Jump to content

Σεμινάριο Κατασκευής Φωτοβολταϊκών


Recommended Posts

Βλέπω υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά, για να πω την προσωπική μου γνώμη για το θέμα, η συμμετοχή σε σεμινάρια όσο χρήσιμη κι αν φαίνεται είναι και λίγο αφορμή για αναβολές.

Ίσως να μην το βλέπω από τη μεριά κάποιων που θέλουν να προχωρήσουν αλλά δεν έχουν ιδέα, γιατί λόγω σπουδών και εμπειρίας είμαι εξοικιωμένος με το θέμα, αλλά και πάλι.

Νομίζω πως μια επίσκεψη στο ebay όπου μπορεί κανείς να βρει ολοκληρωμένα συστήματα (αέρα/ήλιου) είναι καλύτερη επένδυση και από το να απευθυνθεί κανείς σε "ειδικές" εταιρίες*, και σε σεμινάρια.

 

* Μια εταιρία σχετική που διαφημίζεται στο ίντερνετ διαφημίζεται ως εξής (και αυτό για μένα ακούγεται σαν ανέκδοτο!): για να δείξει το πόσο "μέσα" στα πράγματα είναι (;) λέει και ότι ανάμεσα στα άλλα είναι και "εργολήπτης δημοσίων έργων". Τώρα στις μέρες μας αυτό για καλό το λέει ή για να μαγνητίσει αυγά και γιαούρτια; (σκέφτωμαι) :angel_not:

 

Από την άλλη είναι καλύτερα να κατανοείς κάτι πώς δουλεύει και να μπορείς να κρίνεις πιο αξιόπιστα ποια απ'όλα τα συστήματα που κυκλοφορούν είναι καλύτερο για τη δική σου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Outis, μιλάμε για μια κολεκτίβα εδώ, όχι για μια εταιρία.

Η συγκεκριμένη κολεκτίβα ούτε βγάζει έμμεσα κέρδος ούτε προσπαθεί έμμεσα να διαφημίσει/προωθήσει κάποιες υπηρεσίες ή/και προϊόντα (όπως άλλες κινήσεις στις οποίες έχουμε συμμετάσχει κιόλας στο παρελθόν :whistling2: ). Προσανατολίζεται στην αυτοδιαχείριση και την αυτονομία μέσα από βασικούς τομείς της καθημερινής μας ζωής όπως είναι η ενέργεια, η διατροφή και η υγεία, και μάλιστα αυτό που τη διαφοροποιεί από άλλες παρόμοιες κινήσεις είναι ότι έχει δει πως αυτό που λείπει γενικώς από το χώρο είναι η τεχνογνωσία και έχει σαν στόχο την κάλυψη αυτού του κενού.

 

Από 'κει και πέρα ισχύει αυτό που λέει και η Δανάη, ότι αυτό που αποκτάς στο συγκεκριμένο σεμινάριο δεν είναι μόνο οι απαραίτητες πρακτικές γνώσεις για να φτιάξεις ένα panel, αλλά και η γνώση του πώς λειτουργεί, ποιά είναι τα μέσα που χρειάζεσαι και πόσο σημαντικά είναι, πόσο στοιχίζουν και πού μπορείς να τα βρεις (και τα υλικά που χρησιμοποιήσαμε στο σεμινάριο από το ebay τα 'χαμε πάρει), τί διαφορές έχουν μεταξύ τους κτλ.

Όταν λοιπόν απευθυνθώ σε μια εταιρία κατασκευής φωτοβολταϊκών πλαισίων και μου πουν ένα κόστος της τάξης των 5.000€ για παράδειγμα, γνωρίζω πλέον ότι τα υλικά μέσα δεν ξεπερνούν τα 2-3.000€ και τα υπόλοιπα θα τα πάρει ο μηχανικός και η εταιρία. Επίσης γνωρίζω πλέον τις διαφορές μεταξύ πολυκρυσταλλικού, άμορφου και μονοκρυσταλλικού πυριτίου τόσο στην τιμή όσο και στην απόδοση. Γνωρίζω ότι η μπαταρία και το inverter που θα πάρω θα εξαρτηθεί από την απόδοση του πλαισίου που θα έχω φτιάξει, κτλ κτλ κτλ.

 

Επιπλέον, κάποιοι που παρακολούθησαν το σεμινάριο έχουν αρχίσει ήδη πλέον να κατασκευάζουν τα δικά τους πλαίσια και εκτός αυτού γνωρίζουν πως υπάρχουν και άλλα άτομα-πολίτες που θα μπορούν να τους παρέχουν την ανάλογη βοήθεια, αν χρειαστούν. Έτσι λοιπόν απεξαρτώμαστε σιγά-σιγά από το σύστημα με την έννοια ότι παίρνουμε περισσότερες ευθύνες και τεχνογνωσία στα χέρια μας και έτσι μπορούμε να στηρίξουμε περισσότερο μια πιο αυτόνομη πορεία μέσα από τη συνεργατικότητα και την οριζόντια αυτο-οργάνωση, χωρίς να μπαίνει στη μέση τόσο πολύ το κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...