Jump to content

Μια Νέα Σειρά Του Παραφυσικό . The Secret Circle .


 Share

Recommended Posts

Κάτι που γεννά το ερώτημα, τόσο έχουν στερέψει πια από ιδέες οι σεναριογράφοι;

 

Δε νομίζω να έχουν στερέψει από ιδέες απλά κάποια θέματα όπως η άφιξη εξωγήϊνων ή εξωγήινων ανάμεσά μας, όπως και το υπαρξιακό δράμα του ανθρώπου να ξεπεράσει τα πάθη του ακόμα και στο διάστημα, είναι βαθιά πιασάρικα θέματα τα οποία ιντριγκάρουν το sci-fi κοινό και έχουν ήδη καθιερωθεί από χρόνια στον ψυχισμό των περισσοτέρων τηλε-φάγων.

 

Μη ξεχνάμε το "Caprica" με το εφυές του σενάριο και ατμόσφαιρα, το οποίο πολλοί δεν κατάφεραν να παρακολουθήσουν γιατί συγκριτικά με το "Battlestar Galactica" παραήταν εγκεφαλικό.

 

Ιδέες, φαντασία & έμπνευση υπάρχουν και μάλιστα αρκετά προχωρημένες. Το θέμα είναι ότι οι χρηματοδότες προτιμούν τις ασφαλής επενδύσεις και όχι κάτι που δεν "μιλάει" εύκολα στο μέσο τηλεθεατή!

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Κάτι που γεννά το ερώτημα, τόσο έχουν στερέψει πια από ιδέες οι σεναριογράφοι; Όλο μεταφορές βιβλίων και remakes βλέπουμε τα τελευταία χρόνια, από πρωτοτυπία τίποτα.

Μήπως έχει στερέψει από ζωή το "φιλοθεάμον" κοινό - οπότε είναι πρόθυμο να ζει από τον καναπέ "τη ζωή που δεν έζησε (και δεν ζει)"; Αν τα αναμασήματα (που έχουν εγγυημένη επιτυχία και βγαίνουν και φτηνότερα) έχουν θεαματικότητα, γιατί να ξοδευτούν σε αβέβαιες πρωτοτυπίες;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι chaos , αυτό εντάξει καλό μου φαίνεται για της κρύες νύχτες του χειμώνα, (είναι και από τους δημιουργούς του gossip girl) !angel_not.gif

Εμένα πάλι μα:censored2:κία μου φαίνεται , η νέα σειρά του CW που έρχεται ….

Μα φυσικά το Green Arrow !

http://www.imdb.com/title/tt2193021/

Δεν φτάνει τόσα χρόνια που τον βλέπαμε (τον GreenArrow /Oliver Queen) στο smallville !

http://smallville.wi...ki/Oliver_Queen

Τώρα ,τη δηλαδή να τον ξανά δούμε από την αρχή σε δική του σειρά .wallbash.gif

Όπως είπε και ο irenicus : τόσο έχουν στερέψει πια από ιδέες οι σεναριογράφοι;

 

Εμα έλεος πια …blink.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Τηλεόραση , χα μα τη είμαστε προ-ιντερνικη άνθρωποι .laugh.gif

 

Εγώ ,όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι τα κατεβάζουμε από πει.ρ@..τικ..α

…..happy.gif

 

(Και δεν σηκώνω κουβέντα, αφού ο κόσμος που ζούμε είναι : τίποτα δεν είναι αληθινό, ΟΛΑ επιτρέπονται !) . ή αλλιώς εμείς πληρώνουμε το iron price!yes.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

johnny :

 

Η τηλεοπτική σειρά βασίζεται σε σειρά βιβλίων, τα οποία έχουν γραφτεί από τον ίδιο άνθρωπο που έγραψε και τη σειρά βιβλίων Vampire Diaries (δεν το λέω για κακό).

Ήδη πάντως από το σχετικό trailer φαίνεται άλλη μια εμπορική αμερικανιά και τίποτα παραπάνω (αυτό το λέω για κακό http://www.artofwise.gr/forum/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/tongue.gif ).

 

Βρε παιδιά, τόσες ωραίες σειρές υπάρχουν, που μπροστά τους όλες αυτές οι βαμπιροσειρές και οι λοιπές σαπουνόπερες είναι... Λάκης ο γλυκούλης!

Κατεβάστε Leverage, Lie to Me, Torchwood, Game of Thrones κτλ.

 

 

 

 

Το Torchwood ήταν καταπληκτική σειρά με πολλά νοήματα και ιδέες αποκρυφιστικές αλλά και επιστημονικές !

 

Παρόλα αυτά με άριστα το 10 θα του έβαζα κάτι μεταξύ 6-7 για τι από την 2 season και στην συνέχεια ξεκίνησε μέσα στην σειρά μια ξεδιάντροπη προπαγάνδα υπέρ ομοφυλοφιλίας (άγγλοι τη να πεις … ) , και μάλιστα στην 4 season το χόντρυναν ακόμη περισσότερο την ξεδιάντροπη προπαγάνδα υπέρ και της παιδεραστίας και τον παιδεραστών !

Ε βεβαία σαν να προσπαθούν υποσυνείδητα να περάσουν τι ομοφυλόφιλη τι παιδεραστές , είναι απλός άνθρωποι με διαφορετικές σεξουαλικές επιλογές !

Μπιαχ πιο παρακμή πεθαίνεις ……

 

 

 

Μια άλλη σειρά που επίσης είναι καταπληκτική είναι το Fringe . Έχει πολλά νοήματα και ιδέες αποκρυφιστικές αλλά κυρίως επιστημονικές !

Αυτήν ναι με άριστα το 10 θα της έβαζα 9 :) .

 

Επίσης στο Fringe προσπαθούν να περάσουν αξιόλογα (υποσυνείδητα) μηνύματα . Όπως ότι δεν είναι όλα τα Ναρκωτικά ίδια ! Και ότι ουσίες όπως Marijuana και LSD μπορούν όταν γίνονται με σωστή χρήση να σε κάνουν πιο έξυπνο / καλύτερο άνθρωπο !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τη σειρα Secret Circle δεν την εχω δει ολοκληρη μας τα βιβλια που τα διαβασα πριν χρονια ηταν ιδιαιτερα καλα.

Βεβαια στη σειρα εχουν κρατησει μονο τα ονοματα των πρωταγωνιστων και τιποτα αλλο. Η ιστορια δεν εχει καμια μα καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...