Jump to content

Φοβάσαι το σκοτάδι;


Recommended Posts

Φοβάσαι το σκοτάδι;

 

Εξαρτάται το σκοτάδι. Υπάρχουν σκοτάδια και σκοτάδια ... Ποιο απ' όλα ;

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλλιτερα να μας εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας σκοταδι και σκοταδι...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλλιτερα να μας εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας σκοταδι και σκοταδι...!!!!!!!

 

Εννοώ, κυριολεξία & μεταφορά. π.χ το σκοτάδι του βυθού, το σκοτάδι της ψυχής. Και τα δυο σκοτάδια είναι. Το ένα κυριολεκτεί, το άλλο είναι μεταφορά. Ποιο από τα δύο σκοτάδια φοβάσαι εσύ ; Αυτό της κυριολεξίας ή αυτό της μεταφοράς ;

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοβάμαι τα παιχνίδια του μυαλού μου

 

ωστόσο κάποια πράγματα τα αισθάνεσαι καλύτερα στο ημίφως...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία.. δε μπορώ να πω ότι το φοβάμαι το σκοτάδι. Με πιάνει ένα άγχος χωρίς λόγο και θέλω να κάνω γρήγορα τις κινήσεις μου. Αλλά δε μπορώ να χαρακτηρίσω το συναίσθημα αυτό ως ''φόβο''..

 

 

νομιζω πως πρεπει να συμφωνησω με την σαμπρινα. κι εγω , οκομη κι αν δεν ειμαι τελειως στο σκοταδι π.χ. ειμαι στο δωματιο μου και παω στην τουαλετα , οπου ειναι διπλανες οι πορτες και εχει σκοταδι στο χωλ . θα κανω μια αποτομη κινηση για να αναψω το φως και θα μπω γρηγορα μεσαστην τουαλετα!

αφου θα εχω λιγο καρφωσει το βλεμα μου για λιγο στο σκοταδι , θα ανατριχιασω και θα κανω την αποτομη κινηση κι οταν μπω στην τουαλετα θα κλεισω αμεσως το παραθυρακι για να μην βλεπω εξω , και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το σκοτάδι. Υπάρχουν σκοτάδια και σκοτάδια ... Ποιο απ' όλα ;

 

 

Καποια στιγμη ο μικρος Κωστακης πηγε να μεινει στο σπιτι της γιαγιας του.

Το βραδυ λοιπον η γιαγια του ετοιμασε το κρεβατακι του εκλεισε τα φωτα και τον εβαλε για υπνο.

Ο Κωστακης αρχισε να κλαιει και η γιαγια του τον ρωτησε γιατι.

-Φοβαμε το σκοταδι γιαγια,δεν μπορω να κοιμηθω

-Μα παιδι μου και στο σπιτι της μαμας σου κοιμασαι με κλειστο το φως.

-Ναι γιαγια αλλα στο σπιτι της μαμας μου ειναι δικο μου το σκοταδι,αυτο εδω το σκοταδι μου ειναι αγνωστο.

 

 

Ακομα και στο σκοταδι αισθανεσαι οτι εχεις κατι δικο σου,κατι για να κρατιεσαι και να προσκολιεσαι.

Link to comment
Share on other sites

στο σκοτάδι ηρεμώ και γαληνεύω...είναι οι ώρες που ο ύπνος θα έρθει και ο ονειροπομπός Ερμής θα μου χαρίσει όνειρα πλούσια γεμάτα νόημα...αχ σκοτάδι...τα πάντα ξεκουράζονται στην αγκαλιά του....είναι σαν ένα μαυρο βελούδινο πέπλο κεντημένο με τα φώτα του ουρνού...η νύχτα....

πόσες φορές με παρέα δεν έχετε ανάψει κεράκια σε ένα τραπέζι και να αρχίσετε συζητήσεις...με χαμηλό τόνο στην φωνή σας γιατί πάει με την ατμόσφαιρα...αυτό είναι το σκοτάδι για μένα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μμμ...! Εγω πάλι δεν μπορώ να με καταλάβω. Από τη μία υπάρχουν στιγμές που όταν ανάβει κάποιος φως το βράδυ -οπουδήποτε μέσα στο σπίτι- ενοχλούμαι και άλλες πάλι φοβάμαι να αλλαξω πλευρω για να μην 'γυρίσω πλάτη' στο δωμάτιο μου. Υποθέτω πως έχει να κάνει με τα γεγονότα που με έχουν φορτίσει κατα τη διάρκεια της μέρας ή της ...φωτεινής νύχτας.. :019blush: Πάντως με ενοχλεί να βρίσκομαι σ αυτήν την θέση και όσο για τον προτεινόμενο τσαμπουκά... :blink: Οι ασκήσεις ηρεμίας κααατι κάνουν..! :cheerful: :cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοβάμαι τα παιχνίδια του μυαλού μου

 

ωστόσο κάποια πράγματα τα αισθάνεσαι καλύτερα στο ημίφως...

H αλήθεια ειναι πως το μυαλο προτιμάει να παίζει στα σκοτεινά, όμως και στα φώτα μέσα πάλι κάνει τα δικά του!

Βέβαια ειναι ευκολότερο να τα εντοπίσουμε αφου στο φως τίνουμε να χάνουμε την πίστη μας και να πιστεύουμε μόνο αυτά που βλέπουμε..

 

Το ημίφως είναι μαγικό!

Ο καθένας μπορει να διαλλέξει το τι θα πιστέψει, με τι θα βλέπει, με την ψυχή ή με τα μάτια;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το κυριολεκτικό ούτε το μεταφορικό Σκοτάδι με τρομάζει...

Διατί; Επειδή δεν έχω τέτοια πολυτέλεια. Ο Φόβος είναι ενέργεια. Αλλά και περιττός πρακτικά.

Δεν έχω άλλη επιλογή από το να τα...πολεμήσω και τα δύο! Θέμα ψυχολογίας, κυρίως...!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω ειχα παντα αυτη την αισθηση οτι στο σκοταδι τριγυρνανε διαφορες οντοτητες απο αλλες διαστασεις οχι αναγκαστηκα ''κακες'' αλλα αποκοσμες και οτι ειχαν καποιο ενδιαφερον για μενα κ οτι αν χαλαρωνα πολυ κ γινομουνα πιο δεκτικος κατι θα γινοτανε, θα ερχονταν σε επαφη μαζι μου?.!.,μια αυξουσα αισθηση οτι κατι με πλησιαζει οταν εκλεινα τα ματια μου στο σκοταδι. ειχα κ παλαιοτερα κατι αποκοσμες παραλυσεις στον υπνο μου οπου παλευα για να αποκολληθω απο το ονειρο επειδη δεν μπορουσα να αναπνευσω η για να δωσω εντολη στον εγκεφαλο να κουνηθω γιατι ενιωθα κατι αποκοσμο να με πνιγει.. ειχα φτασει στο σημειο μετα απο αρκετες φορες που μου συνεβαινε, ενω τις πρωτες φορες με κυριαρχουσε πανικος κ φοβος για το αν θα μπορεσω να ξεφυγω απο την κατασταση αυτη, να εχει γινει ρουτινα(ωχ, παλι η μαλ***α,πφφφ) κ να εχω μαθει βημα-βημα τι πρεπει να κανω για να ξυπνησω.. λιγο :offtopic: αλλα το ειχα συνδεσει με το σκοταδι κ μετα απο αυτες τισ εμπειριες κοιμομουνα με ενα μικρο φωτακι που οι ακτινες του μου παρειχαν μια μπαλα-ασπιδα.. τωρα ποια δεν με νοιαζει η ''φοβαμαι'' το σκοταδι αφου εχω κοψει τα ψυχεδελικα... χαχαχα (πλακα κανω..?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο άνθρωπος φοβάται ότι δεν γνωρίζει κι ότι δεν ελέγχει. Το σκοτάδι συνδυάζει και τα δύο αυτά γνωρίσματα.

Ο Γιαννόπουλος μας απέδειξε έτσι με τον πλέον γλαφυρό τρόπο, τον υποσυνείδητο φόβο του ανθρώπου για το σκοτάδι...

 

 

...Εσείς, φοβάστε συνειδητά το σκοτάδι;

 

Αν ναι, τι σας φοβίζει;

Απάντησες ήδη γιά μένα,φίλη Νεφέλη.

Μέσω εκείνου του φόβου καταλαβαίνει κανείς πόσο στοιχηματίζει ο άνθρωπος στην επιφανειακή ορατότητα,όπου έμαθε να ζεί και συνειδήτα χάνει τον έλεγχο στην άυλη αφάνεια.Ναί,το σκοτάδι με τρομάζει.Όσο προσπαθώ να πολεμήσω εκείνο τον φόβο τόσο με καταβάλει,όταν πιά ''εξισώνομαι'' με εκείνον τότε δημιουργώ το φώς και συνεπώς τον ξεπερνώ...

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι μικρή δε φοβόμουν καθόλου το σκοτάδι,σηκωνόμουν από το κρεβάτι είτε για να πάω στην τουαλέτα είτε στο...ψυγείο( :019blush: ) χωρίς το παραμικρό φως και μέχρι και τώρα δε μπορώ να κοιμηθώ με αναμμένα φώτα.Φοβάμαι όμως να τριγυρίζω μέσα στο σπίτι χωρίς φως και κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ (επειδή σχεδόν πάντα κοιμάμαι τελευταία από όλη την οικογένεια) σβήνω τα φώτα διαδοχικά(!) αφήνοντας τελευταίο αυτό που είναι έξω από το δωμάτιό μου,και μόλις το σβήσω ξαπλώνω όσο το δυνατόν γρηγορότερα.Επίσης το βράδυ στο σπίτι ανοίγω την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο μόνο και μόνο για να ακούω ήχους του σπιτιού ή,αν κοιμούνται όλοι και δε θέλω να κάνω φασαρία,μιλάω μόνη μου σαν να συζητάω με κάποιον ή τραγουδάω...Αυτό που με κάνει να απορώ όμως και πραγματικά δεν ξέρω πως να το ερμηνεύσω,είναι ότι νιώθω ασφαλής μόνο από τη στιγμή που θα ξαπλώσω στο κρεβάτι μου...Το ξέρω ότι είναι τελείως χαζό,αλλά έτσι νιώθω,ότι τίποτα δε μπορεί να με πειράξει όταν είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι.Πιστεύω ότι αυτό που πραγματικά με τρομάζει είναι η φαντασία που μου χάρισε ο Θεός και με το παραπάνω,γιατί φτιάχνει εικόνες από το πουθενά... Αυτός είναι και ο λόγος που δε μπορώ ποτέ να δω θρίλερ (αν και είμαι φανατική αναγνώστρια του St.King,χεχε).Ισως φταίει λίγο και η μάνα μου που έχει γεμίσει το σπίτι με πίνακες,μάσκες,μαριονέτες και κούκλες που κρέμονται στους τοίχους και ξεκουράζονται στο σύνθετο... :063laugh: Το περίεργο είναι ότι ενώ ξέρω ότι κάνω σαν ηλίθια,δε μπορώ να το ξεπεράσω.

Πάντως,τώρα τα Χριστούγεννα που είναι το σπίτι στολισμένο,παρόλο που οι κούκλες και οι μάσκες έχουν πληθύνει κατά πολύ :P δε φοβάμαι καθόλου...Νιώθω μεγάλη ζεστασιά και ασφάλεια και συχνά πηγαίνω το βράδυ και ξαπλώνω κάτω από το δέντρο στο σαλόνι σαν τα πεντάχρονα...
Link to comment
Share on other sites

Παλιά ναι φοβόμουν το σκοτάδι...

 

Μα πιο πολύ και πιο βαθειά, φοβόμουν το βυθό της θάλασσας.Στην παραλιακή περιοχή όπου μεγάλωσα, τα νερά μετά από κάποιο σημείο (χωρίς να είναι ρηχά πιο πριν) βαθαίνουν αρκετά, με αποτέλσμα μερικά μέτρα αφου σταματήσεις να "πατάς" βλέπεις μόνο μαύρο.

Αυτό το απότομο μαύρο, το οποίο λόγω ρευματων σε τραβάει έστω και λίγο, πάντα το φοβόμουν, μπαίνοντας σε μια κατάσταση πανικού και ανεξέλεγκτης φοβίας παρότι δεινός κολυμβητης.....

Υποθέτω το ότι αυτό είναι κατι άγνωστο ενώ το σκοτάδι του υπνοδωματίου μου είναι κάτι το οποίο αν και δε "φαίνεται" ειναι οικείο.Είναι το δικό μου σκοτάδι , που λέει και ο Κωστάκης.,

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Μικρός το φοβόμουν λιγάκι... Αλλά τώρα είναι το δεύτερο μισό μου (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό και με κάθε έννοια). το σκοτάδι μπορεί να κρύψει αλλά και να εμφανίσει πολλά πράγματα. Μπορείς να κρύψεις και να κρυφτείς. Μπορείς να εμφανίσεις και να εμφανιστείς. Και δεύτερον για να θυμηθούμε και τα παλιά όλη η Σιωπή βρίσκεται εκεί μέσα. Είμαστε εμείς που θα διαλέξουμε αν κρατήσουμε ή αν θα διαλαλήσουμε τα μυστικά της. Δεν λέω πως πρέπει να βυθιστείτε στο σκοτάδι αλλά που και που χρειάζεται. και για αυτό που ενυπόθηκε για σκοτεινές ψυχές, απλώς δεν βρέθηκε κάποιος για να τις φωτίσει όσο θα έπρεπε ή είναι αρκετά φωτεινές για να μπορούν να κρύψουν όσα πρέπει σε ένα σκοτάδι- ψευδαίσθηση. Εγώ πάντως το λατρεύω το σκοτάδι. μπορεί να είναι μυστήριο και τρομαχτικό, μπορεί όμως να είναι και χαλαρωτικό... Καλό είναι να το γνωρίσουμε πριν το απορρίψουμε.

 

ΜΙΧΑΗΛ

[/quo

Η απαντηση σου φοβερη .....

 

δεν φοβαμαι το σκοταδι μπορω να πω πως μονο μια φορα το φοβηθηκα και αυτο οταν ειμουν πολυ μικρη και ειδα το θριλερ ο δρομος με της λευκες ...απο εκει και μετα δεν με αγγιζει , ηρεμω μαλιστα περισσοτερο στο σκοταδι , μπορω να σκεφτω καλυτερα , δεν εχω επιρροες απο πραγματα και καταστασεις που να μπορουν να με αποσυντονησουν ...

οταν θελουμε να ηρεμησουμε δεν κλεινομαστε σε ενα δωματιο χωρις φως ή κλεινουμε τα ματια μας να μην βλεπουμε να ειμαστε στο σκοταδι για να χαλαρωσουμε για να ταξιδεψει το μυαλο μας εκει που θελουμε?

εγω το κανω παντος ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...