Jump to content

Carlos Castaneda - Η Τεχνη Των Ονειρων


agnwstos
 Share

Recommended Posts

Διαβασα το συγκεκριμενο βιβλιο και αρχισα να διαβαζω και το ταξιδι στο ιξτλαν..

 

μου εκανε τρομερη εντυπωση η αληθεια ειναι αλλα ειδα οτι καποια απ' τα γεγονοτα που αναφερονται

 

μετα απο καιρο θεωρηθηκαν ειτε με ελλειπη στοιχεια είτε "λαθος" (δεν ειναι σωστη η λεξη απλα δεν μου ρχεται μια καλυτερη)

 

ποια ειναι η γνωμη σας?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το συγκεκριμενο βιβλιο και αρχισα να διαβαζω και το ταξιδι στο ιξτλαν..

 

μου εκανε τρομερη εντυπωση η αληθεια ειναι αλλα ειδα οτι καποια απ' τα γεγονοτα που αναφερονται

 

μετα απο καιρο θεωρηθηκαν ειτε με ελλειπη στοιχεια είτε "λαθος" (δεν ειναι σωστη η λεξη απλα δεν μου ρχεται μια καλυτερη)

 

ποια ειναι η γνωμη σας?

Η Τέχνη του Ονειρέματος είναι νομίζω από τα καλύτερα του ΚΚ.

 

Το ταξιδι στο Ιξτλαν (1972) ήταν η εργασία που παρουσίασε στο UCLA Anthropology Department το 1973 για το διδακτορικό του - η οποία έγινε αποδεκτή.

Τυχόν αντιρρήσεις και ασθενή σημεία μπορεί να αναφέρονται. Πόσα από αυτά είναι "ακαδημαϊκά πισώπλατα μαχαιρώματα" και πόσα αντικειμενικά... συζητήσιμο.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα "μαχαιρωματα" οπως ειπωθηκαν,κι εγω οντας αρχαριος σε αυτη την τεχνη θελω να ρωτησω κατα ποσο μπορει να δει καποιος τα βιβλια του castaneda απ την πρακτικη πλευρα

και οχι σαν ενα μυθιστορημα..αυτη ειναι η βασικη μου απορια και γι αυτο εκανα το θεμα αυτο..

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα "μαχαιρωματα" οπως ειπωθηκαν,κι εγω οντας αρχαριος σε αυτη την τεχνη θελω να ρωτησω κατα ποσο μπορει να δει καποιος τα βιβλια του castaneda απ την πρακτικη πλευρα

και οχι σαν ενα μυθιστορημα..αυτη ειναι η βασικη μου απορια και γι αυτο εκανα το θεμα αυτο..

Αν όχι άλλα, τουλάχιστον η τέχνη του ονειρέματος είναι εντελώς πρακτική υπόθεση. Διαβάζεις το βιβλίο και βλέπεις σε πιο βαθμό μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που λέει.

 

Όλη η υπόθεση με τον Δον Χουάν - όπως παρουσιάζεται - είναι ότι υπάρχει ένας απερίγραπτος κόσμος γύρω μας. Ακόμα και η ύπαρξή μας είναι μυστήριο.

 

Οι άνθρωποι αδυνατώντας να επεξεργαστούν τον απερίγραπτο κοσμο στον οποίο βρέθηκαν φτιάχνουν μια πολύ στενή και περιορισμένη περιγραφή του κόσμου τους τη οποία αποφασίζουν και δέχονται ως «πραγματικότητα».

 

Υπάρχουν όμως «τρόποι» για να «δει» κανείς την ευρύτερη εικόνα, ένας από αυτούς είναι για τον ΔΧ το ονείρεμα.

Το ζητούμενο είναι να ξεφύγει ο άνθρωπος που επιδιώκει να δει της ευρύτερη εικόνα (άνθρωπος της Γνώσης) από περιγραφές και να έχει άμεση εμπειρία. Αυτό όμως δεν είναι απλή υπόθεση, για τον ΔΧ ο κάθε «επίδοξος» θα πρέπει να έχει αρκετή «ενέργεια» και μετά να χρησιμοποιεήσει αυτή την ενέργεια για να «δει» (ή να περάσει τις σχετικές «πύλες»)

Φαίνεται να προέρχονται όντως τα όσα λέει ο ΚΚ από κάποια παράδοση αφού είναι πολύ τακτοποιημένα και στυλιζαρισμένα

Το βιβλίο είναι ημιτελές – δεν ολοκληρώνει το θέμα – αλλά βάζει σε μια πορεία...

Link to comment
Share on other sites

"Καστανεντόπληκτη" και η ίδια πριν λίγο καιρό είχα αυτές τις απορίες, κατά πόσο δηλαδή μπορούν να εφαρμοστούν αυτά που διαβάζουμε στα βιβλία του, πόσο μπορούμε να υιοθετήσουμε αυτή τη στάση ζωής... φαίνεται ακατόρθωτο για το σύγχρονο άνθρωπο να απομονωθεί, να απαρνηθεί τον κόσμο γύρω του, να διαγράψει τον ίδιο του τον εαυτό, να σηκώσει τις άγκυρες που τον δένουν στο ήσυχο και σίγουρο λιμάνι της ζωής που βλέπει με τα δικά του μάτια και να κάνει την υπέρβαση να "δει" τον κόσμο με άλλα μάτια. Γιατί αυτά τα άλλα μάτια που αποκτά όταν περάσει το κατώφλι των πυλών σε άλλους κόσμους αλλάζουν ριζικά και αμετάκλητα αυτό που νόμιζε πως είναι, αλλάζουν την αντίληψη και τις αισθήσεις του, άγνωστα συναισθήματα τον κατακλύζουν και τον καταπίνουν ολάκερο, τρόμος και δέος όταν καταλαβαίνει πόσο όμορφη και σύντομη είναι η ανθρώπινη ματιά που για να την κατακτήσει πρέπει να αφεθεί με κλειστά ή ανοιχτά μάτια, να απλώσει τη συνείδησή του στην απεραντοσύνη, να κάνει μια βουτιά στο παρελθόν και να αναδυθεί στο μέλλον, να ανασαίνει, να πονά, να ζει και να ονειρεύεται...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τωρα σε αλλα του βιβλια ισχυει οτι εμβαθαινει περισσοτερο τουλαχιστον για τις δικες μου γνωσεις,αλλα σαν συνολο ειναι ωραια βιβλια και η περιγραφη σε μερικα σημεια συναγωνιζεται πολλες αλλες.Ξερει μηπως κανεις αν ισχυει(νομιζω σε καποιο αλλο forum τυχαια το 'δα) πως στα 2 πρωτα του βιβλια(Η διδασκαλια του Δον Χουαν,Μια ξεχωριστη πραγματικοτητα)του λεει καποια πραγματα για να τον μυησει στην τεχνη και μετα του λεει πως "δεν ισχυουν" και το κανε μονο και μονο για να τον μυησει?

Link to comment
Share on other sites

τωρα σε αλλα του βιβλια ισχυει οτι εμβαθαινει περισσοτερο τουλαχιστον για τις δικες μου γνωσεις,αλλα σαν συνολο ειναι ωραια βιβλια και η περιγραφη σε μερικα σημεια συναγωνιζεται πολλες αλλες.Ξερει μηπως κανεις αν ισχυει(νομιζω σε καποιο αλλο forum τυχαια το 'δα) πως στα 2 πρωτα του βιβλια(Η διδασκαλια του Δον Χουαν,Μια ξεχωριστη πραγματικοτητα)του λεει καποια πραγματα για να τον μυησει στην τεχνη και μετα του λεει πως "δεν ισχυουν" και το κανε μονο και μονο για να τον μυησει?

Ναι, αφορά τη χρήση ουσιών. Στα 2 πρώτα βιβλία παίζουν πρωτεύοντα ρόλο, στο 3ο επίσης αλλά υπό ύφεση και από εκεί και μετά κάπου μεταξύ 3ου και 5ου βιβλίου εμφανίζεται να του λέει ότι του μιλούσε γι'αυτά και τον μυηούσε σ'αυτά 1) γιατί ήταν λευκός και δεν είχε το "υπόβαθρο" που έχει ένας που μεγαλώνει σαν ινδιάνος. 2) γιατί ο ΚΚ τον είχε πλησιάσει αρχικά θέλοντας πληροφορίες για θεραπευτικά/μαγικά φυτά. Ο ΔΧ είχε "δει" το δυναμικό του οπότε τα χρησιμοποίησε για να τον ελκύσει. Όχι ότι δεν ισχύουν αλλά ότι δεν είναι πάντα απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφορά τη χρήση ουσιών. Στα 2 πρώτα βιβλία παίζουν πρωτεύοντα ρόλο, στο 3ο επίσης αλλά υπό ύφεση και από εκεί και μετά κάπου μεταξύ 3ου και 5ου βιβλίου εμφανίζεται να του λέει ότι του μιλούσε γι'αυτά και τον μυηούσε σ'αυτά 1) γιατί ήταν λευκός και δεν είχε το "υπόβαθρο" που έχει ένας που μεγαλώνει σαν ινδιάνος. 2) γιατί ο ΚΚ τον είχε πλησιάσει αρχικά θέλοντας πληροφορίες για θεραπευτικά/μαγικά φυτά. Ο ΔΧ είχε "δει" το δυναμικό του οπότε τα χρησιμοποίησε για να τον ελκύσει. Όχι ότι δεν ισχύουν αλλά ότι δεν είναι πάντα απαραίτητα.

αυτο ηθελα να μαθω γιατι τα χω διαβασει λιγο αναποδα δηλαδη πρωτα το 3ο και τωρα το πρωτο οσον αφορα τα 10 χρονια της διδασκαλιας κι οχι τα αλλα βιβλια που εμβαθαινει..ευχαριστω πολυ :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...