Jump to content

Ο Εαυτός


Recommended Posts

Οι συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, δεν έχει τις καλύτερες δυνατές σχέσεις με τον εαυτό τους.

Αυτό είναι ένα θλιβερό γεγονός που μπορεί να έχει μυριάδες απαντήσεις στο γιατί συμβαίνει. Ο καθείς έχει τον λόγο του...

 

Εσείς, πόσο καλά τα πάτε με τον εαυτό σας;

 

 

Ελάτε καλέ, μην ντρέπεστε, πείτε! It's Group-therapy time! :lol:

 

 

Σημείωση: η δημοσιοποίηση βαθειών προσωπικών δεδομένων δεν είναι επιθυμητή! Παρακαλώ να κρατήσουμε την συζήτηση στο... γενικά :)

...Εκτός πια αν κάποιος θέλει σόνι και ντε να βγάλει το σώψυχό του δημόσια... Ε, αν είναι έτσι, ας το βγάλει, μπας και νιώσει καλύτερα! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Μ? αρέσει η ιδέα του group therapy..!

Εγώ πιστεύω ότι τα πάω αρκετά καλά. Υπάρχουν βέβαια φάσεις που δε με πάω και μου σπάω τα νεύρα, αλλά γενικά καλά. Και πλέον έχω πάψει να επηρεάζομαι από μερικούς μ*****ς που επειδή έχουν κόμπλεξ οι ίδιοι με τον εαυτό τους, προσπαθούν να κομπλεξάρουν και τους υπολοίπους

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε με μισώ γιατί νομίζω ότι τα ξέρω όλα! Επίσης είμαι πολύ θυμωμένος με μένα όταν αυτό που βλέπω στον καθρεύτη δεν μ αρέσει. Κάποτε σκόπημα μου πάω κόντρα για να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει η υπομονή μου. Κατα τα άλλα με αγαπώ μου φτιάχνω και εικονίσματα γιατί η αυτοπεποίθησή μου μερικές φορές φτάνει μέχρι την πούλια και τον Αυγερινό.

Αυτά...Λέτε να έχω τάσεις δημιουργίας διχασμένης προσωπικότητας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά...Λέτε να έχω τάσεις δημιουργίας διχασμένης προσωπικότητας?

 

Όχι... Μάλλον απλά είσαι άνθρωπος με πολύ πάθος :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Eγω τα πηγαινω ετσι και ετσι με τον εαυτο μου.Εχω ανακαλυψει οτι δεν γνωριζω καλα τον εαυτο μου.

Κανω λαθη τα οποια ξερω οτι θα τα κανω πριν τα κανω και μου σπανε τα νευρα μου.Εγω πιστευω πως ο καλυτερος φιλος σου και ο χειροτερος εχθρος σου ειναι ο εαυτος σου.Για αυτο ολοι μας πρεπει να πιστευουμαι στις δυναμεις μας και να προσπαθουμαι να διορθωσουμαι τις αδυναμιες μας.Πρεπει να μαθουμαι τον εαυτο μας καλυτερα.Πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας.

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνει κάποιος αν τα πηγαίνει ή αν δεν τα πηγαίνει καλά με τον εαυτό του; Πάντος νομίζω ότι μου αρέσει έτσι όπως είμαι. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνει κάποιος αν τα πηγαίνει ή αν δεν τα πηγαίνει καλά με τον εαυτό του;

 

Συνήθως (χωρίς αυτό να είναι απόλυτο) μπορούμε να το καταλάβουμε από το εάν φοβόμαστε την μοναξιά ή όχι... Σου θυμίζει κάτι αυτό; :whistling:

 

Μοναξιά = χρόνος με τον εαυτό μας.

Άλλους τους φοβίζει, άλλους δεν τους προβληματίζει, άλλους τους αρέσει.

Αυτούς που τους φοβίζει, συνήθως είναι επειδή δεν έχουν πολύ καλές σχέσεις με τον εαυτό τους. Το παράδοξο είναι ότι το ίδιο (επίσης συνήθως, χωρίς να είναι απόλυτο) ισχύει και γι αυτούς που τους αρέσει! Εκτός εάν πρόκειται για "ανίατες" περιπτώσεις εγωκεντρισμού ή περιπτώσεις ανθρώπων που πέρασαν τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα στην μοναξιά, που πλέον δεν μπορούν να συνυπάρξουν με άλλους. (Ψυχολογική επεξήγηση αυτών, όταν θα προλαβαίνω :wacko: )

Αυτοί που δεν προβληματίζονται, είναι (ξανά το "συνήθως") αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα με τον εαυτό τους.

 

Ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό. Φυσικά κι έχει ανάγκη να συναναστρέφεται με άλλους ανθρώπους! Όταν όμως η (αναγκαστική) μη-συναναστροφή τρομάζει (έως και πανικοβάλλει)... τότε κάτι δεν πάει καλά στην σχέση μας με τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και μου θυμίζει κάτι Νεφέλη. :019blush: Πάντος δεν είναι τόσο ο φόβος μου ότι θα μείνω μόνος μου, αλλά (μάλλον δεν το έκφρασα σωστά στο άλλο thread ) φοβάμαι όταν είμαι μόνος μου... Η συνέχεια στο thread "τι φοβόμαστε;"!

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι όταν είμαι μόνος μου...

 

:oops:

 

Ναι... πράγματι πάμε αλλού τώρα :019blush:

 

 

 

 

Oh well...

Το group-therapy πάντως εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Να το ξεφρακάρουμε?

Ο ένας μου εαυτός λέει ναι, ο άλλος όχι, και ο τρίτος λέει "προτίμησε εμένα!" :P
 

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

Οργανωμένους, βεβαίως. 

Ανοργάνωτους ουυυυ. Άιντε, θα βάλω έναν να μιλήσει. :P 
 

 

Εσείς, πόσο καλά τα πάτε με τον εαυτό σας; 


Όχι τόσο καλά. 
Έχω περάσει πάρα πάρα πολλές φάσεις που είχα πολύ περισσότερα και πολύ λιγότερα από όσα έχω τώρα. Ή τώρα.. Ή τώρα. Ή το σε λίγο τώρα. 
Αυτό, σε συνδυασμό με το οτι σε κάθε φάση ο "εαυτός" μου έβγαζε πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά.. γουέλ.. δημιουργεί προβλήματα. 

Ο εαυτός μου που δεν σκεφτόταν ποτέ νοητικά-λεκτικά θα εκνευριζόταν πολύ με τον τωρινό μου εαυτό, που σκέφτεται. Ο εαυτός μου που λάτρευε
την μαγεία, και μισούσε τις θρησκείες θα ενοχλούταν πολύ με τους πρόσφατους εαυτούς μου που εστιάζουν περισσότερο στον θεό και στην θρησκεία. 
Ο εαυτός μου που περιπλανιόταν με τα 8ωρα έξω θα ενοχλούταν πολύ με το οτι αυτή την στιγμή γράφω αυτό αντί να είμαι κάπου στην Ακρόπολη και 
να κοιτάζω από ψηλά στην Αθήνα. Μαζί του θα συμφωνούσε ο ιπποτικός, αλλά με την διαφορά οτι αντί να "θαυμάζω" την Αθήνα, θα έπρεπε να ψάχνω
τους "δικούς μου". Και αυτό θα το θεωρούσε εσχάτη προδοσία ο παιδικός μου εαυτός -όντας ερωτευμένος- αλλά γενικά θα θαύμαζε όλους τους 
υπόλλοιπους. Γουέλ.. Εκτός από τον αποτυχημένο μυστικιστή. Αυτός δεν ξέρω καν που ακριβώς είναι, μάλλον ακόμα τρέχει, ή.. Ή τον αδικεί ο τωρινός
μου εαυτός και πρέπει να τον δεχτώ σαν έναν πολύ σοβαρό λόγο που έχω δομή στον λόγο μου. 

Χμ..  
Έπρεπε να είχα πάει Ψυχολογία γαμώτο. 

Υ.Γ. Α, ξέχασα. Ο βαθύτερος εαυτός μου τα διαβάζει όλα αυτά και χαμογελάει ευγενικά, σε στυλ "Καλό μου παιδί, που θα πάει, θα σου μάθω δύο 
πράγματα". Ο ακόμα βαθύτερος χαμογελάει ακόμα περισσότερο, σε στυλ "Καλά μου παιδιά, come to me, we can be gods". Και ο ακόμα βαθύτερος 
δεν ξέρω τι λέει, συνήθως πέφτω σε τοίχο κάπου εκεί, και όταν βγαίνει για δηλώσεις καταλήγω champion-priest, να αυτο-αναφλέγομαι. 

Edited by Φοίνικας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...