Jump to content

Συγχρονη Εποχη Και Ψυχολογικα Προβληματα


Devaraja
 Share

Recommended Posts

Όταν λες ότι έχεις design chart, εννοείς ότι σου έχει κάνει την ανάλυση κάποιος ειδικός;

Αν εννοείς "ειδικό" που να τον γνωρίζω προσωπικά όχι.

Έχω design chart από site του εξωτερικου με κάποιο μικρό αντίτιμο.Και έλαβα καμιά 10ρια σελίδες ανάλυση και οδηγίες.

Πέρα απο αυτού δεν έχω άλλη σχέση.

Πάντως για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με τσάκρας ή αστρολογία ή κάτι παρόμοιο όπως εσωτερική θεραπευτική,δεν δείχνει να είναι κατανοητό εύκολα.Πρέπει να έχεις κάνει προεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς "ειδικό" που να τον γνωρίζω προσωπικά όχι.

Έχω design chart από site του εξωτερικου με κάποιο μικρό αντίτιμο.Και έλαβα καμιά 10ρια σελίδες ανάλυση και οδηγίες.

Πέρα απο αυτού δεν έχω άλλη σχέση.

Πάντως για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με τσάκρας ή αστρολογία ή κάτι παρόμοιο όπως εσωτερική θεραπευτική,δεν δείχνει να είναι κατανοητό εύκολα.Πρέπει να έχεις κάνει προεργασία.

 

Και όμως... θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο! Για να εφαρμόσεις το design και να αρχίσεις να αποκομίζεις τα οφέλη του, δεν χρειάζεται να έχεις καμία ειδική γνώση. Αρκεί αυτός που θα σου κάνει το διάβασμα, να μπορέσει να σου μεταδώσει σωστά το "πνεύμα" του design. Όπως επίσης να σε προειδοποιήσει για το τι να περιμένεις, επειδή η κοινωνία που ζούμε δεν έχει δομηθεί με βάση την ευημερία των πολλών. Δηλαδή δεν είναι design-friendly.

 

Όσο για την ανάλυση που σου έγινε, δεν μπορώ να την κρίνω αν δεν τη δω πρώτα. Γενικά μιλώντας, υπάρχουν αναλυτές και αναλυτές, όπως συμβαίνει και με όλα τα πράγματα άλλωστε. Συνήθως όμως, ο αναλυτής που σέβεται τον εαυτό του και τον πελάτη του, κοστίζει όσο είναι η πραγματική του αξία.

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Ναι φίλε μου τον διέλυσες τον εγωισμό μου και επειδή τώρα έχω ρίξει μαύρες πλερέζες δεν μπορώ να ανοίξω ένα μαγαζάκι να πουλάω ελπίδα...

...τι μου έκανες, τι μου έκανες!!!

Αχ Κούλα. :063laugh:

 

Γενικά οι άνθρωποι έχουν πρόβλημα στο να αποδεχθούν την ιδέα ότι μπορεί και να υπάρχουν πράγματα που τους υπερβαίνουν. Ακόμη μία αιτία ψυχικών προβλημάτων.

Τι να σου πω για το θέμα, δεν ξέρω, για να το λες έτσι θα το αντιλαμβάνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως... θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο! Για να εφαρμόσεις το design και να αρχίσεις να αποκομίζεις τα οφέλη του, δεν χρειάζεται να έχεις καμία ειδική γνώση. Αρκεί αυτός που θα σου κάνει το διάβασμα, να μπορέσει να σου μεταδώσει σωστά το "πνεύμα" του design. Όπως επίσης να σε προειδοποιήσει για το τι να περιμένεις, επειδή η κοινωνία που ζούμε δεν έχει δομηθεί με βάση την ευημερία των πολλών. Δηλαδή δεν είναι design-friendly.

 

Δεν διαφωνώ ότι παίζει ρόλο πως θα σου δωθεί ένα τέτοιο project για να είναι ωφέλιμο.

Το βασικό πρόβλημα όπως είπες και εσύ,δεν είναι να σου γίνει μόνο σωστά η διάγνωση αλλά να ακολουθήσεις πιστά την "θεραπεία".

 

Βασικά οραματίζομαι τέτοια ή παρόμοια design ίσως και λίγο πιο εξελιγμένα και επιστημονικά κατοχηρωμένα να στα δίνουν από το μαιευτήριο μαζί με το βιβλιάριο υγείας του παιδιού.Και να σε υποχρεώνει σε ένα βαθμό η ίδια η κοινωνία να τα εφαρμόσεις από την αρχή της "εκπαίδευσης" όπως π.χ στο σχολείο.

Φαντάζομαι δηλαδή να λειτουργεί σε κοινωνιές design-friendly και όχι για αποφύγεις το matrix ή να ζεις καλύτερα σε αυτό.

Τότε ίσως να έχει και μεγαλύτερη αξία.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Νομιζω ο κυριως παραγοντας που οδηγει σε ολη αυτη την κατασταση ειναι η αλλαγη του τροπου ζωης, των ηθων και γενικοτερα της νοοτροπιας που επικρατει σε μια κοινωνια.

 

Αλλα δεν ειναι λιγοι αυτοι που δινουν μια μεταφυσικη διασταση στο θεμα... 2012, αλλαγη "εποχης", περιεργες "ενεργειες" που κατακληζουν το αστρικο πεδιο, αλλαγη συνειδητοτητας κλπ κλπ...

Καποια απο αυτα ειναι παρατραβηγμενα, καποια στηριζονται σε λογικες υποθεσεις και καποια ερμηνευουν μεχρι τωρα αποδεκτους "μεταφυσικους" νομους για να καταληξουν σε καποια θεωρια.

 

Ισως το ολο ζητημα να εχει πολλες πλευρες που δενουν η μια με την αλλη...

 

 

Θα ηθελα να ρωτησω τι γνωμη εχετε εσεις για ολ'αυτα;;;; Τι πιστευετε και πως ερμηνευετε αυτο το κοινωνικο-ψυχολογικο φαινομενο;;; Πως πιστευετε θα μπορουσε να καταπολεμηθει σε ατομικο και σε συλλογικο επιπεδο;;;

 

 

Όπως είπες και εσύ οι αλλαγές στον τρόπο ζωής του σύγχρονου ανθρώπου είναι τόσο μεγάλες που δεν είναι ικανός να αντέξει το το υπερβολικό φορτίο και κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα έρχεται η κατάρρευση. Ο σύγχρονος άνθρωπος είναι καταναλωτής (Homo consumens ), τα πάντα γύρω του είναι προς πώληση και κατανάλωση. Ζει αλλά πώς ζει? με το άγχος να αποκτήσει τα κάθε λογής αγαθά που του πουλάει η τηλεόραση, το ραδιόφωνο, τα βιβλία που διαβάζει. Ζει σε σπίτια που ασφυκτιούν από υλικά αγαθά και που δεν του αφήνουν αρκετό χώρο να κινείται, και με την απόκτηση της καινούριας τηλεόρασης 40 ιντσών δε μένει ευχαριστημένος γιατί του γείτονα είναι 3d....ζει στην εποχή που οι έξυπνοι πωλητές προμοτάρουν την κατανάλωση σα θεραπεία των ψυχολογικών προβλημάτων του, το γνωστό shopping therapy, που έχει κάνει κάποιους πολύ πλούσιους και κάποιους πολύ φτωχούς. Έρχεται όμως η στιγμή που απομυθοποιεί την κατανάλωση γιατί αν και ξοδεύει το μισθό του σε άχρηστα πράγματα δεν νιώθει καλύτερα, μάλλον χειρότερα, η αίσθηση του ανικανοποίητου, η κενότητα που τον γεμίζει μεγαλώνει μέρα με τη μέρα....αλλά δυστυχώς είναι τόσο εθιστική αυτή η συνήθεια -ασθένεια που δεν μπορεί να ξεφύγει.

 

Αυτή είναι και η κατάρα του σύγχρονου ανθρώπου που αν και έχει τόσα υλικά αγαθά μένει ανικανοποίητος γιατί έχει ξεχάσει να ζει απλά, να χαίρεται τη ζωή και τις στιγμές που δεν αγοράζονται με χρήματα. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια μεταφυσική διάσταση στο θέμα, ούτε συμπαντικές ενέργειες μας φταίνε, ούτε τίποτα. Αυτό που φταίει είναι ότι ζούμε σε μια κοινωνία που νοσεί από όλες τις απόψεις και όταν ζεις σε τέτοια κοινωνία είναι φυσικό και επόμενο να εμφανίζονται ψυχικές διαταραχές στους πολιτες που απαρτίζουν την κοινωνία αυτή. Ποτέ δεν υπήρχε τόση αφθονία σε φαγητό και όμως άνθρωποι του δυτικού κόσμου πεθαίνουν από νευρική ανορεξία, παιδιά που τα έχουν όλα πάσχουν από κατάθλιψη γιατί δεν βρίσκουν νόημα στη ζωή. Πριν 30 χρόνια ο μισθός του πατέρα έφτανε για να καλύψει τις ανάγκες μια οικογένειας και τώρα δουλεύουν και οι δύο γονείς και τα χρήματα δεν είναι ποτέ αρκετά. Τα παιδιά βρίσκονται από βρέφη σε παιδικούς σταθμούς και μεγαλώνουν με ανθρώπους που δεν τα αγαπούν γιατι οι μητέρες τους πρεπέι να δουλεύουν ώρες ατελείωτες....

 

Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει όλο αυτό, γιατί όλοι είχαν καλομάθει στη "φούσκα της ευημερίας" και τώρα με την οικονομική κρίση τα όποια προβλήματα θα βγουν στην επιφάνεια γιατί δεν θα υπάρχει το χρήμα να τους αγοράσει "στιγμιαία ευτυχία". Όπως σοφά είχε πει κάποιος, όταν η φτώχια χτυπάει την πόρτα η αγάπη φεύγει από το παράθυρο. Ή η ευτυχία? ή η ψευδαίσθηση της ευτυχίας? γιατί στη σύγχρονη εποχή οι ψευδαισθήσεις κυριαρχούν και οι άνθρωποι τις αποζητούν...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οραματίζομαι τέτοια ή παρόμοια design ίσως και λίγο πιο εξελιγμένα και επιστημονικά κατοχηρωμένα να στα δίνουν από το μαιευτήριο μαζί με το βιβλιάριο υγείας του παιδιού.Και να σε υποχρεώνει σε ένα βαθμό η ίδια η κοινωνία να τα εφαρμόσεις από την αρχή της "εκπαίδευσης" όπως π.χ στο σχολείο.

Φαντάζομαι δηλαδή να λειτουργεί σε κοινωνιές design-friendly και όχι για αποφύγεις το matrix ή να ζεις καλύτερα σε αυτό.

Τότε ίσως να έχει και μεγαλύτερη αξία.

Εξαιρετικά σωστή η τοποθέτηση και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!

(Το design έχει ΚΑΙ επιστημονική βάση μιας και περιλαμβάνει γενετική & φυσική. Η κατεστημένη επιστήμη όμως θα δυσκολευτεί να το "χωνέψει" .)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...