Jump to content

Υπερφυσικη Ικανοτητα


 Share

Recommended Posts

Για να το ξεκαθαρισω, προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει ή οτι μπορει να υπαρξει ελευθερια/ελευθερη βουληση με κανεναν ουσιαστικο τροπο ειτε βλεπεις αυτες τις εννοιες βιολογικα ειτε σ ενα μεταφυσικο πλαισιο. Ο "επιρεασμος" ειναι νομος που ισχυει στο συμπαν, στη φυση, στην κοινωνια, στην οικογενεια ακομα και μεσα στο ατομο και δε βρισκω τιποτα κακο σ αυτο.

Ωραία, άρα με αυτή τη λογική αν εγώ ας πούμε δεν πιστεύω στο θεό είμαι ελεύθερος να κοροϊδεύω όσους πιστεύουν, ή αν διαφωνώ με την ύπαρξη φαναριών μπορώ να περνάω και με κόκκινο. Άσε τους κανόνες να τους ακολουθούν μόνο όσοι πιστεύουν σ' αυτούς, γιατί να τους σεβαστείς άλλωστε εφόσον δεν σε εκφράζουν?!

 

...Κι ο επηρεασμός είναι με "η".

 

Γιατί να μην θεωρηθεί η Αγάπη υπερφυσική ικανότητα?

...............

Δεν έχω συναντήσει ως τώρα άνθρωπο που να αγαπάει με αυτό τον τρόπο..

Τουλάχιστον να δείχνει έτσι..

Είναι λυπηρό αυτό που λες, κάθε άνθρωπος μπορεί να αγαπήσει και να αγαπηθεί, δεν είναι υπερφυσική σαν ικανότητα.

 

Τα πιο φανερά στοιχεία που προδίδουν πότε αναπαράγουμε και προωθούμε τον κόσμο και τα σχέδιο των άλλων είναι ο βαθμός που αναπαράγουμε λέξεις, ορολογία, ιδέες, γλώσσα, εικόνες, συγκινήσεις κ.λ.π. Που δεν είναι δικές μας αλλά τις υιοθετούμε ως επί το πλείστο χωρίς να ρωτηθούμε και ενώ αφηνόμαστε σε μια A priori θέση ή εμπειρία των άλλων.

Μέσα από τις εμπειρίες και τις γνώσεις μας προσδιοριζόμαστε και αυτές αποτελούν σημεία αναφοράς για μας. Αν αυτά ταυτίζονται σε σημεία μεταξύ ανθρώπων, γιατί να θεωρηθεί ότι δεν είναι δικά μου ή δικά σου ή δικά του?

Link to comment
Share on other sites

@ Aqua Marine

 

 

Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, νομιζω αν καποιος καταλαβαινε τους νομους του κοσμου αυτου και

εβαζε την κοινη λογικη του για να καθορισει την πορεια του εδω θα κατεληγε...

 

Αλλα, στο μωσαικο του πεδιου των δυναμεων το yin παιζει εξισου σημαντικο ρολο με το yang, το 'εγω'

και ολα τα θετικα που ερχονται μαζι μ αυτο δεν θεωρειται σοφοτερος δρομος απο τον αντιθετο του, το 'εμεις'

μαζι με ολα τ αρνητικα που φερει αυτο.

 

Με λιγα λογια, εχω την εντυπωση οτι ο δρομος προς τη 'νιρβανα' περναει απο σταδια δυαλυσης της προσωπικοτητας

που οδηγουν(φαινομενικα ισως) σ αυτο που λεμε αποβλακωση, ελληψη αυτεπιγνωσης, μιμιση, υιοθετιση ξενων προτυπων κλπ...

 

Δεν ξερω αν καταφερα να διατυπωσω με σαφηνεια τον 'προβληματισμο' μου...

 

(εδω και καιρο σκεφτομουν ν ανοιξω τοπικ με αυτο το τελευταιο)

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μεταδώσει Αγάπη σε όλους??

Μπορεί με την Αγάπη να αλλάξει ακόμα και τους εχθρούς του??

Μπορεί να συγχωρεί, ότι και να του έκαναν, γιατί αγαπά??

Μπορεί η Αγάπη του να μηδενίσει το "εγώ¨και να γίνει "εμείς"??

Μπορεί να αγαπά χωρίς να ζητήσει ανταπόδοση??

Μπορεί μέσω της Αγάπης να σταματήσει να φοβάται??

 

Η κοινωνία μας είναι λυπηρή Johnny..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Στόχος σου πρέπει να είναι το να προσελκύεις την αγάπη, όχι να την αναγάγεις σε κάτι σχεδόν άπιαστο στη σφαίρα του υπερφυσικού, γιατί έτσι τελικά την απομακρύνεις από τη ζωή σου - ή και την προσπερνάς εκεί που μπορεί να υπάρχει γιατί δε θεωρείς πιθανό να είναι εκεί. Κάποια πράγματα είναι "αστροφυσική" μόνο και μόνο επειδή εμείς τα προσεγγίζουμε έτσι, ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τις εμπειρίες και τις γνώσεις μας προσδιοριζόμαστε και αυτές αποτελούν σημεία αναφοράς για μας. Αν αυτά ταυτίζονται σε σημεία μεταξύ ανθρώπων, γιατί να θεωρηθεί ότι δεν είναι δικά μου ή δικά σου ή δικά του?

 

 

Βρίσκω πολύ σημαντικό & ζωτικής σημασίας να υπάρχει αλληλεπίδραση, είτε υπάρχουν κοινά σημεία και κοινές εμπειρίες είτε όχι.

Βρίσκω όμως σημαντικό να μπορούμε παράλληλα να ανιχνεύουμε την προέλευση μερικών καίριων λέξεων, ορολογιών, κριτηρίων κ.λ.π. που για πολλούς και διάφορους λόγους έχουμε υιοθετήσει στην επικοινωνία και την συννενόηση χωρίς όμως να έχουμε ελέγξει την προέλευση και το πλάνο/πραγματικότητα που μπορεί να εξυπηρετούν.

 

Θα πω 2 παραδείγματα. Το πρώτο είναι η φράση κρυφό σχολειό.

 

Όλοι ξέραμε από το σχολείο τι σημαίνει και ποια κατάσταση περιέγραφε. Μεγαλώσαμε (οι λίγο μεγαλύτεροι τουλάχιστο) με αυτή όσο αφορά τη νεότερη ´ιστορία´, χωρίς όμως να έχουμε ερευνήσει χωρίς να έχουμε ελέγξει.

Τα τελευταία χρόνια πολλά κομμάτια της ιστορίας αμφισβητούνται, το ίδιο και η φράση/πραγματικότητα κρυφό σχολειό. Υπήρξε όμως στην πραγματικότητα το κρυφό σχολειό ή τόσα χρόνια μεγαλώσαμε με φούμαρα; Με μια «λέξη/πραγματικότητα» που εξυπηρετούσε τα εθνικά χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρουμε σε ποιο βαθμό απηχούσε την τότε «αλήθεια».

 

Το δεύτερο παράδειγμα είναι η λέξη κρίση.

 

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε (αναπαράγοντας) λίγο ως πολύ αυτή λέξη για να περιγράψουμε μια κατάσταση. Έχουμε ερευνήσει πως από πού εκεί που ήταν μια συνηθισμένη λέξη έφτασε να γίνει εφιάλτης για πολλούς που δοκιμάζονται κυρίως οικονομικά.

Από πού ξεκίνησε η ανοδική πορεία αυτής της λέξης, πως μας επηρεάζει και ποιους εξυπηρετεί ο ρόλος που έχει τώρα;

Μπορούμε να θυμηθούμε, προηγήθηκε η οικονομική δυσπραγία ή προηγήθηκε μερικά χρόνια πριν η λέξη;

Και στο κάτω κάτω γιατί να λέγεται κρίση και όχι πτώση του παλιού :yeahright: ;

 

Προσωπικά εκτιμώ μήπως κάθε φορά που ακούμε διάσπαρτα μιμίδια καίριων λέξεων, φράσεων, ορολογιών κ.λ.π. να ερευνούμε το θέμα και να έχουμε υπόψη ότι μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε δίχως όμως να ξεχνάμε την τάση τους να θέλουν να ενισχυθούν/αναπαραχθούν όλο και περισσότερο. Τόσο οι λέξεις κ.λ.π. όσο και η εκάστοτε βούληση πίσω από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Στόχος σου πρέπει να είναι το να προσελκύεις την αγάπη, όχι να την αναγάγεις σε κάτι σχεδόν άπιαστο στη σφαίρα του υπερφυσικού.

Κατανοώ την αντίδραση μερικών στο να θεωρείτε η αγάπη κάτι το μεταφυσικό.Εξάλλου η αρχική ερώτηση του θρεντ αφορούσε άλλα πράγματα.

Ο Chaos από την άλλη έγραψε Αγάπη με Α.Αυτό έχει μια πιο βαθύτερη προσέγγιση.Αν θεωρήσεις μια και σου αρέσουν φίλε Johnny και τα τσάκρας πως το κέντρο καρδιάς αναπτύσεται από ελάχιστους ανθρώπους άρα και η αληθινή αγάπη τότε ναι θα μπορούσε να είναι κατα κάποιο τρόπο μεταφυσική ιδιότητα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ την αντίδραση μερικών στο να θεωρείτε η αγάπη κάτι το μεταφυσικό.Εξάλλου η αρχική ερώτηση του θρεντ αφορούσε άλλα πράγματα.

Ο Chaos από την άλλη έγραψε Αγάπη με Α.Αυτό έχει μια πιο βαθύτερη προσέγγιση.Αν θεωρήσεις μια και σου αρέσουν φίλε Johnny και τα τσάκρας πως το κέντρο καρδιάς αναπτύσεται από ελάχιστους ανθρώπους άρα και η αληθινή αγάπη τότε ναι θα μπορούσε να είναι κατα κάποιο τρόπο μεταφυσική ιδιότητα ^_^

Η "αγάπη" ως εκδήλωση μπορεί να είναι φυσική ή... υπέρφυσική (δεν μιλώ για μετά-φυσική). Φυσική είναι όταν αγαπάς φίλους-συγγενείς. Το να αγαπάς όμως εχθρούς και ξένους δεν είναι φυσικό. Είναι; Άρα...*

 

* δεν θα έλεγα αυθόρμητα ότι συνιστά "υπερφυσική ικανότητα" αλλά αν το καλοσκεφτείς - από την πιο πάνω οπτική - ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Η "αγάπη" ως εκδήλωση μπορεί να είναι φυσική ή... υπέρφυσική (δεν μιλώ για μετά-φυσική).

oυπς υπερφυσική ήθελα να γράψω και όχι μεταφυσική.Είναι αργά για edit.O νους μου στο μετα-φυσικό :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσεις μια και σου αρέσουν φίλε Johnny και τα τσάκρας πως το κέντρο καρδιάς αναπτύσεται από ελάχιστους ανθρώπους άρα και η αληθινή αγάπη τότε ναι θα μπορούσε να είναι κατα κάποιο τρόπο μεταφυσική ιδιότητα ^_^

 

Αν θες να μιλήσουμε με όρους τσάκρας μπορώ να σου απαντήσω πως αν προσπαθείς να γεμίσεις το κέντρο καρδιάς με τη νοοτροπία ότι η αγάπη είναι κάτι υπερφυσικό, όχι μόνο δεν θα καταφέρεις να το γεμίσεις αλλά θα μπλοκάρεις και τη γείωση καθώς και την κορυφή, ενώ το ηλιακό πλέγμα που είναι συμπληρωματικό της καρδιάς θα απορυθμιστεί εντελώς. :018bleh:

 

Σοβαρά τώρα, καταλαβαίνω τί εννοείτε και δε διαφωνώ, η ένστασή μου έγκειται στην ψυχολογία που δημιουργεί αυτή η προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα, στο μωσαικο του πεδιου των δυναμεων το yin παιζει εξισου σημαντικο ρολο με το yang, το 'εγω'

και ολα τα θετικα που ερχονται μαζι μ αυτο δεν θεωρειται σοφοτερος δρομος απο τον αντιθετο του, το 'εμεις'

μαζι με ολα τ αρνητικα που φερει αυτο.

 

Με λιγα λογια, εχω την εντυπωση οτι ο δρομος προς τη 'νιρβανα' περναει απο σταδια δυαλυσης της προσωπικοτητας

που οδηγουν(φαινομενικα ισως) σ αυτο που λεμε αποβλακωση, ελληψη αυτεπιγνωσης, μιμιση, υιοθετιση ξενων προτυπων κλπ...

 

Δεν ξερω αν καταφερα να διατυπωσω με σαφηνεια τον 'προβληματισμο' μου...

 

 

Νομίζω ότι σε κατάλαβα (με μια επιφύλαξη πάντα).

Βασικά η άποψη σου συγγενεύει με αυτή του Johny αλλά είναι διατυπωμένη με διαφορετικό τρόπο. Ισχύει όμως το ίδιο.

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, μπορούμε να είμαστε "εγώ" και "εμείς" τατυτόχρονα. Να έχουμε δικές μας προσωπικές εμπειρίες που είναι κοινές και άλλες που είναι διαφορετικές χωρίς να αναιρείται όμως το γεγονός ότι όταν υιοθετούμε λεξιλόγιο και όρους ενός καναλιού πληροφορίας ότι δεν ενισχύουμε/αναπαράγουμε το συγκεκριμένο κανάλι. Αυτό γίνεται είτε το συνειδητοποιούμε είτε όχι άσχετα αν στεκόμαστε στην προσωπική μας εμπειρία για ευνόητους λόγους.

 

Πόσο μπαίνουμε όμως στη διαδικασία να τσεκάρουμε την εγκυρότητα όρων και λέξεων που έχουν αποκτήσει δυναμική λόγω της "μιμιδιακής" τους φύσης ή λόγω της διάχυσής τους από πολλαλπλά κανάλια;

 

Γι' αυτό το πράγμα δεν χρειάζετα "υπερφυσική ικανότητα" αλλά κάτι που δεν έχει ηθικά διλήματα. Είναι η δυνατότητα που σου δίνει η επαυξημένη συνείδηση να αναγνωρίζεις σε ποια ροή της πληροφορίας συμμετέχεις με τον δικό σου κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...