Jump to content

Μαγοπολιτική


Recommended Posts

Τόσο και για το κόμμα το οποίο δρα μέσα σε μία ιδεολογία υποτίθεται, όσο και για τον Πάνα που θα το έκανε για τα λεφτά πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τελικά οι Μαγοπολιτική ανοίγει θέματα .whistling2.gif

 

Αυτό που μου έκανα ιδιαίτερη εντύπωση μέχρι τώρα στο τοπικ ήταν 2 πράγματα που ειπώθηκαν .019blush.gif

 

1) Η μαγεία σαν τέχνη είναι πολύ όμορφη αλλά απαιτεί πολύ χρήμα για ξόδεμα και πολύ χρόνο για ξόδεμα. Αν θέλει κανείς να αφοσιωθεί πλήρως σε αυτή θα πρέπει να βρει χορηγούς..

 

Αυτό είναι μια μεγάλη και σκληρή αλήθεια. Αν δεν έχεις του απαραίτητους πόρους κ.α. Πολύ δύσκολα να ασχοληθείς με την τέχνη όσο θα ήθελες . Επίσης όταν δουλεύεις (για τη η δουλεία δεν είναι ντροπή ,αλλά αυτό που μας ζει ) και κάνεις μια δύσκολη δουλεία (για τι ας μην γελιόμαστε υπάρχουν και εύκολες) και δουλεύεις ένα 10ωρο .Να δω μετά με τη κουράγιο και τη όρεξη να ασχοληθείς με την τέχνη , σίγουρα ο διαλογισμό θα σε ξεκούραση λίγο , αλλά αυτό μόνο δεν είναι αρκετό , σίγουρα οι συνθήκες αυτές θα σε σκληρύνουν και θα δοκιμάσουν τα όρια σου αλλά άνθρωποι είμαστε και εμείς .

 

2)Όσο για τους μάγους και την μαγεία, όμως κανένας δεν σε υπολογίζει από την ενασχόληση αλλά από το αποτέλεσμα που φέρνεις.

 

Για τη ωραία σαν χομπιστες πολλοί μπορείς να ασχολούμαστε , αλλά για να δουλέψεις σε μια πολυεθνικοί σαν ανώτερο στέλεχος, δεν μετράν οι γενικές γνώσεις <μαγείας> αλλά τα αποτελέσματα που μπορείς να τους προσφέρεις .

 

όσο και για τον Πάνα που θα το έκανε για τα λεφτά πχ.

 

 

Καλά μιλάμε ,έτσι όπως το είπες ξεφτίλα έγινα ,δηλαδή και εγώ έχω ξεραθεί στα γέλια .063laugh.gif

 

Ναι αλήθεια θα δούλευα για μια πολυεθνικοί σε αυτή την θέση(του μάγου).Για τη πρώτα απολλα , όχι για τα λεφτά , αλλά για να έχω το χρόνο και το χρήμα ,ώστε να μπορώ να αφοσιωθώ στο μαγικό μου έργω . Από εκεί και πέρα ναι ντρέπομαι ,αλλά μέχρι εκεί , θα ήμουν πολύ καλύτερος άνθρωπος, από έναν επαγγελματία οπλίτη(στρατιωτικό μισθοφόρο) ο όποιος πηγαίνει σε ξένα κρατεί και σκοτώνει κόσμο για τα λεφτά και μετά αν καταφέρει να γυρίσει ζωντανός στην πατρίδα τον λένε και ηρώα .

 

 

 

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Τόσο και για το κόμμα το οποίο δρα μέσα σε μία ιδεολογία υποτίθεται, όσο και για τον Πάνα που θα το έκανε για τα λεφτά πχ.

 

για τον Πάνα και το κόμμα δεν ξέρω :P

 

στο λεξιλόγιο "μάγων" όμως,που έχουν επιλέξει να ζουν σε τέτοιο περιβάλλον,

δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερα ευδιάκριτη η λέξη ανηθικότητα..ισχύει ο νόμος

της ζούγκλας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν όμως ανήθικο αν κάποιοι χρησιμοποιούσαν μαγεία (είτε οι ίδιοι, είτε άλλοι για λογαριασμό τους) για να πετύχουν τους σκοπούς της α ή της β πολιτικής παράταξης; Δεν μπορώ να ξέρω αν και κατά πόσο συμβαίνει, απλώς κάνω μία υπόθεση.

 

 

Οι άνθρωποι που προσπαθούν να πετύχουν πάση θυσία έναν στόχο, για μια πολιτική θέση, για άνοδο στην εταιρία, για εξουσία, χρήμα και όλα τα άλλα τα "όμορφα" πολύ συχνά δεν διστάζουν σε τίποτα και κάνουν σημεία και τέρατα. Αυτό φημολογείται, και αυτό φαίνεται τουλάχιστον. Από "ανώδυνα" (που λέει ο λόγος "ανώδυνα"...) όπως νοθεία στις κάλπες, ρουσφέτια, καταχρηση κεφαλαίου (αυτό για το οποίο ποτέ δεν καταδικάζονται και που για να σου γλυκάνουν το υπόθετο που θέλουν να σου χώσουν το αποκαλούν "υπεξαίρεση") μέχρι πιο extreme καταστάσεις: ξέπλυμα χρήματος (Μονή Βατοπεδίου), εκβιασμούς (Μπερλουσκόνι, ιταλική μαφία και εκλογές στη Σικελία, μια σχέση πάθους), ακόμα και... "δολοφονίτσες" (σαν αυτά που υποτίθεται ότι κάνει ο Πούτιν). Και ο κατάλογος συνεχίζεται.

 

Δεν ξέρω πως σκέφτεστε οι υπόλοιποι τα πράγματα και τον κόσμο γύρω μας. Πάντως με τα δικά μου, προσωπικά standards, μπροστά σε όλα τα παραπάνω, το να εκτελέσει ένας τέτοιος άνθρωπος ένα τελετουργικό του Α ή Β είδους δεν μου κάνει κάτι...

 

όπως λέει πολύ σωστά ο Βηλφεγώρ, σε αυτούς τους χώρους ισχύει ο "νόμος της ζούγκλας".

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Τράγου Κέρατο

 

Π.χ. κάποιος ο οποίος, παράλληλα με τις σπουδές του, ασχολήθηκε με την Τέχνη. Στη συνέχεια (κι ενδεχομένως αξιοποιώντας την Τέχνη) βρήκε την κατάλληλη θέση στην πολυεθνική ώστε να εξελιχθεί.

Θεωρείς ότι κάποιος που ασχολήθηκε 5-6 χρόνια έχει την ικανότητα να επηρεάσει έναν τεχνοκράτη πολυεθνικής? Αυτός για να φτάσει εκεί που είναι έχει πατήσει επί πτωμάτων, μεταφορικά και κάποιες φορές κυριολεκτικά, θα κολλήσει σε έναν επηρεασμό?

Και σε περίπτωση που μιλάμε για οντότητες, γιατί ένας μάγος που μπορεί και κλείνει συμφωνίες να πάει με μισθό? Αφού η κακία και η διαφθορά περισσεύει στον κόσμο, είναι σίγουρο, μιας και αποφάσισε να ξεπουληθεί, ότι θα βγάλει τα τρελά του ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Ή, ας πούμε, στελέχη πολυεθνικής τα οποία έχουν συστήσει κάποιο τάγμα και κάνουν τις τελετές τους μία φορά την εβδομάδα.

Ναι μπορεί να έχουν συστήσει τάγμα αλλά αυτό είναι το αλατοπίπερο στην ζωή τους δεν πρόκειται να θυσιάσουν το παραμικρό γιατί δεν τους ενδιαφέρει η εξέλιξή τους, θεωρούν ότι ήδη είναι ουάου άτομα που τα ξέρουν όλα.

 

Ή, οι προαναφερόμενοι να είναι τίποτε μυστήρια στελέχη που κανείς δεν ξέρει τι κάνουν μέσα στην εταιρεία αλλά φαίνονται να έχουν τόση εξουσία ώστε κανείς να μην τολμάει να ρωτάει "τι δουλειά κάνει αυτός ακριβώς".

Αυτοί δεν είναι στελέχη με την συνήθη έννοια της λέξης, μιλάμε για άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

irenicus

Δεν είχα κατά νου κάποιον συγκεκριμένο αποκρυφισμό όταν μιλούσα για περίοδο απομάκρυνσης από τα κοινά. Ξέρω ότι σαν άποψη δεν είναι και ιδιαίτερα δημοφιλής, ακόμα και όσοι προσπαθούν να ακολουθήσουν κάτι τέτοιο κατ΄ουσίαν προσπαθούν να ξεφύγουν μειώνοντας τον χρόνο που απαιτείται με ευφάνταστες δικαιολογίες και το ίδιο συμβαίνει με το θέμα της αυτοπειθαρχίας και μακροχρόνιας εξάσκησης.

 

Εσύ όταν βρίσκεσαι σε διαδικασία κάποιου τυπικού δεν εστιάζεσαι σε αυτό που λέει το τυπικό ή σκέφτεσαι συγχρόνως «να πάρει η ευχή, βαριά μου έπεσαν τα ντολμαδάκια που μου έστειλε η μάνα μου»? Μα εάν εστιάζεσαι στο τυπικό τι κάνεις, δεν πειθαρχείς σε όσα έχεις προκαθορίσει? Και πως πειθαρχείς, γεννήθηκες πειθαρχημένος ή μέσω εξάσκησης το κατάφερες?

 

Επιπλέον ασχολείσαι χ χρονικό διάστημα (δεν ξέρω και πόσο, ίσως να αρκεί για ότι θέλω να πω), ασχέτως του χρώματος της μαγείας, μπορείς να κλείσεις συμφωνία με οντότητα που να περιλαμβάνει αλλαγή στην πραγματικότητα ενός άλλου ανθρώπου χωρίς να πάθεις τίποτα και χωρίς να δώσεις αντάλλαγμα? Δεν εννοώ εάν το επιλέγεις αλλά εάν βάσει όσων γνωρίζεις θεωρείς ότι μπορείς να το καταφέρεις χωρίς να κινδυνεύσεις και χωρίς να πληρώσεις. Δεν νομίζεις ότι για να φτάσει κάποιος σε ένα τέτοιο επίπεδο χρειάζονται μπόλικα χρόνια εξάσκησης?

 

Γενικώς, δεν το βλέπεις ως λογικό και μάλλον απαραίτητο, εάν θέλει κάποιος να φτάσει κάπου να δώσει όλη του την προσοχή σε αυτό που μελετά? Εσύ σπουδάζεις βιολογία, θα μπορούσες να σπουδάσεις συγχρόνως 3-4 ακόμα επιστήμες και να είσαι το ίδιο καλός σε όλες? Δεν θα πρέπει να φροντίσεις για 4-5 χρόνια να κάνεις κτήμα σου την συγκεκριμένη επιστήμη ώστε να έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς επαγγελματικά και με την εμπειρία που θα προκύψει αναγκαστικά από την επαγγελματική ενασχόληση να ξεχωρίσεις στον τομέα σου? Πως αλλιώς θα διεκδικήσεις χ χρήματα? Γιατί να σε πληρώσει ο άλλος εάν δεν γνωρίζεις πραγματικά που σημαίνει δεν φέρνεις αποτέλεσμα?

 

Σου φέρνω παράδειγμα τον εαυτό σου γιατί ξέρω ότι ασχολείσαι σοβαρά και σε ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να καταλήξω στο ότι κάποια πράγματα είναι βασικά στον όποιο δρόμο.

Εάν όμως συμβαίνει κάτι άλλο, εάν το λειτουργείς κάπως αλλιώς πες το μου γιατί δεν πάει το μυαλό μου πως αλλιώς μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά θεωρούμε τόσο ξεχωριστό το να υπάρχουν άνθρωποι τεχνοκράτες που εξασκούν τη μαγεία. Όπως υπάρχουν σε ένα σωρό άλλα επαγγέλματα, υπάρχουν κι εκεί. Και όπως προσπαθούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους σε άλλα επαγγέλματα, προσπαθούν να τη βελτιώσουν κι εκεί. Δε μου φαίνεται περίεργο. Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι εκεί υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση "ισχυρών μάγων" από ότι αλλού. Απλώς εκεί ίσως υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση ανθρώπων που δεν κάνουν πίσω προκειμένου να επιτύχουν το στόχο τους.

Link to comment
Share on other sites

irenicus

Δεν είχα κατά νου κάποιον συγκεκριμένο αποκρυφισμό όταν μιλούσα για περίοδο απομάκρυνσης από τα κοινά. Ξέρω ότι σαν άποψη δεν είναι και ιδιαίτερα δημοφιλής, ακόμα και όσοι προσπαθούν να ακολουθήσουν κάτι τέτοιο κατ΄ουσίαν προσπαθούν να ξεφύγουν μειώνοντας τον χρόνο που απαιτείται με ευφάνταστες δικαιολογίες και το ίδιο συμβαίνει με το θέμα της αυτοπειθαρχίας και μακροχρόνιας εξάσκησης.

 

Εσύ όταν βρίσκεσαι σε διαδικασία κάποιου τυπικού δεν εστιάζεσαι σε αυτό που λέει το τυπικό ή σκέφτεσαι συγχρόνως «να πάρει η ευχή, βαριά μου έπεσαν τα ντολμαδάκια που μου έστειλε η μάνα μου»? Μα εάν εστιάζεσαι στο τυπικό τι κάνεις, δεν πειθαρχείς σε όσα έχεις προκαθορίσει? Και πως πειθαρχείς, γεννήθηκες πειθαρχημένος ή μέσω εξάσκησης το κατάφερες?

 

Επιπλέον ασχολείσαι χ χρονικό διάστημα (δεν ξέρω και πόσο, ίσως να αρκεί για ότι θέλω να πω), ασχέτως του χρώματος της μαγείας, μπορείς να κλείσεις συμφωνία με οντότητα που να περιλαμβάνει αλλαγή στην πραγματικότητα ενός άλλου ανθρώπου χωρίς να πάθεις τίποτα και χωρίς να δώσεις αντάλλαγμα? Δεν εννοώ εάν το επιλέγεις αλλά εάν βάσει όσων γνωρίζεις θεωρείς ότι μπορείς να το καταφέρεις χωρίς να κινδυνεύσεις και χωρίς να πληρώσεις. Δεν νομίζεις ότι για να φτάσει κάποιος σε ένα τέτοιο επίπεδο χρειάζονται μπόλικα χρόνια εξάσκησης?

 

Γενικώς, δεν το βλέπεις ως λογικό και μάλλον απαραίτητο, εάν θέλει κάποιος να φτάσει κάπου να δώσει όλη του την προσοχή σε αυτό που μελετά? Εσύ σπουδάζεις βιολογία, θα μπορούσες να σπουδάσεις συγχρόνως 3-4 ακόμα επιστήμες και να είσαι το ίδιο καλός σε όλες? Δεν θα πρέπει να φροντίσεις για 4-5 χρόνια να κάνεις κτήμα σου την συγκεκριμένη επιστήμη ώστε να έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς επαγγελματικά και με την εμπειρία που θα προκύψει αναγκαστικά από την επαγγελματική ενασχόληση να ξεχωρίσεις στον τομέα σου? Πως αλλιώς θα διεκδικήσεις χ χρήματα? Γιατί να σε πληρώσει ο άλλος εάν δεν γνωρίζεις πραγματικά που σημαίνει δεν φέρνεις αποτέλεσμα?

 

Σου φέρνω παράδειγμα τον εαυτό σου γιατί ξέρω ότι ασχολείσαι σοβαρά και σε ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να καταλήξω στο ότι κάποια πράγματα είναι βασικά στον όποιο δρόμο.

Εάν όμως συμβαίνει κάτι άλλο, εάν το λειτουργείς κάπως αλλιώς πες το μου γιατί δεν πάει το μυαλό μου πως αλλιώς μπορεί να γίνει.

 

 

Μόλις έγραψες πάρα πολλά που ήθελα να γράψω κι εγώ χθες αλλά για διάφορους λόγους δεν μου "βγήκαν"... Απολύτως λογικό και απαραίτητο. Δεν διαφωνώ, ούτε χθες διαφώνησα.

 

Όπως και να'χει τον "καμπαλοειδή" τον ανέφερα επειδή τέθηκε θέμα πιο πάνω (αλήθεια, είναι σίγουρα "καμπαλοειδήςς"; - σπόντα και τροφή για σκέψη...:whistling: ).

 

Σε οποιοδήποτε εσωτερικό σύστημα πρέπει να επικεντρώνεσαι στη μελέτη του για σημαντικό χρονικό διάστημα, ώστε να αποκτήσεις την απαραίτητη αυτοπειθαρχία. Εντατική μελέτη, που πολύ συχνά καταλήγει να είναι η κυρίαρχη ασχολία σου, σε βάρος άλλων. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό. Ωστόσο μερικές φορές έχει κάποιες παρενέργειες, του τύπου εμμονές, ψυχική κατάρρευση, ασθένειες του μυαλού και συχνά και του σώματος, και άλλα πολλά. Κάποια από αυτά βέβαια είναι πράγματα που έρχονται ούτως ή άλλως με την ενασχόληση με το εσώτερο, και μπορούμε να πούμε ότι ίσως είναι και οι άμυνες του "εαυτού" που δεν θέλει να "ξεβολευτεί".

 

Πόλλες φορές όμως η κατάσταση ξεφεύγει από το παραπάνω αναμενόμενο, όχι επειδή η μαγική πρακτική αυτή καθεαυτή είναι κακή, αλλά επειδή ο υποψήφιος μύστης/μάγος/εσωτεριστής δεν κατορθώνει να εξισορροπήσει τα πράγματα (και πάνω σε αυτό το θέμα, μιλάω από πικρή πείρα...). Και καταλήγει τελικά σε μια ψυχωσωματική διάλυση την οποία, είτε πρέπει να ξεπεράσει και να συνεχίσει, είτε να παγιδευτεί μέσα της, είτε να τα παρατήσει και να προσπαθήσει να την αγνοήσει και να την ξεχάσει (και για αυτό το τρίτο δεν ξέρω καν αν μπορεί να θεωρηθεί γόνιμη λύση).

 

Για να το συνδέσουμε και με το θέμα λοιπόν, όλο αυτό το παραπάνω, συν την μακροχρόνια εξάσκηση, και την πειθαρχία που πρέπει να αποκτηθεί, και την αφοσίωση που πρέπει να δοθεί, πόσο είναι συμβατό με την ζωή του "γιάπη" επιχειρηματία;

 

 

 

(προσωπικά μιλώντας πάντως, δεν θεωρώ ότι η βαθιά ενασχόληση πρέπει σώνει και καλά να σημαίνει "τα παρατάω όλα και πάω να ζήσω ολομόναχος πχ στην καλύβα στην Πίνδο για δέκα χρόνια" όπως λένε πολλοί "γκουρού" και πολλά διάσημα βιβλία ότι πρέπει να γίνεται. θεωρώ ότι η "εκπλήρωση του Μεγάλου Έργου" - πολύ της μόδας είναι η ονομασία τώρα τελευταία - έχει πολύ μεγαλύτερη αξία όταν επιτυγχάνεται μέσα στον κόσμο, με όλες τις δυσκολίες και τα εμπόδια που σου θέτει, παρά με τον αναχωρητισμό. Αλλά αυτό είναι δική μου άποψη.)

 

 

Για το θέμα της "συμφωνίας" και των δοσοληψιών τώρα... το λέει ξεκάθαρα η λέξη "δοσοληψία". Δίνεις και λαμβάνεις. Και φυσικά αυτό χρειάζεται πολύ χρόνο εξάσκησης, σε πολλά πεδία και, αν πιστέψουμε και τα "μεγάλα κεφάλια" του χώρου, οπωσδήποτε πλήρη επικοινωνία με τον Α.Φ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει τον "καμπαλοειδή" τον ανέφερα επειδή τέθηκε θέμα πιο πάνω (αλήθεια, είναι σίγουρα "καμπαλοειδήςς"; - σπόντα και τροφή για σκέψη...:whistling: ).

 

 

Σε οποιοδήποτε εσωτερικό σύστημα πρέπει να επικεντρώνεσαι στη μελέτη του για σημαντικό χρονικό διάστημα, ώστε να αποκτήσεις την απαραίτητη αυτοπειθαρχία. Εντατική μελέτη, που πολύ συχνά καταλήγει να είναι η κυρίαρχη ασχολία σου, σε βάρος άλλων. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό. Ωστόσο μερικές φορές έχει κάποιες παρενέργειες, του τύπου εμμονές, ψυχική κατάρρευση, ασθένειες του μυαλού και συχνά και του σώματος, και άλλα πολλά. Κάποια από αυτά βέβαια είναι πράγματα που έρχονται ούτως ή άλλως με την ενασχόληση με το εσώτερο, και μπορούμε να πούμε ότι ίσως είναι και οι άμυνες του "εαυτού" που δεν θέλει να "ξεβολευτεί".

 

 

 

Πόλλες φορές όμως η κατάσταση ξεφεύγει από το παραπάνω αναμενόμενο, όχι επειδή η μαγική πρακτική αυτή καθεαυτή είναι κακή, αλλά επειδή ο υποψήφιος μύστης/μάγος/εσωτεριστής δεν κατορθώνει να εξισορροπήσει τα πράγματα (και πάνω σε αυτό το θέμα, μιλάω από πικρή πείρα...). Και καταλήγει τελικά σε μια ψυχωσωματική διάλυση την οποία, είτε πρέπει να ξεπεράσει και να συνεχίσει, είτε να παγιδευτεί μέσα της, είτε να τα παρατήσει και να προσπαθήσει να την αγνοήσει και να την ξεχάσει (και για αυτό το τρίτο δεν ξέρω καν αν μπορεί να θεωρηθεί γόνιμη λύση).

 

 

 

(. θεωρώ ότι η "εκπλήρωση του Μεγάλου Έργου" - πολύ της μόδας είναι η ονομασία τώρα τελευταία - έχει πολύ μεγαλύτερη αξία όταν επιτυγχάνεται μέσα στον κόσμο, με όλες τις δυσκολίες και τα εμπόδια που σου θέτει, παρά με τον αναχωρητισμό. Αλλά αυτό είναι δική μου άποψη.)

 

 

Στην Ελλάδα παραδοσιακά ,πιστεύω κυρίως σολομωνικής τύπους είναι η τελετουργικοί μαγεία που χρησιμοποιούν τα διάφορα τάγματα(που έχουν μέλη κάτι τύπους ,όπως ο τωρινός πρωθυπουργός που είναι ροδόσταυρος,ο Βαρδινογιάννης που είναι χαοτικός μασόνος, κ.α. ) .

 

[ του τύπου εμμονές ] , Καλά και εμένα μου λένε ότι έχω εμμονή με το ολύμπιο θεό Ερμη , αλλά υπερβολές ,μια μεγάλη συμπάθεια του έχω . angel_not.gif

 

 

[ και καταλήγει τελικά σε μια ψυχωσωματική διάλυση ] , Αυτό είχα πάθει πρόσφατα , μετά από μια μεγάλη αποτυχία . Και ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω , είχα χάση τον ύπνο μου , το ηθικό μου ήταν κουρέλι . Όμως βρήκα το θάρρος και το κουράγιο να ξαναπροσπαθήσω και δεύτεροι φορά και τα κατάφερα (με λίγη βοήθεια και από τον κατεργάρη Ερμη ) .

 

To Μεγάλο Έργο της μαγείας , αυτό είναι ο ευσεβείς πόθος μου (Και η ονομασία αυτή προέρχεται από την αναγέννηση και την Αλχημεία ) .

 

 

Όσο Pyramid για της συμφωνίες με οντότητες , εγώ θα της ονομάσω συνεργασίες . Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα τους δίνεις (π.χ. ενέργεια) ,σου δίνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα . Ο μάγος είναι αυτός που μπορεί να κάνει τα πράγματα επικίνδυνα για τον εαυτό του και όχι τα π.χ. στοιχειακά . Για τη για να συνεργαστείς μαζί τους , πρέπει ο ίδιος να αλλάξεις τον χαρακτήρα σου (αυτό-πειθαρχία) , αλλιώς ένα λάθος να κάνεις και να παρασυρθείς από τα πάθη σου και τα στοιχειακά θα εκμεταλλευτούν την ευκαιρία για να πάρουν αυτά το πάνω χέρι στην συνεργασία .

 

 

 

 

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Για να το συνδέσουμε και με το θέμα λοιπόν, όλο αυτό το παραπάνω, συν την μακροχρόνια εξάσκηση, και την πειθαρχία που πρέπει να αποκτηθεί, και την αφοσίωση που πρέπει να δοθεί, πόσο είναι συμβατό με την ζωή του "γιάπη" επιχειρηματία;

 

Ναι μεν αλλά:

1) Μιλάς όμως για έναν κανόνα που έχει και τις εξαιρέσεις του. Ούτε ξεκινούν όλοι από το μηδέν, ούτε παίρνουν όλοι τον μακρύ και δύσβατο πλην ορθό δρόμο. Εξάλλου το "ορθό" σε αυτόν το δρόμο καθορίζεται από τα κριτήρια που θες να πληρεί, οπότε δεν είναι για όλους το ίδιο.

 

2) Υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά που μπορεί να μοιράζονται όλοι αυτοί οι άνθρωποι, χαρακτηριστικά τα οποία ενυπάρχουν λίγο ή πολύ στον καθένα και απλώς ο καθένας τα διοχετεύει προς διαφορετικές κατευθύνσεις (ή όχι). Αλαζονεία, εγωισμός, ανασφάλειες, δίψα για εξουσία/δύναμη/χρήμα κ.α. είναι μερικά απ' αυτά τα χαρακτηριστικά, τα οποία μπορούν να οδηγήσουν αμφότερους στον χώρο του lobbying, μεταξύ άλλων. Και, μεταξύ μας, θα μου φαινόταν περίεργο αν δεν υπήρχαν και τέτοιοι "μυημένοι" σε αυτόν τον χώρο.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Δανάη, το εισαγωγικό μήνυμα δεν μιλούσε απλώς για τεχνοκράτες που εξασκούν μαγεία αλλά για μερικούς από τους καλύτερους μάγους που υπάρχουν. Ένας λευκός μάγος δεν ασχολείται με την στήριξη των οικονομικών συμφερόντων διαφόρων, ενώ οι μαύροι/φαιοί μάγοι δεν έχουν λόγο να είναι στελέχη με την συνηθισμένη έννοια του όρου διότι μπορούν να βρίσκονται και να φαίνονται σε καλύτερη θέση, από κάθε πλευρά, ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

Εάν όμως έχουν την θέση μόνο για κάλυψη τότε ναι μπορεί να συμβαίνει.

 

Εννοείται ότι αυτό είναι μόνο μια άποψη.

 

 

irenicus

Συμφωνούμε, αυτό λέω κι εγώ, τόσο μάγκες πια αυτοί οι τεχνοκράτες που τα συνδυάζουν όλα και είναι και οι πρώτοι παντού?

 

Ούτε κι εγώ είμαι υπέρ της Πίνδου όμως δεν ξέρω πως/που/τι θα ήμουν εάν μπορούσα και ήθελα να το κάνω.

 

Ναι, «το μεγάλο έργο»!!! Άμα τόσος κόσμος ενδιαφερόταν σοβαρά για ψήγματα από αυτό που έχει γίνει η καραμέλα τους θα ζούσαμε όλοι πιο όμορφα.

 

 

Εντάξει panas, εγώ ούτως ή άλλως δεν ασχολούμαι με επικλήσεις, συζήτηση κάνουμε και ο κάθε ένας λέει τις απόψεις του. :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι κάποιος που ασχολήθηκε 5-6 χρόνια έχει την ικανότητα να επηρεάσει έναν τεχνοκράτη πολυεθνικής? Αυτός για να φτάσει εκεί που είναι έχει πατήσει επί πτωμάτων, μεταφορικά και κάποιες φορές κυριολεκτικά, θα κολλήσει σε έναν επηρεασμό?

 

Εν συντομία, ναι.

 

Μη σε μπλέκει η εικόνα του "άτρωτου" που καλλιεργούν για τον εαυτό τους οι στελεχάρες πολυεθνικής. Ναι, μπορεί υλικά να είναι άτρωτοι, το αιθερικό τους όμως πόσο ευάλωτο μπορεί να είναι; Αν έχουν πραγματικά αυτοπεποίθηση γιατί να δίνουν τόσο μεγάλη σημασία στο να φαίνονται άτρωτοι; Και, το πιο σημαντικό: το προφίλ ενός αδίστακτου ανθρώπου που θα κάνει τα πάντα για το χρήμα, είναι το προφίλ ενός άνθρωπου ο οποίος έχει μια σημαντικότατη αδυναμία: τον εθισμό στο χρήμα, άρα, αδυναμία.

 

Οπότε;

 

Και σε περίπτωση που μιλάμε για οντότητες, γιατί ένας μάγος που μπορεί και κλείνει συμφωνίες να πάει με μισθό? Αφού η κακία και η διαφθορά περισσεύει στον κόσμο, είναι σίγουρο, μιας και αποφάσισε να ξεπουληθεί, ότι θα βγάλει τα τρελά του ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Ούτε για μισθό είπα, ούτε για μπλοκάκι. Μπορεί να γίνεται και outsourcing, μη σου πω πως το θεωρώ σίγουρο πως γίνονται και συχνά "αλλαγές στρατοπέδων".

 

Ναι μπορεί να έχουν συστήσει τάγμα αλλά αυτό είναι το αλατοπίπερο στην ζωή τους δεν πρόκειται να θυσιάσουν το παραμικρό γιατί δεν τους ενδιαφέρει η εξέλιξή τους, θεωρούν ότι ήδη είναι ουάου άτομα που τα ξέρουν όλα.

 

Ιδανικά θύματα δηλαδή!

 

Ας το πάμε λίγο από την αρχή. Έστω λοιπόν μια φέρελπις και αδίστακτη νεαρά, η οποία μόλις έχει πάρει το πτυχίο της σε κάποιο παρακλάδι οικονομικής επιστήμης κι έχει έναν και μόνο σκοπό στο μυαλό της: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ. Έστω, επίσης, πως η εν λόγω νεαρά εκμεταλλεύτηκε το χρόνο στο πανεπιστήμιο προκειμένου να εξασκήσει τις μαγικές της ικανότητες. Δεν τριγυρνούσε σε πάρτι και τα λοιπά (αν το έκανε ίσως να μην είχε αυτόν τον παλιοχαρακτήρα), παρά μελετούσε την Τέχνη.

 

Ως αδίστακτη λοιπόν, κάνει τα κατάλληλα ξόρκια και γιάμα-γιάμα, ώστε να βρει την αγγελία εκείνη η οποία θα την βγάλει πιο ωφελημένη στο μέλλον. Τη βρίσκει, κάνει τα ξόρκια της και την πιάνει.

 

Στην πορεία, αντιλαμβάνεται διάφορα πράγματα: πως υπάρχουν κι άλλοι που ασχολούνται με το σπορ - οπότε κάνει τις κατάλληλες συμμαχίες - ή το ότι υπάρχει κάποιο μυστικό τάγμα. Ναι, σε αυτό υπάρχουν κι αυτοί που έχουν έρθει για το φολκλόρ του πράγματος, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να τους παίρνει την ενέργεια και να την εκτρέπει προς δικούς της σκοπούς.

 

Αυτά τελείως μυθιστορηματικά και κινηματογραφικά, πάντως, παίρνεις μια ιδέα για το πως μπορεί να έχουν τα πράγματα.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά θεωρούμε τόσο ξεχωριστό το να υπάρχουν άνθρωποι τεχνοκράτες που εξασκούν τη μαγεία. Όπως υπάρχουν σε ένα σωρό άλλα επαγγέλματα, υπάρχουν κι εκεί. Και όπως προσπαθούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους σε άλλα επαγγέλματα, προσπαθούν να τη βελτιώσουν κι εκεί. Δε μου φαίνεται περίεργο.

 

Περίεργο όχι. Ξεχωριστό ίσως είναι, διότι το θέμα είναι, εφ' όσον υπάρχουν (που θεωρώ πως υπάρχουν) τι είδους τελετές κάνουν; Και με τι σκοπούς; Το αν υπάρχουν ή όχι, είναι το πρώτο μόνο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Τράγου Κέρατο

Οπότε;

 

Οπότε... είναι πιθανό η σύνδεσή μου με την πραγματικότητα, όπως γράφεις και στο εισαγωγικό μήνυμα, να έχει ένα θέμα διότι δεν είχα καταλάβει ότι ο στόχος ήταν η διερεύνηση της ύπαρξης αυτών των ανθρώπων, των τελετών και σκοπών τους. Θεωρούσα ότι απλώς μας χρησίμευαν για να συζητήσουμε διάφορα θέματα μεταφυσικής ώστε ο κάθε ένας να προβληματιστεί, να διαλογιστεί, να προχωρήσει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες πυραμίδα , εγώ προβληματίστηκα για κάποια πράγματα , πήρα κάποιες αποφάσεις , και τώρα συνεχίζω.

 

Αλλά όπως είπε και ο τράγος τα ερωτήματα συνεχίζουν . εφ' όσον υπάρχουν (και πως είναι ?) τι είδους τελετές κάνουν; Και με τι σκοπούς;

 

Ας το πάμε λίγο από την αρχή. Έστω λοιπόν μια φέρελπις και αδίστακτη νεαρά, η οποία μόλις έχει πάρει το πτυχίο της σε κάποιο παρακλάδι οικονομικής επιστήμης κι έχει έναν και μόνο σκοπό στο μυαλό της: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ. Έστω, επίσης, πως η εν λόγω νεαρά εκμεταλλεύτηκε το χρόνο στο πανεπιστήμιο προκειμένου να εξασκήσει τις μαγικές της ικανότητες. Δεν τριγυρνούσε σε πάρτι και τα λοιπά (αν το έκανε ίσως να μην είχε αυτόν τον παλιοχαρακτήρα), παρά μελετούσε την Τέχνη.

 

Ως αδίστακτη λοιπόν, κάνει τα κατάλληλα ξόρκια και γιάμα-γιάμα, ώστε να βρει την αγγελία εκείνη η οποία θα την βγάλει πιο ωφελημένη στο μέλλον. Τη βρίσκει, κάνει τα ξόρκια της και την πιάνει.

 

Στην πορεία, αντιλαμβάνεται διάφορα πράγματα: πως υπάρχουν κι άλλοι που ασχολούνται με το σπορ - οπότε κάνει τις κατάλληλες συμμαχίες - ή το ότι υπάρχει κάποιο μυστικό τάγμα. Ναι, σε αυτό υπάρχουν κι αυτοί που έχουν έρθει για το φολκλόρ του πράγματος, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να τους παίρνει την ενέργεια και να την εκτρέπει προς δικούς της σκοπούς.

 

Αυτά τελείως μυθιστορηματικά και κινηματογραφικά, πάντως, παίρνεις μια ιδέα για το πως μπορεί να έχουν τα πράγματα.

 

 

Η κοπέλα που περιγραφής τράγε, έχει πάρα πολλά κοινά στοιχεία με αυτήν που θα αναφέρω τώρα εγώ . Καλά λένε λοιπόν ότι η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο τραβηγμένη φαντασία !

 

Όσοι έχετε προφίλ facebook , μπορείτε να δείτε το παρακάτω λινκ , της φωτογραφίες της , αυτά που γράφει στον τοίχο της .

 

-Link Removed By The Administrator-

 

Η κοπέλα αυτή , όπως καταλαβαίνεται είναι από αυτό που λέμε από καλή οικογένεια ,μεγάλωσε στην Εκάλη . Η οικογένειατης έχει παράδοση (3 γενιές) στη μαγεία . Η Ειρήνη μεγάλωσε , καθώς προετοιμαζόταν, για την μεγάλη στιγμή την εκπαίδευση της στην μαγεία , υποθέτω πως γύρο στα14-15 πρέπει να ξεκίνησαν τα εντατικά μαθήματα στην πρακτικοί . Σήμερα ετών 18 , ξεκίνα να σπουδάζει σε πανεπιστήμιο στην Αγγλία, προφανώς εκεί θα συνεχίσει και την εκπαίδευση της στην μαγεία . (Για τη ως γνωστόν η Αγγλία είναι η Μέκκα τον μάγων ! ) .

 

Τράγε , πιστεύω έδωσα μια απάντηση στον πρώτο σου ερώτημα . (που σαν φυσικό επακόλουθο , από αυτήν προκύπτουν περισσότερες ερωτήσεις ! )

Link to comment
Share on other sites

...

Περίεργο όχι. Ξεχωριστό ίσως είναι, διότι το θέμα είναι, εφ' όσον υπάρχουν (που θεωρώ πως υπάρχουν) τι είδους τελετές κάνουν; Και με τι σκοπούς; Το αν υπάρχουν ή όχι, είναι το πρώτο μόνο ερώτημα.

Οι τελετές που έχω υπόψη μου κινούνται στους εξής άξονες:

1. Θυσίες Αίματος

α. "παγανιστικού" τύπου εμπνευσμένες από την ελληνική και την αγγλοσαξονική παράδοση

β. σολομονικών

γ. ιδιότυπων

2. Γητείες με "αντικείμενα δύναμης"

α. Με χρήση αντικειμένων που κατά κάποιο τρόπο θεωρούνται "ενισχυμένα"

i. Από τάφους (οργανικά και ανόργανα)

ii. Αρχαία αντικείμενα

iii. Προσωπικά αντικείμενα "στόχων"

iv. "συλλογικά" συμβολικά αντικείμενα

3. Καμπαλιστικές παραλλαγές

4. Το είδος της μαγείας που θα αποκαλούσαν ορισμένοι "σατανισμό".

 

Οι σκοποί μπορούν να χωριστούν σε δύο κατηγορίες:

Α. Απλοί. Ανάλογα με το επιθυμητό, κάποια εταιρία θέλει να αυξήσει πωλήσεις, πελάτες να μειώσει ανταγωνισμό, να βρει φτηνότερες πρώτες ύλες, πόρους κτλ.

Β. Σκοτεινοί (και γι' αυτό πάει προς το συνομωσιολογικό η υπόθεση). Κάτι σαν να κάνουν την οικονομία μιας χώρας να καταρρεύσει, και κυρίως το να αλλάξουν το zeitgeist για να "ανοίξουν" κάποιες αγορές (φανερός στόχος) ή να χειραγωγήσουν ανθρώπους (ανομολόγητος).

 

Αντίθετα με τους συνήθεις νέα εποχή-wicca-νεοπαγανιστές :whistling2: που εύχονται για αγάπη, αρμονία και παγκόσμια ειρήνη οι στόχοι τους είναι πιο προσγειωμένοι και κάπως συμβατοί με τις ιδέες "επιβίωση του ικανότερου", του υπεράνθρωπου του Νίτσε κτλ.

Και πρέπει να πω ότι ξέρουν να "πατούν" τα σωστά "κουμπιά" που σημαίνει ότι δεν αντλούν γνώσεις από τα εύκολα να βρεθούν βιβλία "αποκρυφισμού" "μαγείας" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...