Jump to content

Οι Χαμένοι Κοσμοναύτες Και Μια Έκκληση Για Βοήθεια


 Share

Recommended Posts

Διαβάζοντας αυτό το θέμα ανέσυρα από τη μνήμη μου μια κουβέντα που είχα κάνει προ ετών με φίλους από τη Ρωσία. Μου είχαν πει ότι κυκλοφορούσε ευρέως η φήμη πως ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε στη Σελήνη ήταν, πολλά χρόνια νωρίτερα σπό τους Αμερικανούς, ένας Σοβιετικός επιστήμονας - εφευρέτης. Ο άνθρωπος αυτός, ο οποίος εμπλέκόταν και στην κατασκευή του μετρό της Μόσχας, υποτίθεται ότι κατάφερε να πατήσει στη Σελήνη, σε μεγάλη ηλικία, γνωρίζοντας ότι δεν υπήρχε περίπτωση να επιστρέψει στη Γη. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του και όσο κι αν ψάχνω στο διαδίκτυο δεν μπορώ να βρω τπτ σχετικό. Καμιά ιδέα ή βοήθεια;

 

Ψάχνοντας, ωστόσο, έπεσα σε μια πληθώρα πληροφοριών - θεωριών γύρω από τα πρώτα στελεχωμένα, απόρρητα, διαστημικά προγράμματα των Σοβιετικών κατά τα οποία φαίνεται ότι έχασαν την ζωή τους αρκετοί κοσμοναύτες.

 

Αν σας αρέσουν οι εν λόγω θεωρίες και έχετε όρεξη για μια συναρπαστική ιστορία, ρίξτε μια ματιά στους παρακάτω συνδέσμους:

 

Lost Cosmonauts

 

http://www.lostcosmonauts.com/

 

 

 

Fallen astronauts: heroes who died reaching for the moon

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν ιστορίες για σοβιετικούς αστροναύτες που "χάθηκαν στο διάστημα" καμιά απ' όσο έχω ακουστά δεν μιλά για κάποιον που πάτησε στο φεγγάρι. Το πολύ - πολύ μιλάνε για ταξίδι γύρω από τη σελήνη (υπήρχαν πράγματι διαστημόπλοια ZOND που κάνοντας το ταξίδι με επιστροφή μπορούσαν να μεταφέρουν ανθρώπους και σε 1-2 περιπτώσεις υπήρχαν από αυτά ραδιοεκπομπές με ανθρώπινη φωνή. Επίσημα είπαν ότι ήταν δοκιμές και οι φωνές ήταν μαγνητοφωνημένες ή από αναμετάδωση από τη Γη, αυτή είναι η άποψη που σήμερα γίνεται δεκτή γιατί δεν προέκυψαν άλλα στοιχεία). Στη Ρωσία βέβαια ίσως κυκλοφορούν φήμες που ποτέ δεν βγήκαν πιο έξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν ιστορίες για σοβιετικούς αστροναύτες που "χάθηκαν στο διάστημα" καμιά απ' όσο έχω ακουστά δεν μιλά για κάποιον που πάτησε στο φεγγάρι. Το πολύ - πολύ μιλάνε για ταξίδι γύρω από τη σελήνη (υπήρχαν πράγματι διαστημόπλοια ZOND που κάνοντας το ταξίδι με επιστροφή μπορούσαν να μεταφέρουν ανθρώπους και σε 1-2 περιπτώσεις υπήρχαν από αυτά ραδιοεκπομπές με ανθρώπινη φωνή.

Yπάρχει η ιστορία του Γιούρι Γκαγκάριν και το περίεργο δυστύχημα με το αεροπλάνο

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει η ιστορία του Γιούρι Γκαγκάριν και το περίεργο δυστύχημα με το αεροπλάνο

Λοιπόν η ιστορία του "ρώσου εφευρέτη" 'υπάρχει' και στα link (με λίγο διάβασμα :whistling2: )

 

1. Δύο από τους "χαμένους" κοσμοναύτες έχουν διάσημα ονόματα εφευρετών:

Vladimir Ilyushin - γιός ρώσου σχεδιαστή αεροπλάνων

Andrei Mikoyan - με το επώνυμο του σχεδιαστή των Mig (αλλά άγωστη σχέση)

http://en.wikipedia.org/wiki/Lost_Cosmonauts

 

2. Την 'ιστορία του "ρώσου εφευρέτη" στο φεγγάρι' την "διηγήται" ρωσική ταινία επιστημονικής φαντασίας του 2005 Первые на Луне http://en.wikipedia.org/wiki/First_on_the_Moon - μάλλον γι' αυτή σου μιλούσαν οι φίλοι σου (ίσως δεν κατάλαβες ότι πρόκεται για υπόθεση φανταστικής ταινίας, ο ήρωας φτάνει στο φεγγάρι το 1938!) Η επίσης φανταστική ταινία ΑΠΟΛΛΩΝ 18 επίσης "παίζει" με το θέμα http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_18_(film)... :yes:

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιλώ απλά για την βιογραφία του http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9_%CE%93%CE%BA%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BD

και τα αίτια του θανάτου του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ιστορία του "ρώσου εφευρέτη" 'υπάρχει' και στα link (με λίγο διάβασμα :whistling2: )

 

1. Δύο από τους "χαμένους" κοσμοναύτες έχουν διάσημα ονόματα εφευρετών:

Vladimir Ilyushin - γιός ρώσου σχεδιαστή αεροπλάνων

Andrei Mikoyan - με το επώνυμο του σχεδιαστή των Mig (αλλά άγωστη σχέση)

http://en.wikipedia.org/wiki/Lost_Cosmonauts

 

Outis, ο μεν Vladimir Ilyushin πέθανε σε βαθιά γεράματα στη Γη, ενώ ο δεύτερος (ο θάνατος του οποίου όντως είναι αρκετά κοντά στην περιγραφή) δεν αναφέρεται πουθενά ως εφευρέτης.

 

 

2. Την 'ιστορία του "ρώσου εφευρέτη" στο φεγγάρι' την "διηγήται" ρωσική ταινία επιστημονικής φαντασίας του 2005 Первые на Луне http://en.wikipedia.org/wiki/First_on_the_Moon - μάλλον γι' αυτή σου μιλούσαν οι φίλοι σου (ίσως δεν κατάλαβες ότι πρόκεται για υπόθεση φανταστικής ταινίας, ο ήρωας φτάνει στο φεγγάρι το 1938!) Η επίσης φανταστική ταινία ΑΠΟΛΛΩΝ 18 επίσης "παίζει" με το θέμα http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_18_(film)... :yes:

 

Η κουβέντα με τους δύο φίλους έγινε πριν από το 2005, ίσως ανάμεσα στο 2000 και το 2002. Είναι βέβαιον ότι δεν μιλούσαν για ταινία επιστημονικής φαντασίας. Η συζήτηση περιστρεφόταν γύρω από τα κρυφά επιτεύγματα των Σοβιετικών. Επιπλέον, εκείνοι δεν τοποθετούσαν το υποτιθέμενο γεγονός στο 1938, αλλά μετά τον Β'Π'Π'. Εικάζω ότι ο θρύλος είναι που έδωσε το έναυσμα για τη δημιουργία της ταινίας και όχι το αντίθετο. Δυστυχώς, οι φίλοι επέστρεψαν στη Ρωσία και έχω χάσει επαφή, ώστε να τους ρωτήσω. Θα το ψάξω λίγο ακόμη στην ενότητα με τα περίεργα της Pravda.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, υπάρχει μια καινούρια, low budget καναδέζικη σειρά η οποία προβλήθηκε και προωθείται αποκλειστικά μέσω του internet και πραγματεύεται περίπου αυτό το θέμα.

Ονομάζεται pioneer one, επιτρέπεται να την κατεβάσετε από το internet, αριθμεί 6 επεισόδια και μπορεί να βγάλει και επόμενη σεζόν, αν τα donations είναι ικανοποιητικά.

Το σενάριο εκτυλίσσεται στη σύγχρονη εποχή και έχει ως εξής: Κάτι σαν μετεωρίτης πέφτει στη γη και σπεύδουν κυβερνητικές υπηρεσίες για να τον ερευνήσουν. Φτάνοντας, βλέπουν ότι αυτό που έπεσε είναι τελικά μια άκατος, μέσα στην οποία βρίσκουν ένα νέο άνθρωπο με σοβιετική στολή. Στη συνέχεια, υπολογίζοντας με βάση την τροχιά που διέγραψε το σημείο προέλευσής της, συμπεραίνουν ότι αυτή η άκατος έχει έρθει... από τον Άρη!

Τα υπόλοιπα επί της οθόνης. :wink:

Link to comment
Share on other sites

...Θα το ψάξω λίγο ακόμη στην ενότητα με τα περίεργα της Pravda.

Η Pravda παρά το όνομά της έχει μάλλον κακό ιστορικό στο θέμα (τα διέψευδε όλα! όχι ανάλογα με τα γεγονότα αλλά ανάλογα με τον προπαγανδιστικό τους αντίκτυπο...)
Link to comment
Share on other sites

Η Pravda παρά το όνομά της έχει μάλλον κακό ιστορικό στο θέμα (τα διέψευδε όλα! όχι ανάλογα με τα γεγονότα αλλά ανάλογα με τον προπαγανδιστικό τους αντίκτυπο...)

 

outis, έχεις μείνει πίσω... Η pravda, τα τελευταία χρόνια, αρέσκεται να δημοσιεύει κάτι... έγκυρα θέματα περί διαστημοπλοίων από άλλους γαλαξίες που θα προσγειωθούν το 2012... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

outis, έχεις μείνει πίσω... Η pravda, τα τελευταία χρόνια, αρέσκεται να δημοσιεύει κάτι... έγκυρα θέματα περί διαστημοπλοίων από άλλους γαλαξίες που θα προσγειωθούν το 2012... :063laugh:

:cheerful_h4h: Γι'αυτό μίλησα για "ιστορικό"! Από τη μια άκρη στην άλλη.

Η... pravda σε όλα αυτά που είναι;

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλη Minerva σχετικά με το θέμα που αναφέρεις και μάλιστα στην ιστοσελίδα Lost Cosmonauts αναφέρει

ρητά πως....

"Αμερικανός δημοσιογράφος Τζέιμς Oberg που έχει ερευνήσει το θέμα δεν βρήκε κανένα στοιχείο σχετικά

με τούς χαμένους κοσμοναύτες."

 

"δεν υπάρχουν ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία για το θέμα και ότι πρέπει να ξεχάσετε αυτές τις

ιστορίες"

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

"Αμερικανός δημοσιογράφος Τζέιμς Oberg που έχει ερευνήσει το θέμα δεν βρήκε κανένα στοιχείο σχετικά

με τούς χαμένους κοσμοναύτες."

 

"δεν υπάρχουν ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία για το θέμα και ότι πρέπει να ξεχάσετε αυτές τις

ιστορίες"

 

Ευχαριστώ.

 

Xμ, δεν διάβασα το συγκεκριμένο... Αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είναι όντως έτσι, γιατί πρέπει να ξεχάσουμε αυτές τις ιστορίες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου και πάλι εδώ.

 

Φίλη Minerva αναφέρεις....

"Αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είναι όντως έτσι, γιατί πρέπει να ξεχάσουμε αυτές τις ιστορίες;"

 

Δηλαδή πιστεύεις εσύ πως θα πρέπει να διαιωνίζουμε κάθε θεωρεία που από ότι φαίνεται και δεν έχει

σταγόνα αληθείας ????

 

Ποιός είναι ο λόγος λοιπόν ????

Απλά να παραθέτουμε αστήρικτες θεωρίες ?????

 

Εχουμε πλέων τρελαθεί με κάθε είδους θεωρίες συνωμοσίας και μεγάλα απόκρυφα μυστικά.......

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Xμ, δεν διάβασα το συγκεκριμένο... Αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είναι όντως έτσι, γιατί πρέπει να ξεχάσουμε αυτές τις ιστορίες;

Νομίζω πως τις "ιστορίες" αυτές (υποθέσεις; 'ευσεβείς' πόθοι;) αφού δεν ανταποκρίνονται στα γεγονότα, αξίξουν να ασχολούματε μαζί τους όσο το αξίζουν ο σούπερμαν κι ο θείος σκρούτζ.

 

Άνθρωποι πέθαναν για να φτάσουν κάποιοι στο διάστημα (όπως και για να φτάσουν στο Νότιο Πόλο). Αυτό είναι βέβαιο, γνωστό και αναγνωρισμένο. 'Δραματικές' όμως ιστορίες όπως αυτές δεν φαίνεται να υπήρξαν με το ως τώρα στοιχεία.

Η ανατροφοδότηση 'μύθων' άμυθων μάλλον δεν είναι και κάτι που αξίζει κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή πιστεύεις εσύ πως θα πρέπει να διαιωνίζουμε κάθε θεωρεία που από ότι φαίνεται και δεν έχει

σταγόνα αληθείας ????

 

 

Ουσιαστικά, εκτιμώ ότι ουδείς έχει το δικαίωμα να μου απαγορεύσει να αναζητώ την όποια γνώση θέλω και να μελετώ την οποιαδήποτε θεωρία (συνομωσιολογική, ή όχι, έχω την ικανότητα να το κρίνω). Το "πρέπει", λοιπόν, δεν μπορώ να το δεχτώ.

 

Άνθρωποι πέθαναν για να φτάσουν κάποιοι στο διάστημα (όπως και για να φτάσουν στο Νότιο Πόλο). Αυτό είναι βέβαιο, γνωστό και αναγνωρισμένο. 'Δραματικές' όμως ιστορίες όπως αυτές δεν φαίνεται να υπήρξαν με το ως τώρα στοιχεία.

 

"Με τα έως τώρα στοιχεία" όπως σωστά λες. Να διευκρινίσω ότι δεν ενστερνίζομαι την άποψη ότι πράγματι υπήρξαν "χαμένοι κοσμοναύτες", ούτε και το αποκλείω, όμως. Απλώς, δεν γνωρίζω. Από εκεί και πέρα, όμως, πόσα και πόσα γεγονότα που αρχικά απορρίπτονταν βρέθηκαν να τεκμηριώνονται, ή έστω να μελετώνται υπό το φως νέων ενδείξεων, μετά από χρόνια;

 

Τηρουμένων των αναλογιών, το να μου λέει κάποιος ότι πρέπει να ξεχάσω τις "δραματικές συμπτώσεις" για τις 11/9 είναι σα να μου επιβάλλει να δεχτώ την επίσημη άποψη...

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...