Jump to content

Book Of Shadows-Θεωρία Συνομωσίας !


Recommended Posts

Πρόσφατα διάβασα το book of shadows - Βιβλίο τονσκιών , του GERALD B. GARDNER , από της εκδόσεις αρχέτυπο.

 

Θυμάμαι , που ειχε προωθηθεί πολύ το βιβλίο , σαν ένα βιβλίο πολύ καλό για την wicca , όπου πρώτη φορά κυκλοφορεί στην Ελλάδα .

 

Αν και δεν είμαι wiccan (γουηκανος), το τονίζω αυτό (θα δείτε παρακάτω είναι σημαντική λεπτομέρεια ) . Από ενδιαφέρων το πήρα το βιβλίο και το διάβασα !

 

Πραγματικά εξεπλαγην και απογοητευτικά βαθύτατα.

Πρώτον , τα 2/3 του βιβλίου , δεν έχουν καμία πρακτική αξία .

Δεύτερον , τα 2/3 του βιβλίου πρέπει να αναγνωρίσω πως έχουν ιστορική αξία !

 

Αλλά το θέμα είναι πως το βιβλίο προωθείται σαν ένα βιβλίο καλό για την wicca, ενώ σε μεγάλο βαθμό αποκαλύπτει την σκανδαλώδη πλευρά της wicca πριν 50 χρόνια. Σίγουρα το κείμενο έχει την αξία του , αλλά σε μεγάλο βαθμό κάνει πολύ κακό στην wicca σαν <πνευματικό κίνημα > .

 

* Και να φανταστείτε ότι δεν είμαι wiccan , και το έχω πάρει τόσο προσωπικά !

 

Σκέπτομαι τώρα , κάπως καχύποπτα , αφού η σύγχρονη wicca είναι πολύ καλύτερη από την ντροπιαστική τον πριν 50 χρόνια(που δείχνει το βιβλίο) .

Για τη επιλέχτηκε να μεταφραστή αυτό το βιβλίο , μήπως , για να κάνει κακό στο κίνηματης wicca στην Ελλάδα.Το ότι εκδόθηκε το ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2010 , σε μια εποχή οπου οι νέοι άνθρωποι γυρίζουν την πλάτη στον χριστιανισμό, ψάχνοντας νέα μονοπάτια . Όλο αυτό κάνει έντονη την καχυποψία πως πρόκειται για ένα ύπουλου σχέδιο για να δήξη το πιο άσχημο πρόσωπο της wicca , και να την δυσφήμιση ….

 

 

Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο , δεν ξέρω , ίσως για τη είναι πολλές οι συμπτώσεις .

 

Μια εξήγηση που θα μπορούσε να δόση νόημα σε όλα αυτά , είναι ότι επιλέχτηκε αυτότο βιβλίο για την wicca , ανάμεσασε παρά πολλά καλύτερα .

Για τη γράφτηκε πριν 50 χρόνια και δεν ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα !

Αναρωτιέμαι αν άραγε ισχύει αυτό …. ;

 

http://www.metaekdot...ils.xml&id=1440

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

...Μια εξήγηση που θα μπορούσε να δόση νόημα σε όλα αυτά , είναι ότι επιλέχτηκε αυτότο βιβλίο για την [/color]wicca , ανάμεσασε παρά πολλά καλύτερα .

...

Βασικά wicca=Gardner. Αλλά τι βρήκες τόσο πια "σκανδαλώδες";

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση! Η wicca του Gardner μπορεί να ήταν πρώτη παράδοση της wicca . Αλλά είναι πολύ φτωχή σε σχέση με την σύγχρονη wicca .

Ήταν σκανδαλώδες για τη είχε πολύ σαδομαζοχισμό . Τέτοια στοιχεία έχουν αφαιρεθεί πλήρως από την σύγχρονη wicca !

 

whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση! Η wicca του Gardner μπορεί να ήταν πρώτη παράδοση της wicca . Αλλά είναι πολύ φτωχή σε σχέση με την σύγχρονη wicca .

Ήταν σκανδαλώδες για τη είχε πολύ σαδομαζοχισμό . Τέτοια στοιχεία έχουν αφαιρεθεί πλήρως από την σύγχρονη wicca !

 

whistling.gif

Ε όχι και "καμία σχέση". Ο άνθρωπος την "ανακάλυψε" (ή την "αποκάλυψε" ή και... την "επινόησε"). Χωρίς Gardner η Wicca θα ήταν ανύπαρκτη, ίσως.

Εκείνο που ισχυριζόνταν ήταν ότι έγινε μέτοχος αρχαίας κρυφής παράδοσης την οποία δημοσιοποίησε και προώθησε.

Οι ισχυρισμοί του δεν έχουν επιβεβαιωθεί αν και διόλου απίθανο να συνέδεσε σκόρπιες παραδόσεις και δοξασίες σε αυτό που αποκάλεσε Wicca. Αν του αποκαλύφθηκαν "μυστικά" από κάποια κρυφή ομάδα (όπως έλεγε) δεν είναι βέβαιο και γι' αυτό η Wicca σήμερα αποφεύγει να "παίξει" αυτό το "χαρτί".

Από την άλλη, το σκανδαλώδες για μένα δεν είναι καθόλου ο "σαδομαζοχισμός" (που πιθανά ήταν μέρος των "παραδοσιακών" τελετών). Το σκανδαλώδες για μένα είναι ο "εκ-χριστιανισμός" της Wicca σήμερα που προσπαθεί να φανεί "καλή" με τα ιουδαιοχριστιανικά κριτήρια ενώ θέλει και να τα αρνείται.

Από αυτό "πάσχει" μεγάλο μέρος του δυτικού - και καλά μη-χριστιανικού - αποκρυφισμού. Έτσι μιλάνε για "πίστη" Wicca (ενώ πχ ο παγανισμός δεν είναι "πίστη"), και προσπαθούν να φανούν "καλοί" (με τα κριτήρια των 10 εντολών). Όταν κατηγορούνται για "σόδομα και γόμορα" αντί να πούνε το αυτονόητο, "ναι ρε γιατί δεν δεσμευόμαστε από τις δέκα εντολές", αρχίζουν τα "μα όχι κι εμείς καλοί είμαστε". Αυτό εμένα μου δείχνει ότι είναι περισσότερα ρεύματα "αντίδρασης" προς το χριστιανισμό παρά αυθεντικές παραδόσεις που δεν έχουν ανάγκη να προσδιορίζονται σε σχέση με τη "χριστιανική" ηθική, ούτε αντλούνε ηθικούς κώδικες από αυτόν. Τουλάχιστον ο Gardner προσπαθούσε να ξεφύγει από αυτό (πιθανά κι αυτός από αντίδραση αλλά πιο αυθεντικά).

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Πρίν να γράψω στο παρόν θέμα να δηλώσω πως δεν γνωρίζα παρά λίγα πράγματα

σχετικά με την Wicca.....

Η βάση της είναι καθαρα Παγανιστική...

Που σημαίνει πως η ΑΡΧΗ ΤΗΣ Wicca χάνεται μέσα στον χρόνο...

Επομένος κανένας Gardner ή κάποιος άλλος δεν έχει την αποκλειστικότητα της διδασκαλίας της Wicca

η και ακόμα την διαδοσή της.....

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Πρίν να γράψω στο παρόν θέμα να δηλώσω πως δεν γνωρίζα παρά λίγα πράγματα

σχετικά με την Wicca.....

Η βάση της είναι καθαρα Παγανιστική...

Που σημαίνει πως η ΑΡΧΗ ΤΗΣ Wicca χάνεται μέσα στον χρόνο...

Επομένος κανένας Gardner ή κάποιος άλλος δεν έχει την αποκλειστικότητα της διδασκαλίας της Wicca

η και ακόμα την διαδοσή της.....

 

Ευχαριστώ.

Εεεε, αυτή ακριβώς ήταν η άποψη που διέδιδε ο Gardner :whistling2:

Ασφαλώς στην πράξη σήμερα κανείς δεν έχει αποκλειστικότητα αλλά άλλο αυτό άλλο το να πούμε "καμία σχέση".

Επιπλέον νομίζω ότι η λογική ακολουθεία του "η ΑΡΧΗ ΤΗΣ Wicca χάνεται μέσα στον χρόνο...

Επομένος κανένας Gardner ή κάποιος άλλος δεν έχει την αποκλειστικότητα" πάσχει.

Ας πούμε ότι επινοώ σήμερα μια θρησκεία με "παγανιστικές" αρχές.

Σημαίνει αυτό ότι η θρησκεία μου (που επινόησα στις 31/01/2012 έχει "αρχή" που "χάνεται στα βάθη του χρόνου"; :yeahright: ). Δεν θα το έλεγα.

Οι "βάσεις" μιας θρησκείας δεν είναι υπέύθυνες για τη μορφή που παίρνει το υπόλοιπο οικοδόμημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε outis δυστυχώς πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι κόπιες απο Θρησκείες

μυητικά τάγματα η αδελφότητες......

 

Τι ποιό εύκολο απο την δημιουργία τέτοιων μορφωμάτων απλα χρειάζεται ένας καλός

δικηγόρος...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια προσπαθώ να συγκεντρώσω στοιχεία που να αποτελούν απόδειξη οτι η Wicca δεν είναι δημιούργημα του Gardner αλλά προ-υπήρχε. Μπορώ να πω πως έχω βρει κάποια στοιχεία αλλά όχι τόσα όσα απαιτούνται. Δεν το κάνω για να αποδείξω κάτι αλλά για καθαρά δικιά μου λόξα. Όπως και να έχει, πρόκειται για (νεο;)παγανιστική θρησκεία, που έχει δανειστεί στοιχεία από διάφορους πολιτισμούς.

Από την αλλή Wicca και συγκεκριμένα η Gardnerian είναι κάτι το "ιδιαίτερο", και εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί λόγο ορισμένων παραγόντων ... (και σίγουρα σαδομαζοχισμός δεν είναι). Το Book of Shadows αποτελεί ένα (και μόνο) τμήμα της Gardnerian σχολής, στο οποίο βρίσκονται ορισμένα τυπικά.

 

 

 

Πραγματικά εξεπλαγην και απογοητευτικά βαθύτατα.

Πρώτον , τα 2/3 του βιβλίου , δεν έχουν καμία πρακτική αξία .

 

Τι ακριβώς εννοείς; τι πρακτική αξία;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω της εντύπωσης δημιούργησα . Αλλά σκοπός μου ήταν να υπερασπιστώ την wicca , Παρότι όπως τόνισα δεν είμαι γουηκανος !

 

Και το βιβλίο , η ελληνική έκδοση δηλαδή (αν και μάλλον και στα ξένα έτσι είναι γνωστό) . Υποστηρίζει και με στοιχεία πως η wicca , είναι Νέο-παγανισμός . Και όχι η συνέχεια κάποιας αρχαίας θρησκείας !

 

Και γενικά , περίμενα κατι περισσότερο από το βιβλίο , με απογοήτευσε .yeahright.gif

Αλήθεια Dartsan μήπως έχεις να μου προτείνεις κανένα άλλο βιβλίο της Gardnerian σχολής ;

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα πως δημιούργησε άσχημες εντυπώσεις, αν λάβουμε υπόψιν πως η wicca είναι μια καθαρά βιοματική θρησκεία, κάτι που δηλώνει πως οι πρακτικές του εν λόγο βιβλίου αν και απλές κάνουν αρκετά καλά τη δουλειά τους. Και σχετικά με το "σαδομαζοχιστικό", είναι κάτι που μέχρι και αρκετοί wiccans δεν το δέχονται γιατί ή δεν το καταλαβαίνουν ή απλά γιατι δεν τους κάνει.

Ανάφερα πριν πως το Book Of Shadows είναι ένα τμήμα της Gardnerian. Στην ουσία είναι το μοναδικό που είναι "φανερό" και όχι κρυφό όπως το υπόλοιπο τμήμα, όπου δίδεται μέσω προφορικού λόγου. Γενικότερα αυτό το κρυφό τμήμα διαφέρει λίγο πολύ, από Coven σε Coven αλλά η βάση της Gardnerian είναι το ίδιο το Book of Shadows.

 

Σχετικά με το Nεο Παγανισμός, μου ακούγεται λίγο άκυρο σαν λέξη, καθώς ο Παγανισμός ως σύνολο θρησκειών είχε το χαρακτηριστικό ότι είχε συνεχή ανάπτυξη.. κάτι που γίνεται και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...