Jump to content

Μαγοπολιτική


Recommended Posts

Τραγε, θα μπω στον πειρασμο να ρωτησω, εχεις συγκεκριμενες ενδειξεις περα απο τα

ορια της παραφιλολογιας οτι ισχυει κατι τετοιο ή η συζητηση ειναι καθαρα ακαδημαικη???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλά τα λες πυραμίδα , εγώ προβληματίστηκα για κάποια πράγματα , πήρα κάποιες αποφάσεις , και τώρα συνεχίζω.

 

Αλλά όπως είπε και ο τράγος τα ερωτήματα συνεχίζουν . εφ' όσον υπάρχουν (και πως είναι ?) τι είδους τελετές κάνουν; Και με τι σκοπούς;

 

 

Η κοπέλα που περιγραφής τράγε, έχει πάρα πολλά κοινά στοιχεία με αυτήν που θα αναφέρω τώρα εγώ . Καλά λένε λοιπόν ότι η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο τραβηγμένη φαντασία !

 

Όσοι έχετε προφίλ facebook , μπορείτε να δείτε το παρακάτω λινκ , της φωτογραφίες της , αυτά που γράφει στον τοίχο της .

 

-Link Removed By The Administrator-

 

Η κοπέλα αυτή , όπως καταλαβαίνεται είναι από αυτό που λέμε από καλή οικογένεια ,μεγάλωσε στην Εκάλη . Η οικογένειατης έχει παράδοση (3 γενιές) στη μαγεία . Η Ειρήνη μεγάλωσε , καθώς προετοιμαζόταν, για την μεγάλη στιγμή την εκπαίδευση της στην μαγεία , υποθέτω πως γύρο στα14-15 πρέπει να ξεκίνησαν τα εντατικά μαθήματα στην πρακτικοί . Σήμερα ετών 18 , ξεκίνα να σπουδάζει σε πανεπιστήμιο στην Αγγλία, προφανώς εκεί θα συνεχίσει και την εκπαίδευση της στην μαγεία . (Για τη ως γνωστόν η Αγγλία είναι η Μέκκα τον μάγων ! ) .

 

Τράγε , πιστεύω έδωσα μια απάντηση στον πρώτο σου ερώτημα . (που σαν φυσικό επακόλουθο , από αυτήν προκύπτουν περισσότερες ερωτήσεις ! )

 

Φίλε μου δε χρειάζεται να κάνουμε βούκινο την κοπέλα και εκτός αυτού θεωρώ ότι λες πολλές υπερβολές οπότε και αφαίρεσα το link στο προφίλ της με τις 1.000.000 φωτογραφίες και 2500 φίλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ναι να λέω υπερβολές , αλλά αφού αφαιρέθηκε το λινκ , τα υπόλοιπα μέλη δεν θα έχουν την ευκαιρία να κρίνουν .

 

Όταν έβαλα το λινκ , ήξερα πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αφαιρεθεί αλλά είπα να το δοκιμάσω. Είχα δει και τους κανόνες του φόρουμ. Τέλος πάντων , επειδή εδώ μέσα είμαστε φόρουμ ίσως έκανες πολύ καλά Speedy , το τελευταίο που θα ήθελα είναι να δημιουργήσω πρόβλημα στο φόρουμ .

 

Και το λέω αυτό για τη είμαι 99% σίγουρος πως η κοπέλα δεν θα είχε κανένα πρόβλημα,για τη μόνη της τα άφησε όλα δημόσια , επίσης σίγουρα είναι και μαγικά καλυμμένη, μάλλον πρόβλημα θα είχε κάποιος που θα προσπαθούσε να τα βάλει μαζί της .

 

Και πάλι ευχαριστώ την διαχείριση του φόρουμ,για τον καλύτερο δυνατό χειρισμό του θέματος . angel_not.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Τραγε, θα μπω στον πειρασμο να ρωτησω, εχεις συγκεκριμενες ενδειξεις περα απο τα

ορια της παραφιλολογιας οτι ισχυει κατι τετοιο ή η συζητηση ειναι καθαρα ακαδημαικη???

 

Ρωτάς λάθος άνθρωπο. Αλλά, αφού με ρώτησες, σου απαντώ πως, τόσο η διαίσθηση, όσο και η λογική, με οδηγούν προς τα κει. Κι επειδή ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες, ε, κάποιες λεπτομέρειες δεξιά-αριστερά, μου δίνουν ενδείξεις.

 

Hint: «Όπως πάνω, έτσι και κάτω»

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση μαγικών τεχνικών από πολυεθνικές είναι είτε "καμπαλογενής" είτε αυτό που αναγνωρίζεται ως παραλλαγές τελετουργικής μαγείας (με στοιχεία άλλοτε σολωμονικών και άλλοτε αγγλοσαξωνικής "παλιάς" (λεγόμενης) "θρησκείας".

Στην ουσία τους κατονόμασες διακριτικά όμως.

 

2) Υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά που μπορεί να μοιράζονται όλοι αυτοί οι άνθρωποι, χαρακτηριστικά τα οποία ενυπάρχουν λίγο ή πολύ στον καθένα και απλώς ο καθένας τα διοχετεύει προς διαφορετικές κατευθύνσεις (ή όχι). Αλαζονεία, εγωισμός, ανασφάλειες, δίψα για εξουσία/δύναμη/χρήμα κ.α. είναι μερικά απ' αυτά τα χαρακτηριστικά, τα οποία μπορούν να οδηγήσουν αμφότερους στον χώρο του lobbying, μεταξύ άλλων. Και, μεταξύ μας, θα μου φαινόταν περίεργο αν δεν υπήρχαν και τέτοιοι "μυημένοι" σε αυτόν τον χώρο.

Τα χαρακτηριστικά που έχουν ως επί το πλείστων θα έπρεπε να τα έχουν όλοι που ασχολούνται με εσωτερισμό ή άλλες "τέχνες".

Στην πλειοψηφία τους δεν πίνουν,δεν καπνίζουν,κάνουν σωστή διατροφή,ξυπνάν νωρίς το πρωί,προσέχουν το παρουσιαστικό τους,προσέχουν την ομιλία τους,αποφεύγουν την άσκοπη σπατάλη ενέργειας με διαφωνίες και τσακωμούς,είναι ορθολογιστές και μεθοδικοί.Τι άλλο θέλει κανείς?

Αυτό είναι κιόλας που τους καθιστά "επικίνδυνους".Γιατί κάνουν τα πάντα για να είναι ενεργειακά και σωματικά υγιής.Το πρόβλημα είναι ως προς την ποιότητα των σκοπών που έχουν.

Αν λοιπόν κάποια άλλης ποιότητας ομάδα,καλύτερης θα έλεγα θέλει να τους ανατρέψει θα πρέπει να είναι ενεργειακά ισάξια ή καλύτερη.

Δεν γίνεται με μια μπύρα στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

...2) Υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά που μπορεί να μοιράζονται όλοι αυτοί οι άνθρωποι, χαρακτηριστικά τα οποία ενυπάρχουν λίγο ή πολύ στον καθένα και απλώς ο καθένας τα διοχετεύει προς διαφορετικές κατευθύνσεις (ή όχι). Αλαζονεία, εγωισμός, ανασφάλειες, δίψα για εξουσία/δύναμη/χρήμα κ.α. είναι μερικά απ' αυτά τα χαρακτηριστικά, τα οποία μπορούν να οδηγήσουν αμφότερους στον χώρο του lobbying, μεταξύ άλλων. Και, μεταξύ μας, θα μου φαινόταν περίεργο αν δεν υπήρχαν και τέτοιοι "μυημένοι" σε αυτόν τον χώρο.

Βασικά δεν είναι τόσο απλό. Την "δουλειά" δεν την κάνουν τυχών "μυημένοι" - διευθύνοντες ή στελέχη επιχειρήσεων. Παίζουν ρόλο αλλά περισσότερο χρηματοδοτούν. Την δουλειά την κάνουν άνθρωποι που ξέρουν, ιδεολόγοι από μια άποψη, που βρίσκουν εύκολο τρόπο να χρηματοδοτήσουν τις υπερβατικές τους ανησυχίες (πως ο φον Μπράουν έφτιαχε πυραύλους για το Χίτλερ, όχι γιατί ήταν ναζί ή τον ένοιαζε ο πόλεμος αλλά γιατί ήθελε να πάει στο φεγγάρι κι αφού περνούσε από τις στρατιωτικές εφαρμογές ο δρόμος...)

...Στην πλειοψηφία τους δεν πίνουν,δεν καπνίζουν,κάνουν σωστή διατροφή,ξυπνάν νωρίς το πρωί,προσέχουν το παρουσιαστικό τους,προσέχουν την ομιλία τους,αποφεύγουν την άσκοπη σπατάλη ενέργειας με διαφωνίες και τσακωμούς,είναι ορθολογιστές και μεθοδικοί.Τι άλλο θέλει κανείς?...

Εεεε, αν κανείς τα κάνει αυτά (αν δηλαδή ξέρει να ελέγχει τον εαυτό του, πριν ελέγξει τον κόσμο γύρω του ή το... χρηματιτήριο) τότε δεν χρειάζεται να προσφύγει σε μεγαλοεταιρίες για πλούτο.

...Αυτό είναι κιόλας που τους καθιστά "επικίνδυνους".Γιατί κάνουν τα πάντα για να είναι ενεργειακά και σωματικά υγιής.Το πρόβλημα είναι ως προς την ποιότητα των σκοπών που έχουν.

Αν λοιπόν κάποια άλλης ποιότητας ομάδα,καλύτερης θα έλεγα θέλει να τους ανατρέψει θα πρέπει να είναι ενεργειακά ισάξια ή καλύτερη.

Δεν γίνεται με μια μπύρα στο χέρι.

:cheerful_h4h:
Link to comment
Share on other sites

Εεεε, αν κανείς τα κάνει αυτά (αν δηλαδή ξέρει να ελέγχει τον εαυτό του, πριν ελέγξει τον κόσμο γύρω του ή το... χρηματιτήριο) τότε δεν χρειάζεται να προσφύγει σε μεγαλοεταιρίες για πλούτο. :cheerful_h4h:

Πολλές φορές δεν χρειάζεται καν να ξέρεις να ελέγχεις τον εαυτό σου,,απλά υπακούς ή ακολουθάς μια δοκιμασμένη συνταγή... για την επίτευξη ενός σκοπού.

Και πρόσεξε δεν τους είπα έξυπνους.Απλά είναι focussed.

Link to comment
Share on other sites

Ουτις , πιο στο καλό είναι το είδος της μαγείας που θα αποκαλούσαν ορισμένοι "σατανισμό" . Ρωτάο για τη την Θυσία Αίματος , την έχεις είδη πει !

 

Πραγματικά θέλω να μου απαντήσεις ?

 

Και πάλι θεωρώ απλά χαζό το να χρησιμοποιούν σατανισμό ! Για τη (?) . Μα επειδή στην πλειοψηφία τους οι σανατιστές –ταχαμ μάγοι κάνουν αποτυχημένες πρακτικές . Π.χ. 1) Michael Ford , πήρε τα κείμενα των αληθινών Ψυχικών βαμπίρ , και σαν σατανιστής και βλακας που είναι ,τα δημοσίευσε βάζοντας μέσα δίκες του ιδέες και τα έκανε μια βλακεία ! π.χ. 2) Diabolus Rex κάνει αποτυχημένη χρήση χαοτικής μαγείας και νομίζει ότι είναι και μάγος .whistling.gif

 

 

 

 

Στην πλειοψηφία τους δεν πίνουν,δεν καπνίζουν,κάνουν σωστή διατροφή,ξυπνάν νωρίς το πρωί,προσέχουν το παρουσιαστικό τους,προσέχουν την ομιλία τους,αποφεύγουν την άσκοπη σπατάλη ενέργειας με διαφωνίες και τσακωμούς,είναι ορθολογιστές και μεθοδικοί.Τι άλλο θέλει κανείς?

Αυτό είναι κιόλας που τους καθιστά "επικίνδυνους".Γιατί κάνουν τα πάντα για να είναι ενεργειακά και σωματικά υγιής.Το πρόβλημα είναι ως προς την ποιότητα των σκοπών που έχουν.

Αν λοιπόν κάποια άλλης ποιότητας ομάδα,καλύτερης θα έλεγα θέλει να τους ανατρέψει θα πρέπει να είναι ενεργειακά ισάξια ή καλύτερη.

 

Δεν μπορεί κάτι από όλα αυτά θα κάνουν . Παράδειγμα γνωστός αποκρυφιστής–celebrity–πολύ γυμνασμένος . όπου πέθανε πολύ πρόσφατα , όσο ζούσε έμοιαζε πολύ σε αυτό που περιγράφεις (!) . Μετά το θάνατο του όμως , όπου βγαίνουν τα άπλυτα του στην φόρα , φαίνεται πως όλα αυτά μόνο στην θεωρία τα έρπατε , στην πράξει άνθρωπος ήταν και αυτός .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Ουτις , πιο στο καλό είναι το είδος της μαγείας που θα αποκαλούσαν ορισμένοι "σατανισμό" . Ρωτάο για τη την Θυσία Αίματος , την έχεις είδη πει ! ...

Όχι δεν μιλώ για θυσίες αίματος ειδικά - που δεν είναι πάντα σε σατανιστικά πλαίσια. Μιλώ για τον "καθαρό", όπου συνειδητά ορισμένοι επιδιώκουν την ενεργοποίηση δυνάμεων και οντοτήτων που είναι άμεσα συνδεδεμένα με το αυτόν. Αν και όταν τυχαίνει τέτοια ενεργοποίηση να συμπεριλαμβάνει και θυσίες αίματος...

 

Αναφέρεις ονόματα που ξέρεις - δηλαδή που κυκλοφορούν. Οι άνθρωποι που εμπλέκονται σ' αυτά δεν είναι γνωστοί. (και οι τυχόν γνωστοί χορηγοί τους είναι "υπεράνω υποψίας")

Οι άνθρωποι που εμπλέκονται σ' αυτά δεν είναι γνωστοί γιατί απλούστατα δεν έχουν ανάγκη τη δημοσιότητα. Αν βρεθούν υπό τα φώτα της δημοσιότητας δεν είναι από δική τους πρόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε κάποιος είχε πει (δεν θυμάμαι ποιος) ότι « Οι δυνατοί του κόσμου κάνουν σχέδια για τα επόμενα 30 χρόνια και ο απλός κόσμος κάνει σχέδια για το Σαββατοκύριακο».

Εγώ θα πρόσθετα ότι « Οι πολύ Δυνατοί -όχι μόνο αυτού του κόσμου- θέτουν τα πλαίσια που οι δυνατοί θα κάνουν τα πλάνα για τα επόμενα 30 χρόνια και ο απλός κόσμος για το ΣΚ ή την επιβίωση της επόμενης μέρας.»

 

Φυσικά από κάποια στιγμή και μετά τα πράγματα δεν είναι γραμμικά, τα σχέδια μπορεί ν’ αλλάξουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό και ειδικά όταν μπαίνουν στη μέση αστάθμητοι παράγοντες.

Επομένως είναι πολύ εύκολο να καταλάβει κάποιος ότι η μαγεία (ως τρόπος χειρισμού της πραγματικότητας) ποικίλει ανάλογα με τον σκοπό, τον ιθύνων νου και τα εκτελεστικά όργανα.

 

Αυτό όμως που δεν έχει ειπωθεί ιδιαίτερα είναι η σχέση βαμπιρισμού και εκμετάλλευσης των απλών ανθρώπων ή απλών μαθητευόμενων «μάγων» είτε από τους πιο ψηλά ιστάμενους είτε από πονηρούς ελεύθερους σκοπευτές ή καιροσκόπους που βρίσκουν ευκαιρία να εκμεταλλευτούν στην αναμπουμπούλα του χάους.

Π.χ. δεν είναι καθόλου δύσκολο μια ενδιαφέρουσα ιδέα, μια τάση , ακόμη και μια προσωπική κατάκτηση που μπορεί να εκφράζεται εδώ μέσα, να γίνει προϊόν (αφού πρώτα ντυθεί και φτιαχτεί) που θα προβάλλει και θα φιγουράρει άλλος. Σίγουρα όχι αυτός που το πρωτοδιατύπωσε αλλά αυτός που ψοφάει για λίγη εξουσία.

 

Στην ουσία πρόκειται για πληροφορίες «Επίκτητης αξίας» και αφορά τις «Τεχνικές ελέγχου της πληροφορίας" που υπάρχουν στην αντίστοιχη ενότητα.

 

Θα μου πείτε που κολλάνε όλ’ αυτά.

Οι σχέσεις βαμπιρισμού και πλιάτσικου είναι χαρακτηριστικά στοιχεία τόσο των κλασικών αρπακτικών της φανερής & κρυφής εξουσίας όσο και των πονηρών «γιδοκλεφτών» που προσπαθούν επωφεληθούν από κάνα περίσσευμα.

Στο μαγικοπολιτικό χώρο οι σχέσεις δύναμης μεταφράζονται, όποιος είναι πιο δυνατός μπορεί να κάνει παιχνίδι βαμπιρίζοντας χωρίς να δίνει λόγο.

Δεν γνωρίζω σε ποιο βαθμό και αν μπορεί κάποιος ν’ αποφύγει το γενικό πλιάτσικο, αυτό που ξέρω είναι ότι με λίγη καλή παρατηρητικότητα μπορεί κάποιος να Διακρίνει τους επίδοξους «γιδοκλέφτες». Κατά τ’ άλλα κουτοπόνηρους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε κάποιος είχε πει (δεν θυμάμαι ποιος) ότι « Οι δυνατοί του κόσμου κάνουν σχέδια για τα επόμενα 30 χρόνια και ο απλός κόσμος κάνει σχέδια για το Σαββατοκύριακο».

Εγώ θα πρόσθετα ότι « Οι πολύ Δυνατοί -όχι μόνο αυτού του κόσμου- θέτουν τα πλαίσια που οι δυνατοί θα κάνουν τα πλάνα για τα επόμενα 30 χρόνια και ο απλός κόσμος για το ΣΚ ή την επιβίωση της επόμενης μέρας.»…

Πράγματι έτσι φαίνεται – και όχι μόνο τα επόμενα 30 χρόνια. Οι πολύ Δυνατοί -όχι μόνο αυτού του κόσμου- :whistling2:
...

Φυσικά από κάποια στιγμή και μετά τα πράγματα δεν είναι γραμμικά, τα σχέδια μπορεί ν’ αλλάξουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό και ειδικά όταν μπαίνουν στη μέση αστάθμητοι παράγοντες.

Επομένως είναι πολύ εύκολο να καταλάβει κάποιος ότι η μαγεία (ως τρόπος χειρισμού της πραγματικότητας) ποικίλει ανάλογα με τον σκοπό, τον ιθύνων νου και τα εκτελεστικά όργανα.

 

Αυτό όμως που δεν έχει ειπωθεί ιδιαίτερα είναι η σχέση βαμπιρισμού και εκμετάλλευσης των απλών ανθρώπων ή απλών μαθητευόμενων «μάγων» είτε από τους πιο ψηλά ιστάμενους είτε από πονηρούς ελεύθερους σκοπευτές ή καιροσκόπους που βρίσκουν ευκαιρία να εκμεταλλευτούν στην αναμπουμπούλα του χάους.

...

Αυτό γιατί ο «βαμπιρισμός» βλέπεται μέσα από χολιγουντιανά πλαίσια, σαν κάτι κάπου μακριά φανταστικό ενώ είναι μέσα στα σπίτια το καθένα.
....

Π.χ. δεν είναι καθόλου δύσκολο μια ενδιαφέρουσα ιδέα, μια τάση , ακόμη και μια προσωπική κατάκτηση που μπορεί να εκφράζεται εδώ μέσα, να γίνει προϊόν (αφού πρώτα ντυθεί και φτιαχτεί) που θα προβάλλει και θα φιγουράρει άλλος. Σίγουρα όχι αυτός που το πρωτοδιατύπωσε αλλά αυτός που ψοφάει για λίγη εξουσία....

Ναι. Είναι λίγο συζητήσιμο το πράγμα, κυρίως γιατί πιστεύω ότι «αλλά αυτός που ψοφάει για λίγη εξουσία» μπορεί να βρει αυτό πυ ψάχνει θέλουμε δε θέλουμε. Αλλά πρέπει να πω ότι ορισμένα πράγματα που θα ήθελα να συζητήσουμε αποφεύγω να τα αναφέρω, 1) γιατί δεν θέλω να δώσω ιδέες σε κάποιους που τυχών θα το δούνε με μάτι απληστίας ή εκμετάλλευσης. 2) επειδή ορισμένοι ανάμεσά μας εμπορεύονται κάποια σχετικά πράγματα. Καλά κάνουν - επιλογή τους - αλλά δεν νιώθω άνετα να τους δώσω την ευκαιρία να κάνουν τους έξυπνους σε πελάτες με γνώσεις που ψάρεψαν. :rolleyes:

...Στην ουσία πρόκειται για πληροφορίες «Επίκτητης αξίας» και αφορά τις «Τεχνικές ελέγχου της πληροφορίας" που υπάρχουν στην αντίστοιχη ενότητα.

 

Θα μου πείτε που κολλάνε όλ’ αυτά.

Οι σχέσεις βαμπιρισμού και πλιάτσικου είναι χαρακτηριστικά στοιχεία τόσο των κλασικών αρπακτικών της φανερής & κρυφής εξουσίας όσο και των πονηρών «γιδοκλεφτών» που προσπαθούν επωφεληθούν από κάνα περίσσευμα.

Στο μαγικοπολιτικό χώρο οι σχέσεις δύναμης μεταφράζονται, όποιος είναι πιο δυνατός μπορεί να κάνει παιχνίδι βαμπιρίζοντας χωρίς να δίνει λόγο.

Δεν γνωρίζω σε ποιο βαθμό και αν μπορεί κάποιος ν’ αποφύγει το γενικό πλιάτσικο, αυτό που ξέρω είναι ότι με λίγη καλή παρατηρητικότητα μπορεί κάποιος να Διακρίνει τους επίδοξους «γιδοκλέφτες». Κατά τ’ άλλα κουτοπόνηρους :lol:

Μου περνά από το μυαλό κατά καιρούς να αναφέρουμε περιστατικά γενικού – που λες – βαμπιρισμού αλλά όπως επίσης λες «Δεν γνωρίζω σε ποιο βαθμό και αν μπορεί κάποιος ν’ αποφύγει το γενικό πλιάτσικο». Πόσο αποτελεσματικό θα είναι;

Παράδειγμα.

Ειδικά το σκεφτόμουν χθες βλέποντας ειδήσεις όπως

«Τάραξε τα νερά στο ΠΑΣΟΚ η παρέμβαση των τριών υπουργών», «ηχηρή πολιτική παρέμβαση» «Σε βαρυσήμαντη πολιτική παρέμβαση» (προσέξτε keywords, τάραξε, παρέμβαση, ηχηρή, βαρυσήμαντη)

Πως φαίνεται ο βαμπιρισμός;

Πέρα από τα keywords στα οποία ο κόσμος είναι «προγραμματισμένος» να αντιδρά εξαρτημένα (να χειραγωγείται δηλαδή) αν δει κανείς το περιεχόμενο θα διαπιστώσει μηδέν εις το πηλίκο.

Παρουσιάζεται λοιπόν κάτι λες και «ανακάλυψαν την αμερική» που δεν έχει κανένα περιεχόμενο. Άρα εξυπηρετεί κάτι άλλο. (και το ότι δεν έχει περιεχόμενο το διαπιστώνει κανείς αν κάνει την υπόθεση: τώρα που έγινε η «παρέμβαση» άλλαξε κάτι που δεν θα είχε αλλάξει αν δεν είχε γίνει; Η απάντηση είναι όχι. Γι’αυτό και το: «Άρα εξυπηρετεί κάτι άλλο.»

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Είναι λίγο συζητήσιμο το πράγμα, κυρίως γιατί πιστεύω ότι «αλλά αυτός που ψοφάει για λίγη εξουσία» μπορεί να βρει αυτό πυ ψάχνει θέλουμε δε θέλουμε. Αλλά πρέπει να πω ότι ορισμένα πράγματα που θα ήθελα να συζητήσουμε αποφεύγω να τα αναφέρω, 1) γιατί δεν θέλω να δώσω ιδέες σε κάποιους που τυχών θα το δούνε με μάτι απληστίας ή εκμετάλλευσης. 2) επειδή ορισμένοι ανάμεσά μας εμπορεύονται κάποια σχετικά πράγματα. Καλά κάνουν - επιλογή τους - αλλά δεν νιώθω άνετα να τους δώσω την ευκαιρία να κάνουν τους έξυπνους σε πελάτες με γνώσεις που ψάρεψαν. :rolleyes:

 

 

Ακριβώς αυτό αλλά παρ' όλ' αυτά ξεφεύγει λίγο.

Δεν θα σχολιάσω το 2 γιατί έχει να κάνει περισσότερο με εμμονή και απωθημένο και λιγότερο με ουσία. Άν η ιστορία δεν είχε να κάνει με προσωπική ευθιξία θα σε ενοχλούσαν λογικά και άλλοι που εμπορεύονται π.χ. βιβλία. Σωστά; :rolleyes: Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που γίνεται καθαρή διαφήμιση επίσης με την οποία δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

Η ουσία λοιπόν είναι ότι βλέπουμε το δέντρο χάνοντας το δάσος. Και το δέντρο είναι το εύκαιρο, το πρόχειρο, το εύκολο. Στο Δάσος όμως γίνεται όλη η δουλειά, το πραγματικό ψάρεμα που λες, οι κατευθύνσεις και τα οφέλη. Όχι αυτό με το οποίο αρπαζόμαστε με την πρώτη.

Επομένως, αν βάλουμε λίγο στην άκρη τους προσωπικούς εγωισμούς & αντεγκλήσεις θα δούμε αυτούς που στο τέλος χαίρονται εκμεταλλευόμενοι τις καταστάσεις αλληλοφαγώματος των πρώτων. Αυτοί είναι οι καλύτεροι καιροσκόποι.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό αλλά παρ' όλ' αυτά ξεφεύγει λίγο.

Δεν θα σχολιάσω το 2 γιατί έχει να κάνει περισσότερο με εμμονή και απωθημένο και λιγότερο με ουσία. Άν η ιστορία δεν είχε να κάνει με προσωπική ευθιξία θα σε ενοχλούσαν λογικά και άλλοι που εμπορεύονται π.χ. βιβλία. Σωστά; :rolleyes: ....

Βιβλίων και περιοδικών συμπεριλαμβανομένων :whistling2:

 

Δεν θα πήγαινε το μυαλό μου στην προσωπική ευθιξία - γιατί;

Μιλώ για την ποιότητα. Εντελώς πρακτικά.

Ένα βιβλίο για ένα θέμα (αφού θέλεις να μιλήσεις για βιβλία) ας πούμε το διαλογισμό, αν έχει γραφτεί δια της έρευνας βιβλιογραφίας: Αν δηλαδή κάτσω και γράψω κάτι έχοντας διαβάσει 15 βιβλία και έχοντας επισκευθεί 200 σχετικές ιστοσελίδες - χωρίς να έχω προσωπική πείρα των όσων γράφω (ή αν η πείρα μου είναι μόνο άτεχνες δοκιμές πραγμάτων που έχω διαβάσει), μπορεί να αναφέρει σωστά ιστορικά στοιχεία, ίσως - αν η βιβλιογραφία που χρησιμοποιώ τα έχει παραθέσει σωστά :yeahright:

Μπορεί να έχει και χρήσιμες αναφορές διηγήσεις ανθρώπων που έχουν πείρα (αν τα βιβλία τυχόν περιέχουν). Αλλά μετά... τίποτα, από δεύτερο και τρίτο χέρι χωρίς ζωντανή σχέση, ακόμα και καλογραμμένο θα είναι "ξύλινο".

Αν πάλι γράψεις κάτι που το έχεις ζήσει και το έχεις διδαχθεί από κάποιο/α που το ζει, τότε είναι ζωντανό ακόμα και χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει βιβλιογραφία.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Βιβλίων και περιοδικών συμπεριλαμβανομένων :whistling2:

 

 

Αυτό είναι καλό. Ο υπαινιγμός σου όμως για τα περιοδικά ατυχής. :no: Είτε με βλέπεις σε περιοδικό, είτε σε βιβλίο είτε σε φόρουμ, αν είσαι προκατειλημμένος νους με εμμονή, κανένα από τα τρία δεν θα έχει διαφορά για σένα (και ας είναι διαφορετικά), γιατί πολύ απλά θα φοράς τον ίδιο φακό του φίλτρου σου.

 

 

Δεν θα πήγαινε το μυαλό μου στην προσωπική ευθιξία

 

Βασικά δε μ' ενδιαφέρει η κολοκυθιά (από το παλαιότερο επίμαχο θέμα)που έχει λήξει τόσο για μένα όσο και για τους περισσότερους (αν όχι για όλους), για σένα;

 

- γιατί;

 

Γι' αυτό που λες :excl: "αλλά δεν νιώθω άνετα να τους δώσω την ευκαιρία να κάνουν τους έξυπνους σε πελάτες με γνώσεις που ψάρεψαν. :rolleyes:"

 

 

 

Μιλώ για την ποιότητα. Εντελώς πρακτικά.

 

 

Η σκέψη μου απλή.

 

Εάν θέλεις κάποιος να είναι αξιόπιστος & δίκαιος ως προς τη μομφή, θα πρέπει να αμφισβητεί το ΣΥΝΟΛΟ αυτών που διαφημίζουν/ζονται άμεσα ή έμμεσα τουλάχιστο μέσα στο φόρουμ, αφού η ένσταση έγκειται στα φράγκα, το «δαιμονοποιημένο» εμπόριο προϊόντων στο χώρο της αναζήτησης καθώς και η αξία που έχουν ή όχι. Κάτι που δεν αφορά έναν άνθρωπο αλλά αρκετούς κλάδους επαγγελματιών, πωλητών, θεραπευτών, συγγραφέων, καλλιτεχνών κ.λ.π.

Μήπως λοιπόν είναι βαρετά μυωπικό να εστιάζεσαι σε ένα μέλος το οποίο μάλιστα δε συμμετέχει επί του παρόντος;..

 

 

 

Ένα βιβλίο για ένα θέμα (αφού θέλεις να μιλήσεις για βιβλία) ας πούμε το διαλογισμό, αν έχει γραφτεί δια της έρευνας βιβλιογραφίας: Αν δηλαδή κάτσω και γράψω κάτι έχοντας διαβάσει 15 βιβλία και έχοντας επισκευθεί 200 σχετικές ιστοσελίδες - χωρίς να έχω προσωπική πείρα των όσων γράφω (ή αν η πείρα μου είναι μόνο άτεχνες δοκιμές πραγμάτων που έχω διαβάσει), μπορεί να αναφέρει σωστά ιστορικά στοιχεία, ίσως - αν η βιβλιογραφία που χρησιμοποιώ τα έχει παραθέσει σωστά :yeahright:

Μπορεί να έχει και χρήσιμες αναφορές διηγήσεις ανθρώπων που έχουν πείρα (αν τα βιβλία τυχόν περιέχουν). Αλλά μετά... τίποτα, από δεύτερο και τρίτο χέρι χωρίς ζωντανή σχέση, ακόμα και καλογραμμένο θα είναι "ξύλινο".

Αν πάλι γράψεις κάτι που το έχεις ζήσει και το έχεις διδαχθεί από κάποιο/α που το ζει, τότε είναι ζωντανό ακόμα και χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει βιβλιογραφία.

 

 

Για τα βιβλία, είναι πολύ προσωπικά και διόλου αντικειμενικά τα κριτήρια του ποιο βιβλίο αξίζει και ποιο όχι, με τον ίδιο τρόπο που διαφορετική αξία (ή όχι) έχει για κάποιον ένα αντικείμενο.

Ως αποτέλεσμα η εκτίμηση που κάνεις είναι υποκειμενική και η αξία πολλών βιβλίων είναι αμφισβητίσημη (ακόμη και όταν έχουν να κάνουν με προσωπικά βιώματα) με τον ίδιο τρόπο που αμφισβητείς και συ την αξία άλλων αντικειμένων τα οποία θα μπορούσαν να προκαλέσουν επίσης βιώματα.

Ο προσωπικός μας κόσμος και προτιμήσεις δεν αποτελούν αντικειμενική αξία προς ναυτιλομένους, παρά μόνο ως εκτίμηση ή και ως κίνητρο για ν' αναπτύξει και ο άλλος κριτήρια αξιολόγησης (λέμε τώρα) :blink: . Η εξέλιξη έχει να κάνει με εκτιμήσεις γιατί πάντα ενέχει την πιθανότητα λάθους και άρα θεμιτής βελτίωσης.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά.

 

Το πλιάτσικο που αναφέρω γίνεται κυρίως στο επίπεδο των ιδεών, δεν φαίνεται γιατί δεν είναι καθαρή εμφανής συναλλαγή. Δεν είναι συναίνεση αλλά αρπαγή και πολλές φορές εν αγνοία του ενός εκ των 2 και από τον δυνατότερο προς τον αδύναμο με βάση τον άτυπο νόμο της ζούγκλας.

 

Αν κάποιος έχει πραγματικά αξιόλογες ιδέες και θέλει να είναι σίγουρος μπορεί απ’ όσο γνωρίζω να τις κατοχυρώσει πνευματικά. Το τι όμως είναι αξιόλογο και τι όχι αποδεικνύεται στην πράξη και όχι το πώς το έχουμε στο μυαλό μας.

 

Ένας βράχος μπορεί να μας ξεκουράζει το ίδιο με μια καρέκλα αλλά θα προτιμούσα πολυθρόνα. Ο βράχος δεν αποτελεί πρωτότυπη λύση.

 

Μπορώ να μιλήσω με τον τύπο στο απέναντι μπαλκόνι αν ενώσω 2 κυπελάκια με κλωστή σα να μιλούσα στο τηλέφωνο αλλά στη τελική γουστάρω chat room. Τα κυπελάκια δεν αποτελούν πρωτότυπη ιδέα.

 

Μπορώ να βολευτώ από το κρύο δένοντας μαλλί από πρόβατα πάνω μου αλλά θα προτιμούσα ένα παλτό από προβιά. :D :D

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...