Jump to content

Ηλεκτρονικό Περιοδικό Για Την Τέχνη


reckless
 Share

Recommended Posts

@Outis A, ok. Απλα σκεφτηκα οτι απέχουμε πολύ απο αυτό ακόμα :) Υπάρχουν πολλά πράγματα που θα πρέπει να τακτοποιηθούνε πριν απο αυτό..

 

μια πιο διεξοδική προσέγγιση του εσωτερισμού/αποκρυφισμού/μαγείας (το Υπατία είναι μια κίνηση προς αυτήν την κατεύθυνση, αλλά κι αυτό θέλει ακόμα δουλειά).

 

Με μια ματιά που έριξα στην θεματολογία του περιοδικού, γιατι πρεπει να ομολογήσω ότι δεν το γνώριζα, δεν βλέπω πως το εννοεις το "διεξοδική προσέγγιση του εσωτερισμού/αποκρυφισμού/μαγείας" όταν απουσιάζει η οποιαδήποτε μορφή πρακτικής (εστω και θεωρητική πρακτική) και η θεματολογία του περιοδικού δεν εχει να κάνει καθόλου με την πρακτική και ελάχιστα έχει να κάνει με τον εσωτερισμό. Αυτό δεν είναι προσέγγιση είναι κοιτάω απο μακρια.. Και εγώ κατι τέτοιο σκεφτόμουνα να σου πω την αλήθεια κατι σαν τα ξένα journals, χωρίς να ακουλουθήσουμε κάποιο συγκεκριμένο μονοπάτι. Να είμαστε ανοιχτοί σε όλα.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίτα, το Υπατία το ανέφερα ως το μοναδικό παράδειγμα, που γνωρίζω τουλάχιστον, στον ελλαδικό χώρο που να ασχολείται αποκλειστικά με εσωτερισμό και όχι περισσότερο "ποικίλλης ύλης", όπως είναι πχ τα Φαινόμενα ή τα περιοδικά που βγάζει το Αρχέτυπο κλπ. Όσο για την προσέγγιση, είπα ήδη ότι κατα τη γνώμη μου θέλει δουλειά, και το γεγονός ότι επικεντρώνεται κυρίως στη Θεοσοφία μειώνει το προσωπικό μου ενδιαφέρον... αλλά δεν το λες και "κοιτάω από μακριά", στα λίγα τεύχη που έχει βγάλει έχει προσεγγίσει θέματα που συνήθως δεν βγαίνουν και πολύ, από τη μεταφυσική του φόβου και την διδασκαλία περί ψυχής μέχρι το Golem, τα homunculi κλπ.

 

Όπως και να'χει, προσωπικά θα ήταν χαρά μου να συμμετέχω στο εγχείρημα με τον Α ή Β τρόπο, αν τελικά προχωρήσει η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αρχισε η συζητηση για το "περιοδικο" αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι δε καταλαβαινω

τι νοημα θα ειχε κατι τετοιο περα απο τον ενθουσιασμο για κατι παραπανω. Ο κοσμος εχει

γεμισει απο χαζο-περιοδικα για εξωγηινους, μαγειες, 'ενεργειες' και αλλα τετοια που βασικα

ειναι κουραφεξαλα, τουλαχιστον ετσι οπως παρουσιαζονται. Επιπλεον οι εντυπες εκδοσεις

στην κυριολεξια πεθαινουν. Στο διαδικτιο μπορεις πλεον να βρεις οτι θελεις απο φορουμ,

εξειδικευμενα βιβλια, εμπειριες αλλων απο πρακτικη κλπ γιατι να πληρωσει καποιος για ενα

ενα εντυπο?

 

Αλλα νομιζω η κατηγορια στην οποια αναφερεται ο Ιρενικος εχει αρκετο ενδιαφερον.

Οποτε θα κανω κι εγω μια προταση για πως θα φανταζομουν κατι τετοιο σε πολυ γενικες γραμμμες:

 

-οχι γενικα θεματα για το ευρη κοινο, εξειδικευμενα θεματα που απευθηνονται σε καποιον που

ασχολειται σοβαρα.

 

-οχι θεματα εντυπωσιασμου, αλλα θεματα που πιανουν την ουσια και εχουν μια σοβαροτητα.

 

-οχι πληροφοριες οτι να ναι, αλλα μια οργανωση γυρω απο καθε θεμα μετα απο μελετη, με εξηγησεις

και σχολια που χρειαζονται.

 

-τευχη που κανεις θα αξιζει να τα εχει και να κρατησει, γιατι θα περιεχουν σοβαρο, οργανωμενο

υλικο, οδηγιες και εξηγησεις, που κανεις θα μπορει να τις βρει συγκεντρωμενες στο τευχος.

 

-περιεχομενο με τη σοβαροτητα ενος καλου βιβλιου μαγειας, συγκεντρωμενο απο διαφορες

αξιοπιστες πηγες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μιας και υπαρχει μερικη κινητοποιηση, πως λετε να το προχωρησουμε, είναι κάποια πράγματα που θα πρέπει να κοιτάξουμε πριν ξεκινήσουμε...

 

1. Όνομα του περιοδικού για να ξεκινήσει ο φίλος chaos να δουλευει το logo

2. "Υπεύθυνος ύλης". Πως θα γίνεται η διαλογή για τα άρθρα? Θα στελνει ο καθένας μας μια περίληψη του τι θελει να γραψει στον υπεύθυνο?

3. Θα υπάρχουν μόνιμες στήλες ή κατηγορίες και ποιες θα ειναι αυτες? και απο ποιους θα γραφονται?

4. Αφου μαζευτει το υλικο θα πρεπει να αρχισει να παιρνει μορφη και το περιοδικο.

5. Θέλουμε αρθρογράφους... Ή πολλά άρθρα απο εμας που εχουμε δηλώσει ενδιαφέρον...

6. Λίστα αρμοδιοτήτων

7. το καλό είναι ότι ο χρόνος δεν μας πιέζει..

 

Προσωπικά μπορώ να δουλέψω πάνω στα παρακάτω...

 

α. H Τέχνη των βοτάνων - Μαγικά φυτά (σε καθε τευχος μπορω να δουλευω πανω σε 1-2 φυτα/βότανα. (Χρησεις στην Τεχνη-αποτελεσματα, ιστορικες αναφορες, καλλιεργεια)

β. Δημιουργία τελετών -ξόρκια (επειδη δεν ακολουθουμε καποιο συγκεκριμενο μονοπατι οι τελετες δεν θα περιλαμβανουν ανοιγμα/κλεισιμο κυκλου, επικλησεις κτλ. και γιαυτο λεω δημιουργια τελετων και οχι τελετες).

γ. Οι πλανητες και τα στοιχεια σε σχεση με τα φυτα/βοτανα και την χρηση τους στην Τεχνη

δ. Δρυιδισμός (ιστορια, φιλοσοφία και διαφορα ιστορικα στοιχεια)

ε. Φόρτηση μαγικών εργαλειων

ζ. Προτεινω να υπαρχει μια μονιμη στηλη potions. (εκει και αν εχω απειρο υλικο).

η. Ασκήσεις διαλογισμού (astral projection, ασκήσεις για το καθε στοιχειο (συγκεντρωση/αποκατασταση/κατευθυνση ενεργειας)

θ. Νερομαντεία/πυρομαντεία

ι. Φιλοσοφία της Τέχνης (απο την δικη μου οπτικη παντα γιατι ως γνωστον τα παντα εξαρτώνται απο τον παρατηρητή)

κ. Βότανα και θεραπεία

λ. Συλλογή και επεξεργασία βοτάνων

 

Ρουνοι, κεριά, κρυσταλλοι, λιθοι, μεταλλα, χρωματα, ασπιδα προστασιας, αυρα, τσακρα κ.α υπάρχουν στο AOW οπότε μπορούν να δωθούν σαν πηγες ή να γραφτούν πιο αναλυτικά στην στήλη για οσους θελουν να γνωρισουν την Τεχνη. (Η σελήνη και οι φάσεις της νομιζω δεν υπαρχουν).

 

και αλλα που δεν μου ερχονται αυτη την στιγμη.. αυτα προς το παρρον.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι η περίοδος που ο κόσμος τρελαινόταν και χρειαζόταν νέες κινήσεις σχετικά

με το παραφυσικό και τον μυστικισμό έχει περάσει..

 

Κάποτε για να βρει κάποιος έστω και το παραμικρό για αυτά τα θέματα έπρεπε να λιώσει τα πόδια και το

πορτοφόλι του και πάλι χρειαζόταν να αρκεστεί σε ψίχουλα..πλέον με ένα(δύο,τρια)κλικ έχεις μια θάλασσα

πληροφοριών για το θέμα να απλώνεται μπροστά σου..απλώνεις το χεράκι σου και παίρνεις..

και η πλειοψηφία του κόσμου είναι ευχαριστημένη και υπερ(με την κακή την έννοια)-πλήρης με αυτό το γεγονός..

 

Τα άτομα που θα ήθελαν ή θα ενδιαφέρονταν πραγματικά για κάτι παραπάνω,για εμένα,είναι πρώτον ελάχιστα

και δεύτερον απολύτως ικανά να βρουν τις πληροφορίες που χρειάζονται και μόνα τους..δεν χρειάζονται περιοδικό

αυτά τα άτομα,χώρο για να να "συγκεντρώνονται" χρειάζονται..και χώροι υπάρχουν..

 

Μιλώντας όμως για μια ακόμη "πλευρά" του φόρουμ που θα μπορούσε να υπάρξει παράλληλα με την ιστοσελίδα

και τις συζητήσεις τα πράγματα αλλάζουν αρκετά..θα ήταν πολύ όμορφο να δίνονταν ανά διαστήματα κάποια

στοιχεία από τους κλάδους με τους οποίες ασχολείται,σοβαρά,(και πρακτικά)το κάθε μέλος..

Αν λείπει κάτι από τον χώρο,κατά την γνώμη μου θα ήταν οι προσωπικές συμβουλές και τα άρθρα από "μυστικιστές"

και "αναζητητές" που εξετάζουν τα πράγματα μακριά από τις πολυθρόνες τους..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι η περίοδος που ο κόσμος τρελαινόταν και χρειαζόταν νέες κινήσεις σχετικά

με το παραφυσικό και τον μυστικισμό έχει περάσει.....

Ακόμα κι αν είναι έτσι υπάρχει πάντα κάποιο κοινό. Η γνωστή "ανακύκλωση" θεμάτων από τα γνωστά περιοδικά στηρίζεται και στο ότι πάντα μια νέα "γενιά" ενδιαφερόμενων (15-24) υπάρχει, ενώ μια παλαιότερη (35-44) "αποχωρεί". Έτσι ποιός θυμάται ότι σχεδόν κόπια του άρθρου του Μαρτίου 2012 εμφανίστηκε σε άλλο περιοδικό το Σεπτέμβριο του 1993;
...Κάποτε για να βρει κάποιος έστω και το παραμικρό για αυτά τα θέματα έπρεπε να λιώσει τα πόδια και το

πορτοφόλι του και πάλι χρειαζόταν να αρκεστεί σε ψίχουλα.....

Αυτό είναι ένα κοινό που ίσως ενδιαφερθεί να μάθει ότι μπορεί να αποφύγει το "λιώσιμο". Αυτό πρακτικά (συν το 15-24) είναι το target group.
....Τα άτομα που θα ήθελαν ή θα ενδιαφέρονταν πραγματικά για κάτι παραπάνω,για εμένα,είναι πρώτον ελάχιστα

και δεύτερον απολύτως ικανά να βρουν τις πληροφορίες που χρειάζονται και μόνα τους..δεν χρειάζονται περιοδικό

αυτά τα άτομα,χώρο για να να "συγκεντρώνονται" χρειάζονται..και χώροι υπάρχουν.....

Σωστά, αλλά ακόμα κι όταν κάποιος μπορεί να τα ξέρει όλα, ειδικά τότε, μπορεί να βρει χρήσιμους καταλύτες και στα πιο τετριμμένα.
.....

 

Υ.Γ.Αν όμως μιλάμε για μια ακόμη "πλευρά" του φόρουμ που θα μπορούσε να υπάρξει παράλληλα με την ιστοσελίδα

και το φόρουμ (και υπάρχει ενδιαφέρον) αλλάζει το θέμα..

Θα ονόμαζα αυτήν την πλευρά "εξωτερική", "εκδοτική".

 

 

Λοιπόν,

Πρώτα λίστες.

Τι χρειάζεται να γίνει, ποιοι προσφέρονται κτλ.

 

1. Χρειάζεται μια πλατφόρμα που θα "ανεβαίνει" το περιοδικό (ας πούμε το aow αφού θα είναι πηγή υλικού www.aow.gr/emagoszine)

2. Ένα template (κάτι σαν αυτό που ανέβασα) με κενά προς γέμισμα και κενά προς διαφημίσεις.

3. Συντονιστής/ρια

4. Το template θα μπορεί να πάει "χέρι-χέρι" (virual χέρι!) και όποιος/α μπορεί γεμίζει έκεί που μπορεί.

5. Κλειδί είναι η επιτυχία στη διαφήμιση (γι' αυτό θέλει επαγγελματία που να ξέρει ταρίφες και θα βγάζει ποσοστά).

6. Γραφίστας συμπληρώνει το template.

7. Web designer κτλ το ανεβάζει στην πλατφόρμα - προβλέποντας pay-pal options.

Link to comment
Share on other sites

Αν λείπει κάτι από τον χώρο,κατά την γνώμη μου θα ήταν οι προσωπικές συμβουλές και τα άρθρα από "μυστικιστές"

και "αναζητητές" που εξετάζουν τα πράγματα μακριά από τις πολυθρόνες τους..

 

Μα γιαυτο ακριβως μιλαμε βηλφεγωρ. Απο γενικές πληροφορίες έχει πήξει ο τόπος όπως είπες. Τι να το κανω εγω πχ αν καποιος μου μιλαει για βοτανα και μου λεει οτι αυτο το βοτανο κανει αυτο ή είναι καλό εκεί και δεν μου πει: τα υπολοιπα βοτανα/φυτα που κανουν την ιδια δουλεια, πιο ειναι πιο καλο για την συγκεκριμενη εργασια σε σχεση με τα υπολοιπα, ποτε να συλλέξω αυτά που θέλω απο το βοτανο/φυτό, πως να το επεξεργαστω, πιο μερος του χρησιμοποιώ (ρίζες, φυλλα, σπόρους, λουλούδια κτλ) πως να το καλλιεργήσω, πως θα γινει η αναπαραγωγή του ή ποτε να μαζεψω τους σπορους, τι πρεπει να προσεξω κτλ κτλ

 

Εχουμε πήξει στο copy-paste δυστυχως και στην Τέχνη. Και αυτός είναι ο λόγος που σκέφτηκα ότι ένα τέτοιο περιοδικό θα ήταν πολύ χρησιμο. Και σε ένα περιοδικό για την Τέχνη που έιναι ανοιχτό προς όλες τις κατευθύνσεις αλλά ταυτόχρονα δίνεις και κίνητρα στον άλλο να δώσει τις γνώσεις του, το αποτέλεσμα θα είναι πιστεύω κάτι ανάλογο με αυτά του εξωτερικού. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν διαβάζετε ο ένας τα ποστς του άλλου, αλλά μέχρι στιγμής:

1) Κάποιοι λένε η θεματολογία να είναι "λίγο απ' όλα" και κάποιοι άλλοι λένε να είναι πολύ συγκεκριμένη.

2) Τα πρακτικά ζητήματα όπως ένα sub-domain στο aow ή το γραφιστικό κομμάτι δεν είναι προτεραιότητα. Πέραν του ότι μπορούμε άνετα να τα φτιάξουμε όλα αυτά, η ουσία είναι αλλού:

 

Ποιός θα γράψει και τί???

Πόσοι από τους συμμετέχοντες στο παρόν τόπικ έχουν γράψει έστω 2-3 άρθρα για την ιστοσελίδα του art of wise? Πώς μπορούμε να συζητάμε για περιοδικό όταν η ιστοσελίδα που:

1) είναι μια έτοιμη, στρωμένη υποδομή (και τεχνικά και γραφιστικά) για ό,τι άρθρο θέλει να γράψει ο καθένας

2) έχει ήδη μια καλή επισκεψιμότητα

3) έχει όνομα και ιστορία στον χώρο του ελληνικού διαδικτύου

4) δεν βάζει deadlines στους αρθρογράφους

...έχει να ανανεωθεί εδώ και 6 μήνες?!!!!

 

Είναι σαν να έχουμε ήδη ένα έτοιμο ηλεκτρονικό περιοδικό, με όλα όσα πιθανόν θα θέλαμε να έχει (ποκιλλία και αξιοπιστία θεμάτων, επισκεψιμότητα, μπόλικα άτομα που θεωρητικά το στηρίζουν κτλ) και απλά επειδή το έχουμε ονομάσει "ιστοσελίδα" αντί για "e-περιοδικό" το έχουμε παρατήσει (και εννοείται ότι δεν βγάζω ούτε τον εαυτό μου απ' έξω όσον αφορά την έλλειψη νέων άρθρων) και τώρα συζητάμε να ξεκινήσουμε ένα άλλο e-περιοδικό!

Τί νόημα έχει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

...1) είναι μια έτοιμη, στρωμένη υποδομή (και τεχνικά και γραφιστικά) για ό,τι άρθρο θέλει να γράψει ο καθένας

2) έχει ήδη μια καλή επισκεψιμότητα

3) έχει όνομα και ιστορία στον χώρο του ελληνικού διαδικτύου

4) δεν βάζει deadlines στους αρθρογράφους

...έχει να ανανεωθεί εδώ και 6 μήνες?!!!!

 

Είναι σαν να έχουμε ήδη ένα έτοιμο ηλεκτρονικό περιοδικό, με όλα όσα πιθανόν θα θέλαμε να έχει (ποκιλλία και αξιοπιστία θεμάτων, επισκεψιμότητα, μπόλικα άτομα που θεωρητικά το στηρίζουν κτλ) και απλά επειδή το έχουμε ονομάσει "ιστοσελίδα" αντί για "e-περιοδικό" το έχουμε παρατήσει (και εννοείται ότι δεν βγάζω ούτε τον εαυτό μου απ' έξω όσον αφορά την έλλειψη νέων άρθρων) και τώρα συζητάμε να ξεκινήσουμε ένα άλλο e-περιοδικό!

Τί νόημα έχει αυτό???

Η ιδέα ενός περιοδικού είναι λίγο διαφορετική, αλλά μπορεί να πατήσει στην προΰπαρξη, και το περιεχόμενο όσων λες. Μπορεί να γίνει όμως κάτι περισσότερο - φυσικά και έχει να ανανεωθεί μήνες - όταν είναι κάτι εθελοντικό. Αν όμως υπάρχει η πιθανότητα κάποιου (συλλογικής αρχικά 'αμοιβής κόπων' (δεν μιλώ για 'κέρδος') και ίσως κάποιας διεξόδου ανθρώπων που ζορίζονται με τα προβλήματα της Ελλάδας;)

 

 

Από την πλευρά μου ανέβασα μια ιδέα template αλλά είναι ειδικός στο γέμισμα κενών, όχι το σχεδιασμό του σκελετού.

 

Κάποιοι που ξέρουν από στήσιμο γραφιστικά ας ανεβάσουν templates e-περιοδικού και θα δούμε πως γεμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ θεωρείς πως είναι εφικτή η ιδέα της ύπαρξης αμοιβής για τους αρθρογράφους, υποθέτεις ότι υπάρχουν αρθρογράφοι που περιμένουν αυτή την αμοιβή σαν κίνητρο για να αρχίσουν να στέλνουν άρθρα, και αφού με αυτή την υπόθεση πιστεύεις πως λύνεται έτσι απλά το θέμα του περιεχομένου (που είναι το σημαντικότερο), το πρόβλημά σου αυτή τη στιγμή είναι τί template θα χρησιμοποιηθεί...

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ θεωρείς πως είναι εφικτή η ιδέα της ύπαρξης αμοιβής για τους αρθρογράφους, υποθέτεις ότι υπάρχουν αρθρογράφοι που περιμένουν αυτή την αμοιβή σαν κίνητρο για να αρχίσουν να στέλνουν άρθρα, και αφού με αυτή την υπόθεση πιστεύεις πως λύνεται έτσι απλά το θέμα του περιεχομένου (που είναι το σημαντικότερο), το πρόβλημά σου αυτή τη στιγμή είναι τί template θα χρησιμοποιηθεί...

:huh:

Δεν μίλησα για αμοιβή αρθρογράφων. Μίλησα για συλλογική αμοιβή και σίγουρα σε εκείνους που θα μπορούσαν να το κάνουν να "σταθεί" (με προσέλκηση διαφημίσεων πχ.) Δεν μπορείς όμως να πας να τάξεις διαφήμιση χωρίς να έχεις να δείξεις έργο.

Πρέπει λοιπόν να ξεκινήσει κάτι, να υπάρχει κάτι να δειχθεί και με αυτό ως βάση βλέπουμε, οπότε αυτό είναι το σημαντικότερο.

 

Το θέμα του περιεχομένου μπορεί να διαμορφωθεί συλλογικά. Οι μόνοι που μπορούν να βγάλουν κάτι σε μια τέτοια αρχή είναι κάποιοι που θα κάνουν το στήσιμο/ανέβασμα και αυτοί, πριν την επιτυχία, μόνο ως προσθήκες σε βιογραφικό!

Link to comment
Share on other sites

@johnny το γιατί δεν έχει ενημερωθεί για 6 μηνες θα πρέπει να σε απασχολεί...

 

Οι γνώσεις που είναι μέσα είναι περισσότερο γενικές όσον αφορά την πρακτική. Εμένα προσωπικά μου προκαλεί περιέργεια το γεγονός ότι δεν γράφονται άρθρα ούτε και απο τους υπεύθυνους της ιστοσελίδας (δεν ξερω ποιοι ειναι αυτοι). Δεν ξερω τι γινεται γυρω απο το aow πιθανόν να έχουν κουραστεί ή να τα έχουν παρατήσει κτλ ειλικρινά δεν ξέρω και δεν ειχα και την περιεργεια να το ψαξω μεχρι που το ανεφερες. Αν δω αρθρα να ανεβαίνουν στο aow που να μην ειναι λες και υπαρχει περιορισμός στις 180 λέξεις τότε σίγουρα θα κάτσω να γράψω και εγω. Όλα αυτά που λεω δεν τα λεω ουτε με κακια, ουτε με παραπονο, ουτε με δόλο ή έχοντας στο μυαλό μου να το υποβαθμίσω. Έχει αρκετό υλικό μαζεμένο και ποιοτικό υλικό ειδικά για τον αρχάριο αλλα μέχρι εκεί. Αν έβλεπα την συγκεκριμενη ιστοσελίδα να ανανεωνεται τακτικα και να διευρύνει την οπτική της, δεν θα μου ερχοταν στο μυαλο μου οτιδηποτε αλλο. Γιατι όπως είπες και εσύ, και στημένο είναι και χρόνια στο χώρο είναι. Παρόλα αυτά, το περιοδικό όπως λεει και ο outis είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιαυτο ακριβως μιλαμε βηλφεγωρ. Απο γενικές πληροφορίες έχει πήξει ο τόπος όπως είπες. Τι να το κανω εγω πχ αν καποιος μου μιλαει για βοτανα και μου λεει οτι αυτο το βοτανο κανει αυτο ή είναι καλό εκεί και δεν μου πει: τα υπολοιπα βοτανα/φυτα που κανουν την ιδια δουλεια, πιο ειναι πιο καλο για την συγκεκριμενη εργασια σε σχεση με τα υπολοιπα, ποτε να συλλέξω αυτά που θέλω απο το βοτανο/φυτό, πως να το επεξεργαστω, πιο μερος του χρησιμοποιώ (ρίζες, φυλλα, σπόρους, λουλούδια κτλ) πως να το καλλιεργήσω, πως θα γινει η αναπαραγωγή του ή ποτε να μαζεψω τους σπορους, τι πρεπει να προσεξω κτλ κτλ

 

Εχουμε πήξει στο copy-paste δυστυχως και στην Τέχνη. Και αυτός είναι ο λόγος που σκέφτηκα ότι ένα τέτοιο περιοδικό θα ήταν πολύ χρησιμο. Και σε ένα περιοδικό για την Τέχνη που έιναι ανοιχτό προς όλες τις κατευθύνσεις αλλά ταυτόχρονα δίνεις και κίνητρα στον άλλο να δώσει τις γνώσεις του, το αποτέλεσμα θα είναι πιστεύω κάτι ανάλογο με αυτά του εξωτερικού. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

Κοίταξε..δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου,ούτε μπορώ να πω οτι με αφήνει

αδιάφορο αυτό που περιγράφεις..

Όμως όποιος θέλει να μάθει,μαθαίνει,έχει πλέον τα μέσα,δεν χρειάζεται κάποιου

είδους ασημένια πιατέλα με μασημένο φαγητό..

 

Αν τώρα η πρόθεση σου είναι να ανοίξεις στον κόσμο νέους ορίζοντες για κάποια

συγκεκριμένα θέματα..άνοιξε ένα ωραίο εμπνευσμένο ποστ ή,ακόμα καλύτερα,γράψε

ένα άρθρο(που θα μείνει κιόλας χωρίς να "θαφτεί")και μπορείς να είσαι σχετικά

σίγουρος οτι θα υπάρξει ένας καλός αριθμός που αν είναι να εμπνευστεί θα εμπνευστεί..

(βλ.παράδειγμα: το παράδειγμα)

 

Αν θέλεις τώρα ντεε και καλά να φτιάξεις περιοδικό δες πρώτα ποιούς έχεις και τι είναι

πρακτικά αυτό που διατίθεται να δώσει ο καθένας και αν νιώθεις οτι θα γίνει κάτι αξιόλογο

που δεν θα σβήσει(μαζί με τον ενθουσιασμό)τους επόμενους μήνες-βδομάδες καλώς..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να πεταχτώ να πω κι εγώ μια γνώμη...

 

Ξεκινώ υποθέτοντας ότι όλα τα ζητήματα περιεχομένου έχουν λυθεί: υπάρχει αρχισυνταξία, επιμέλεια ύλης, συντονισμός και μια συνεπής ομάδα που καλύπτει με ωραίο τρόπο τη θεματολογία χωρίς να την κυνηγάς με το τουφέκι για τα deadlines.

 

Κατ' αρχάς, καταλήξατε ότι θα έχει ηλεκτρονική μορφή το περιοδικό, ε; Καλό αυτό, διότι λύνονται τα ακανθώδη των εξόδων εκτύπωσης και, πρωτίστως, διανομής που έχουν θάψει ακόμα και εγχειρήματα που είχαν πίσω τους αρκετά λεφτά...

 

Το περιοδικό θα διατίθεται δωρεάν ή με συνδρομή όπως ειπώθηκε; Με ποιο τρόπο θα πληρώνεται η συνδρομή; Με πιστωτική; Αν ναι, χρειάζεστε κάτι παραπάνω από ένα template, βλέπε secure server κ.λ.π. Υπολογίστε και τα σχετικά έξοδα για hosting. Το ύψος της συνδρομής (ετήσια προφανώς) ποιο θα είναι ώστε να πειστούν να χρησιμοποιήσουν πιστωτική εν καιρώ κρίσης; Εάν, το κοινό είναι οι 15-24 πώς θα γίνεται η συναλλαγή; Επίσης με πιστωτική ή με κατάθεση στα...ευαγή τραπεζικά ιδρύματα; Σημειωτέον ότι οι έφηβοι του σήμερα είναι πολύ πιο περιορισμένοι οικονομικά ενώ στους νέους έως 24 ετών η ανεργία φτάνει το 50%. Δεδομένου ότι το περιοδικό θα απευθύνεται σε πιο εξειδικευμένο κοινό από αυτό της παρούσης ιστοσελίδας, που με όρους διαφημιστικής αγοράς είναι ήδη μικρό, θεωρώ ότι το έργο των πωλητών διαφήμισης θα είναι μάλλον συσσίφειο. Οι κλασικοί σοβαροί διαφημιζόμενοι του χώρου, οι εκδότες βιβλίων, συρρικνώνουν κατά πολύ τα έξοδά τους. Ποιοι μένουν; Επαρκούν ποσοτικά για να μπορεί να σταθεί "εμπορικά" το όλο εγχείρημα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...