Jump to content

Το Μεταλλικό Νέφος


dimulator
 Share

Recommended Posts

τώρα που το σκέφτομαι αυτή η τεχνολογία θα ήταν πολύ καλή αν εξαιρέσουμε τις κακές της χρήσης.

 

π.χ. στο Star Trek ο τυφλός τύπος με τα διαστημικά γυαλιά ίσως έτσι βλέπει.

 

Δλδ φορά γυαλιά που έχουν κάμερες και την στερεοσκοπική όραση της κάμερας την εκπέμπουν απευθείας στο οπτικό κέντρο του εγκεφάλου και έτσι βλέπει!

 

Καλά αν και υποθετικό το σενάριο είμαι πολύ fan! Σκεφτείτε πόσο καλό θα έκανε σε άτομα με αναπηρίες.

 

Και σε προηγμένα θέματα να θεράπευε και ψυχικές ασθένειες. Έχω πολύ φαντασία το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το σκέφτομαι αυτή η τεχνολογία θα ήταν πολύ καλή αν εξαιρέσουμε τις κακές της χρήσης.

 

π.χ. στο Star Trek ο τυφλός τύπος με τα διαστημικά γυαλιά ίσως έτσι βλέπει.

 

Δλδ φορά γυαλιά που έχουν κάμερες και την στερεοσκοπική όραση της κάμερας την εκπέμπουν απευθείας στο οπτικό κέντρο του εγκεφάλου και έτσι βλέπει!

 

Καλά αν και υποθετικό το σενάριο είμαι πολύ fan! Σκεφτείτε πόσο καλό θα έκανε σε άτομα με αναπηρίες.

 

Και σε προηγμένα θέματα να θεράπευε και ψυχικές ασθένειες. Έχω πολύ φαντασία το ξέρω.

Η φαντασία - δεν λένε ότι - συνήθως ξεπερνιέται από την πραγματικότητα. Ασφαλώς και τέτοια τεχνολογία δεν "περνά" με το να διαφημίζονται οι "ύποπτες" δυνατότητες αλλά οι χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να πεις είναι broadcast σαν το ραδιόφωνο ένα πράγμα.

Ναι και είναι απλούστερα τα μονόδρομα ηλεκτρονικά μέσα αφού όποιος δεν θέλει να επηρεαστεί απλά τα κλείνει. Ενώ κάτι που αμολάνε στον αέρα...
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δεν είναι "στοχευμένο". Δηλαδή μια τεχνολογία για "διαχείρηση" (χειραγώγηση) πληθυσμού θα "πλήττει" και όσους την χρησιμοποιούν.

Για πηγές πρέπει να ψάξω γιατί δεν έχω πρόχειρη στο νου.

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω γιατί διαφορετικά θα ήταν εντελώς ανούσιο. Για να μπαίνουν σε εφαρμογή τέτοιου είδους τεχνολογίες πρώτα από όλα πρέπει να έχει εξασφαλιστεί αυτό που λες για αποφυγή χαοτικών και εκτός σχεδίου εξελίξεων. Εκτός αυτού σκέψου και την περίπτωση κάποιου είδους ''συνειδητού εμβολίου'', ένα immune shield. Δηλαδή αν η όλη τεχνολογία έχει σκοπό να στοχεύει στο υποσυνείδητο τότε η πλήρη γνώση (συνειδητοποίηση) της λειτουργίας της και των σκοπών της από αυτούς που την χρησιμοποιούν (και όχι μόνο) δεν την καθιστούν αδύναμη μπροστά τους; Από εκεί και έπειτα αν μιλάμε για ασύρματα μηνύματα κτλ τότε μια συσκεύη που θα κρατάει πάνω του (αυτός που είναι μέσα στο κόλπο) θα μπορούσε να αλλάξει την πορεία του σήματος. Και άλλα πολλά μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή αλλά πρέπει να ξεκαθαριστεί πως αν δεν έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα σίγουρα χρησιμοποιούν άλλα μέσα παρόμοιου είδους και για να το κάνουν αυτό σημαίνει πως έχουν αυστηρούς και απόλυτους στόχους για συγκεκριμένα θέματα και ακολουθόντας συγκεκριμένη ροή. Για να γίνεται όλο αυτό και με δεδομένο τη μυστικοπάθεια χρειάζεται η ασφάλεια (της ''elite'') και όσο γίνεται να παραμείνει απόρρητο για να μην καταντήσει άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

..... Εκτός αυτού σκέψου και την περίπτωση κάποιου είδους ''συνειδητού εμβολίου'', ένα immune shield. Δηλαδή αν η όλη τεχνολογία έχει σκοπό να στοχεύει στο υποσυνείδητο τότε η πλήρη γνώση (συνειδητοποίηση) της λειτουργίας της και των σκοπών της από αυτούς που την χρησιμοποιούν (και όχι μόνο) δεν την καθιστούν αδύναμη μπροστά τους; ....

1. Το... εμβόλιο. Αυτό γίνεται αλλά επίσης "εμβολιάζονται" και "οι πολλοί" (οπότε χρειάζεται συχνά νέο "στέλεχος" του ιού).

2. Όχι η πλήρης γνώση ότι πρέπει να σηκωθώ 6 το πρωί για τη δουλειά δεν καθιστά αδύναμη τη νύστα μου.

 

Εν πάσει περιπτώσει μιλάμε για "τεχνολογία" που δεν έχει ωριμάσει, υπό δοκιμή (με πολλές δοκιμές και λάθη)

Link to comment
Share on other sites

Περί ύποπτης τεχνολογίας

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231144553

Αφότου έγινε γνωστό πως η Κριστίνα Φερνάντες πάσχει από καρκίνο, ο πρόεδρος της Βενεζουέλας -καρκινοπαθής και ο ίδιος- ξεσήκωσε σάλο, αναρωτώμενος «μήπως οι ΗΠΑ έχουν αναπτύξει μυστική τεχνολογία που προκαλεί καρκίνο στους αριστερούς ηγέτες της Λατινικής Αμερικής».

Οι ΗΠΑ χαρακτήρισαν φρικτές και καταδικαστέες τις δηλώσεις Τσάβες.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εδώ ο πρόεδρος της Βενεζουέλας κάνει λάθος και τα ρίχνει στον εχθρό ενώ φταίει ο «φίλος». Η τεχνολογία αυτή είναι γνωστή και όχι «μυστική» αναπτύχθηκε από Σοβιετικούς (Ρώσους) τις δεκαετίες 1950-1960 και χρησιμοποιήθκε μεταξύ 1970-1990 κατά των Αμερικάνων. http://www.independent.ie/national-news/radiation-attacks-in-moscow-1254193.html & http://www.scribd.com/doc/13616226/The-Moscow-Embassy-incident

για βιβλιογραφία. Το http://www.wanttoknow.info/mindcontrollers10pg είναι συνομωσιολογικό αλλά πολλά από όσα λέει ανταποκρίνονται στα γεγονότα.

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231144516

 

Η σχετικά νέα μέθοδος της «εν τω βάθει εγκεφαλικής διέγερσης», ή DBS, χρησιμοποιείται ήδη σε ασθενείς με επιληψία ή νόσο του Πάρκινσον και έχει δώσει ενθαρρυντικά αποτελέσματα στην κατάθλιψη και την ψυχαναγκαστική διαταραχή.

 

Πιο «ενθαρρυντικά αποτελέσματα» έχει για άλλες χρήσεις αλλά αυτό δεν πρόκειται να ακουστεί δημόσια.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η τεχνολογία παίρνει την έγκριση του «κοινού» πρώτα με τις ιατρικές χρήσεις (και ποιος θα αρνηθεί τα ευεργετικά αποτελέσματα;) – έπειτα θα είναι «μόνο για ιδιαίτερα απεχθείς εγκληματίες» (κατά παιδιών, σεξουαλικά εγκλήματα) – και χωρίς να το καταλάβει κανείς (σε 20-40 χρόνια.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.scientificexploration.org/journal/jse_15_3_vasilescu.pdf

 

μετα απο λιγο ψαξιμο στο λιγο χρονο που εχω, θα προσπαθησω ΟΤΑΝ ξαναμπω για περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...