Jump to content

Μαγοπολιτική


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τον κινέζο, το κινέζο :lol: :lol:

 

Επίτηδες το τράβηξα για να διαπιστώσω κάτι που περίμενα αλλά ήθελα και να το δω. (Δε συνηθίζω να το τραβάω τόσο εκτός αν υπάρχει ιδιάζουσα περίπτωση).

Ποιο;

Όταν έρχεται η ώρα ν' αναλάβουμε την ευθύνη της πρόκλησης που εκτοξεύουμε στα μουλωχτά, τον κινέζο :whistling2: ...

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί πράγμα μιλάς και τι ιδιάζον έχει η περίπτωση.

Νομίζω όμως ότι με το να χτυπιέσαι και να πετάς διάφορα που υπονοούμενα (που υποθέτω ότι θεωρείς προσωπικά, αλλά μάλλον στο γάμο του καραγκιόζη τα ρίχνεις) δεν βγαίνει άκρη.

 

Καταλαβαίνω ότι κάποιο κάλο σου πάτησα αλλά από εκεί και πέρα (και γιατί πιάστηκες με μια φευγαλέα αναφορά μου σε περιοδικά) είναι μυστήριο για μένα η αντίδρασή σου.

Έγραψε κάποιο περιοδικό για μαγοπολιτική; και το σύνδεσες; Αν ναι ούτε το έχω υπόψη, ούτε το έχω διαβάσει.

 

Οπότε το μόνο που είναι βέβαιο είναι ότι μυγιάστηκες από την μύγα της παροιμίας. Αν θέλεις να εξηγήσεις χωρίς καυστικές προσωπικές αιχμές τη θέση σου να την ακούσουμε, γιατί ως τώρα εκτός θέματος είναι όλα αυτά κι αν άλλοι αντιλαμβάνονται που κολλάνε, πρέπει να πω ότι εγώ δεν...

 

 

btw... τί είναι αυτό το cob?

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

btw... τί είναι αυτό το cob?

Αδιάβαστο σε βρίσκω!

(πάντα ήθελα να στο πω αυτό :P )

 

http://www.artofwise...5161-httpcobgr/

 

http://www.artofwise...BC%CE%AC%CE%B7/

 

Δεν είναι θέμα κανόνων αλλά εσωτερικής κατάστασης.

Το ξέρω ότι θέλεις πάντα να έχεις τον τελευταίο λόγο, αλλά σε αυτή την περίπτωση τον τελευταίο λόγο... τον έχει η εταιρία που πληρώνεις για να σου παρέχει internet, όπως κι αν αισθάνεσαι εσωτερικά γι' αυτό! :thumbsup:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα μια ερωτηση θα κανω η οποια νομιζω πως ειναι σχετικα ευστοχη, Τα μεγαλητερα ταγματα και covens πως μπορουν και εχουν τοσο μεγαλη ισχυει και οικονομικη ευκαιρια για να εχουν βιβλιοθικες διαδικτιακους ιστους( και δεν μιλαμε για εναν και δυο τα περισσοτερα εχουν μερικες εκατονταδεςτο καθε ενα) συντηρουν κτιριακες εγκαταστασεις και μπλα μπλα μπλα τοσα αλλα... Απο καπου δεν θα εχουν καποια οικονομικη στυριξη? Και αρκετα μεγαλη θα ελεγα. Μαλλον το σεναρια πως λειτουργουν μαγοι στις πολυεθνικες ειναι σωστο και ευστοχο, φυσικα μονο η αφροκρεμα των λιγων και πολυ ισχυρων εχει τετοια θεση ( εννοω ανθρωπους με πειρα και πρακτικες γνωσεις και οχι 5 χρονια ασχολιας με το αντικειμενο που ειδα παραπανω μαλλον θα ελεγα περισσοτερο χρονο).

Link to comment
Share on other sites

Johnny μου δεν υπάρχει πρόβλημα, θέλεις να τον έχει η εταιρεία internet, θέλεις να τον έχει ο μπακάλης, οι εξωγήινοι, ο γιγάντιος μουσακάς, ή ότι άλλο σκεφτείς, είμαι ok. :partytime2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα μια ερωτηση θα κανω η οποια νομιζω πως ειναι σχετικα ευστοχη, Τα μεγαλητερα ταγματα και covens πως μπορουν και εχουν τοσο μεγαλη ισχυει και οικονομικη ευκαιρια για να εχουν βιβλιοθικες διαδικτιακους ιστους( και δεν μιλαμε για εναν και δυο τα περισσοτερα εχουν μερικες εκατονταδεςτο καθε ενα) συντηρουν κτιριακες εγκαταστασεις και μπλα μπλα μπλα τοσα αλλα... Απο καπου δεν θα εχουν καποια οικονομικη στυριξη? Και αρκετα μεγαλη θα ελεγα.

 

Με τον ίδιο τρόπο που οι διάφορες θρησκευτικές οργανώσεις γενικότερα (μην το περιορίζουμε αποκλειστικά στα "τάγματα" και στα "covens") τα καταφέρνουν: Τα ίδια τα μέλη τους τα συντηρούν, με το να πληρώνουν κάθε χρόνο τη συνδρομή, να αγοράζουν πχ τα magical courses για τη μύηση στους βαθμούς, να κάνουν δωρεές (βοηθά και στην φοροαπαλλαγή των δωρητών αυτό κιόλας, αφού τα χρήματα που πηγαίνουν σε δωρεές δεν φορολογούνται...:whistling2:) , να αγοράζουν τα βιβλία που γράφουν και εκδίδουν τα διάφορα άλλα μέλη - ειδικά τα διοικητικά - και τα οποία συχνά έχουν και λίγο τσουχτερή τιμή... Πολλά τάγματα δε έχουν και δικούς τους εκδοτικούς οίκους (πχ το T. O. έχει τη Starfire Publishing), το δικό τους ραδιοφωνικό σταθμό( πχ το Ooze Radio που έχουν συνεργατικά η CoC και το ΟοΝ) , το δικό τους online shop... έσοδα υπάρχουν δηλαδή, και μάλιστα πολλά. Και όσο για τις περιβόητες "εγκαταστάσεις", μην φανταστείς και τίποτα φαντασμαγορικό ή τεράστιο... τα "headquarters" συχνά δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα γραφείο σε έναν όροφο μιας πολυκατοικίας, ενώ οι διάφοροι "ναοί" είναι συνήθως χώροι ιδιόκτητοι κάποιων μελών που τους παραχωρούν για τις ανάγκες της οργάνωσης...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα μια ερωτηση θα κανω η οποια νομιζω πως ειναι σχετικα ευστοχη, Τα μεγαλητερα ταγματα και covens πως μπορουν και εχουν τοσο μεγαλη ισχυει και οικονομικη ευκαιρια για να εχουν βιβλιοθικες διαδικτιακους ιστους( και δεν μιλαμε για εναν και δυο τα περισσοτερα εχουν μερικες εκατονταδεςτο καθε ενα) συντηρουν κτιριακες εγκαταστασεις και μπλα μπλα μπλα τοσα αλλα... Απο καπου δεν θα εχουν καποια οικονομικη στυριξη? Και αρκετα μεγαλη θα ελεγα. Μαλλον το σεναρια πως λειτουργουν μαγοι στις πολυεθνικες ειναι σωστο και ευστοχο, φυσικα μονο η αφροκρεμα των λιγων και πολυ ισχυρων εχει τετοια θεση ( εννοω ανθρωπους με πειρα και πρακτικες γνωσεις και οχι 5 χρονια ασχολιας με το αντικειμενο που ειδα παραπανω μαλλον θα ελεγα περισσοτερο χρονο).

 

 

θα συμφωνήσω σε αρκετά με αυτά που είπε παραπάνω ο irenicus . Αν και τα πρότυπα που περιγράφει είναι κατά πολύ του εξωτερικού .

 

Στην Ελλάδα είναι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα(ή έτσι νομίζω εγώ ). Π.Χ. Μια ομάδα (κάτι σαν coven) όπου ξεκίνησε πριν ένα χρόνο επίσημα . Η κρίση τότε είχε γίνει ευκαιρία (!)για να γίνουν πιο επίσημη ομάδα και να αποκτήσουν το δικό τους "headquarters" (αφού πολλά μαγαζιά είχα μείνει ξενοίκιαστα μπόρεσαν να νοικιάσουν ένα, και να το διακοσμήσουν στα γούστα τους ) . Να αναφέρω στο σημείο αυτό ότι τα μέλητου είναι σε ηλικία γύρο στα 25 . Ελα μου όμως που ένα χρόνο μετά η κρίση είναι και πάλι ο λόγος που κινδυνεύουν να κλείσουν (!) . Αφού δυσκολεύονται να πληρώνουν το ενοίκιο(που αντιστοιχεί 10Ε στο κάθε άτομο, δεν είναι και κανένα τεράστιο ποσό …) , και επειδή έχουν αξιοκρατία αν και πολλοί δηλώσαν ενδιαφέρων να κάνουν join . Αυτοί δέχτηκα ένα πολύ μικρό ποσοστό μελών (π.χ. 1 στους 10 ) . Τώρα ξεκινούν τον δεύτερο χρόνο και θα δήξει αν θα μπορέσουν να κρατήσουν ….

 

 

 

Ηθικό δίδαγμα , τα πράγματα στην Ελλάδα είναι διαφορετικά !whistling.gif

 

Επίσης άλλη ομάδα- τάγμα, δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει στα έξοδα της , καθώς τα μέλη της , πρώην εύποροι επιχειρηματίες και άτομα celebrity(της τηλεόρασης) . που έχουν μειωθεί πολύ οι απολαβές τους , που όχι δωρεέςδεν κάνουν πια , αλλά ούτε της εισφορές τους(στο τάγμα) δεν έχουν πληρώσει …!018bleh.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που οι διάφορες θρησκευτικές οργανώσεις γενικότερα (μην το περιορίζουμε αποκλειστικά στα "τάγματα" και στα "covens") τα καταφέρνουν...

Και τα πολιτικά κόμματα, και τα κράτη και λογιών-λογιών "σύλλογοι"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους θέλουν να ψάξουν περισσότερο (δίνει ιστορικές πληροφορίες αλλά μια αναγωγή στο σήμερα είναι δυνατή):

Ο ρόλος της μαγείας στα παρασκήνια της ιστορίας του Νεβίλ, Πιέρ http://books.vres.gr/book.php?book_id=57564

http://www.bookstube.gr/index.php?route=product/product&product_id=202812

 

 

Les dessous tenebreux de l'histoire (Les Chemins de l'impossible) (French Edition)

http://www.amazon.com/dessous-tenebreux-lhistoire-Chemins-limpossible/dp/2226002553

http://www.amazon.fr/dessous-t%C3%A9n%C3%A9breux-lhistoire-P-Neuville/dp/B0000DL9R4

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε κάποιον που έχει στοιχειώδη σύνδεση με την πραγματικότητα, δεν νομίζω πως θα έκανε την παραμικρή εντύπωση το να μάθαινε πως η τάδε τεράστια πολυεθνική, έχει διασυνδέσεις με ανθρώπους του υποκόσμου και πως συνεργάζεται με το οργανωμένο έγκλημα προκειμένου να εκβιάσει, να δολοφονήσει κ.α. τέτοια με απώτερο σκοπό να αυξήσει τα κέρδη της. Τεσπα, είναι κάτι το οποίο αποφεύγεται να το σχολιάζουμε, αλλά λίγο-πολύ είναι βέβαιο πως κάποιες μεγάλες εταιρείες καταφεύγουν και σε τέτοια μέσα προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους.

 

Πόσο απίθανο είναι άραγε, αυτές οι ίδιες εταιρείες, να συνεργάζοναι και με μάγους ακριβώς για τον ίδιο λόγο;

 

 

Ιστορικά, οι μάγοι πάντα μαζεύονταν εκεί που βρισκόταν εξουσία. Και σήμερα η εξουσία είναι συγκεντρωμένοι γύρω από τους γίγαντες της οικονομίας.

 

Βεβαίως, η εικόνα του μέλους Δ.Σ. πολυεθνικής, ένας άνθρωπος τελείως τεχνοκράτης και τελείως υλιστής, είναι τελείως κόντρα στην ιδέα της μαγείας. Ωστόσο, δεν παύει να είναι παρά μόνο μια εικόνα. Μπορεί το ίδιο άτομο να ξεκίνησε από κάπου πολύ διαφορετικά. Από την άλλη, υπάρχει η σταθερή παράμετρος της ανασφάλειας των εξουσιαστών: όλοι όσοι κατέχουν μεγάλη εξουσία, διακατέχονται από ανασφάλεια η οποία μπορεί να φτάσει υστερικά μεγέθη. Και από αυτήν την ανασφάλεια είναι διατεθειμένοι να καταφύγουν σε οποιοδήποτε μέσο για να εξασφαλιστούν - παρ' όλο που πάντα, φροντίζουν να προβάλουν μια εικόνα σιγουριάς.

 

Με δεδομένα όλα αυτά, πόσο πιθανό είναι, στις μέρες που ζούμε, η Goldman Sachs (π.χ.) να διαθέτει μια πανίσχυρη παρουσία στο αστρικό επίπεδο, η οποία να στηρίζεται από μερικούς από τους καλύτερους μάγους που υπάρχουν;

 

Επανέρχομαι στο τοπικ .Καθώς είναι από τα αγαπημένα μου θέματα , που κατάφεραν να με επηρεάσουν βαθύτατα !

 

Πραγματικά όλο αυτό το σενάριο με εταιρίες που χρησιμοποιούν απόκρυφες μεθόδους για να π.χ. εξοντώσουν τον ανταγωνισμό !

Μου θύμισαν το anime Death Note και τα επεισόδια με τον Όμιλο εταιρειών Yotsuba Group ! Και στο ανιμε δεν ήταν τόσο μεγάλη η ανάγκη της για κερδοφορία , όσο ότι όλο αυτό το occult τους προσέφερε μια σιγουριά !

Βεβαία στο τέλος , ο άπληστος τεχνοκράτης που είχε την φαεινή ιδέα να επωφεληθούν από το occult , δεν είχε και τόσο καλό τέλος !

 

http://deathnote.wik...i/Yotsuba_Group

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...Βεβαία στο τέλος , ο άπληστος τεχνοκράτης που είχε την φαεινή ιδέα να επωφεληθούν από το occult , δεν είχε και τόσο καλό τέλος !...

Αν ήμουν "άπληστος τεχνοκράτης που είχε την φαεινή ιδέα να" επωφεληθεί "από το occult" αυτό θα ήθελα να πιστεύουν οι "πολλοί".

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σου για την ραδιοφωνική εκπομπή (και το επεισόδιο αυτό ) DEVARAJA …. (?) (αφού δεν μας έδωσες και κάποιο σχόλιο , περά από το λινκ )whistling.gif

 

Προσωπικά δεν μου άρεσε και για πολλούς λόγους κιόλας …..

Ο τύπος (Poke Runyon) σε αυτά που είπε ένα κατάλαβα , είναι προβοκάτορας (κάνει ψευδή και λασπολογία ) για θέματα όπως ο Νεοπαγανισμος και το occult(!) .

 

Μα καλά και αυτός μάγος δεν είναι , δηλαδή τη κάνει ….Έλεος .wallbash.gif

Μάλλον μάγος του μάρκετινγκ είναι ,κάτι σαν Λιακοπουλος στυλ μου κάνει …. 018bleh.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και πάλι σε αυτό το υπέροχο topic. angel_not.gifΛοιπόν νομίζω ανακάλυψα πως μπορεί να χρησιμεύει ένας μάγος (ή μια ομάδα μάγων ) σε μια πολυεθνική εταιρία .

Δηλαδή πως τους χρησιμοποιούν για να βγάζουν χρήμα !

 

Κάποιος πολύ έξυπνος τεχνοκράτης με υψηλό πόστο , αρκετά ψηλά που δίνει εντολές στον μάγο (μάγους ) τους χρησιμοποιεί για να κατασκευάσει συγκεκριμένα γεγονότα.

Γεγονότα που φαίνονται άσχετα αλλά αν τα αθροίσεις μπορούν να επηρεάσουν την αγορά, με τρόπο που δεν μπορεί να αποδειχτεί εύκολα .

 

Δηλαδή π.χ. δεν μπορείς να δολοφονήσεις ένα μεγάλο κεφάλι φαρμακοβιομηχανίας , αλλά με λίγη μαγεία , μπορεί ως δια μαγείας να πεθάνει από καρδία !

Μαζί με έναν σεισμό που όλος τυχαίος συνέβη σε ένα εργοστάσιο της φαρμακοβιομηχανίας κάπου στο πλανήτη , 4 μήνες νωρίτερα .

Μπορούν να οδηγήσουν στην πτώση από την οποία η πολυεθνικοί (που έχει τον μάγο) θα επωφεληθεί !

 

 

whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...