Jump to content

Υπερφυσικη Ικανοτητα


 Share

Recommended Posts

Εστω λοιπον πως μπορουσατε να αποκτησετε 2 υπερφυσικες ικανοτητες ποιες θα θελατε να ειναι αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Εστω λοιπον πως μπορουσατε να αποκτησετε 2 υπερφυσικες ικανοτητες ποιες θα θελατε να ειναι αυτες;

 

Εγω θα ηθελα να μπορω να επιρεαζω οποιον θελω οπως θελω και να ειμαι ευτυχισμενος και χαρουμενος ολη την ωρα laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

1 Να σταματώ το χρόνο

2 Να γίνομαι αόρατη

Link to comment
Share on other sites

υπερ-φυσικες ικανοτητες=Yπερ-εγώ?? λέω εγώ τώρα..

 

Ενδόμυχα θα 'θελα βέβαια αλλά δεν θα πάρω.Το σύνδρομο του superman η εύκολη πραγματοποίηση ευχών και στόχων.

Απέχει δυστυχώς ή ευτυχώς από την πραγματικότητα η οποία απαιτεί σκληρή δουλειά και εξάσκηση στο ο,τιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μπορω να γινομαι αορατος ,να εχω τηλεκινηση και να μπορω να εχω τον απολυτο ελενγχο του χρονου... το ξερω οτι ειναι 3 αλλα στο ελενχο του χρονου τον σταματας και περνας απαρατηρητος σαν να εισαι αορατος.. :P

Link to comment
Share on other sites

Eγω λοιπον θα ηθελα να εχω την ικανοτητα να θεραπευω και να θυμαμαι ολα οσα διαβαζω...

Link to comment
Share on other sites

Eγω λοιπον θα ηθελα να εχω την ικανοτητα να θεραπευω και να θυμαμαι ολα οσα διαβαζω...

 

Μα αυτά γίνονται ! χρειάζονται όμως , Χρόνια εξασκήσει και προσήλωση …

 

Την ικανότητα της <βαθειάς μνήμης> , προσωπικά λίγο καιρό τώρα την κατέχω ! Ένα έχω να πω , σε κάνει , να σκέπτεσαι πολύ το παρελθόν και να μαθαίνεις πράγματα (κάποιες φορές δυσάρεστα) που νόμιζες ότι δεν ήξερες …..

 

* Σχετίζεται πολύ με τον διαλογισμό , (και αργότερα και με τον οραματισμό ! ). whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ απολα θα ήθελα 4 πράγματα!

 

1)Αυτό-θεραπεία !(Δεν με νοιάζει να θεραπεύω τους άλλους , αλλά να θεραπεύονται οι κάθε είδους πληγές μου , και η ψυχικές ! )

Έστω να αναρρώνω παρά πολύ πιο γρήγορα , από το φυσιολογικό ..

 

2)Ταχύτητα , πολύ μεγαλύτερη από την φυσιολογική !

 

3)Να μπορώ σχεδόν απόλυτο τέλεια , να χειρίζομαι την ενεργεία μου ! (έτσι θα μπορώ να κάνω , σχεδόν άπειρα πράγματα , που απαιτούν την άριστη γνώση της χρήσης της ενέργειας ! ) .

 

4) Να αφυπνίσω την κουταλινη ( που περνά από τα 7 τσακρα … ) !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Ενδόμυχα θα 'θελα βέβαια αλλά δεν θα πάρω.Το σύνδρομο του superman η εύκολη πραγματοποίηση ευχών και στόχων.

Απέχει δυστυχώς ή ευτυχώς από την πραγματικότητα η οποία απαιτεί σκληρή δουλειά και εξάσκηση στο ο,τιδήποτε.

Συμφωνώ. Παρ' ολ' αυτά αυτή η ερώτηση-παγίδα φανερώνει αρκετά για την προσωπικότητα των ανθρώπων. Ήδη έχουν δοθεί απαντήσεις που θα 'πρεπε να μας προβληματίσουν, όπως η διάθεση για καταπάτηση της ελευθερίας ή της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων (με τον επηρεασμό τους), η διάθεση για καταπάτηση των φυσικών νόμων (αορατότητα κτλ), η αντίληψη πως φυσικές ικανότητες όπως η αγάπη μπορούν να εκληφθούν από κάποιους ως "υπερφυσικές" κ.α.

 

Eγω λοιπον θα ηθελα να εχω την ικανοτητα να θεραπευω και να θυμαμαι ολα οσα διαβαζω...

Κι εγώ αυτά θα επέλεγα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

όπως η διάθεση για καταπάτηση της ελευθερίας ή της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων (με τον επηρεασμό τους),

 

 

Για να το ξεκαθαρισω, προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει ή οτι μπορει να υπαρξει ελευθερια/ελευθερη βουληση με κανεναν ουσιαστικο τροπο ειτε βλεπεις αυτες τις εννοιες βιολογικα ειτε σ ενα μεταφυσικο πλαισιο. Ο "επιρεασμος" ειναι νομος που ισχυει στο συμπαν, στη φυση, στην κοινωνια, στην οικογενεια ακομα και μεσα στο ατομο και δε βρισκω τιποτα κακο σ αυτο.

 

Επισης η απαντηση που εδωσα ηταν με βαση γενικα 'ικανοτητες' που θα ηθελα να εχω και οχι αναγκαστικα υπερφυσικες.

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην θεωρηθεί η Αγάπη υπερφυσική ικανότητα?

Αναφέρομαι στην Αγάπη που περικλείει τους συγγενείς μας, τους συντρόφους μας, τα παιδιά μας, τους συνεργάτες μας, τα άτομα που συμπαθούμε, τα άτομα που δεν συμπαθούμε, τα άτομα που μας είναι άγνωστα, τους εχθρούς μας, τα ζώα, τη φύση, την πνευματικότητα, την ανθρωπότητα, τη διαφορετικότητα των ανθρώπων, τη ζωή, τον εαυτό μας κ.α..

 

Επίσης, όχι μόνο να νιώθει Αγάπη αλλά να μπορεί και να την μεταδώσει..

 

Δεν έχω συναντήσει ως τώρα άνθρωπο που να αγαπάει με αυτό τον τρόπο..

Τουλάχιστον να δείχνει έτσι..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Παρ' ολ' αυτά αυτή η ερώτηση-παγίδα φανερώνει αρκετά για την προσωπικότητα των ανθρώπων. Ήδη έχουν δοθεί απαντήσεις που θα 'πρεπε να μας προβληματίσουν, όπως η διάθεση για καταπάτηση της ελευθερίας ή της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων (με τον επηρεασμό τους), η διάθεση για καταπάτηση των φυσικών νόμων (αορατότητα κτλ), η αντίληψη πως φυσικές ικανότητες όπως η αγάπη μπορούν να εκληφθούν από κάποιους ως "υπερφυσικές" κ.α.

 

Για να το ξεκαθαρισω, προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει ή οτι μπορει να υπαρξει ελευθερια/ελευθερη βουληση με κανεναν ουσιαστικο τροπο ειτε βλεπεις αυτες τις εννοιες βιολογικα ειτε σ ενα μεταφυσικο πλαισιο. Ο "επιρεασμος" ειναι νομος που ισχυει στο συμπαν, στη φυση, στην κοινωνια, στην οικογενεια ακομα και μεσα στο ατομο και δε βρισκω τιποτα κακο σ αυτο.

 

 

Ένα από τα πιο σημαντικά -τζιζ θέματα στο χώρο του παράξενου είναι η σχέση του καθενός με τη Δύναμη.

Συμφώνω με τον Deva ότι ελευθερία ελυθερία της βούλησης δεν υπάρχει παρά μόνο μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων εντός της δημιουργίας. Μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων όμως σημαίνει ότι μπορείς ναι μεν να χρησιμοποιήσεις αυτήν την κατάκτηση (αυτή τη Δύναμη) αλλά ταυτόχρονα μπορεί να υπόκεισαι σε βούληση που έχει ακόμη μεγαλύτερη ελευθερια κινήσεων από σένα. Και εδώ υπάρχουν πολλές αυταπάτες και αεριτζίδικη έπαρση.

 

Όσο για την ηθική πίσω από την καταπάτηση της ελευθερίας των άλλων, η Δύναμη από μόνη της δεν έχει ηθική. Εξαρτάται αποκλειστικά από αυτόν που έχει μια κάποια ικανότητα, αν θα την χρησιμοποιήσει για να χειραγωγήσει ή να βοηθήσει. Και εδώ υπάρχει ένα αξεδιάλυτο κουβάρι που λέει πως πίσω από τη βοήθεια μπορεί να υπάρχει χειραγώγιση και έτσι να έχουμε τη κλασικήή συνταγή, "το τερπνόν μετά του οφελίμου".

 

Το μεγαλύτερο όπλο που υπάρχει για τον καθένα μας δεν είναι παρά το δικό μας όνειρο, ο κόσμος που θέλουμε να ζήσουμε και να (συν)δημιουργήσουμε. Εάν δεν έχουμε δικό μας όνειρο είναι απείρως πιο εύκολο να υιοθετήσουμε το όνειρο των άλλων, να σαγηνευτούμε ίσως. Μόνο που δεν θα είναι το δικό μας ακόμη και αν το θεωρούμε. Θα είναι ένα υιοθετημένο όνειρο με κομπάρσους, ίσως και πρωταγωνιστές ως η ύστατη ψευδαίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

“Υπερφυσική” ικανότητα είναι να μπορούμε επίσης να διακρίνουμε πότε προωθούμε τον δικό μας κόσμο (εάν και εφ' όσον τον έχουμε ανακαλύψει) και πότε αναπαράγουμε τον κόσμο και τα σχέδια των άλλων.

Το πρώτο αναδεικνύει την δική μας ιδιαιτερότητα ενώ το δεύτερο συμμετέχει ως συστατικό στοιχείο (με δέλεαρ) στην ενίσχυση τις ιδιαιτερότητας των άλλων.

Το δυσδιάκριτο αυτό διάστημα που ο μικρό-κοσμός μας(ή ανύπαρκτος/μη ανακαλυμμένος) συναντά και αλληλεπιδρά με τον πιο ισχυρό κόσμο των άλλων μπορεί να εντοπίσει η δυνατότητα μιας επαυξημένης συνείδησης.

 

Τα πιο φανερά στοιχεία που προδίδουν πότε αναπαράγουμε και προωθούμε τον κόσμο και τα σχέδιο των άλλων είναι ο βαθμός που αναπαράγουμε λέξεις, ορολογία, ιδέες, γλώσσα, εικόνες, συγκινήσεις κ.λ.π. Που δεν είναι δικές μας αλλά τις υιοθετούμε ως επί το πλείστο χωρίς να ρωτηθούμε και ενώ αφηνόμαστε σε μια A priori θέση ή εμπειρία των άλλων.

 

Αποδεικνύεται όμως συνεχώς ότι τα πιο τραγικά λάθη γίνονται όταν θεωρούμε δεδομένα(..) τα ετοιματζίδικα.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...