Jump to content

Η Αίσθηση Του Να "φευγεις"


agnwstos
 Share

Recommended Posts

Δεν μπορουσα να βρω καπου αλλου να το βαλω αμα ειναι λαθος που το εβαλα ας μεταφερθει..

 

Εχει νιωσει κανεις απο εσας την ωρα που καθεται να νιωθει οτι φευγει το σωμα του?(οχι την ωρα που εχεις ξαπλωσει και ειναι σαν να πεφτεις αποτομα)

 

Εδω και 2 μερες το εχω παθει 3-4 φορες και νιωθω σαν να "φευγει" το σωμα δεν μπορω να το εξηγησω με σαφηνεια και τιναζομαι κατευθειαν οχι απαραιτητα την ωρα που εχω ξαπλωσει..

 

εχει κανεις παρομοιο συμβαν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαίνει όταν εστιάζεσαι κάπου εκτός του ότι συμβαίνει εκείνη την στιγμή, αρκετά έντονα. Ναι μεν είναι καλό να μπορείς να εστιάζεσαι αλλά να συμβαίνει όταν εσύ το επιλέγεις και όχι ανεξέλεγκτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαίνει όταν εστιάζεσαι κάπου εκτός του ότι συμβαίνει εκείνη την στιγμή, αρκετά έντονα. Ναι μεν είναι καλό να μπορείς να εστιάζεσαι αλλά να συμβαίνει όταν εσύ το επιλέγεις και όχι ανεξέλεγκτα.

 

κι αμα αντι να τιναχτεις το αφησεις οπως δρα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το διατυπώνω ειρωνικά, σε σπρώχνω να διαλογιστείς, να δουλέψεις, να διαμορφώσεις ερωτήσεις και να λάβεις απαντήσεις. Η πολλή ανάλυση δεν βοηθάει γιατί αποτρέπει το άτομο από το να σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσα να βρω καπου αλλου να το βαλω αμα ειναι λαθος που το εβαλα ας μεταφερθει..

 

Εχει νιωσει κανεις απο εσας την ωρα που καθεται να νιωθει οτι φευγει το σωμα του?(οχι την ωρα που εχεις ξαπλωσει και ειναι σαν να πεφτεις αποτομα)

 

Εδω και 2 μερες το εχω παθει 3-4 φορες και νιωθω σαν να "φευγει" το σωμα δεν μπορω να το εξηγησω με σαφηνεια και τιναζομαι κατευθειαν οχι απαραιτητα την ωρα που εχω ξαπλωσει..

 

εχει κανεις παρομοιο συμβαν?

Αυτό που λες βιώνεται ως τράνταγμα που σε "επαναφέρει" και τότε το συνειδητοποιείς ότι "έφευγες".

Έχεις κάνει σκι ποτέ; Ο τεχνητός τρόπος να το νιώσεις είναι να κάνεις σκι 5-6 ώρες. Μετά κάθεσαι σε μια πολυθρόνα και ...ουπς! Νιώθεις να γλιστράς (αλλά το σώμα σου είναι καθισμένο, οπότε νιώθεις να φεύγεις από το σώμα) και επανέρχεσαι με τράνταγμα. Είναι ότι το σώμα ακόμα νομίζει ότι κινείται.

Έχει όνομα το φαινόμενο αλλά δεν το θυμάμαι. Ουσιαστικά (από φυσική άποψη) σχετίζεται με το "φασματικό μέλος" (http://www.disabled.gr/lib/?p=19883, Phantom limb, http://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_limb), μόνο όπου στην περίπτωσή σου (όπως και του σκι) μιλάμε για όλο το σώμα κι όχι για ένα χέρι ή πόδι.

Link to comment
Share on other sites

αγνωστε θες να το περιγραψεις πιο αναλυτικα?

 

βασικα ειναι αυτο που προειπε ο outis,ειναι δυσκολο να το εξηγησω πιο πολυ,το επαθα και ξαπλωμενος αλλα και εκει που καθομουν στο γραφειο ενιωσα σαν να εφευγα και ενστικτωδως τιναχτηκα και μετα σαν να μην εγινε τιποτα..δεν ειχα προσπαθησει ουτε να συγκεντρωθω σε κατι ουτε τιποτα τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι αυτο που προειπε ο outis,ειναι δυσκολο να το εξηγησω πιο πολυ,το επαθα και ξαπλωμενος αλλα και εκει που καθομουν στο γραφειο ενιωσα σαν να εφευγα και ενστικτωδως τιναχτηκα και μετα σαν να μην εγινε τιποτα..δεν ειχα προσπαθησει ουτε να συγκεντρωθω σε κατι ουτε τιποτα τετοιο..

 

Εκτος το οτι ενιωσες , μηπως ειδες και κατι; Οτιδηποτε;

Link to comment
Share on other sites

Εκτος το οτι ενιωσες , μηπως ειδες και κατι; Οτιδηποτε;

 

οχι τιποτα απολυτως,ετσι κι αλλιως μιλαμε για κλασματα δευτερολεπτου μεχρι να αντιδρασω..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δε γινεται να "φυγεις" ή να νιωσεις οτι "φευγεις" οταν εισαι

καλα γειωμενος. Μαλλον σου εχει κολλησει υποσυνειδητα αυτη

η αισθηση και μολις χαλαρωνεις πας σε ενα ελαφρυ τρανς και

η αισθηση σου βγαινει προς τα εξω και σε τρομαζει. Γενικα δεν

ειναι τιποτα αλλα αν εχεις συνεχως τετοια προβληματα και σου

κανουν τη ζωη δυσκολη καλυτερα να το ψαξεις.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μου τυχαινει και στον διαλογισμο ή στην συγκεντρωση αυτο το πραγμα κοιταζω για παραδειγμα ενα αντικειμενο και μετα απο λιγο αμα εχω χαλαρωσει νιωθω οτι "φευγω" πρεπει να γινεται αυτο σ αυτες τις εργασιες γιατι δεν εχω δοκιμασει να το αφησω να δω που καταληγει,αν εχει καποιος εμπειρια απο αστρικη προβολη,πως νιωθεις οταν βγαινεις απ το σωμα σου?

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν εχεις σωμα. Δεν το νιωθεις, δεν σε απασχολει ενω εσυ ταξιδευεις οπου θες ή όπου σε παει το υποσυνειδητο σου, αν ειναι πρωτες φορες ειδικα.

 

Αυτό μπορείς να το επιτύχεις με βαθύ διαλογισμό (τις πρωτες φορες βοηθάει ο λεγόμενος καθοδηγούμενος διαλογισμος) και με διαφορα φυσικα και μη βοηθήματα. Με την διαφορά ότι με τα βοηθήματα, αν δεν το εχεις καταφερει χωρις αυτα, θα σου δωσουν μια ψευδαισθηση του πως είναι. Το θέμα είναι να το καταφέρνεις χωρίς αυτά και να φτασεις σε ενα σημειο να το ελεγχεις και να μην αφηνεσαι στο υποσυνειδητο σου (για την αστρική προβολη παντα. αν θες να εξερευνησεις το υποσυνειδητο σου τοτε αφηνεσαι σε αυτο).

 

Τα βότανα και τα φυτά σε βοηθάνε σε δυο πραγματα.

 

- στο να φτασεις ευκολα οσο βαθεια χρειαζεται για να φυγεις απο το σωμα σου

- στο να κρατησεις την συγκεντρωση σου για οση ωρα εσυ επιθυμεις και οχι να επιστρεψεις βεβιασμενα απο πχ ψυχικη/πνευματικη κουραση.

 

μου τυχαινει και στον διαλογισμο ή στην συγκεντρωση αυτο το πραγμα κοιταζω για παραδειγμα ενα αντικειμενο και μετα απο λιγο αμα εχω χαλαρωσει νιωθω οτι "φευγω" πρεπει να γινεται αυτο σ αυτες τις εργασιες γιατι δεν εχω δοκιμασει να το αφησω να δω που καταληγει

 

Η αίσθηση ότι "φεύγεις" είναι η αίσθηση που έχεις όταν πραγματικά μπαίνεις σε κατάσταση διαλογισμού. Αν την διατηρήσεις την κατάσταση αυτή και πλεον δεν σε επηρεάζουν εξωτερικοί παράγοντες είσαι έτοιμος να αρχίσεις την οποιαδήποτε μαγική εργασία. Το όλο θέμα είναι η κατάσταση αυτή να καταλλήγει εκεί που θες εσύ να καταλλήξει και αυτό είναι κάτι που απαιτεί εκπαίδευση.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

μου τυχαινει και στον διαλογισμο ή στην συγκεντρωση αυτο το πραγμα κοιταζω για παραδειγμα ενα αντικειμενο και μετα απο λιγο αμα εχω χαλαρωσει νιωθω οτι "φευγω"

 

"αμα εχω χαλαρωσει νιωθω οτι φευγω"

 

φαινεται σαν το αντικειμενο να "μεγαλωνει"?

φαινεται σα να ερχεται πιο κοντα ή εσυ να πηγαινεις πιο κοντα σ αυτο?

η φυσιολογικη "αισθηση" του σωματος σου μοιαζει να υποχωρει?

νιωθεις σαν το αντικειμενο να ειναι "το κεντρο" και οχι το σωμα σου?

 

Πως ακριβως το αντιλαμβανεσαι αυτο που γινεται?

 

πως νιωθεις οταν βγαινεις απ το σωμα σου?

 

νιωθεις το σωμα σου, αφου χαλαρωσεις νιωθεις το αιθερικο σωμα σου, μετα το νιωθεις να μεγαλωνει,

καθως μεγαλωνει το ακολουθεις προς τα πανω και σιγα σιγα καθως δημιουργειται το αιθερικο διπλο

νιωθεις να μεταφερεσαι σε αυτο. Σε καποιο σημειο μπορει να γινεται ενα ΜΠΑΜ αλλα δε το προχωρισα

ποτε τοσο tongue.gif

 

***αυτα τα εκανα πριν το προηγουμενο καλοκαιρι, τωρα και μονο που το σκεφτομαι τρομαζω mellow.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...