Jump to content

Θρησκευτικά Σύμβολα


Recommended Posts

Ψηλο μπερδευτικα, οι ανατολικοτερες θρησκευτικες αρχες δεν ειναι κατα πολυ περισσοτερο ισορροπιμενες απο οτι οι δυτικες οπως του χριστιανισμου για παραδειγμα, στις περισσοτερες παραλλαγες τουλαχιστον.Αν εχω δικιο η ερωτηση μου ειναι γιατι τα συμβολα να ειναι αντιστροφος αναλογα?

 

Από πού προκύπτει ότι είναι αντιστρόφως ανάλογα;

 

Ας πούμε, το σύμβολο του Χριστιανισμού και του Ιουδαϊσμού παρουσιάζουν μια ιδανική κατάσταση ισορροπίας, αλλά την παρουσιάζουν στατική. Αντίθετα, οι ανατολικότερες θρησκείες, παρουσιάζουν μεν μια ισορροπία, αλλά δείχνουν και τη διάσταση της ροής. Το σύμβολο του Ισλάμ έχει ξεφύγει διότι δεν παρουσιάζει καμμία εικόνα ισορροπίας, απλώς επικεντρώνεται στην ίδια τη ροή.

Σε αυτά τα πλαίσια, η αριστερόστροφη σβάστικα θα μπορούσε να περιγραφεί άραγε ως η "ρέουσα" μορφή του ισοσκελούς σταυρού; (Αναρωτιέμαι, δεν ξέρω.)

 

Απλώς στις ανατολικότερες θρησκείες φαίνεται ότι στο σύμβολο τους υπάρχει και η διάσταση της ροής.

Link to comment
Share on other sites

Mια που μιλάμε για σύμβολα,Ο Sai Baba που απεβίωσε πρόσφατα, είχε δημιουργήσει ένα σύμβολο με όλες τις κύριες θρησκείες μαζεμένες σε ένα.Αll inclusive σύμβολο θα έλεγα.

Χριστιανισμός,Ιουδαισμός,Ισλαμισμός,Βουδισμός,Ινδουισμός και Ζωροαστρισμός.

 

Ο ίδιος είχε γράψει:Let the different faiths exist, let them flourish. Let the glory of God be sung in all languages and a variety of tunes. Respect the differences between faiths and recognize them as valid, so far as they do not extinguish the flame of unity

 

Το βρίσκω ενδιαφέρον.post-897-0-36846000-1314264281_thumb.jpg

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...