Jump to content

Eνα Καλοσωρισμα Που Σβήστικε


 Share

Recommended Posts

Γεια και πάλι .

Το τόπικ μου σβήστικε επειδη δεν ητνα ευπρεπες μου πανε.

Αλλα εγω δεν θυμαμαι να εγγραψα κατι μη-ευπρεπές.

εκτος απο μια συγκεκριμενη λέξη.

η οποια θα μπορουσε να λογοκριθει, και να παραμεινει το άρθρο.

παμε παρακατω. Λέγομαι φώτης

ειμαι απο θεσσαλονικη, 26, διαφημιστης, μπλογκερ, και δεν ασχολουμαι με μαγεια.

απλα μου αρέσουν τα παράξενα και η πνευματικότητα (οχι ο πνευματισμος).

Ειμαι αθρησκος.

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να το ξαναγράψεις και σε καλωσορίζω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. και για τοπροσωπικο μηνυμα

Πριν καιρο συνέβη κατι τρομακτικό στη ζωη μου. επειδη ειναι προσωπικης φυσεως δεν μπορω να πω περισσότερα.

Το σημαντικο ειναι οτι αυτη η κρίση θα μπορουσε να με καταστρέψει για πάντα.

κατα την διάρκεια της κατάλαβα οτι ποσο λαθος ήμουν που ζουσα με εναν τυποποιημένο τρόπο μέσα στις νόρμες της κοινωνίας.

κατάλαβα οτι οι στόχοι μου ποτε δεν ηταν δικοί μου. ηταν αυτοι που επέβαλε το κοινωνικό περιβάλλον για να είμαι αποδεκτος.

Οι στόχοι μου (επιτυχία χρήμα) ήταν οι ιδιοι που ειχε και ο παπους μου, ο παπους του γειτονα μου, και οι παπουδες των παπούδων αυτων.

Κατάλαβα οτι ζω σε μια βιομηχανία ανθρώπων κι οχι σε μια ανθρώπινη κοινωνια.

Ετσι εγινε ενα κλικ μεσα μου και αποφάσισα να στραφώ στην πνευματικότητα και να ψαχτώ γενικά.

Παρ ολα αυτα δεν ειμαι πνευματικός σαν τον γκάντι. δεν το κανω για την κοινωνια, δεν το κανω για τους αλλους.

το κανω καθαρά για την δικη μου εξέλιξη στον "υπερανθρωπο" που λεει κι ο νιτσε.

δεν ξερω ποσες ζωες θα μου παρει. σημασια εχει σημερα να ειμαι καλυτερα και καλυτερος απο χθες.

Και φυσικα αποφασισα να ζω την κάθε μερα σαν να ειναι η τελευταία.

Ψάχνομαι σχετικά με τις θεωρίες περι εμψύχων και αψύχων ανθρώπων, οργανικες πύλες 4DSTS,

καθώς και εναλλακτικη ιατρικη (βοτανα κλπ), οτι εχει σχέση με το τσι (αιθερα κατα τους πρόγονους μας) και φυσικα με την Ελληνικη φιλοσοφία

(δεν αποκλειω τις αλλες αλλα η Ελληνικη ειναι ο πυρηνας μου).

Φυσικά ακόμα μου αρέσει το χρήμα. Δεν το καταδιάζω. ειναι κι αυτό μια μορφή ενέργιας

αλλα δεν ειναι κάτι παραπάνω απο αυτο. Και δεν θα το αφησω να ορίσει το ειναι μου.

Edited by Νυχτοβάμων
Link to comment
Share on other sites

Άν και δε συνηθίζω να γράφω στα καλοσωρίσματα, σε καλοσωρίζω και γω Νυχτοβάμωνα στο φόρουμ,

 

Ψάχνομαι σχετικά με τις θεωρίες περι εμψύχων και αψύχων ανθρώπων, οργανικες πύλες 4DSTS

 

Σόρρυ που θα παρέμβω με το καλημέρα αλλά εδώ έχουμε πολλές "οργανικές πύλες" χαχαχαχαχχαχα...

Λοιπόν πέρα από την πλάκα και όπως σωστά το έθεσες πρόκειται για θεωρίες, προσθέτω εγώ της "CIA Mαγνησίας" (πολύ εύστοχος ο χαχακτηρισμός που τους δώσανε στο FB) μιας παρέας ανθρώπων που χαίρονται από σύνδρομα ψυχαοπαθολογίας, όπως σύνδρομα καταδίωξης, εμμονών κ.α. πρακτορίστικου τύπου ότι η μάνα σου μπορεί να οργανική πύλη ή υβρίδιο καλαμποκιού -συγνώμη ανθρωπο-σαυρίτσα ήθελα να πω- και ότι θέλει αν μη τι άλλο το κακό σου.

Άν ήξερες βέβαια τι προεκτάσεις υπάρχουν από πίσω θα' στριβες στην πρώτη γωνία αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

Απλά σκέψου ότι πίσω από τέτοιες θέσεις λουφάζουν για τα καλά μορφές ναζισμού και υποσκαπτουν κάθε προσπάθεια ανθρώπινης συνύπαρξης και προόδου.

 

Θα μου πεις γιατί στα γράφω όλ' αυτά; Για να κερδίσεις χρόνο.

Κανείς δεν κερδίζει όταν βρίσκεται έρμαιο των παρανοϊκών που βλέπουν παντού εχθρούς και προβάλλουν τη δική τους σκιά στους άλλους επειδή πληγωμένοι δεν μπορούν να την αντιμετωπίσουν μέσα τους.

Στα γράφω τέλος αυτά γατί πέρασα και γω από μια τέτοια φάση και ξέρω πια.

 

Δε σου λέω πίστεψε με ντε και καλά μα διαφύλαξε την ελεύθερη βούλησή σου ωσάν κόρη οφθαλμού, ανέτρεξε σε περισσότερες πηγές(αν ψάχνεις ένα θέμα) ως επί τω πλείστο μη-συνωμοσιολογικού χαρακτήρα γιατί για να μπορέσεις να βγάλεις αλήθεια από τέτοια sites θα πρέπει να είσαι έμπειρος, να έχεις ατομική (και όχι δανεική) κρίση και να ξέρεις τι ακριβώς ζητας. Είναι σα να ψάχνεις βελόνα στ' άχυρα.

 

Αυτά αν θες να κερδίσεις χρόνο και ν' αποφύγεις σαβούρα η οποία κάποια στιγμή θα είναι παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες.

 

Και για αρχή, θα σου δώσω μια τετριμμένη μεν, χρήσιμη δε, συμβουλή.

 

DON'T PANIC.

 

Και, συνοδευτικά, παρ' όλο που το παρακάτω προέρχεται από τον Εκκλησιαστή (όπερ σημαίνει το αντίθετο του γούστου μου), δεν τα λέει άσχημα:

 

Link to comment
Share on other sites

Ο.κ και πολύ καλά κάνεις.

Απλά έχε υπόψη ότι μια σοβαρή (και όχι αστεία) πηγή εάν θέλει να λέγεται πηγή διέπεται από μεθοδολογία έρευνας, επιστημονικά στοιχεία που μπορούν να στηρίξουν τους ισχυρισμούς, και το πιο βασικό, να βλέπεις τα αποτελέσματα της έρευνας να επαληθεύονται στον αυτό κόσμο. Γιατί σε άλλους κόσμους είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

 

Και ένα "κλειδάκι" για να μπορείς να ξεχωρίσεις αν η πηγή ή τα άρθρα που ανατρέχεις είναι της προκοπής και όχι ντόπιων ή ξένων γραφικών, είναι να προσέχεις τον τρόπο γραφής του συγγραφέα. Τον τρόπο που εκφράζεται.

Άν το κείμενο κυλάει σα νεράκι, με αρχή μέση και τέλος, δεμένο λόγο, παράθεση στοιχείων που έχουν λόγο ύπαρξης και όχι επινοήματα, τότε είναι ο.κ. για ψάξιμο. Σημαίνει δηλαδή ότι ο συγγραφέας τουλάχιστο είναι υγιής και έχει σώας τα φρένας. Επίσης σημαντικό είναι όταν η έρευνα του σου αφήνει το περιθώριο να την αμφισβητήσεις, όταν σου αφήνει ερωτηματικά.

 

Όταν από την άλλη ο τρόπος που εκφράζεται είναι αποσπασματικός, άλλα ντ' άλλον, γεμάτος υπονοούμενα, προσωπικά απωθημένα, υπερβολές και αίσθηση σπασμένου τηλεφώνου, τότε το κείμενο που διαβάζεις είναι κατά 99% σκουπίδια. Ένα άλλος τρόπος που κυκλοφορεί σε ξένα sites είναι κείμενα με τεράστια γράμματα ή τεράστιες φωτό που βγάζουν μάτι, όλα με πολύ φωτοσοπιά.

 

Φυσικά δεν αποκλείονται καλογραμμένα sites του εξωτερικού που στην τελική δεν προάγουν την έρευνα αλλά τον φόβο μεταξύ των ανθρώπων. Κάτι που επίσης θέλει προσοχή.

 

Η βελόνα αν όχι ψύλλοι μέσα στ' άχυρα που σου' λεγα στην αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες.

Αλλα στα μεταφύσικά και υπερβατικά ποση επιστημονοσύνη μπορεί να υπάρξει;

Οι θρησκευτικές και φιλοσοφικές πεποιθήσεις ειναι πάντα υποκειμενικές.

Το ίδιο φυσικα συμβαίνει και στην Wicca και σε κάθε βιοθεωρία.

Ολοι μπορούν να πάρουν στοιχεία απο την επιστήμη για να στηρίξουν τις πεποιθήσεις τους

αλλα ποτέ η θρησκεία ή βιοθεωρία δεν θα γίνει επιστήμη.

Δεν είναι αυτός ο ρόλος της άλλωστε.

Η επιστήμη ειναι υπερεκτιμημένη κατ εμέ.

Είναι ενα δόγμα ποιο δογματικό κι απο τον άνθιμο.

δημιουργήθηκε για να καλυτερέψει την ζωή μας αλλα έγινε

στεγανό του μυαλού.

Ο Αινσταϊν έλεγε " γνώση χωρίς πίστη ειναι ληψη, και πίστη χωρίς γνώση είναι τυφλή".

Υπήρχε μια ισοροπία.

Τώρα αυτό δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστήμη ειναι υπερεκτιμημένη κατ εμέ.

Είναι ενα δόγμα ποιο δογματικό κι απο τον άνθιμο.

δημιουργήθηκε για να καλυτερέψει την ζωή μας αλλα έγινε

στεγανό του μυαλού.

Ο Αινσταϊν έλεγε " γνώση χωρίς πίστη ειναι λειψή, και πίστη χωρίς γνώση είναι τυφλή".

Υπήρχε μια ισοροπία.

Τώρα αυτό δεν υπάρχει.

 

Συμφωνώ με την απόφανση, έχω μόνο ίσως κάποιες αντιρρήσεις στη διατύπωση.

 

Κατ' αρχήν, έχω μεγάλη επιφύλαξη για τις "θρήσκες" δηλώσεις του Αϊνστάιν. Αλλά αυτό είναι τελείως δευτερεύον.

 

Το θέμα είναι διπλό: πως όσοι δίνουν μεγάλη βάση στην επιστήμη, ξεχνούν πως ο άνθρωπος είναι και συναίσθημα και πως χρειάζεται ισορροπία.

 

Το δεύτερο, είναι πως έχει αρχίσει να επικρατεί το αγγλοσαξωνικό μοντέλο και επιστήμες θεωρούνται μόνο οι θετικές επιστήμες. Οι ανθρωπιστικές επιστήμες, οι οποίες δεν μπορούν να μπουν στο εργαστήριο, για κάποιο μυστήριο λόγο θεωρούνται υποδεέστερες (καλά, δεν είναι τόσο μυστήριος ο λόγος, είναι που δε θα σου βρουν τρόπο να χεστείς στο τάληρο).

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε κάτι μαζί σου Νυχτοβάμων.

Αυτό ακριβώς μάλιστα, δεν υπάρχει ισορροπία!

Κατ' αρχήν άλλο Επιστήμη ως καθεστώς και άλλο ως εργαλείο. Το πρώτο είναι όντως δόγμα ενώ το δεύτερο μπούσουλας εξέλιξης που μαζί με το συναίσθημα -που λέει ο ΤράγουΚερατο- αποτελούν κριτήριο για να μην πάμε στο γάμο του καραγκιόζη. Μην τα συγχέεις.

 

Κατά δεύτερο, ποιος σου είπε ότι ο ισχυρισμός των γραφικών του τύπου ότι «οι περισσότεροι γύρω μας δεν είναι άνθρωποι» θέλει να κινείται μόνο στη σφαίρα της φιλοσοφίας, της μεταφυσικής ή της «υπερβατικότητας»;

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα αλλά εδώ είναι ή κάτι που δε γνωρίζεις ή κάτι που σου ξεφεύγει.. Ψάξε το λίγο περισσότερο και μην έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει απαραίτητα η αγνότερη των προθέσεων σε μερικούς που μπορούν να εξιτάρουν τη σκέψη και τη φαντασία σου.

Δύναμη και ματαιοδοξία μπαίνει στη μέση και το μόνο που θέλει ένας τελειωμένος παρανοϊκός είναι να δει τον κόσμο του να δικαιώνεται έξω από τα προσωπικά του σύνορα.

Δες το κάπως αλλιώς.

Η παλιά τάξη ως γνωστό καταρρέει καθότι αλλάζει ο κύκλος, και πάνω στο άλμα του καινούργιου η Γνώση και η Δύναμη μπορεί να γίνει πλέον κτήμα όλο και περισσοτέρων.

Για νε εκφραστεί όμως η Δύναμη χρειάζεται να υπάρχει τόσο αυτός που την ασκεί όσο και αυτός/ό που θα την δέχεται.

 

Όλη η ιστορία λοιπόν παίζεται αν αυτός που κατακτά τη Δύναμη θα τη χρησιμοποιεί για ν’ απελευθερώσει (απελευθερωθεί) ή για να χειραγωγήσει (χειραγωγηθεί).

 

Οι παρανοϊκοί και οι ψυχικά ανισόρροποι (του χώρου της αναζήτησης)προσωπικά δεν με πείθουν ότι είναι σε θέση να χρησιμοποιήσουν την οποιαδήποτε γνώση με σύνεση παρά μόνο για τον εαυτό τους, την κλίκα τους και το κόλημά τους. Ακόμη και ένας υψηλός σκοπός θα ήταν προσαρμοσμένος προκειμένου να οφελούνται.

Αυτό αποδεικνύεται καθημερινά από αυτούς που ρυθμίζουν (στον όποιο βαθμό)ακόμη τις ζωές μας. Αυτοί είναι οι επαγγελματίες του είδους.

Φαντάσου τώρα ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι(απ όσο νομίζει κάποιος) αλλά είναι ακόμη στο επίπεδο του ερασιτέχνη. Επομένως..

 

 

Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Ο Αινσταϊν έλεγε " γνώση χωρίς πίστη ειναι ληψη, και πίστη χωρίς γνώση είναι τυφλή".

Υπήρχε μια ισοροπία.

Τώρα αυτό δεν υπάρχει.

 

Η αξια της πιστης εχει πραγματικα υποτιμιθει με την ανοδο του "ορθολογισμου". Ας μην ξεχναμε ομως οτι

για να πας απο ενα σημειο Α σε ενα σημειο Β χρειαζεται πιστη. Ειτε αυτο ειναι ενα απλο βημα στην καθημερινοτητα,

ειτε μια νεα επιστημονικη θεωρια, ειτε μια ανακαλυψη που για να γινει χρειαζεται να επενδυθουν ποροι.

Ουσιαστικα τιποτα δε μπορει να γινει χωρις την πιστη.

 

Αλλα...υπαρχουν διαφορα ειδη πιστης. Μιας και ουσιαστικα πιστη σημαινει η θεωρηση οτι καποιο γεγονος/κατασταση

ειναι αληθες, ειναι νομιζω πιο σοφο αυτα που επιλεγει κανεις να πιστεψει να εχουν καποια υπαρκτη συνδεση με την

αποδεκτη πραγματικοτητα...

 

 

...το μόνο που θέλει ένας τελειωμένος παρανοϊκός είναι να δει τον κόσμο του να δικαιώνεται...

 

thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

 

Αυτοι οι ανθρωποι πιανονται στην ψυχολογικη παγιδα "θελω να ειναι ετσι". Οταν τα μυνηματα που λαμβανουν απο το

περιβαλλον τους δειχνουν πως "δεν ειναι ετσι" αυτοι κολλανε πιο πολυ στις ιδεες τους και το βλεπουν καθαρα συναισθηματικα,

σαν πολεμο. Μετα απο ενα σημειο δε τους ενδιαφερει πια η αληθεια αλλα μονο η νικη σ αυτο τον πολεμο που εκφραζεται ως

"δικαιωση"...

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καποιος που λεει οτι το 70% των ανθρωπων ειναι αψυχοι μπορεί να κρύβει αλλα κίνητρα.

Τον ρατσισμο. κι αφου δεν μιλαει για φυλετικα κριτηρια ισως τον κοινωνικο ρατσισμο.

Δηλαδη δεν σε διαχωριζω με βαση αν το εισαι μαυρος ή ασπρος αλλα με βαση το αν εχεις λεφτα και

οικονομικη ισχυ.

Αυτο το ειδος ρατσισμου ειναι ακομα ποιο επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδος ρατσισμου ειναι ακομα ποιο επικίνδυνο.

 

Ακριβώς!

 

Όπως και ο ελιτίστικος διαχωρισμός μεταξύ "ψαγμένων" και μη, όπου η κάθε κλίκα θεωρεί τον εαυτό της υπεράνω όλων ενώ στην ουσία, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε - είτε τους αρέσει είτε όχι.

 

Το συναίσθημα των ανθρώπων είναι σχετικά εύκολο να χειραγωγηθεί και τότε η λογική πάει περίπατο, παίρνοντας μαζί της κάθε πραγματική ευκαιρία εξέλιξης. Η πίστη είναι χρήσιμος μηχανισμός προ-ώθησης αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...