Jump to content

Τσιγάρο..


chaos
 Share

Recommended Posts

μάλλον η μέθοδος "μαχαίρι" που λένε είναι η αποτελεσματικότερη..

Όσα άτομα έχω γνωρίσει που έχουν σταματήσει το κάπνισμα χωρίς να υπάρχει λόγος υγείας το κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο..

Αλλά χρειάζεται ισχυρή θέληση.. Ούτε σκέψη, ούτε πολύ προσπάθεια..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μάλλον η μέθοδος "μαχαίρι" που λένε είναι η αποτελεσματικότερη..

Όσα άτομα έχω γνωρίσει που έχουν σταματήσει το κάπνισμα χωρίς να υπάρχει λόγος υγείας το κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο..

...

Αναρριωτιέμαι.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός οπότε γενικές "μέθοδοι" μόνο ως "οδηγοί" αξίζουν. Μάλλον.

Σύμφωνώ πάντως με το ότι το "μαχαίρι" δείχνει αποτελεσματικότερο (με αυτό εννοώ ότι από όσους ξέρω μόνο όσοι ακολούθησαν το "μαχαίρι" δεν επέστρεψαν στη συνήθεια. Αυτή είναι η εμπειρία μου βέβαια... αν ήταν διαφορετική θα είχα υποθέτω άλλη γνώμη).

...Αλλά χρειάζεται ισχυρή θέληση.. Ούτε σκέψη, ούτε πολύ προσπάθεια..

Εδώ θα έλεγα ότι διαφωνώ. Αλλά πάλι λόγω ανάλογης εμπειρίας.

Νομίζω ότι δεν είναι αναγκαία η "ισχυρή θέληση" (γιατί αν υπάρχει ήδη "ισχυρή θέληση" πιστεύω πως το πιθανό είναι ότι δεν θα καπνίζει κάποιος/α).

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται σκέψη ή προσπάθεια. Βασικά εκείνο που έκανα (αλλά δεν ήμουν ποτέ "μανιώδης") ήταν ακριβώς αυτό. Ούτε προσπάθησα, ούτε εξάσκησα "θέληση". Απλά έπαψα να το σκέφτωμαι και έπαψε κι αυτό να μου έρχεται ως διάθεση. Κάτι άλλο που έκανα παράλληλα ήταν να μην το κάνω "ζήτημα", και κανέναν, ούτε για μένα. Ούτε ανακοίνωσα ότι το "κόβω", ούτε έδωσα υποσχέσεις στον εαυτό μου δηλώνωντας μεγάλες αποφάσεις (γιατί αν το υποσχόμουν και έσπαγα την υπόσχεση θα ήμουν σε κατάσταση έλλειψης θέλησης). Απλά έπαψα να το σκέφτωμαι - η μόνη "συμφωνία" που έκανα ήταν ότι όσο δεν το θέλω (αφού δεν το σκέφτωμαι) δεν θα το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

outis: τι εννοείς με το "εξάσκησα θέληση"?

Είπα ότι δεν: "ούτε εξάσκησα "θέληση"."

 

Εξασκείς θέληση όταν αποφασίζεις να κάνεις (ή να μην κάνεις) κάτι και ζορίζεσαι να το κάνεις ακόμα κι όταν ωθείσαι στο να κάνεις το αντίθετο απ' ότι αποφάσισες. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις "τεχνικές", αυθυποβολή, να "πείσεις" τον εαυτό σου κτλ κτλ. Με όλα αυτά "εξασκείς θέληση". Παράδειγμα: είναι Κυριακή πρωί και "πρέπει" να σηκωθείς 6πμ για να βγάλεις βόλτα το σκύλο. Δεν "θέλεις" αλλά είναι μια απόφαση που έχεις πάρει. Αν την τηρήσεις "εξασκείς θέληση" (και η θέλησή σου αυξάνεται). Αν υποκύψεις στη... ζεστασιά του κρεβατιού τότε δεν "εξασκείς θέληση" και υποχωρώντας η θέλησή σου μειώνεται (γενικά, ακόμα και με ασήμαντα πράγματα). Αν τώρα στις 6πμ ξυπνήσεις χωρίς πολύ σκέψη και κάνεις αυτό που "πρέπει" τότε κατά κάποιο τρόπο "υπερβαίνεις" το δίλημμα (και η θέλησή σου αυξάνεται χωρίς καν να την ασκήσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To ηλεκτρονικό τσιγαρο το χρησιμοποιούν αβέρτα αρκετοί και λένε ότι πραγματικά κάνει δουλειά. Απλά είναι "υγιεινό" ή έχει τίποτε καρκινογόνες ουσίες;

 

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μια συσκευή η οποία εξατμίζει κάποια αλκοόλη ( ; ) που δε γνωρίζω (Propylene Glycol) στην οποία έχουν διαλύσει νικοτίνη και αρωματικές ουσίες. Δεν έχουμε ιδέα για το ποιες είναι οι μακροχρόνιες συνέπειες, πάντως, από τις προδιαγραφές, οι καρκινογόνες ουσίες λέγεται πως είναι το ένα χιλιοστό αυτών του τσιγάρου.

 

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ κι ένα μήνα και είμαι ενθουσιασμένος. Μόνη παρατήρηση πως, η ακριβέστερη ονομασία θα έπρεπε να είναι «ηλεκτρονικός ναργιλές» μια και οι ατμοί που βγάζει θυμίζουν περισσότερο ναργιλέ κι έχεις εξίσου μεγάλη επιλογή στις γεύσεις. Ωστόσο, ένα τέτοιο όνομα δε θα ήταν καθόλου εμπορικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαχαχαχα

 

πολύς κόσμος πρσπαθεί να το κόψει τελικα΄... και εγώ μέσα σε αυτούς... εχω κανα μήνα ακαπνος, δεν μετράω βασικά για να μην αγχώνομαι και το σκέφτομαι...

πάντως είναι πολύ δύσκολα, στην αρχή το έβλεπα και στον ύπνο μου.... για να δούμε, ο χρόνος θα δείξει

 

 

Να ρωτήσω και κάτι...

Αμα κάποιος καπνίζει ηλεκτονικό τσιγάρο και θελήσει να την πέσει σε καμια γκόμενα τι θα της πεί?

 

--Sorry κοπελιά μηπως έχεις φορτιστή??

(Έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι...

Αμα κάποιος καπνίζει ηλεκτονικό τσιγάρο και θελήσει να την πέσει σε καμια γκόμενα τι θα της πεί?

 

--Sorry κοπελιά μηπως έχεις φορτιστή??

(Έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο)

Εγω προτιμώ το "μπορω να δανειστώ λίγο από το υγρό σου?"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έκλεισα ένα μήνα που σταμάτησα το κάπνισμα.. :KaoAni050:

Τελικά ήταν ευκολότερο απ'όσο νόμιζα..

 

Δεν έκανα καμία προσπάθεια όπως προηγούμενες φορές, απλά το σταμάτησα..

 

Μάλλον το "μυστικό" κρύβεται στο τελευταίο τσιγάρο..

Δηλαδή αυτό που λέμε "έλα... όλη μέρα δεν κάπνισα... ένα τσιγάρο αν κάνω δεν χάλασε ο κόσμος..."

Απέφυγα να κάνω αυτό το ένα τσιγάρο και ως τώρα τα πάω αρκετά καλά..

 

Έχω πολύ δρόμο ακόμα γιατί ενώ έχω απαλλαγεί από τη συνήθεια του καπνίσματος αρκετές φορές σκέφτομαι σαν καπνίστρια

και ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει πόσο βλαβερό ήταν για την υγεία μου..

 

Πάντως αυτό που έλεγαν οτι όποιος κόβει το τσιγάρο το ρίχνει στο φαγητό, ισχύει..

Καιρός για δίαιτα....... :P

Link to comment
Share on other sites

χεχε, εγώ εδώ και μισό χρόνο έχω βρει την υγειά μου! Παίρνω χύμα ελληνικό βιολογικό καπνό και μου 'ρχεται πολύ φτηνότερα απ' ότι ο εμπορικός, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να το κόψω. :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

χεχε, εγώ εδώ και μισό χρόνο έχω βρει την υγειά μου! Παίρνω χύμα ελληνικό βιολογικό καπνό και μου 'ρχεται πολύ φτηνότερα απ' ότι ο εμπορικός, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να το κόψω. :cheerful_h4h:

 

πουλανε σε μαγαζια ή βρηκες απο ατομο γιατι κι εγω ψαχνω..

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω πολύ δρόμο ακόμα γιατί ενώ έχω απαλλαγεί από τη συνήθεια του καπνίσματος αρκετές φορές σκέφτομαι σαν καπνίστρια

και ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει πόσο βλαβερό ήταν για την υγεία μου..

 

Πάντως αυτό που έλεγαν οτι όποιος κόβει το τσιγάρο το ρίχνει στο φαγητό, ισχύει..

Καιρός για δίαιτα....... :P

 

Μπράβο! Συνέχισε έτσι και μην αποθαρρύνεσαι που σκέφτεσαι ακόμα σαν καπνίστρια. Είναι εξόχως θετικό ότι το συνειδητοποιείς γιατί θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να αποστασιοποιηθείς από συμπεριφορές που συνδέεις με το κάπνισμα (πρωινός καφές και τσιγάρο κ.λπ).

 

Μην ανησυχείς για την αυξημένη όρεξη, είναι φυσιολογική από τη στιγμή που έχει βελτιωθεί η όσφρησή σου. Είχα πάρει 6 κιλά σε 8 μήνες, τα έχασα αρκετά εύκολα. Ενα χρόνο μετά τη διακοπή του καπνίσματος ήμουν πιο αδύνατη απ' όταν κάπνιζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

χεχε, εγώ εδώ και μισό χρόνο έχω βρει την υγειά μου! Παίρνω χύμα ελληνικό βιολογικό καπνό και μου 'ρχεται πολύ φτηνότερα απ' ότι ο εμπορικός, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να το κόψω. :cheerful_h4h:

Φαντάζομαι πως την πίσσα ακόμη την εισπνέεις, αλλά για πες κι άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...