Jump to content

Ειλικρινά Τώρα........


chaos
 Share

Recommended Posts

Απαντήστε μου με ειλικρίνια και χωρίς επιθετικότητα ή ειρωνία.. απορίες έχω..

Όλα αυτα που διαβάζω στο forum περί δαιμόνων, ξορκιών, νεράιδων, τηλεπάθειας, τηλεκίνησης κ.τλ ισχύουν??

Δηλαδή υπάρχει έστω και ένα νοήμων άτομο που να έχει δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο??? (χωρίς εξωτερικούς παράγοντες π.χ ναρκωτικά)

Δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας τύπου "μάγοι του waverly" και το κρύβουν??

Ακόμα και να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί δεν έχουν κάνει κάτι ως τώρα για να βοηθήσουν την κατάσταση του κόσμου μας η να διδάξουν την ανώτερη αυτή γνώση???

Γιατί κρύβονται και χρησιμοποιούν όλες αυτές τις δυνάμεις για προσωπική τους χρήση και δεν βοηθάνε λίγο τη μιζέρια που τρώει εμάς τους απλούς ανθρωπους???

Τα λίγα μου χρόνια σε αυτόν τον πλανήτη είναι αρκετά για να καταλάβω την ουτοπική του υπόσταση.. όπως και την απεριόριστη ανοησία.. Με σιγουριά πλέον μπορώ να πω πως τίποτα δεν είναι έτσι όπως φαίνεται και οτι ο άνθρωπος έχει παρεκλίνει πολύ απο τον σκοπό ύπαρξή του καταναλώνοντας την εσωτερική του ενέργεια σε άσκοπα πράγματα..

Μήπως η "μαγεία" -έτσι όπως μπορώ να την καταλάβω με το μικρό μου μυαλό- είναι μια απάντηση πάνω στο ερώτημα της αφύπνισης??

Εννοώντας πως αν ο άνθρωπος ξεκινήσει την αναζήτηση εκτός των καθιερωμένων διαστάσεων και απελευθερωθεί απο τα δεσμά των καθιερωμένων αισθήσεών του βρεθεί σε έναν πρωτόγνωρο γι' αυτόν κόσμο??

σε έναν αληθινό και όχι πραγματικό κόσμο..

Στον κόσμο που έπρεπε να ζεί απο την αρχή..

Ή όλα αυτά (μαγεία, ξωτικά, δυνάμεις) είναι ένα μέσο διαφυγής από αυτό που ήδη ζούμε και αρνιόμαστε οτι είναι η αλήθεια???

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κανονικά δεν θα έπρεπε να απαντήσω για ευνόητους λόγους .angel_not.gif

 

Πρώτον ίσως να είσαι ανήλικος ….018bleh.gif

κατά 90% περίπου ναι ισχύουν !

 

 

Ναι φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που δεν θα πω ότι είναι ξεχωριστοί . Αλλά συνειδητοποιημένοι και που με εξάσκηση έχουν καταφέρει να αναπτυχτούν σε κατι καλύτερα …..

 

 

χαχαχααχααχααχ! Μα καλά για τη να βοηθήσουν ,ισα ισα που αρκετοί από αυτούς απολαμβάνουν βαθύτατα την κατάστασει αυτη....

 

 

Μα καλά παιδί μου για τη ντε και καλά να βοηθήσουν…. ! Άντε θα σου πω μια αληθινή ιστορία για να παραδειγματιστείς . Ας που μου ότι υπάρχουν οι ολύμπιοι θεοί και έχουν την δύναμη να βοηθήσουν !

 

Ναι αλλά την λένε , κάνετε κάτι βοηθήσετε εσείς τον εαυτό σας και τότε ίσως να σας βοηθήσουμε … Παράδειγμα ρωταν(και γνωρίζουν ειδη την απάντηση) : έχουν σταματήσει αυτοί οι Έλληνες να καπνίζουν(όχι!) , έστω έχουν σταματήσει να καπνίζουν σε κοινούς χώρους , για να μην βλάπτουν αθώους παθητικούς καπνιστές(και πάλι όχι) . Και συμπεραίνουν ε καλά να πάθουν και πολύ χειρότερα τους χρειάζονται. Άντε όταν θα μειωθεί ο πληθυσμός και θα έχουν επιβίωση αυτοί που αξίζουν , τότε θα βοηθήσουμε!!!

Και για ακόμη μια φορά οι θεοί θα φανούν σκανδαλώδες φιλέλληνες …

 

Η μαγεια , είναι μια τεράστια τέχνη . Για να μπορεί να επιφέρει κάνεις αποτελέσματα πρέπει π.χ. να ασχολείται 5 χρόνια συνεχόμενα . Δεν ένια κατι απλό , ούτε είναι κάποια υπερφυσική δύναμη.

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η "μαγεία" -έτσι όπως μπορώ να την καταλάβω με το μικρό μου μυαλό- είναι μια απάντηση πάνω στο ερώτημα της αφύπνισης??

Εννοώντας πως αν ο άνθρωπος ξεκινήσει την αναζήτηση εκτός των καθιερωμένων διαστάσεων και απελευθερωθεί απο τα δεσμά των καθιερωμένων αισθήσεών του βρεθεί σε έναν πρωτόγνωρο γι' αυτόν κόσμο??

σε έναν αληθινό και όχι πραγματικό κόσμο..

Στον κόσμο που έπρεπε να ζεί απο την αρχή..

:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτα που διαβάζω στο forum περί δαιμόνων, ξορκιών, νεράιδων, τηλεπάθειας, τηλεκίνησης κ.τλ ισχύουν??

Δηλαδή υπάρχει έστω και ένα νοήμων άτομο που να έχει δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο??? (χωρίς εξωτερικούς παράγοντες π.χ ναρκωτικά)

 

Καταρχήν καλώς ήρθες!

 

- Γνωρίζεις έστω και ένα νοήμων άτομο που να πιστεύει στο Θεό; (στον οποιονδήποτε Θεό)

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

pana: δεν θεωρώ τη μείωση πληθυσμού ως λύση στα γήινα προβλήματά μας.. ίσως η ορθή χρήση της τεχνολογίας να βοηθούσε την κατάσταση που βιώνουμε.. όπως και η εξάλειψη της ανοησίας. που αναπτύσεται και μεταδίδεται με ταχύτατους ρυθμούς..

επίσης, διακρίνω λίγο εγωισμό??

Νεφέλη: το αινιγματικό σου χαμόγελο ως απάντηση με προβλημάτισε αρκετά.. Θα ήθελα όμως να πάρω και μία απάντηση στην τελευταία μου ερώτηση.. :)

rasputin: ωραία ερώτηση.. αλλά προηγούμαι στη λήψη απαντήσεων..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου αρέσει σαν λύση αυτή . Απλά σου ανέφερα μια αντικείμενη λύσει . whistling2.gif

 

 

 

Αν αντί π.χ. να μειωθούν τα εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο , Π.χ. ως δια μαγείας βρισκόταν τροφή για όλους τη θα συνέβαινε . Σαν χορτασμένη θα γεννούσαν ακόμη περισσότερα παιδιά … και τελικά θα φτάναμε στο ίδιο πρόβλημα με σήμερα , αλλά σε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις ! wallbash.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη: το αινιγματικό σου χαμόγελο ως απάντηση με προβλημάτισε αρκετά.. Θα ήθελα όμως να πάρω και μία απάντηση στην τελευταία μου ερώτηση.. :)

Αινιγματικό είναι αυτό το χαμόγελο: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

rasputin: ωραία ερώτηση.. αλλά προηγούμαι στη λήψη απαντήσεων..

Μα αυτό σου λέω, οτι μπορείς ν'απαντήσεις μόνος σου!

Αν απαντήσεις στη δική μου ερώτηση, έχεις απαντήσει ταυτόχρονα και στη δική σου..

 

..

Link to comment
Share on other sites

panas: τίθεμαι ενάντια σε οποιαδήποτε βίαιη μορφή λύσης προβλημάτων, έστω και αν είναι η μοναδική αντικειμενική λύση..

Νεφέλη: τα χαμόγελα δεν με βοηθούν..

rasputin: ο Θεός είναι έννοια, δεν έχει αποδειχθεί η ύπαρξή του.. αντιθέτως η μαγεία, όπως διαβάζω, μπορεί να αποδειχθεί .. Παρακαλώ μην συγχέεις δύο διαφορετικές καταστάσεις γιατί με μπερδεύεις..

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη: τα χαμόγελα δεν με βοηθούν..

Εντυπωσιάζομαι με το ότι είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι το χαμόγελο δείχνει συμφωνία.

 

Τέλος πάντων...

 

Πάμε πάλι:

 

Μήπως η "μαγεία" -έτσι όπως μπορώ να την καταλάβω με το μικρό μου μυαλό- είναι μια απάντηση πάνω στο ερώτημα της αφύπνισης??

Εννοώντας πως αν ο άνθρωπος ξεκινήσει την αναζήτηση εκτός των καθιερωμένων διαστάσεων και απελευθερωθεί απο τα δεσμά των καθιερωμένων αισθήσεών του βρεθεί σε έναν πρωτόγνωρο γι' αυτόν κόσμο??

σε έναν αληθινό και όχι πραγματικό κόσμο..

Στον κόσμο που έπρεπε να ζεί απο την αρχή..

Αυτό είναι.

 

...Κατανοητό τώρα; :)

Link to comment
Share on other sites

ο Θεός είναι έννοια, δεν έχει αποδειχθεί η ύπαρξή του.. αντιθέτως η μαγεία, όπως διαβάζω, μπορεί να αποδειχθεί .. Παρακαλώ μην συγχέεις δύο διαφορετικές καταστάσεις γιατί με μπερδεύεις..

Όλα τα πάντα είναι αλληλένδετα! Μη διαχωρίζεις τελείως δύο διαφορετικές καταστάσεις γιατί μπερδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μπορούσε να νιώθει άραγε ένα τυφλός που στέκεται,

για πρώτη φορά στην ζωή του,απέναντι στον ωκεανό?

 

..και τι θα σκεφτόταν άραγε,αν άκουγε να του δινόταν η υπόσχεση

δεκάδων θαυμάτων που τον περιμένουν κρυμμένα μέσα στα κύματα

μαζί με διηγήσεις άλλων τυφλών που ορκίζονται πως βρήκαν το φως

τους και το νόημα της ζωής τους μέσα στα παγωμένα νερά..?

 

 

Χωρίς να σου προτείνω να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση..*

να αναφέρω πως η γνώμη μου είναι οτι οι πραγματικές απαντήσεις

σε αυτά τα ερωτήματα δεν μπορούν να δωθούν με λέξεις,αλλά με

συναισθήματα και εμπειρίες..

 

Πράγματα..που όπως θα συμφωνήσεις ίσως,έρχονται σχεδόν

αποκλειστικά μέσω της αναζήτησης..και των βιωμάτων..

 

το θέμα είναι..θέλεις πραγματικά να εμπλακείς σε κάτι τέτοιο?**

γιατί..έχουμε χρέος να αναφέρουμε..πως το ταξίδι είναι τόσο μα

τόσο εθιστικό μέχρι να γίνεις ένα με αυτό και αυτό να γίνει ένα με εσένα..

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

*Άμεσα τουλάχιστον,γιατί πρέπει να ομολογήσω οτι βρίσκω πολύ

ενδιαφέρουσα την προσπάθεια των ανθρώπων να επιπλεύσουν και

να δαμάσουν τα κύματα..

Αλλά ποιός θα πρότεινε ανοιχτά σε ένα τυφλό να πέσει στον ωκεανό?

(χμμ.. :P )

**γιατί αν όχι δεν τρέχει τίποτα..ο ήλιος και τα αστέρια είναι τόσο όμορφα

εκεί έξω.. (όχι δεν μιλάω για την ίδια χρονική στιγμή :P )

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Απαντήστε μου με ειλικρίνια και χωρίς επιθετικότητα ή ειρωνία.. απορίες έχω..

 

Welcome Chaos στο Χάος..

Αναρωτιέμαι ψάχνεις οι απαντήσεις που θα λάβεις να είναι όπως τις θες ή όπως πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

ο Θεός είναι έννοια, δεν έχει αποδειχθεί η ύπαρξή του.. αντιθέτως η μαγεία, όπως διαβάζω, μπορεί να αποδειχθεί .. Παρακαλώ μην συγχέεις δύο διαφορετικές καταστάσεις γιατί με μπερδεύεις..

 

Μπερδευεσαι ακριβως επειδη τις αντιλαμβανεσαι σαν διαφορετικες καταστασεις.

 

Επίσης κατι πολύ σημαντικό: Μην τραβας ξεκαθαρη διαχωριστικη γραμμη αναμεσα στο «τι υπαρχει» και τι «δεν υπαρχει».

Και στο παρελθον πολλα «δεν υπηρχαν»,με το καιρο όμως ανακαλύφθηκαν.

Πως θα μπορουσες πριν από μερικους αιώνες να πεισεις καποιον οτι υπάρχει ενα πράγμα που λεγεται ηλεκτρισμός/ηλεκτρομαγνητισμος? Δεν είναι πολύ δυσκολο να του πεις ότι «ξερεις, αυτό που ΔΕΝ βλεπεις ΥΠΑΡΧΕΙ!» ??

Αντε και του δείχνεις ένα καλώδιο που διαρρέεται από ρεύμα. Τι θα του πεις?

«Βλέπεις αυτά τα μικρούλια ηλεκτρόνια που τρέχουν μέσα στο μέταλλο?»

 

Εδώ, και τωρα ακομα βλεπουμε ένα γυμνο καλωδιο και δε μπορουμε να ξερουμε αν κυκλοφορει ρευμα.

Για να το γνωρισουμε αυτό παιρνουμε το καταλληλο οργανακι (βολτομετρο) και μετραμε το δυναμικο. Ετσι μπορουμε να ξέρουμε αν υπαρχει ή αν δεν υπαρχει ρευμα.

Το ιδιο ισχυει με όλα και όλες τις αισθήσεις.

Χρειαζόμαστε το καταλληλο «οργανάκι» για να μπορεσουμε να αντιληφθουμε τις κατάλληλες δονήσεις.

 

Το ότι δεν «βλεπουμε» , δεν «ακουμε» ή δεν αντιλαμβανόμαστε κάτι, δεν σημαινει ότι αυτό δεν υπαρχει.

Μπορεί απλά το εσωτερικο μας «οργανακι» να θελει ρυθμιση…

 

Ο θεος είναι οντως μια έννοια. Μπορούμε ομως σ'αυτή να δωσουμε πραγματικό περιεχομενο.

Αν π.χ. πω ότι «ο Θεος είναι τα παντα» τοτε ο Θεός πραγματι υπάρχει (εφόσον το «Παν» εξ ορισμου ειναι υπαρκτό..).

 

..

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγώρ: συμφωνώ πως τα περισσότερα βιώματα τέτοιου τύπου είναι αποτέλεσμα προσωπικών εμπειριών και πως δίνονται βάσει των συναισθημάτων , αλλά μήπως είναι αποκλειστικό αποτέλεσμα αυθυποβολής??

η επιστήμη έχει καταρίψει τα παραφυσικά φαινόμενα δίνοντας λογικές εξηγήσεις.. επίσης μην ξεχνάς πως ο παραφυσικός κόσμος ελκύει άτομα με ιδιαιτερότητες και ευαισθησίες άνω του "φυσιολογικού" που πολύ εύκολα θα έβαζαν τον εαυτό τους να ακούει, ακόμα και να βλέπει εξωπραγματικές οντότητες ή να θεωρεί πως δαμάζει τη φύση ή οτι άλλο νομίζει πως κάνει.. και αυτό το στηρίζω σε προσωπική εμπειρία, έχω συναντήσει αυτού του τύπου άτομα..

Η τρέλα με την "μαγεία" χωρίζονται με μια λέπτη κλωστή που δύσκολα διακρίνει ένα ευαίσθητο άτομο πότε πέρασε στην απέναντι όχθη.. Προς το παρόν μόνο τρέλα έχω δει, όχι μαγεία..

rasputin: μου άρεσε το παράδειγμά σου με τον ηλεκτρισμό..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...