Jump to content

Battlestar Galactica


johnny
 Share

Battlestar Galactica Poll  

8 members have voted

  1. 1. Την ξέρετε τη σειρά Battlestar Galactica?

    • Είμαι άσχετος και δεν ξέρω τί μου γίνεται
      3
    • Δεν την ξέρω (την έχω δει μόνο μια φορά)
      0
    • Την έχω ακουστά (την έχω δει 2 φορές)
      2
    • Την ξέρω (την έχω δει πάνω από 3 φορές)
      0
    • Την παλιά ή την καινούρια??
      3


Recommended Posts

Λοιπόν, αυτό το τόπικ είναι αφιερωμένο στην αντικειμενικά καλύτερη scifi σειρά όλων των εποχών, το

Battlestar Galactica!

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

091111234982101.jpg

 

Είστε ελεύθεροι να γράψετε μόνο εγκωμιαστικά σχόλια, μιας και η σειρά δεν επιδέχεται τίποτα λιγότερο από αμέριστο θαυμασμό και σέβας! :cheerful_h4h:

Επίσης το παραπάνω ισχύει Χ100 όταν αναφερόμαστε στον απόλυτο-θεό-σούπερ-ντούπερ-απίστευτο Commander Adama! :yes:

 

SO SAY WE ALL!!!

 

commander-adama.jpg

Link to comment
Share on other sites

SO SAY WE ALL, indeed!

 

Είναι πραγματικά απίστευτο το πώς από ένα μέτριο και αποτυχημένο franchise - τη σειρά του 78 εννοώ, όσο για το Galactica του 1980 και τις "ταινίες" του 78-80 προτιμώ να προσποιούμαι ότι δεν υπάρχουν - προέκυψε τελικά κάτι τόσο αριστουργηματικό - και κυρίως, κάτι που ξεφεύγει από το φορμάτ-καραμελίτσα του Star Trek...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, είναι επίσης απίστευτο το πως μετά το θαύμα του galactica, ο ίδιος σκηνοθέτης κατάφερε να φτιάξει τόσο χάλια την τελευταία ταινία του star trek. Οι απανταχού κοινότητες των star trek fans τον έχουν επικυρήξει! :lol:

 

Πραγματικά πάντως, έφτιαξε μια τόσο στιβαρή σειρά που κάθε άλλη ανάλογη προσπάθεια πριν και μετά μοιάζει αποτυχία (βλέπε stargate universe).

Ούτε το Caprica μπόρεσε να σταθεί στο ύψος του bsg, αν και είχε τρομερή ατμόσφαιρα. Να δούμε και το blood & chrome τί θα λέει! :woot:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτήν την ταινία Star Trek τότε κάνεις λάθος, δεν ενεπλάκησαν άτομα από την παραγωγή του BsG. Την ταινία Star Trek την έκανε ο δημιουργός του Lost, J.J. Abrams, όχι ο Ronald Moore.

 

Το Caprica προσωπικά μου άρεσε στα πρώτα εννιά επεισόδια, και στα τρία-τέσσερα τελευταία. Αυτό που μου χάλασε την εμπειρία στα ενδιάμεσα ήταν το ότι τόσο η ατμόσφαιρα, όσο και το φιλοσοφικό υπόβαθρο για πολλές ώρες έδωσαν τη θέση τους στο... ντετεκτιβιλίκι, λες και το σόου ήταν κάποια sci-fi εκδοχή του CSI. Κάτι μου λέει πως αυτό έχει να κάνει με τη γενικότερη πολιτική του καναλιού τα τελευταία χρόνια, που προσπαθεί να γίνει πιο mainstream για να προσεγγίσει περισσότερο κοινο - και περισσότερο γυναικείο κοινό ειδικότερα. Αυτό θα εξηγούσε και την ηλίθια αλλαγή του ονόματός τους από Sci-Fi σε... SyFy!:blink: (Σήφη; Λες να το αγόρασε κανάς κρητίκαρος;:lol:)

Προσωπική γνώμη πάντως: αν δεν είχε γίνει τόσος ντόρος για το Caprica ως το "επικό prequel του BsG, που θα δείξει πώς έγιναν όλα", αλλά είχε προωθηθεί σαν μια κανονική sci-fi δραματική σειρά, θα είχε πάει πολύ καλύτερα.

 

 

Για το Blood and Chrome, προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι...

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Battlestar Galactica , το έχω μόνο ακουστά . Αλλά αυτό που έχω δει και πραγματικά είναι από της καλύτερες σειρές που έχω δει είναι το Caprica . (άραγε το Caprica θα πάει season 2 ? ) smiley_abre.gif.

 

 

http://www.artofwise...96-caprica1jpg/

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

To Caprica δυστυχώς κόπηκε, και παρά τα πολλά και επανειλημμένα petitions, δεν επαναφέρθηκε. Μάλιστα έγινε λίγο χαμός με την "γκάφα" που έκανε το κανάλι SyFy σε αυτό το θέμα, αφού ναι μεν αυτοί το κόψανε στο 13ο επεισόδιο, όμως είχαν ήδη πουλήσει τα επεισόδια όλης της σεζόν σε ένα άλλο κανάλι, το οποίο συνέχισε να τα προβάλλει κανονικά ως το 19ο, στον Καναδά!!! (όχι όμως και στις ΗΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, έχεις δίκιο, άδικα τον κακολόγησα τον Moore. Δεν ξέρω γιατί είχα τη βεβαιότητα ότι συμμετείχε στην ταινία του Star Trek, αλλά χαίρομαι που έκανα λάθος γιατί ήταν όντως μια απογοήτευση! :dry:

 

Πάντως είναι πραγματικά δύσκολο να σταθεί οποιαδήποτε άλλη σειρά πλέον στο ύψος του galactica, συμφωνώ στο ότι αν η προώθηση του caprica δεν ήταν τόσο συνυφασμένη με το bsg θα τα είχε πάει καλύτερα. Το να φτιάξεις μια σειρά με τις άπειρες κοινωνικο-θρησκευτικο-φιλοσοφικο-πολιτικές προεκτάσεις όπως κατάφερε να τις περάσει το bsg δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Ήδη υπάρχουν ακαδημαϊκοί (βλ. Tiffany Potter) που προσεγγίζουν τα μηνύματα του galactica σε αντιπαραβολή με τις τάσεις και τις αποκλίσεις της σύγχρονης αμερικανικής κοινωνίας.

 

Και δεν έχουν άδικο. Όταν σε μια κοινωνία που έχει στιγματιστεί από μια 11η Σεπτέμβρη λες ότι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" ("Desperate people use desperate measures" λέει κάποια στιγμή η πρόεδρος Roslin), δείχνοντας τρομοκρατικές επιθέσεις από ανθρώπους-χαρακτήρες με τους οποίους έχει ταυτιστεί το κοινό, του περνάς ισχυρά μηνύματα που με οποιονδήποτε άλλο τρόπο δεν θα μπορούσε να δεχτεί, είτε από θέμα ταμπού είτε λόγω της πλύσης εγκεφάλου που έχει δεχτεί όλα αυτά τα χρόνια.

 

Ή όταν τα ανδροειδή προσπαθούν να αγκιστρωθούν σε έννοιες όπως αγάπη, θεός κτλ που οι άνθρωποι δε δίνουν και τόση σημασία θεωρώντας πως είναι "δεδομένες"...

Τί να λέμε τώρα, δεν υπάρχει η σειρά!

 

CB88EA92.jpgbattle10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κάποια στιγμή σταμάτησα. Η πρώτη σεζόν μου φάνηκε φανταστική, αλλά η εξέλιξη ήταν περίεργη. Θα δω τη συνέχεια και θα ξανακρίνω, αλλά προσωπικά προτίμησα το Firefly σαν σειρά.

 

Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στη σειρά νομίζω ήταν ο αναρχικός πολιτικός από τα πρώτα επεισόδια. Κρίμα που δεν τον αξιοποίησαν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον Τομ Ζάρεκ, τότε πραγματικά πρέπει να δεις όλη τη σειρά... δεν τον αξιοποίησαν; Το αντίθετο θα έλεγα...

 

Δες εδώ το τι έκανε στη 2η, 3η και 4η σεζόν και το πώς καταλήγει τελικά, εκτός κι αν δεν θες spoilers:

 

http://en.battlestarwiki.org/wiki/Thomas_Zarek

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ένα respect για την πρόεδρο! :worthy:

Αυτά που ακούστηκαν από το στοματάκι της κατά τη διάρκεια της σειράς, ήταν το ένα σοφότερο από το άλλο. Νομίζω αυτήν θα ψηφίσω στις επόμενες εκλογές. :thumbsup:

 

Κατά τα άλλα ψηφίζω και Gaius Baltar δαγκωτό, ως τη μεγαλύτερη μούρη της σειράς.

 

Την Νο.6 την ψηφίζω για την ηθοποιία της. Πρώτη φορά βλέπω τέτοια ταλεντάρα μοντέλα. Μπράβο της.

 

Επίσης ψηφίζω να ρίξουν τον χλιμίντζουρα τον Apollo στους κροκόδειλους (μαζί με την αγαπημένη του). :whistling:

post-252-0-10109900-1315505410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ένα respect για την πρόεδρο! :worthy:

Αυτά που ακούστηκαν από το στοματάκι της κατά τη διάρκεια της σειράς, ήταν το ένα σοφότερο από το άλλο. Νομίζω αυτήν θα ψηφίσω στις επόμενες εκλογές. :thumbsup:

Γουστάρουμε Roslin... αλλά μετά από τον πρεσβύτερο Adama! :cheerful_h4h:

 

President Laura Roslin: [about Commander Adama] Maybe if he's more comfortable he'll be a little easier to deal with.

Billy Keikeya: That's smart.

President Laura Roslin: No, it's not smart. It's politics.

 

Κατά τα άλλα ψηφίζω και Gaius Baltar δαγκωτό, ως τη μεγαλύτερη μούρη της σειράς.

Ποιόν?! Τον "όπου-φυσάει-ο-άνεμος" ευθυνόφοβο υποκριτή που ακούει φωνές?! :P

 

Helo: Aren't you Gaius Baltar?

Baltar: I haven't done anything.

Νομίζω ότι αυτή είναι η ατάκα που τον χαρακτηρίζει στο μεγαλύτερο μέρος της σειράς! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρουμε Roslin... αλλά μετά από τον πρεσβύτερο Adama! :cheerful_h4h:...

btw

η σειρά ξεκίνησε με εμπνεύσεις και "δανεισμούς" από τους μορμόνους (εκ των οποίων και ο δημιουργός της)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τον Glen Larson, ο οποίος ήταν ο δημιουργός του παλιού battlestar galactica. Τo remake του Ronald Moore που συζητάμε δεν έχει καμία σχέση, ενώ ο ίδιος δηλώνει αγνωστικιστής.

Όπως και να 'χει, μέσα στο battlestar παίζουν πολύ οι θρησκευτικές διαμάχες ως μέρος της κοινωνικής ζωής (στο caprica δε οι θρησκείες αποτελούν καθοριστικό παράγοντα της εξέλιξης του σεναρίου), αλλά παράλληλα μιλάμε για μια scifi σειρά οπότε υπάρχει και η σχετική ελευθερία του να εμβαθύνουν σε θρησκευτικές έννοιες με έναν πιο "σφαιρικό" τρόπο, προσεγγίζοντας κατ' ευθείαν τα ανάλογα αρχέτυπα.

 

Είναι οι ίδιες οι συνθήκες τέτοιες που τους επιτρέπουν να προσεγγίζουν με έναν πιο άμεσο και ευθύ τρόπο το ζήτημα των θρησκειών.

Είναι 50.000 κόσμος, ό,τι απέμεινε από ολόκληρη την ανθρωπότητα, σε ένα διαστημόπλοιο που περιφέρεται στο αχανές σύμπαν κυνηγημένο, που δεν έχει πλέον ένα σπίτι ή μια πατρίδα για να γυρίσει, ούτε έχει κάποιον ξεκάθαρο προορισμό για να πάει. Αυτό είναι ένα ιδανικό πλαίσιο για τον επαναπροσδιορισμό ολόκληρου του συστήματος αξιών που μπορεί να έχει μια κοινωνία, ενώ παράλληλα ψάχνει τρόπους όχι μόνο να επιβιώσει αλλά και να πιστέψει σε κάτι, να κρατήσει την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον ζωντανή.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τον Glen Larson, ο οποίος ήταν ο δημιουργός του παλιού battlestar galactica. Τo remake του Ronald Moore που συζητάμε δεν έχει καμία σχέση, ενώ ο ίδιος δηλώνει αγνωστικιστής.

...

Πρέπει να πω ότι από το καινούργιο έχω δεί μόνο λίγα επεισόδια της 1ης σαιζόν. Η βάση της πλοκής εξακολουθούσε να έχει τα στοιχεία που είχε εισάγει ο Larson, μέχρι εκεί που είδα.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ένα respect για την πρόεδρο! :worthy:

Αυτά που ακούστηκαν από το στοματάκι της κατά τη διάρκεια της σειράς, ήταν το ένα σοφότερο από το άλλο. Νομίζω αυτήν θα ψηφίσω στις επόμενες εκλογές. :thumbsup:

 

Κατά τα άλλα ψηφίζω και Gaius Baltar δαγκωτό, ως τη μεγαλύτερη μούρη της σειράς.

 

Την Νο.6 την ψηφίζω για την ηθοποιία της. Πρώτη φορά βλέπω τέτοια ταλεντάρα μοντέλα. Μπράβο της.

 

Επίσης ψηφίζω να ρίξουν τον χλιμίντζουρα τον Apollo στους κροκόδειλους (μαζί με την αγαπημένη του). :whistling:

 

Respect όχι μόνο στην Tricia Helfer, αλλά σε όλους τους ηθοποιούς που υποδύθηκαν Cylons. Αν σκεφτείς ότι ο καθένας τους, ανάλογα με το επεισόδιο, έπαιζε όχι έναν αλλά πολλούς και διαφορετικούς ρόλους - αφού οι cylons μόνο στην όψη έμοιαζαν, κατά τ'άλλα ήταν τελείως ξεχωριστά άτομα με τη δική τους ξεχωριστή ψυχοσύνθεση - μιλάμε για πολύ μεγάλο κατόρθωμα!

Σε προέκταση των παραπάνω, respect ειδικά στη Lucy Lawless η οποία δεν τσίριξε ούτε μία φορά (αυτή η τσιρίδα της "Warrior Princess" με στοιχειώνει ακόμα, τόσα χρόνια μετά! :lol: ) και που ΞΑΝΑ αναδείχθηκε ως το απόλυτο lesbian idol (όπως και σε ΟΛΕΣ, μα ΟΛΕΣ τις δουλειές της - βλέπω τις δύο σειρές Spartacus αυτές τις μέρες...:insane:).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...