Jump to content

Ψυχολογικεσ Παθησεισ Και Διαταραχεσ


 Share

Recommended Posts

Έχετε πιάσει ποτέ τον εαυτό σας να αποφεύγει να πατά τις γραμμές του πεζοδρομίου?

να τινάζει έντονα το κεφάλι όποτε του έρχονται άσχημες σκέψεις?

ή μήπως να κάνει άλλο ένα push up για να είναι συνολικά 10 (ζυγός αριθμός) κι όχι 9 (μονός αριθμός)?

Αυτά είναι μόνο κάποια παραδείγματα ψυχικών διαταραχών.

Ο λόγος γίνεται για τον ψυχαναγκασμό,

μια αρκετά διαδεδομένη και συνηθισμένη πάθηση,όπως ανακάλυψα....

Οι περισσότεροι το έχουνε σε κάποιο βαθμό ή το είχανε κάποτε,για κάποιο χρονικό διάστημα.

Εγώ για παράδειγμα είχα το εξής κουλό,

όποτε μου έμπαινε στο μυαλό,

ήθελα ό,τι κάνω με το ένα χέρι να το κάνω και με το άλλο,

ξέροντας ότι είναι ανόητο και παράλογο...

όμως το έκανα,θέλοντας και μη.

Δε το είχα ψάξει το θέμα μέχρι ένα βράδυ,πριν κάποια χρόνια.

Εκείνο λοιπόν το βράδυ μου είχε κολλήσει αυτή η ιδέα,

έτσι όταν η κολλητή μου,μου ζήτησε να σβήσω το φως,

εγώ πάτησα τον διακόπτη και με τα δύο χέρια.

Μόλις το είδε αυτό η κολλητή μου,γέλασε κι είπε ''δε πιστεύω ότι το κάνεις κι εσύ αυτό!"

κι έπειτα μου εκμυστηρεύτηκε ότι το κάνει κι η ίδια μερικές φορές.

Μετά από συζήτηση που έκανα και με άλλα άτομα,

αποδείχθηκε ότι είναι αρκετά συχνό φαινόμενο....

βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο που αναλύει το θέμα περισσότερο http://el.wikipedia....%B1%CF%87%CE%AE

και σας παρακινώ να μοιραστείτε τις δικές σας ψυχαναγκαστικές πράξεις,αν έχετε.....ή απλώς τη γνώμη σας....

 

Ετυμολογία

ψυχαναγκασμός < ψυχή + αναγκάζω

 

Ουσιαστικό

ψυχαναγκασμός αρσενικό

  1. η επιβολή της θέλησης ενός σε κάποιον άλλον με άσκηση ψυχολογικής πίεσης
  2. (ψυχολογία) η σκέψη μιας ιδέας, ενός αισθήματος, μιας τάσης που, ενώ πηγάζει από τον ψυχισμό ενός ατόμου,
    αντιμετωπίζεται ως αντίθετο του εγώ του, χωρίς ωστόσο να μπορεί να την περιορίσει ή να απαλλαγεί από αυτήν.

Edited by Emma
Link to comment
Share on other sites

τι είναι το OCD?

δεν έχω τίποτα,αυτό που περιέγραψα το είχα για σύντομο χρονικό διάστημα και μόνο κάποιες φορές όταν το σκεφτόμουν,όπως είπα....

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικό

ψυχαναγκασμός αρσενικό [*]η επιβολή της θέλησης ενός σε κάποιον άλλον με άσκηση ψυχολογικής πίεσης[*](

Είναι ο βασικός κανόνας εκπάιδευσης από γονείς,κηδεμόνες,υπουργείο παιδείας και λοιπά υπουργεία εδώ και χρόνια.

Έπειτα απορείς γιατί δεν πατάς τις γραμμές του πεζοδρομίου..πταίσματα είναι αυτά. ^_^

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το OCD?

δεν έχω τίποτα,αυτό που περιέγραψα το είχα για σύντομο χρονικό διάστημα και μόνο κάποιες φορές όταν το σκεφτόμουν,όπως είπα....

Μια φορά αυτό που περιγράφεις OCD είναι...

Link to comment
Share on other sites

...και σας παρακινώ να μοιραστείτε τις δικές σας ψυχαναγκαστικές πράξεις,αν έχετε.....ή απλώς τη γνώμη σας....

Μια τέτοια ψυχανανγκαστική μου "πράξη" (στάση;) είναι: έχει συμβεί να βρω από κάποιο βιβλίο που θέλω να διαβάσω τον 2ο τόμο μόνο. Ε, λοιπόν περιμένω - όσο και να θέλω να το διαβάσω - να βρω και τον 1ο τόμο, όσο χρειαστεί (μιλάμε και για 10+ χρόνια), παρά να διαβάσω αυτό που έχώ...

 

Γεγονός είναι ότι τα τελευταία χρόνια συνειδητά αντιδρώ σ' αυτό, οπότε δεν συμβαίνει συχνά :cheerful_h4h: πλέον.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δε πιάνεται ως ψυχαναγκαστική πράξη,

δε μπορείς να διαβάσεις τη συνέχεια μιας ιστορίας αν δε ξέρεις την αρχή....

δε θα το καταλάβεις....

το βλέπω φυσιολογικό να το κάνεις αυτό

Edited by Emma
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να αντιληφθούμε τη σημασία της διαφοράς της αληθινής ιδεοληψίας και ψυχαναγκασμού

από την ψυχαναγκαστική εμμονή με την καθαριότητα, το αναμάσημα της σκέψης και την προκατάληψη που δεν είναι δυστονικές προς το εγώ.

περισσότερο για ψυχαναγκαστικές εμμονές έκανα λόγο.....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι άνθρωποι το παθαίνουν αυτό , δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε ανησυχεί.

Βέβαια αν εξελιχθεί σε μεγάλο επίπεδο -βλ.Detective Monk- τότε ναι θα έχεις πρόβλημα.

Μπορεί να είναι το οτιδήποτε και μπορεί να πηγάζει από πολλά πράγματα που ούτε καν τα έχεις σκεφτεί!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου,

και επισημαίνω πάλι ότι είναι κάτι που είχα πριν πολύ καιρό και για μικρό χρονικό διάστημα,

και σίγουρα όχι σε τόσο βαθμό όπως ο "detective Monk".

Δεν με ανησυχεί,απλώς βρήκα ενδιαφέρον το θέμα κι είπα να το ανοίξω εδώ.....

 

Edited by Emma
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...