Jump to content

Ειλικρινά Τώρα........


chaos
 Share

Recommended Posts

το πνευματιλίκι είναι για λίγους αν το έχεις καταλάβει.

 

Είναι για αυτούς που το αντέχουν σε πρώτη φάση και σε δεύτερη όχι για όλους γιατί είναι επικίνδυνο αν γίνει ανεξέλκτο.

 

Για αυτό η επίσημη θέση είναι "μακρυά από αυτό" αλλά η ανεπίσημη είναι να βρούμε κανα πνευματικό-μάγο που όντως μπορεί και κάνει πράγματα μπας και κάνουμε τους σκοπούς μας.

 

Βέβαια όσοι έχουν καταλάβει τι παίζει εννοώ τους πνευματικούς δεν θέλουν και να τους πολύ ενοχλούν και εφαρμόζουν την τέχνη για πάρτυ τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dimulator: κατάλαβα.. Αλλά τι κερδίζουν οι πνευματικοί που εφαρμόζουν την "τέχνη" για πάρτυ τους?

Πως επιβιώνουν σε αυτό τον κόσμο χωρίς να επηρεάζονται από τη μη πνευματικότητα?

Νιώθουν θλιμένοι? αδιάφοροι? ανώτεροι? σοφοί? ημίτρελοι?

Προσωπικά η σύντομη ενασχόληση μου με τη φιλοσοφία ,εκτός οτι με έβαλε σε έναν διαφορετικό κόσμο που εκτιμώ και ευχαριστώ για τον τρόπο σκέψης που μου έμαθε, με άφησε με ένα μικρό αίσθημα θλίψης..

Είναι αυτό που λένε "μακάριοι οι πτωχοι τω πνεύματι", μερικές φορές εύχεσαι να μην είχες φτάσει ως εδώ, αλλά είναι μη αναστρέψιμο..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τι κερδίζουν οι πνευματικοί που εφαρμόζουν την "τέχνη" για πάρτυ τους?

Πως επιβιώνουν σε αυτό τον κόσμο χωρίς να επηρεάζονται από τη μη πνευματικότητα?

Νιώθουν θλιμένοι? αδιάφοροι? ανώτεροι? σοφοί? ημίτρελοι?

Προσωπικά η σύντομη ενασχόληση μου με τη φιλοσοφία ,εκτός οτι με έβαλε σε έναν διαφορετικό κόσμο που εκτιμώ και ευχαριστώ για τον τρόπο σκέψης που μου έμαθε, με άφησε με ένα μικρό αίσθημα θλίψης..

Είναι αυτό που λένε "μακάριοι οι πτωχοι τω πνεύματι", μερικές φορές εύχεσαι να μην είχες φτάσει ως εδώ, αλλά είναι μη αναστρέψιμο..

 

Μιλάς για "τους πνευματικούς" λες και είναι εξωγήινοι.. :pmoonsleep:

 

Όπως θα γνωρίζεις υποθέτω,το τελευταίο πράγμα που θα χαρακτήριζε

κάθε πλήθος "πνευματικών ανθρώπων" είναι η επιφανειακή ομοιομορφία..

Ο κάθενας έχει τη δική του στάση,τη δική του άποψη και τη δική του

πολιτική δράσης(όχι πολιτική δράση,αυτή αποφεύγεται),όπως και σε κάθε

υγιή ανθρώπινο τομέα..

 

Σε βαθύτερο επίπεδο γενικά θα βρεις ομοιότητες και όσο πιο βαθιά θα

πηγαίνεις τόσο περισσότερο και θα αυξάνεται ο αριθμός τους αλλά..

νομίζω οτι θα ήταν καλό να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις μόνος σου

ή να προσπαθήσεις να τις αναδιατυπώσεις μιας και..στην μορφή που είναι

τώρα για να σου δωθεί πλήρης απάντηση πρέπει να "χώσει" κάποιος στο

κεφάλι σου εμπειρίες,συνειρμούς και ιδέες που θα σε επηρρέαζαν κυρίως

επιφανειακά και όχι απαραίτητα θετικά..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σας κούρασα με τις απανωτές ερωτήσεις μου ή έπεσα σε αδρανή περίοδο λόγο Χριστουγέννων..

Κάτι τελευταίο για να κλείσω το θέμα..

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο για αρχή?

Είδα τα βιβλία που έχετε στο site, μερικά μου κινούν το ενδιαφέρον για διάβασμα και μερικά μου είναι αδιάφορα..

Προσωπικά ποιό βιβλίο θα προτείνατε σε αρχάριους?

Κάποιο που να κρατήσει ζωντανή τη θέληση για μάθηση, χωρίς να είναι κουραστικό ως βαρετό και εντελώς παράλογο, θα ήταν η ιδανική αρχή για εμένα..

Επίσης αν κάποια στιγμή θελήσω να ρωτήσω κάτι σχετικό με κάποιο βιβλίο που διάβασα, πρέπει να δημιουργήσω καινούριο topic ή να συνεχίσω εδώ??

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Ελπίζω μέσω της αναζήτησης και της βοήθειάς σας να προχωρήσω λίγα βήματα πιο μπροστά..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο για αρχή?

Είδα τα βιβλία που έχετε στο site, μερικά μου κινούν το ενδιαφέρον για διάβασμα και μερικά μου είναι αδιάφορα..

Προσωπικά ποιό βιβλίο θα προτείνατε σε αρχάριους?

 

 

 

 

Το βιβλίο Μ Α Γ Ε Ι Α - Η Απόκρυφη Παράδοση του Κόσμου ( Εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ ) ! thumbsup.gif

 

 

 

http://www.metaekdot...ils.xml&id=1142

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

dimulator: κατάλαβα.. Αλλά τι κερδίζουν οι πνευματικοί που εφαρμόζουν την "τέχνη" για πάρτυ τους?

Πως επιβιώνουν σε αυτό τον κόσμο χωρίς να επηρεάζονται από τη μη πνευματικότητα?

Νιώθουν θλιμένοι? αδιάφοροι? ανώτεροι? σοφοί? ημίτρελοι?

Προσωπικά η σύντομη ενασχόληση μου με τη φιλοσοφία ,εκτός οτι με έβαλε σε έναν διαφορετικό κόσμο που εκτιμώ και ευχαριστώ για τον τρόπο σκέψης που μου έμαθε, με άφησε με ένα μικρό αίσθημα θλίψης..

Είναι αυτό που λένε "μακάριοι οι πτωχοι τω πνεύματι", μερικές φορές εύχεσαι να μην είχες φτάσει ως εδώ, αλλά είναι μη αναστρέψιμο..

 

Κοίτα μπορείς να περάσεις από όλα τα στάδια.

 

π.χ. να περάσεις μια δοκιμασία και όντως να κινδυνέψεις να τρελαθείς (καλά να είμαστε και να μην γίνει)

ή να ασχολήσε με φιλοσοφία και να μάθεις έναν τρόπο σκέψης που μετά θα κάνεις πράξη, π.χ. κατανοώντας τα πεδία του Κόσμου Εν-Ενάδες-Ολύμπιοι-Δαίμονες-Ήρωες-θνητοί κτλ καταλαβαίνεις που αναφέρεσαι όταν κάνεις επικλήσεις κτλ

 

ή αν είσαι άτομο που προσφέρετε να βοηθήσει θα δεις ότι δεν πολυενδιαφέρονται άλλοι για βοήθεια και μερικές φορές αγριέυουν ενώ άλλοι γίνονται ανυπόφορα τσιμπούρια οπότε μαθαίνεις τι θα κάνεις σε τέτοιες καταστάσεις, εκτιμάς την πνευματική κατάσταση του άλλου και επιλέγεις αν θα τον αναλάβεις ή όχι.

 

ή μπορεί να πεις δεν ασχολούμαι με τους άλλους και ότι μαθαίνω το κάνω για προσωπική ανάπτυξη π.χ. να μάθω να κάνω αστρικά ταξίδια, να έχω τηλεπάθεια και να προφυλάγομαι ενστικτωδώς κτλ κτλ

 

όλα λοιπόν είναι σεβαστά.

 

Αλλά αν περάσεις από όλες τις φάσεις όποιες και αν είναι αυτές μετά είναι σαν να γεννιέσαι από την αρχή σαν νέο ον. Θα βλέπεις τους άλλους που τους βαράνε τα "λόγια" τους και δεν ξέρουν γιατί αρωσταίνουν δεν θα ξέρουν πώς να αυτοθεραπεύονται και συ θα είσαι αλλού. Θα αποφύγεις να γίνεις υπερόπτης αλλά δεν θα αναλαμβάνεις και άλλες ψυχές αν δεν θέλεις πραγματικά να περάσεις για χατίρι τους τα πάνδεινα.

 

Βασικά βλέπεις τα πράγματα αλλιώς, μπορεί να νιώθεις και κάτι σαν εξωγήινος μέσα στους γήινους αλλά μαθαίνεις να ζεις με το διαφορετικό αφού από την αρχή η ενασχόληση με την τέχνη σε κάνει κάτι άλλο από τον μέσο άνθρωπο.

 

Εγώ πάντως σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσωπική σου ανάπτυξη εφόσον οδεύεις προς το καλό.

Link to comment
Share on other sites

λόγω οικονομικών και μη μπορώντας να το βρω online δωρεάν αναβάλλω την ανάγνωση του: Μ Α Γ Ε Ι Α - Η Απόκρυφη Παράδοση του Κόσμου

pana

όμως βρήκα το: Το πλήρες βιβλίο της μαγείας

ποιά είναι η γνώμη σας γι'αυτό??

 

 

Link to comment
Share on other sites

λόγω οικονομικών και μη μπορώντας να το βρω online δωρεάν αναβάλλω την ανάγνωση του: Μ Α Γ Ε Ι Α - Η Απόκρυφη Παράδοση του Κόσμου

pana

όμως βρήκα το: Το πλήρες βιβλίο της μαγείας

ποιά είναι η γνώμη σας γι'αυτό??

 

 

 

 

 

 

Δες εδώ .....thumbsup.gif

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/4729-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83/

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται.. Αλλά θα ξεκινήσω με αυτό μάλλον.. ευχαριστώ pana..

 

Για τον Austin Osman Spare τι λέτε??

Όπως διάβασα στο site φαίνεται ενδιαφέρον ο τρόπος που χρησιμοποιεί ένα κράμα φιλοσοφιών και δεν τάσεται υπέρ ενός..

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια λόγω ελλειπής πληροφόρησης και πως μπορώ να βρω βιβλία στο διαδίκτυο μόνο στην αγγλική γλώσσα..

πράγμα που με δυσκολεύει στην ανάγνωση..

Επίσης είδα πως είχε επαφές με τον Crowley..

Αν μοιάζουν οι φιλοσοφίες τους δεν θα ήθελα να συνεχίσω την έρευνα μου σε αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Για τον Spare υπάρχει ένα κυπριακό site (http://www.dreamscapes.com.cy/ ) αφιερωμένο στη ζωή του, που έχει λίγο (δυστυχώς) υλικό στα ελληνικά. Επίσης είχα γράψει πρόπερυσι ένα μικρό κείμενο για την πρακτική εφαρμογή της τεχνικής του, στην κατασκευή "ακουστικών sigils", μάντρα ουσιαστικά. Και νομίζω ότι το Discordia.gr (http://discordiagr.blogspot.com/ ) έχει κάποια κομμάτια πάνω στο έργο του (αν και σίγουρα θα είναι επηρεασμένα και από R.A. Wilson και William Burroughs).

Δυστυχώς κανένα από τα έργα του δεν έχει εκδοθεί στα ελληνικά, και γενικά υπάρχει ελάχιστο ελληνικό υλικό αφιερωμένο σε αυτόν. Κάμποσα ψήγματα θα βρεις σε όσα έργα ασχολούνται, λιγότερο ή περισσότερο, με το χαοτικισμό αλλά κι αυτά είναι λίγα... (κάποιοι φίλοι ετοιμάζανε ένα συλλογικό έργο πριν δύο χρόνια για τη χαοτική μαγεία αλλά λόγω κρίσης το project ναυάγησε).

 

Πολύ φοβάμαι λοιπόν πως στην περίπτωση του Spare τα αγγλικά δεν τα γλιτώνεις...

 

 

Επίσης είδα πως είχε επαφές με τον Crowley..

Αν μοιάζουν οι φιλοσοφίες τους δεν θα ήθελα να συνεχίσω την έρευνα μου σε αυτόν..

 

Αντιθέτως, ήταν τελείως αντίθετοι, τόσο σαν χαρακτήρες, όσο και στο έργο τους. Γι αυτό και "σκοτωθήκανε" άλλωστε και κατέληξαν να μην μιλιούνται.

 

Αλλά μιας και έβαλες τον θείο Αλ στην κουβέντα... την φιλοσοφία του Θελήματος (και όχι των Θελημιτών, έχει σημασία αυτό:018bleh:) την γνωρίζεις, ή την παίρνεις προκαταβολικά με κακό μάτι επειδή έχεις ακούσει τα "τέρατα" και όλη την παραφιλολογία (oh yes... παραφιλολογία) για τον χαρακτήρα του Κρόουλυ;

Δεν το λέω ούτε για να σε πείσω, ούτε για να διαφημίσω ή να υπερασπιστώ το Θέλημα (στην τελική, αν και πολλές από τις κροουλεϊκές αρχές είναι συμβατές με την ψυχοσύνθεση και την κοσμοθεωρία μου, δεν μπορώ να πω ότι το Θελημικό μονοπάτι μου ταιριάζει). Απλά, να έχεις υπόψη σου πως το έργο του Αλ έχει επηρεάσει το σύγχρονο Δυτικό εσωτερισμό και αποκρυφισμό σε τέτοιο βαθμό, που όποια πέτρα και να σηκώσεις, θα τον βρεις από κάτω, είτε μιλάμε για neopagan καταστάσεις τύπου Wicca, είτε για πιο εσωτερικά μονοπάτια.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σας κούρασα με τις απανωτές ερωτήσεις μου ή έπεσα σε αδρανή περίοδο λόγο Χριστουγέννων..

Κάτι τελευταίο για να κλείσω το θέμα..

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο για αρχή?

...Ελπίζω μέσω της αναζήτησης και της βοήθειάς σας να προχωρήσω λίγα βήματα πιο μπροστά..

1. Όταν λες "για αρχή" τί εννοείς; (για να έχει νόημα η πρόταση που περιμένεις)

2. Βιβλίο; :yeahright:

 

ΥΓ.

Εγώ θα συμφωνήσω πως είναι η μαγεία είναι τρόπος ζωής , λίγο ή πολύ , ανάλογα με τον καθένα .

 

Εγώ προσωπικά επιδιώκω να αυξήσω στο μέλλον την παρουσία της στην ζωή μου.

 

Και λέω ότι είναι τρόπος ζωής , γιατί το άτομο που ασχολείται(και ασχολείται σοβαρά) με όποιο σύστημα και αν ασχολείται θα πρέπει να κάνει κάποιες στάνταρ ασκήσεις. Π.χ. Διαλογισμό , Διαχείριση Ενέργειας, Οραματισμό .

 

Αυτές οι 3 θεωρό πως είναι οι στάνταρ ασκήσεις, και από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες πολλές ……

 

Επίσης σαν άτομο που ασχολείται , θα πρέπει να βάλεις τα βιβλία στην ζωή σου . Υπάρχουν άνθρωποι που πριν ασχοληθούν δεν άνοιγαν βιβλίο . Και τώρα τα διαβάζουν 2 και 3 βιβλία τον μήνα (π.χ. εγώ !) .

 

thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μαγεία είναι

η διαδικασία της σκόπιμης και συνειδητής αυθυποβολής

που με τη βοήθεια της φαντασίας

στοχεύει στην αφύπνιση του υποσυνείδητου??

 

irenicus777: θα κοιτάξω τα link σήμερα..

outis: "για αρχή" διαβάσματος..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Irenicus

Παραφιλολογία? Για τον θειο Αλ??? Απαπαπα, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα!!! :no:

:lol:

 

Σκεφτόμουν αυτό που αναφέρεις για τον επηρεασμό από το έργο του...

Ξέρω κάποιον, που δυστυχώς έχουμε χαθεί για να βεβαιώσω αυτά που θυμάμαι, ο οποίος χωρίς να έχει επαφή με το έργο του Κρόουλυ είχε παρόμοιες εικόνες/βιώματα (κάποιες όχι το σύνολο) και μάλιστα ο ίδιος μου είχε περιγράψει και διάφορα που τα διάβασα αργότερα στα θέματα του Νεκρονομικον.

Οπότε δεν ξέρω εάν μπορούμε τελικά να μιλήσουμε για επηρεασμό ή απλώς για παρόμοια ψυχική κατάσταση μια δεδομένη στιγμή που οδήγησε στο συγκεκριμένο βίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και μπορούμε να μιλήσουμε για παρόμοιες ψυχικές καταστάσεις που οδηγούν σε παρόμοια βιώματα. Είναι κοινό μοτίβο στην εσωτερική και όχι μόνο ιστορία άνθρωποι που ουδεμία ιδέα είχαν ο ένας για την ύπαρξη του άλλου να φτάσουν να περιγράφουν, να ζουν και να εξερευνούν τα ίδια ακριβώς πράγματα. Στην "αργκό" του χώρου αυτό το λένε "συντονισμό στο ρεύμα" (όποιο ρεύμα κι αν είναι αυτό), "αιωνική" και άλλα πολλά και το θεωρούνε μάλιστα και πολύ σημαντικό, κάτι σαν "επιβεβαίωση" ότι αυτό που λένε ισχύει... στην τελική, αν το καλοσκεφτείς, όλοι λίγο πολύ το ίδιο πράγμα κοιτάμε, ο καθένας με τα δικά του "γυαλιά", οπότε κάποια κοινά θα τα έχουμε.

 

Ωστόσο, η επιρροή του Αλ είναι αδιαμφισβήτητη, με την έννοια ότι τουλάχιστον το 70 % του υλικού που απαρτίζει τα διάφορα κινήματα του αποκρυφισμού στον 20ο και τον 21ο αιώνα προέρχεται είτε από τον ίδιο τον Κρόουλυ, είτε από τους μαθητές του.

Τι να πρωτοπιάσουμε; Την Wicca του Gardner, που ήταν μαθητής του Αλ και υψηλόβαθμο μέλος του ΟΤΟ (χώρια που τα περισσότερα τυπικά της Γκαρντνεριανής Wicca είναι θελημικά);

Τα δημοσιεύματα του Ρεγκαρντιέ για το σύστημα της Χρυσαυγής, που δεν προέρχονται από το ίδιο το τάγμα, αλλά εν μέρει από το Stella Matutina (άρα από την Fortune) και εν μέρει από το Α.Α. του Κρόουλυ,που είχε τον Ρεγκαρντιέ για γραμματέα ένα φεγγάρι;

Τον Frater Achad (μαθητής του Κρόουλυ) και τον Kenneth Grant (επίσης μαθητής του, και υποτιθέμενος διάδοχός του στο Ο.Τ.Ο.) και την τυφώνεια παράδοση;

Το χαοτικισμό, που φιλοσοφικά αποτελεί κράμα τυφώνειας παράδοσης, Θελήματος και Austin O. Spare( που κι αυτός είχε πάρε δώσε με τον Άλ);

Ο κατάλογος συνεχίζεται... ενώ πρέπει να πούμε ότι όλη η δουλειά που αφορά στοιχεία αριστερής ατραπού, του τύπου "Άβυσσος", "Κελύφη" κλπ στο έργο του έχει βασιστεί. Ακόμη και τα κλειδιά του Ενώχ σήμερα στην πλειονότητά τους οι ενασχολούμενοι τα χρησιμοποιούν όχι οπως έκανε ο Dee (που δεν ξέρουμε πώς το έκανε κιόλας!) αλλά όπως έκανε ο Κρόουλυ.

Νομίζω ότι μόνο η Ρουνοσοφία, ο σαμανισμός και κάποιες μορφές θεουργίας του ξεφύγανε! (και για τον δεύτερο και το τρίτο δεν είμαι και σίγουρος).

 

edit: όλα αυτά φυσικά για τον Δυτικό εσωτερισμό και αποκρυφισμό.

 

Συνεπώς, στο ερώτημα "επηρεασμός ή παρόμοιο βίωμα;", η πιο κατάλληλη απάντηση πιστεύω ότι είναι "και τα δύο"!

 

Λίγο offtopic τώρα, αλλά θυμάμαι τον καθηγητή θρησκευτικών στην Α γυμνασίου να μας λέει ότι ο Κρόουλυ είχε σκοτώσει τη γυναίκα του, σαν επιχείρημα για να μας αποτρέψει από το να ασχοληθουμε με το έργο του. Η παραπληροφόρηση σε όλο το μεγαλείο της. Και άν σκεφτείς ότι εκείνη η μέρα ήταν που εγώ τουλάχιστον άκουσα το συγκεκριμένο όνομα για πρώτη φορά, και από περιέργεια έψαξα να δω τι είναι αυτός ο Κρόουλυ πια... mission failed Mr Γιάννη (επώνυμο δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε!):lol:

 

 

 

 

edit #2:

 

 

 

Μήπως μαγεία είναι

η διαδικασία της σκόπιμης και συνειδητής αυθυποβολής

που με τη βοήθεια της φαντασίας

στοχεύει στην αφύπνιση του υποσυνείδητου??

 

Κάτι πας να πιάσεις, αλλά είναι κάποιες λέξεις που με χαλάνε....:018bleh: (στριμμένος, τι να κάνουμε...)

 

Αν έχεις την υπομονή, δες το "The Art and Meaning of Magic" του Regardie:

 

http://www.hermetics.org/pdf/magic/Art_and_Meaning_of_Magick.pdf

 

Έχει κάμποσο υλικό για σκέψη πάνω στο θέμα...

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

...Λίγο offtopic τώρα, αλλά θυμάμαι τον καθηγητή θρησκευτικών στην Α γυμνασίου να μας λέει ότι ο Κρόουλυ είχε σκοτώσει τη γυναίκα του, σαν επιχείρημα για να μας αποτρέψει από το να ασχοληθουμε με το έργο του. Η παραπληροφόρηση σε όλο το μεγαλείο της. ...

Μάλλον εννοούσε τα πιο κάτω:

There was certainly danger and excitement when Crowley was around, but his women paid dearly for their thrills. He drove both his wives into lunatic asylums and abandoned every one of his mistresses to either the bottle, the hypodermic syringe or the streets.

 

http://mr_aleister_crowley.tripod.com/ φαίνεται ότι η "παρέα" μαζί του ήταν όντως "ανθυγιεινή" για τις γυναίκες του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...