Jump to content

Μαγοπολιτική


Recommended Posts

Σε κάποιον που έχει στοιχειώδη σύνδεση με την πραγματικότητα, δεν νομίζω πως θα έκανε την παραμικρή εντύπωση το να μάθαινε πως η τάδε τεράστια πολυεθνική, έχει διασυνδέσεις με ανθρώπους του υποκόσμου και πως συνεργάζεται με το οργανωμένο έγκλημα προκειμένου να εκβιάσει, να δολοφονήσει κ.α. τέτοια με απώτερο σκοπό να αυξήσει τα κέρδη της. Τεσπα, είναι κάτι το οποίο αποφεύγεται να το σχολιάζουμε, αλλά λίγο-πολύ είναι βέβαιο πως κάποιες μεγάλες εταιρείες καταφεύγουν και σε τέτοια μέσα προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους.

 

Πόσο απίθανο είναι άραγε, αυτές οι ίδιες εταιρείες, να συνεργάζοναι και με μάγους ακριβώς για τον ίδιο λόγο;

 

Ακούγεται πολύ παράξενο στο πρώτο άκουσμα, αλλά γιατί να είναι;

 

Ιστορικά, οι μάγοι πάντα μαζεύονταν εκεί που βρισκόταν εξουσία. Και σήμερα η εξουσία είναι συγκεντρωμένοι γύρω από τους γίγαντες της οικονομίας.

 

Βεβαίως, η εικόνα του μέλους Δ.Σ. πολυεθνικής, ένας άνθρωπος τελείως τεχνοκράτης και τελείως υλιστής, είναι τελείως κόντρα στην ιδέα της μαγείας. Ωστόσο, δεν παύει να είναι παρά μόνο μια εικόνα. Μπορεί το ίδιο άτομο να ξεκίνησε από κάπου πολύ διαφορετικά. Από την άλλη, υπάρχει η σταθερή παράμετρος της ανασφάλειας των εξουσιαστών: όλοι όσοι κατέχουν μεγάλη εξουσία, διακατέχονται από ανασφάλεια η οποία μπορεί να φτάσει υστερικά μεγέθη. Και από αυτήν την ανασφάλεια είναι διατεθειμένοι να καταφύγουν σε οποιοδήποτε μέσο για να εξασφαλιστούν - παρ' όλο που πάντα, φροντίζουν να προβάλουν μια εικόνα σιγουριάς.

 

Με δεδομένα όλα αυτά, πόσο πιθανό είναι, στις μέρες που ζούμε, η Goldman Sachs (π.χ.) να διαθέτει μια πανίσχυρη παρουσία στο αστρικό επίπεδο, η οποία να στηρίζεται από μερικούς από τους καλύτερους μάγους που υπάρχουν;

 

Κι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ποιος έχει τα κότσια να τα βάλει μαζί της;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ειναι απολυτα λογικο να σκεφτει κανεις οτι μια οικονομικη υπερδυναμη θα ψαχνει

τροπους να αυξησει τη γενικοτερη δυναμη της με οποιο τροπο μπορει.

Τετοιοι τροποι θα μπορουσαν να περιλαμβανουν συνδεσεις με τον υποκοσμο,

τη μαφια, τα ναρκωτικα, την πολιτικη, ακομα και τη μαγεια.

 

Τετοια σεναρια προβαλονται συνεχως απο την τιβι οπου μεγαλοι οικονομικοι

κολωσσοι φαινεται να εχουν μπλεξιματα με μαφιες, εμπορια λευκης σαρκος και

εννιοτε παρουσιαζονται οτι απαρτιζονται απο... λυκανθρωπους.

 

Μασονοι, ερπετοειδεις , εξωγηινοι, μαγοι, μυστικες συνομοσιες, υπερεθνικα συμφεροντα,

σχεδια υποδουλωσης της ανθρωποτητας κλπ κλπ...εχουν καποια αληθεια?

Βεβαια εσυ μιλησες για κατι πολυ πιο απλο αλλα ειπα να το παω ενα βημα παραπερα cheerful_h4h.gif

 

Λοιπον νομιζω πως ολ αυτα θεωρητικα θα μπορουσαν να ειναι αληθεια...αλλα ειναι μπαρουφες.

 

Στο οτι "θεωρητικα θα μπορουσαν να ειναι αληθεια" βρισκεται ολο το ζουμι, γιατι οταν δεν εχεις

συγκεκριμενο τροπο να αποριψεις κατι, τοτε μπορουν να στο παρουσιαζουν ως αληθες χωρις

να υπαρχει σαφης τροπος αμυνας.

 

Τεσπα, βγηκα λιγο εκτος, αλλα νομιζω ειχε σχεση με το αρχικο θεμα.

 

Νομιζω πως μια μεγαλη οικονομικη εξουσια -τουλαχιστον μια που ανηκει στον "πρωτο κοσμο"-

θα απεφευγε να χρησιμοποιησει αμφιλεγομενες μεθοδους οπως αυτες του υποκοσμου ή της μαγειας.

Κατ αρχην δεν τις χρειαζεται, μπορει να λειτουργησει και να νικησει χωρις αυτες. Επισης νομιζω θα

απεφευγε τετοια μπλεξιματα-οπου δεν θα εχει το πανω χερι.

 

Βεβαια, υποθετω πως καποιο μεμονωμένο ατομο θα μπορουσε καλλιστα να χρησιμοποιησει μαγεια

αλλα για να πετυχει προσωπικα οφελη και οχι ως γενικη στρατηγική ασπουμε μιας εταιριας.

 

Κατι τελευταιο, οι συγχρονοι μεθοδοι μαρκετινγκ, οπου σκοπος ειναι η επιροη πανω στο πληθος, εχουν

πολλα κοινα στοιχεια με τις διαφορες αρχες της μαγειας.

 

cheerful_h4h.gif

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψυχολόγοι,κοινωνιολόγοι,μελετητές φιλοσοφίας,μυστικιστές,

ψυχικοί ταχυδακτυλουργοί..

"όλα σε ένα" μέσα σε ένα εντυπωσιακό και καλλιεργημένο

περίβλημα φτιαγμένο για να ασκεί επιρροή στο πλήθος..

(όσο δεν κρύβεται μέσα του..)

 

γιατί όχι..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα συμφωνήσω κατά 99,9% με τον τράγο . Αυτό είναι κάτι που έχω σκεφτεί αρκετά και εγώ πολλές φορές .

 

Το έχω σκεφτεί το πώς εγώ θα μπορούσα να ασκήσω τον επάγγελμα του μάγου (ναι καλά ακούσατε) .Θα μου πείτε πάλι , καλά δεν ντρέπεσαι τέτοια σκέπτεσαι . Αλλά ναι σαν επάγγελμα για μια πολυεθνική , ε πιστεύω θα είχα εκεί και έναν ικανοποιητικό μιστό με το λιγότερο 4 νούμερα .

 

Αλλά δύσκολο , για τι αυτή θα θέλουν έναν πολύ εξειδικευμένο μάγο για την θέση , κάποιο με το λιγότερο +5 χρόνια εμπειρίας και εξειδίκευσης . Θα το έκανα , όχι απλά για τα λεφτά (όχι δεν είμαι άπληστος) , αλλά για τη είναι ένα επάγγελμα που μου ταιριάζει . Εγώ σπούδασα ένα επάγγελμα ας το ονομάσουμε χ και τώρα είμαι στην περίοδο του μεταπτυχιακού (όπου πρέπει να διαβάσω νυχθημερόν για ένα6μηνο ) . Το επάγγελμα μου και έχει παρακμάσει υπερβολικά και μιστούς πίνας δίνουν σε αυτό , Και το σημαντικότερο είναι ένα ψυχοφθόρο επάγγελμα (γαμ..ετα) . Και γενικά είμαι πλέον πολύ καλύτερος , μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο από αυτό .

 

Και για να μιλήσω καθαρά για το θέμα .Στην εποχή μας υπάρχουν μάγοι , όπως μάγοι του καναπέ (ξερόλες με λίγες ικανότητεςστην πρακτικοί) , μάγοι της άπρακτης (είναι μετριότητες , όπου όταν τύχη καμία φορά,κάνουν καμία γητεια ,τελετή . στην αρπαχτεί) , και the best (θεωρητικά είναι η καλύτερη ,πρακτικά άγνωστη η τύχη τους ) .Αλλά δεν είναι όλοι αυτή υπάρχουν και οι τυχοδιώκτες (αυτή που στο κυνηγούν την γνώσει και τα παίζουν όλα και κερδίζουν όλα ή τίποτα .) αυτή μάλλον θα δούλευαν για μια πολυεθνική .

 

Η λέξη τυχοδιώκτες θυμίζει καθάρματα , αλλά όχι δεν εννοώ αυτό ,εννοώ ανθρώπους που ρίσκαραν πολλά για να πετύχουν . Π.χ. ο Scott Cunningham , παράτησε το πανεπιστήμιο ,στα 2 πρώτα χρόνια της φοίτησης του . Όχι επειδή δεν ήταν καλός , αλλά επειδή πίστευε ότι μπορεί και καλύτερα , έτσι το παράτησε για να αφοσιωθεί στην μαγεία . Και όλα αυτά μόλις πριν 30 χρόνια . Ρίσκαρε ,πετύχε και στο τέλος πέθανε (αρκετά νέος ) .Η ιστορία του Scott τριγύριζε στο μυαλό μου όλο τον Σεπτέμβριο , και μου έλεγε σειρά σου μάγε ,παρατά όλα και πήγαινε στην Αθήνα εκεί θα αναζητήσεις την τύχη σου , εκεί θα σπουδάσεις την μαγεία στης καλύτερες σχολές μαγείας . (παλιό Αθήνα, όλα τα καλά εκείνη είναι sad.gif , αλλά και τα κακά επίσης 018bleh.gif) .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε παρακαλώ να διευκρινήσετε

σε ποιά από τις δεκάδες σημασίες που θα

μπορούσε να έχει η λέξη "μάγος" αναφέρεστε?

 

Εμενα παντως μ ενδιαφερει αυτη που κανονικα δε θα πρεπε να καταλαβεις κατι

που οι αλλοι σου κρυβουν αλλα το καταλαβαινεις και μολις το πεις σου λενε:

"μαγος εισαι;;;" ...αυτη ειναι η καλυτερη σχολη μαγειας laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εσυ μιλησες για κατι πολυ πιο απλο αλλα ειπα να το παω ενα βημα παραπερα

Λοιπον νομιζω πως ολ αυτα θεωρητικα θα μπορουσαν να ειναι αληθεια...αλλα ειναι μπαρουφες.

 

ΟΚ, αλλά με άφησες με την απορία. Μπαρούφες είναι αυτό το απλό που είπα ή τα σενάρια που αναφέρεις εσύ;

 

Εγώ απλώς ρώτησα πόσο πιθανό το θεωρείτε, έτσι κι αλλιώς δεν έφερα κάποια απόδειξη. Οπότε, δε με ενοχλεί ο όρος "μπαρούφες" το οποίο νομίζω πως το εξηγείς επαρκώς.

 

Αλλά η δεύτερη ερώτηση...

 

Αλλά ναι σαν επάγγελμα για μια πολυεθνική , ε πιστεύω θα είχα εκεί και έναν ικανοποιητικό μιστό με το λιγότερο 4 νούμερα.

 

Εγώ πολύ απλά θα ντρεπόμουν στη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπαρουφες εννοω ολα τα υπερβολικα που γραφω παρακατω.

Το αν θα μπορουσε καποιο στελεχος πολυεθνικης να εχει παρε δωσε με μαγους αυτο θα ηταν

πολυ πιθανο, αλλα ως εταιρια να εχει σε επισημο επιπεδο σχεσεις με καποια ομαδα μαγων

αυτο μου φαινεται λιγο παρατραβιγμενο. Αν και με την απηχηση που εχει το occult τις τελευταιες

δεκαετιες δε ξερω τι αλλο θα δουμε...

 

 

*μιλαω για πολυεθνικες οπως η goldman sachs οχι για εταιριες που ειναι ανακατεμενες λογω

αντικειμενου οπως πχ η Llewellyn οπου δε θα μου φαινοταν παραξενο κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

....

 

Ιστορικά, οι μάγοι πάντα μαζεύονταν εκεί που βρισκόταν εξουσία. Και σήμερα η εξουσία είναι συγκεντρωμένοι γύρω από τους γίγαντες της οικονομίας.

 

Βεβαίως, η εικόνα του μέλους Δ.Σ. πολυεθνικής, ένας άνθρωπος τελείως τεχνοκράτης και τελείως υλιστής, είναι τελείως κόντρα στην ιδέα της μαγείας. Ωστόσο, δεν παύει να είναι παρά μόνο μια εικόνα. Μπορεί το ίδιο άτομο να ξεκίνησε από κάπου πολύ διαφορετικά. Από την άλλη, υπάρχει η σταθερή παράμετρος της ανασφάλειας των εξουσιαστών: όλοι όσοι κατέχουν μεγάλη εξουσία, διακατέχονται από ανασφάλεια η οποία μπορεί να φτάσει υστερικά μεγέθη. Και από αυτήν την ανασφάλεια είναι διατεθειμένοι να καταφύγουν σε οποιοδήποτε μέσο για να εξασφαλιστούν - παρ' όλο που πάντα, φροντίζουν να προβάλουν μια εικόνα σιγουριάς.

 

Με δεδομένα όλα αυτά, πόσο πιθανό είναι, στις μέρες που ζούμε, η Goldman Sachs (π.χ.) να διαθέτει μια πανίσχυρη παρουσία στο αστρικό επίπεδο, η οποία να στηρίζεται από μερικούς από τους καλύτερους μάγους που υπάρχουν;....

Δεν είναι "πιθανό" είναι βέβαιο (όχι για την εταιρία που αναφέρεις ειδικά αλλά γενικά. Άλλο η εικόνα που προβάλλει κανείς, άλλο το τι κάνει για να φτάσει στο επιθυμητό.
Link to comment
Share on other sites

Μπαρουφες εννοω ολα τα υπερβολικα που γραφω παρακατω.

Το αν θα μπορουσε καποιο στελεχος πολυεθνικης να εχει παρε δωσε με μαγους αυτο θα ηταν

πολυ πιθανο, αλλα ως εταιρια να εχει σε επισημο επιπεδο σχεσεις με καποια ομαδα μαγων

αυτο μου φαινεται λιγο παρατραβιγμενο.

 

Ναι, από τη στιγμή που το τεκμηριώνεις παρακάτω εντάξει.

 

Αυτό το "επισήμως", χμ....

 

Υποτίθεται πως υπάρχει μια στενή σχέση του τεκτονισμού με τις πολυεθνικές. Και στον τεκτονισμό, τελευταία φορά που τσέκαρα, η εκπαίδευση περιλαμβάνει και Καμπαλλά (μπορεί να κάνω και λάθος), αντικείμενο το οποίο, τουλάχιστον στις σχολές οικονομικών δεν το διδάσκουν.

 

(Αναλύσεις για το πόσο κολλάει το Δέντρο της Ζωής με τα οργανογράμματα επιτυχημένων εταιρειών μπορούν να μπουν σε άλλο θρεντ :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να αποδεχτούμε το γεγονός πως οι νόμοι ενός κράτους ή ενός συνόλου κρατών (πχ Ε.Ε) ισχύουν μόνο για τον λαό και όχι για τους πλούσιους με τα ισχυρά κεφάλαια . Κατά τον ίδιο τρόπο, οι νόμοι δεν ισχύουν και για μια Πολυεθνική εταιρία. Είναι καθαρά στο χέρι της κατά πόσο θα μείνει τυπικά νόμιμη ή όχι. Και γιατί συμβαίνει αυτό; Απλά γιατί από αυτές πλέον καθορίζεται η παγκόσμια οικονομία, με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανείς να τους βάλει χέρι. Όταν λοιπόν η οικονομία είναι το Α και το Ω, αυτοί είναι, αυτοί που καθορίζουν τα πάντα, αλλά και αν δεν το κάνουν, έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν.

 

Στο αν έχουν στη διάθεση τους μάγους.. δεν μπορούμε να απαντήσουμε με σαφήνεια, αν και λίγο πολύ όλοι έχουμε στοιχεία που μας δείχνουν αυτή τη κατεύθυνση.

Αν το εξετάσουμε ιστορικά το θέμα θα δούμε ότι οι μάγοι πάντα εμπλεκόντουσαν στην πολιτική, σχεδόν από όλες τις πλευρές. Αλλες φορές ως ενεργοί πολίτες, άλλες ως το δεξί χέρι των ισχυρών, και άλλες ακόμα και ως επαναστάτες.

 

Ενώ όμως μιλάμε για αυτό το θέμα θα σας πάω κάπου αλλού.. . Η μαγεία σαν τέχνη είναι πολύ όμορφη αλλά απαιτεί πολύ χρήμα για ξόδεμα και πολύ χρόνο για ξόδεμα. Αν θέλει κανείς να αφοσιωθεί πλήρως σε αυτή θα πρέπει να βρει χορηγούς..

Δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένας μεγάλος γνωστός μάγος που να εργαζόταν και παράλληλα να ασκούσε τη μαγεία..

 

Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι, πως κάποιος που ασχολείται με τον αποκρυφισμό που είναι κάτι μη - γήινο , δεν θα ασχοληθεί πρώτα με τα πιο γήινα θέματα όπως η πολιτική και η οικονομία; Κατά προέκταση αν εξετάσουμε την φύση πολιτικής και οικονομίας θα δούμε πως και τα δύο εστιάζουν στα διαχειριστικά θέματα της κοινωνίας. Η κοινωνία υπάγεται ταυτόχρονα στο υλικό αλλά και στο αστρικό πεδίο. Έτσι μέσω πολιτικής και οικονομίας καλύπτεται το ένα μέρος της κοινωνίας. Μένει όμως το αστρικό... Θα μου πείτε, η θρησκεία που μπαίνει; Η θρησκεία ήταν πάντα και θα είναι το όπιο του λαού... Έτσι το άλλο μέρος το καλύπτει η μαγεία.

 

Τέλος ας μην ξεχνάμε ποιοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις πρώτες πιστωτικές κάρτες (αν και τότε δεν ήταν κάρτες σαν τις σημερινές αλλά έγγραφα).

 

Όμως, όπως και να έχει το θέμα Μαγοπολιτική είναι το μεγαλύτερο ταμπού του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως υπάρχει μια στενή σχέση του τεκτονισμού με τις πολυεθνικές. Και στον τεκτονισμό, τελευταία φορά που τσέκαρα, η εκπαίδευση περιλαμβάνει και Καμπαλλά (μπορεί να κάνω και λάθος), αντικείμενο το οποίο, τουλάχιστον στις σχολές οικονομικών δεν το διδάσκουν.

 

(Αναλύσεις για το πόσο κολλάει το Δέντρο της Ζωής με τα οργανογράμματα επιτυχημένων εταιρειών μπορούν να μπουν σε άλλο θρεντ :whistling: )

Πολύ σωστά , για τι πολλά μέλη πολυεθνικός είναι όλος τυχαίος είναι και μελή σε μασονικές στοές και τάγματα. Επίσης σε μερικά τάγματα κάνουν χρήση ενωχιανης μαγείας (σε μοντέρνα μορφή) και κάνουν επικλήσεις κάτι άκυρων εντελώς αρχαγγέλων (!) .shocked.gif

 

 

* άκυρων εντελώς αρχαγγέλων, δηλαδή όχι π.χ. όχι γνωστά ονόματα π.χ. Μιχαήλ , αλλά κάτι ονόματα ότι να νε π.χ. ο Καμαηλ, αρχάγγελος της Γκεμπουρα , οΤζαφκιηλ, αρχάγγελος της Μπινα . Ποιοι είναι αυτοί ρε παιδία (?) , που δεν τους ξέρη ούτε η μάνα τους ή μήπως να πω ο μπαμπάκας τους ο Γιαχβέ . 018bleh.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...