Jump to content

Φοβάσαι το σκοτάδι;


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν φορές που επιδιώκω το σκοτάδι.Κλείνω παντζούρια,κουρτίνες,πόρτες...για να κάνω το σπίτι όσο πιο σκοτεινό μπορώ.Θαρρώ πως είναι ανάλογα με την ψυχολογία του ανθρώπου.

Παλιά φοβόμουν οτιδήποτε στο σκοτάδι.Έβλεπα για παράδειγμα αμυδρά την καρέκλα του δωματίου μου και νόμιζα πως ειναι η Σαμάρα από το the ring (wallbash.gif ).Ήταν φυσικά ο φόβος για το άγνωστο,ο οποιος πιστεύω πως δημιουργείται από την αδυναμία και τη "μικρότητα" που αισθάνεται ο άνθρωπος απέναντι σε κάθε τι που δεν γνωρίζει.

Πλέον νομίζω πως το μόνο πράγμα που φοβάμαι στο σκοτάδι είναι η Μόρα.Όχι επειδή τη θεωρώ πιο επικύνδινη από τα υπόλοιπα πνεύματα.Απλώς έχει πάει σε δεκάδες ανθρώπους που γνωρίζω και οι περιγραφές τους με έκαναν να την τρέμω!

Link to comment
Share on other sites

 

Πλέον νομίζω πως το μόνο πράγμα που φοβάμαι στο σκοτάδι είναι η Μόρα.Όχι επειδή τη θεωρώ πιο επικύνδινη από τα υπόλοιπα πνεύματα.Απλώς έχει πάει σε δεκάδες ανθρώπους που γνωρίζω και οι περιγραφές τους με έκαναν να την τρέμω!

Έχω την εντύπωση οτι έρχεται μόνο όταν κοιμάσαι..

δηλαδή θα ξυπνήσεις με αυτή πάνω από το κεφάλι σου

δεν θα σου επιτεθεί ενώ είσαι ξύπνια(σε σκοτάδι ή όχι)

 

Ψάξτο λίγο..μετά μπορεί να μην έχεις τίποτα να φοβάσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοβομουν μικρη το σκοταδι.Τωρα επιδιωκω να ειμαι μαζι του!Με ηρεμει αρκετα και νιωθω πολυ πιο καλα στο σκοταδι παρα στη μερα.

Αν ειναι να συμβει κατι μπορει να συμβει οποιαδηπωτε ωρα....δεν ειναι αναγκη να ειναι βραδυ,αν και γινονται πιο πολλα τη νυχτα.

Αυτα εξαρτωνται απο τον καθενα...ειχα το φοβο,αλλα μετα απο καποια θεματακια που ειχα,τον αντιμετωπισα και τον ξεπερασα.Τωρα ειμαι πολυ καλυτερα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω,το έχω ψάξει.Ακόμα και ξόρκι έμαθα για να την κάνω να μην έρθει!

Απλώς στο σκοτάδι αισθάνομαι περισσότερο ευάλωτη και εύτρωτη..

 

 

 

ακριβώς το ίδιο κι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόνο ένα πράγμα φοβάμαι στο σκοτάδι... Να ξαπλώσω ανάσκελα. Με φοβίζει αφάνταστα.. Για αυτό συνήθως κοιμάμαι/ξαπλώνω μπρούμυτα ..... Λόγο της Μόρα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα πράγμα φοβάμαι στο σκοτάδι... Να ξαπλώσω ανάσκελα. Με φοβίζει αφάνταστα.. Για αυτό συνήθως κοιμάμαι/ξαπλώνω μπρούμυτα ..... Λόγο της Μόρα

Μόρα ; Υπάρχει στ'αλήθεια αυτή τελικά ;Γιατί αν υπάρχει μάλλον με "αγαπάει" πολύ . :)

Εγώ πιστεύω στο συγκεκριμένο θέμα στην υπνοπαράλυση. (επιστημονική εξήγηση της Μόρα) . Μόνο ένα με απασχολεί. Προχθές που με έπιασε κοιμόμουν στο πλάϊ. Στο πλευρό που λένε. Οι επιστήμονες λένε πως η υπνοπαράλυση σε πιάνει όταν κοιμάσαι ανάσκελα (λόγω της πίεσης του αυχένα) . :confused:

Το σκοτάδι το επιδιώκω όταν κοιμάμαι.(Αν υπάρχει φως δυσκολεύομαι). Με ηρεμεί. Και το σκοτάδι και η απόλυτη ησυχία. Ξεκουράζομαι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω το αντίθετο... ίσα ίσα δεν έχω φως όταν κοιμάμαι ... απλά έχω ακούσει περιστατικά από πολύ κοντινά πρόσωπα και φοβάμαι... Όσων αφορά την επιστημονική προσέγγιση εγώ πάλι έχω ακούσει πως γυρίζει και καλά η γλώσσα προς τα πίσω ... Αλλά δεν στέκει και πολύ, γιατί άμα κλειστεί το διάφραγμα για τόση ώρα χωρίς να σου γυρίσει κάποιος την γλώσσα υποθέτω πως πεθαίνεις .... :\

Edited by m3ik0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήθελα και εγώ να ανοίξω ένα τέτοιο thread αλλά είδα ότι υπάρχει οπότε θα παραθέσω τις απόψεις μου εδώ.

 

Ύμνος εις την Νυξ

 

Νύκτα θεών γενέτειραν αείσομαι ηδέ και ανδρών

κλύθι μάκαιρα θεά κυαναυγής αστεροφεγγής

ησυχίηι χαίρουσα και ηρεμίηι πολυύπνωι

ευφροσύνη τερπνή φιλοπάννυχε μήτερ ονείρων

ληθομέριμν' αγανή τε πόνων ανάπαυσιν έχουσα

υπνοδότειρα φίλη πάντων ελάσιππε νυχαυγής

ημιτελής χθονία ηδ' ουρανία πάλιν αυτή

εγκυκλία παίκτειρα διώγμασιν ηεροφοίτοις

η φάος εκπέμπεις υπό νέρτερα και πάλι φεύγεις

εις Αίδην δεινή γαρ ανάγκη πάντα κρατύνει

νυν σε μάκαιρα καλώ πολυόλβιε πάσι ποθεινή

ευάντητε κλύουσα ικετηρίδα φωνήν

έλθοις ευμενέουσα φόβους δ' απόπεμπε νυχαυγείς

 

Νύξ και Έρεβος οι σκοτεινοί εραστές……

Νύξ η προσωποποίηση της νύχτας. Έρεβος η προσωποποίηση του σκότους.

Δύο από τους αγαπημένους μου θεούς αλλά και οι ενέργειες που αντιπροσωπεύουν είναι αναπόσπαστο κομμάτι της νυχτερινής μου ζωής.

 

Όσοι από εμάς που έχουμε κάνει την Νύχτα μέρα λειτουργούμε καλύτερα κατά την διάρκεια της Νύχτας. Προσωπικά την ημέρα δεν την αντέχω. Η ατμόσφαιρα είναι τόσο πολύ φορτισμένη με τις σκέψεις των ανθρώπων που βιάζονται, δουλεύουν και αγχώνονται και δεν το αντέχω. Σε αντίθεση με την Νύχτα που η ατμόσφαιρα έχει πολύ πιο διαφορετική ενέργεια και κατά την γνώμη μου είναι πιο ήρεμη και πιο σιωπηλή.

 

Προσωπικά δεν φοβάμαι το Σκοτάδι ούτε την Νύχτα. Αισθάνομαι ο εαυτός μου και ενεργοποιημένος σε σκοτεινές περιοχές. Είναι σαν να έχω ένα ξυπνητήρι μέσα μου και όταν ο ήλιος δύσει το ξυπνητήρι χτυπάει και μου αλλάζει αμέσως η ψυχολογία. Δύο από τις αγαπημένες μου τεχνικές για να χαλαρώσω από τις αγχώδεις(κατά την άποψη μου) ενέργειες της ημέρας είναι:

• Να περπατάω μόνος μου την νύχτα και να χάνομαι μέσα στο πλήθος

• Να κάθομαι με τις ώρες σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή σε κάποιο μέρος και να αφήσω το σκοτάδι να με τυλίξει. Αυτή είναι και η αγαπημένη μου δραστηριότητα. Από μικρός μου άρεσε το σκοτάδι. Έμενα με κλειστό φως στο δωμάτιο μου και κυνηγούσα το σκοτάδι. Είχα την εντύπωση ότι μπορούσα να το κρατήσω στα χέρια μου. Το κρατούσα λοιπόν στα χέρια μου και το ρουφούσα και μετά άντε να σε πάρει ο ύπνος.

 

Ω Νυξ, την ομορφιά των οραμάτων σου ζητώ, στου Ονείρου και του Ύπνου το βασίλειο όταν μπω….

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , εγώ τώρα άμα σας πω ότι όχι απλώς δεν φοβάμαι το σκοτάδι αλλά θα μπορούσα να πω ότι το αγαπώ , μου αρέσει δεν μπορώ να κοιμηθεί αν δεν υπάρχει στο δωμάτιο απόλυτο σκοτάδι . Και ειρωνεία πριν λίγο καιρό φιλοξένησα για λίγο την κοπέλα μου που whoops.gif δεν μπορείνα κοιμηθεί άμα δεν υπάρχει αρκετό φως στο δωμάτιο censored2.gif αα γκαντεμιά τη το λες και αυτό.

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...