Jump to content

Ειλικρινά Τώρα........


chaos
 Share

Recommended Posts

Τι κάνει η άτιμη η άσπρη σκόνη... Αν και, για να είμαστε και δίκαιοι, ο θάνατος της κόρης τους από τυφοειδή πριν καλά καλά κλείσει ένα χρόνο σίγουρα έπαιξε το ρολο του στην κατάσταση της Ρόουζ Κέλλυ...

 

Αν μαζεύαμε σε έναν κατάλογο τις γυναίκες που "απασχόλησε" ο Αλ κατά τη διάρκεια της ζωής του, θα τις βρίσκαμε περισσότερες κι από τα "Bond girls"... (και δούλεψε και για την MI6 για λίγο καιρό κιόλας!!!!)

 

Πάντως, επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του εν λογω site...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

irenicus777: Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα..

Φαντάσου κάποιον, που ασχολείται με την μαγεία, να θέλει να μάθει τον λόγο ύπαρξής του..

Με τη φαντασία του δημιουργεί έναν δαίμονα, πιστεύει πως αυτός είναι πραγματικός

και πως ο δαίμονας έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να απαντήσει στο ερώτημά του..

Δηλαδή να του απαντήσει κάτι που ήδη γνωρίζει και κρύβεται βαθιά μέσα του

και ως τότε δεν μπορούσε να σκεφτεί -να φέρει στο συνειδητό του- ο ίδιος για δίαφορους λόγους..

και αν δεν τρελαθεί από την διαδικασία ή τη χρόνια χρήση της θεωρείται επιτυχημένος μάγος..

είμαι κοντά??

Θα κοιτάξω το link που μου έδωσες..

 

Όσο για τον Crowley νομίζω πως κάπου "έχασε την μπάλα" και πως εκμεταλεύτηκε ανθρώπους για προσωπικό του όφελος..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

irenicus777: Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα..

Φαντάσου κάποιον, που ασχολείται με την μαγεία, να θέλει να μάθει τον λόγο ύπαρξής του..

Με τη φαντασία του δημιουργεί έναν δαίμονα, πιστεύει πως αυτός είναι πραγματικός

και πως ο δαίμονας έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να απαντήσει στο ερώτημά του..

Δηλαδή να του απαντήσει κάτι που ήδη γνωρίζει και κρύβεται βαθιά μέσα του

και ως τότε δεν μπορούσε να σκεφτεί -να φέρει στο συνειδητό του- ο ίδιος για δίαφορους λόγους..

...

Αυτό είναι τραβηγμένη υπόθεση. Πως το γνωρίζει μέσα του;

Link to comment
Share on other sites

 

Φαντάσου κάποιον, που ασχολείται με την μαγεία, να θέλει να μάθει τον λόγο ύπαρξής του..

Με τη φαντασία του δημιουργεί έναν δαίμονα, πιστεύει πως αυτός είναι πραγματικός

και πως ο δαίμονας έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να απαντήσει στο ερώτημά του.

Δηλαδή να του απαντήσει κάτι που ήδη γνωρίζει και κρύβεται βαθιά μέσα του

και ως τότε δεν μπορούσε να σκεφτεί -να φέρει στο συνειδητό του- ο ίδιος για δίαφορους λόγους..

και αν δεν τρελαθεί από την διαδικασία ή τη χρόνια χρήση της θεωρείται επιτυχημένος μάγος..

είμαι κοντά??

Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν έχει την δυνατότητα να δημιουργεί τέτοιου

είδους οντότητες συνειδητά..νοητικές σκιές ναι,άναρχες σκέψεις ναι,εικόνες σαν σε θολό

όνειρο ναι..το να χάσει τον έλεγχο σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος των συναισθημάτων και

του μυαλού του αφήνοντας το ακυβέρνητο,ναι,κι αυτό γίνεται..μέχρι εκεί όμως..

Από αυτό το σημείο και μετά τα πράγματα αλλάζουν,ξεφεύγουν από τον συνειδητό έλεγχο

μας και ενεργοποιούνται συναισθήματα και δυνάμεις που ξεπερνούν την δυνατότητα μας

να τα αντιληφθούμε σε απόλυτο επίπεδο..βιώνουμε μόνο την κορφή του παγόβουνου και

μένουμε απλώς στο να κάνουμε υποθέσεις για το τι μπορεί να κρύβεται από κάτω..

 

Η εικόνα του μάγου στα παραμύθια σχετιζόταν με την σοφία,με την δύναμη να επηρεάζει

και να καταννοεί τις βαθύτερες κρυφές δυνάμεις που κινούν τον κόσμο καθώς και με

την ικανότητα να επικοινωνεί και να χρησιμοποιεί κάποια υπερφυσικά βοηθήματα στις

περιπτώσεις που τα υλικά και νοητικά μέσα δεν επαρκούσαν..

Επιτυχημένος μάγος δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ σε παραμύθι,οι περισσότεροι ήταν

γερασμένοι από τις εμπειρίες και τις ευθύνες τους και έκαναν ό,τι περισσότερο μπορούσαν

για να ανταπεξέλθουν με τις περιορισμένες τους δυνατότητες στις περίπλοκες περιστάσεις

που καλούνταν να αντιμετωπίσουν..

 

Μεγάλοι μάγοι ναι,πανίσχυρα μαγικά πλάσματα επίσης ναι,επιτυχημένοι μάγοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

ίσως το παράδειγμά μου ήταν υπερβολικό..

ας πούμε πως ο μάγος μας χρειάζεται δύναμη για να ξεπεράσει κάποιο εμπόδιο..

ακολουθεί τη διαδικασία που προανέφερα??

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...