) είναι ένα είδος προβολής του "σκοτεινού" (όχι κακού απαραίτητα) εαυτού μας. Οπότε το φαινόμενο αυτό γίνεται από εμάς. Από την άλλη όταν έχουμε τα αστρικά θέματα (ταξιδάκια, καλέσματα, κ.α.) που λειτουργεί αυτό που λέω (χρησιμοποιώ ενικό διότι δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την κατάλληλη λέξη) Συλλογικό Ασυνείδητο ή αλλιώς Υπερσυνείδητο. Άλλα τα φαινόμενα αυτά (τα αστρικά και γιατί όχι κ.α.) είναι αποτέλεσμα ημών. Σαφώς θα μπορούσαν να υπάρχουν και φαινόμενα που γίνονται από άλλους, αλλά εμείς δεν παίζουμε κανένα ρόλο (εδώ όμως εγώ δεν μπορώ να μιλήσω γιατί οι οντολογικές υποστάσεις του "κόσμου" μου είναι πολύ υψηλές και ενεργούν σε πολύ ιδιαίτερες καταστάσεις και με πολύ ιδιαίτερο τρόπο). Να το πω και πιο γενικά. Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι σύμφωνα με το θέλω του αλλά και σύμφωνα με την ΘΕΛΗΣΗ του. Σύμφωνα με τον Κρόουλη η ΘΕΛΗΣΗ του ανθρώπου είναι η ΘΕΛΗΣΗ του Θεού (ή κάτι τέτοιο). Ε, όταν συμβαίνει κάτι από το θέλω μας τότε ευθυνόμαστε εμείς, ενώ αν συμβαίνει από την ΘΕΛΗΣΗ μας τότε ευθυνόμαστε και εμείς.

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για κάποια πειράματα που έγιναν με εσωτεριστές που επικοινωνούσαν με πνεύματα με διαλογισμό. Τους έβαζαν λέει να ρωτάνε τα πνεύματα πολύπλοκες επιστημονικές ερωτήσεις αλλά σωστές απαντήσεις δεν πήραν ούτε μια φορά. Άρα δεν είναι οντότητες αλλά δικά τους δημιουργήματα.

Εδώ αμφισβητούνται οι ικανότητες ατόμων που έχουν

πίσω τους ένα βιογραφικό στον χώρο που θα γέμιζε βιβλία,

θα δώσουμε βάση σε ένα πείραμα που έγινε με άγνωστους

"εσωτεριστές" που υποστηρίζουν οτι επικοινωνούν με

πνεύματα?brother,please!

 

Αλλα οσα γραφω παραπανω ουσιαστικα εξηγουν οσα συμβαινουν στην

πρακτικη, ωστε να "ξερεις τι σου γινεται" σε μια τετοια περιπτωση...

 

είχα καταλλήξει παλιότερα στο οτι υπάρχουν τόσες οπτικές

γύρω από το θέμα που ο μόνος τρόπος για να βρεις την δική

σου είναι να παρατηρείς το περιβάλλον σου,να έχεις μια σταθερή

θεωρία και να την αναβαθμίζεις με κάθε νέο στοιχείο..

 

Link to comment
Share on other sites

1) Πηγη ??????

 

2) Και οταν αρχιζουν τοιχοι να τριζουν, αντικειμενα να πετανε και ολα να γινονται λαμπογιαλο

αυτο τι ειναι τηλεκινηση????

 

3) Και οταν αποκτας προσβαση σε πληροφοριες που δε θα μπορουσες να εχεις αλλιως???

 

Για την πηγή δυστυχώς έχω πρόβλημα, έχω διαβάσει κάποια πράγματα πριν έρθω στο αρτ και δεν έχω κρατήσει λινκς πού τα βρήκα γιατί τότε δε με ενδιέφερε πού τα βρήκα... Αν γίνεται της κακομοίρας μπορεί να είναι κάποιο πνευματάκι αλλά μπορεί να είναι και ο άνθρωπος ή η όμαδα που τον κάνει το χαμό, ή ενεργομορφή από την ομάδα. Ομαδικές ενεργομορφές είναι και οι "διαόλοι" των σατανιστών και των σκοτεινών ταγμάτων... Για τις πληροφορίες τώρα ανάλογα με την πληροφορία έχουμε ακασικά αρχεία, αστρική πρόβολή κλπ. Δεν είναι απαραίτητη η παρουσία εξωτερικού όντος...

 

 

Πιστεύω ότι ξεχνάμε κάτι. Να ισχύει και τα δύο. Δηλαδή να είναι και από εμάς αλλά και από όχι απαραίτητα εμάς. π.χ. Οι Γκοετικοί δαίμονες (ταπεινή μου γνώμη) είναι ένα είδος προβολής του "σκοτεινού" (όχι κακού απαραίτητα) εαυτού μας. Οπότε το φαινόμενο αυτό γίνεται από εμάς.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Και αν είναι ομάδα έχουμε συλλογική προβολή. Έτσι με τον καιρό δημιουργείται η ενεργομορφή...

 

 

Από την άλλη όταν έχουμε τα αστρικά θέματα (ταξιδάκια, καλέσματα, κ.α.) που λειτουργεί αυτό που λέω (χρησιμοποιώ ενικό διότι δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την κατάλληλη λέξη) Συλλογικό Ασυνείδητο ή αλλιώς Υπερσυνείδητο. Άλλα τα φαινόμενα αυτά (τα αστρικά και γιατί όχι κ.α.) είναι αποτέλεσμα ημών.

 

Εδώ δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να συναντήσεις εξωτερικό ον. Δεν μπορείς να ξέρεις τι συνάντησες...

 

 

Σαφώς θα μπορούσαν να υπάρχουν και φαινόμενα που γίνονται από άλλους, αλλά εμείς δεν παίζουμε κανένα ρόλο (εδώ όμως εγώ δεν μπορώ να μιλήσω γιατί οι οντολογικές υποστάσεις του "κόσμου" μου είναι πολύ υψηλές και ενεργούν σε πολύ ιδιαίτερες καταστάσεις και με πολύ ιδιαίτερο τρόπο).

 

Ίσα - ίσα που εδώ είσαι ο πλέον αρμόδιος να ρίξεις φως αν μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι εξωτερικές ή δικές σου οι υποστάσεις...

 

 

Να το πω και πιο γενικά. Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι σύμφωνα με το θέλω του αλλά και σύμφωνα με την ΘΕΛΗΣΗ του. Σύμφωνα με τον Κρόουλη η ΘΕΛΗΣΗ του ανθρώπου είναι η ΘΕΛΗΣΗ του Θεού (ή κάτι τέτοιο). Ε, όταν συμβαίνει κάτι από το θέλω μας τότε ευθυνόμαστε εμείς, ενώ αν συμβαίνει από την ΘΕΛΗΣΗ μας τότε ευθυνόμαστε και εμείς.

 

Μπορεί... Αλλά πως τα ξεχωρίζεις;

 

 

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

 

Όχι απόλυτα αλλά δε φταις εσύ για αυτό...

 

 

Εδώ αμφισβητούνται οι ικανότητες ατόμων που έχουν πίσω τους ένα βιογραφικό στον χώρο που θα γέμιζε βιβλία, θα δώσουμε βάση σε ένα πείραμα που έγινε με άγνωστους "εσωτεριστές" που υποστηρίζουν οτι επικοινωνούν με πνεύματα? brother, please!

 

είχα καταλλήξει παλιότερα στο οτι υπάρχουν τόσες οπτικές γύρω από το θέμα που ο μόνος τρόπος για να βρεις την δική σου είναι να παρατηρείς το περιβάλλον σου, να έχεις μια σταθερή θεωρία και να την αναβαθμίζεις με κάθε νέο στοιχείο..

 

brother, έχεις δίκιο! :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θεμα του τοπικ για μενα ειναι ουσιαστικα αυτα που γραφω στις

τελευταιες γραμμες του πρωτου μου ποστ...

 

Δηλαδη ας πουμε πως εχεις κατι που μπορει να σε "συνδεσει" με καποια

υποτιθεμενη υπαρκτη οντοτητα. Ειτε αυτο ειναι ενα ονομα, ειτε ενα σιτζιλ,

ειτε ενα μαντρα, ειτε μια εικονα... οτιδηποτε.

Τοτε καθε φορα που το χρησιμοποιεις θεωρητηκα πρεπει να ερχεσαι σ επαφη

μ'αυτη την οντοτητα, ειτε αυτο το κανεις εσωτερικα, ειτε αυτο το κανεις εξωτερικα.

 

Δηλαδη καθε φορα που κανεις πχ προσευχη, το αντιστοιχο "πνευμα" θα πρεπει να

σε ακουει. Καθε φορα που κανεις το LBRP θα πρεπει να ειναι πραγματικα οι αρχαγγελοι

εκει και καθε φορα που κλεινεις τα ματια και φανταζεσαι κατι, πχ εναν αγγελο αυτο

που φανταζεσαι θα πρεπει να ειναι πραγματικο κατα μια εννοια...

 

Νομιζω προς τα κει τεινουν οι θεωριες του μυστικισμου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...