Jump to content

Φοβάσαι το σκοτάδι;


Recommended Posts

¨Οταν ήμουν πιο μικρή στο σκοτάδι έβλεπα σκιές να μετακινούνται και έτρεχα να ανάψω τα φώτα για να φύγουν!!!

Τώρα το΄χω ξεπεράσει αλλά και πάλι δεν μου αρέσει και πάντα έχω 1 αναμμένο φωτάκι το βράδυ που κοιμάμαι για ασφάλεια!!!

'Οσο για το σκοτάδι στις ψυχές των ανθρώπων μου προκαλεί αποστροφή και επιφυλακτικότητα!

Το πρωτο σκοτος που αναφερεις ειναι κατι 100% φυσικο, και μαζι του ερχονται και αυτα που εβλεπες, μη τα φοβασε δεν προκειτε να σε πειραξουν (οπως και τα ζωα αλλωστε...μονο μη τα προκαλεις, ξερουν να αμυνονται)...

Ασε που καθε πρωι καθαριζει απο μονο του και εξαγνιζεται!

 

Για το δευτερο (αυτο στις ψυχες των ανθρωπων) καλα κανεις, αυτο ειναι βουρκος! βγαινεις μοναχα με τεραστεια εξωτερικη βοηθεια και η βρωμα κανει πολυ καιρο να φυγει....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σκοτάδι.... Δεν το συζητάω.... Φοβάμαι και πολύ μάλιστα... Για μένα είναι πιο εύκολο να αφήσω ξεκλείδωτη την πόρτα μου από το να είμαι με σβηστό φως!!!!Δεν πρέπει να έχω κοιμηθεί ποτέ με κλειστό φως...

Σε περίπτωση που χρειαστεί να μείνω σε σκοτάδι... νομίζω οτι χάνω χρόνια από την ζωή μου...

Τώρα αν ήμουν εκεί που βρέθηκε η Νεφέλη... μάλλον θα είχα πάρει αγκαλια το διπλανό άτομο που μάλλον θα ένιωθε μια βεντούζα πάνω του να τρέμει!!! χαχαχαχα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σκοτάδι.... Δεν το συζητάω.... Φοβάμαι και πολύ μάλιστα... Για μένα είναι πιο εύκολο να αφήσω ξεκλείδωτη την πόρτα μου από το να είμαι με σβηστό φως!!!!Δεν πρέπει να έχω κοιμηθεί ποτέ με κλειστό φως...

Σε περίπτωση που χρειαστεί να μείνω σε σκοτάδι... νομίζω οτι χάνω χρόνια από την ζωή μου...

Τώρα αν ήμουν εκεί που βρέθηκε η Νεφέλη... μάλλον θα είχα πάρει αγκαλια το διπλανό άτομο που μάλλον θα ένιωθε μια βεντούζα πάνω του να τρέμει!!! χαχαχαχα :whistling:

Προσωπικα ευχαριστως πληρωνω με χρονια απο την ζωη μου ωστε να εξαφανιστει ο φοβος απο αυτην..

Διχως φοβιες τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα, πιο ευχαριστα (ακομα και τα φαινομενικα κακα).

Διχως φοβιες πιστευω πως πλησιαζουμε περισσοτερο στο να απολαμβανουμε την ζωη μας, οπως κι αν ηταν ή ειναι αυτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...Εσείς, φοβάστε συνειδητά το σκοτάδι;

 

Αν ναι, τι σας φοβίζει;

 

Αν όχι... πόσο σίγουροι είστε γι αυτό το «όχι»;

 

Λατρεύω το Σκοτάδι. :smilie2: :biggrin2:

 

Από μικρή ηλικία είχα μια έλξη και επαφή με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μικρός το φοβόμουν λιγάκι... Αλλά τώρα είναι το δεύτερο μισό μου (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό και με κάθε έννοια). το σκοτάδι μπορεί να κρύψει αλλά και να εμφανίσει πολλά πράγματα. Μπορείς να κρύψεις και να κρυφτείς. Μπορείς να εμφανίσεις και να εμφανιστείς. Και δεύτερον για να θυμηθούμε και τα παλιά όλη η Σιωπή βρίσκεται εκεί μέσα. Είμαστε εμείς που θα διαλέξουμε αν κρατήσουμε ή αν θα διαλαλήσουμε τα μυστικά της. Δεν λέω πως πρέπει να βυθιστείτε στο σκοτάδι αλλά που και που χρειάζεται. και για αυτό που ενυπόθηκε για σκοτεινές ψυχές, απλώς δεν βρέθηκε κάποιος για να τις φωτίσει όσο θα έπρεπε ή είναι αρκετά φωτεινές για να μπορούν να κρύψουν όσα πρέπει σε ένα σκοτάδι- ψευδαίσθηση. Εγώ πάντως το λατρεύω το σκοτάδι. μπορεί να είναι μυστήριο και τρομαχτικό, μπορεί όμως να είναι και χαλαρωτικό... Καλό είναι να το γνωρίσουμε πριν το απορρίψουμε.

 

ΜΙΧΑΗΛ

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε μερικά συμβολικά παραδείγματά.

 

Η Ισταρ, η Ινάνα κλπ που σε αρκετούς μύθους, σημαντικότερο σκοπό είχαν την Κάθοδο τους στον Κάτω Κόσμο, και να κατέβουν στην καρδιά του Βασιλείου των Νεκρών για να διεκδικήσουν την εξουσία τους.

 

Αυτά κατά την γνώμη μου περνάνε και άλλα συμβολικά νοήματά στους μύθους. Εγώ νιώθω ότι κατέβηκαν για να αποκτήσουν επιπρόσθετη φώτιση ως εξουσία στον κάτω κόσμο.

 

Όλα αυτά δεν είναι τυχαία...

 

Το Σκοτάδι δεν είναι πάντα κακό, και όπως λέει και ο ψυχολόγος C.G. Jung, μέσα από το σκοτάδι επιτυγχάνετε η φώτιση, παρά με τον οραματισμό του φωτός.

 

Το σκοτάδι είναι ένα φως, τόσο πολύ ισχυρότερο από το φως των ψυχών του φωτός, που το φως που βιώνουν προέρχεται από το φως του σκοταδιού. :)

 

Ευχαριστώ...

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Mendesious , παραληρείς φίλε μου...

 

Το σκοτάδι ώς φόβος το μόνο που έχει να κάνει είναι με τον αιώνιο φόβο του ανθρώπου για τον Θάνατο και το τι επέρχεται μετά. Ο ύπνος ώς μια μικρή ψευδο-προσομείωση του Θανάτου, είναι εκείνος που δίνει και το πρώτο δείγμα του απόλυτου Σκοταδιού στον άνθρωπο.

 

Επιστημονικά τώρα, ο φόβος εξηγείται απο τον συσχετισμό του ζωογώνου φωτός του Ήλιου που είναι ο καταλυτικός παράγοντας ύπαρξης ζωής στον πλανήτη και την ανυπαρξία του φωτός αυτού όπου λαμβάνει την θέση του , το σκοτάδι. Κανένα έμβιο όν με βάση τον οργανικό άνθρακα δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς το φώς του ήλιου. Αυτό είναι και εκείνο που ενισχύει την ύπαρξη φόβου , όταν ο ήλιος.. ή μάλλον το φώς του ,δεν είναι ορατό πλέον σε εμάς.

 

Μεταφυσικά τώρα το σκοτάδι απλά καλύπτει και εν μέρει καθαρίζει , το οτι έχει συσωρευθεί σαν ενέργεια επάνω μας , κατά την διάρκεια της μέρας. Μέσω του ύπνου αλλά και μέσω της ηρεμίας στον πλανήτη καθώς κάθε έμβιο όν , το βράδυ το χρησιμοποιεί περισσότερο για ύπνο άρα και για την μείωση της κίνησης του που προκαλεί φασαρία... εκτός αν είναι νυκτόβιο ον.

 

Στην κυριολεξία όμως , ο μεγαλύτερος φόβος δεν είναι το σκοτάδι καθαυτό... αλλά το οτι το έχουμε συσχετίσει με τον Θάνατο. Υποσυνείδητα τις περισσότερες φορές. Το οτι δεν θα μπορούμε για μια ακόμα φορά να δούμε το ζωογόνο φώς του ήλιου , είναι εκείνο που τρομάζει. Είμαστε πλάσματα του Ηλιακού κύκλου ζωής, όπως σωστά είχε θέσει κάποια στιγμή ο Αρχάγγελος εδώ.. Για αυτό και στους περισσότερους ισχύει ο φόβος για την απουσία του Φωτός και οχι για την παρουσία του Σκοταδιού.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν παραληρώ, γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστική διαφωνία στα όσα λέμε, από κει και πέρα έχει να κάνει και με το πως το βλέπει κανείς.

Το σκοτάδι δεν είναι ο φόβος.

Το Σκοτάδι όπως πολύ σωστά θέτεις έχει να κάνει με το προαιώνια ταύτισή με τον θάνατο, και το άγνωστο, στο ότι κάποιος δεν γνωρίζει τι γίνετε μετά. Πολλές φορές και με τον έμφυτο πόνο και φόβο τους θανάτου που διακατέχεται από διάφορα πνευματικά οντά, προς το άγνωστο, διακατέχεται για κάποιον λόγο.

Το δείγμα του απολυτού σκοταδιου είναι όταν δεν βλέπουμε τίποτα, δεν αισθανόμαστε τίποτα, δεν αντιλαμβανόμαστε τίποτα, τίποτα.

Σαφώς και κανένα έμβρυο ον δεν μπορεί να ζήσει χωρίς το φως του Ηλίου.

Το σκοτάδι στην ψυχολογία αντιπροσωπεύει το υποσυνείδητο, και τις σφαίρες κάτω απο το συνηδητό.

Ο Φόβος απέναντί στο Σκοτάδι εξηγείτε επιστημονικά και σε τομείς της ψυχολογίας, όχι μόνο του σκοταδιου αλλά και της κλειστοφοβίας, υψοφοβιας, και άλλες φοβίες, που πολλές απο αυτές έχουν να κάνουν με το πως βγήκε στην Ζωή ένα παιδί, το πως μεγάλωσε κλπ, αν για παράδειγμά την ώρα που γεννήθηκε ένα παιδί οι γιατροί δεν πρόσεξαν το πως πιάσανε, μπορεί να χτύπησέ καταλάθος, αυτό στο μέλλον μπορεί να του δημιουργήσει μερικές εσωστρεφές φοβίες, όπως αυτή του Σκοταδιού, της κλειστοφοβίας, υψοφοβιας κλπ. Δεν φοβούνται όλοι το σκοτάδι.

Και το φως κάποιες φορές, μπορεί να δημιουργίσει την οφθαλμαπάτη και την ψευδαίσθηση (βλέπε σε μια έρημο), ενώ το πνευματικό φως διακρίνετε καλύτερά στο σκοτάδι.

 

Στην θεωρεία του Χάους, το Χάος είναι ότι "υπάρχει ταυτοχρόνως δεν υπάρχει", υπο αυτό το πρίσμα το "σκοτάδι είναι και φως" ταυτόχρονα.

 

ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το σκοταδι ως εννοια ειναι λεξη που συνηθως τη χρησιμοποιουμε για κατι δυσαρεστο...οπως η εκφραση ''το αιωνιο σκοταδι'' οπου ειναι η τυφλωση..ειλικρινα για πολλα χρονια της ζωης μου επασχα απο την λεγομενη νυχτοφοβια...Ο παιδοψυχολογος μου ειχε πει οτι θα την ξεπερασω με τα χρονια και δικιο ειχε. Μετα απο λιγα χρονια την ξεπερασα..Δεν μπορω να πω ομως οτι δεν τρεφω κανενα φοβο για το σκοταδι..Ο φοβος του αγνωστου ειναι αυτο που μας τρομαζει και σε συνδυασμο με το σκοτος που θα υπαρχει γυρω μας αυξανει περισσοτερο αυτο το δυσαρεστο συναισθημα...

Πιστευω οτι ο ανθρωπος βασιζεται στα συναισθηματα του και θετω ως αποδειξη το οτι οταν αγαπαμε καποιον πολυ πραγματικα γινομαστε θαρραλεοι...Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνειτε πανω σε αυτο.

Ακομη ειχα διαβασει σε ενα αρθρο για τα κακα πνευματα οτι τρεφονται απο τα συναισθηματα των ανθρωπων αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο...Απο την μια ακουγεται πολυ λογικο,απο την αλλη παλι καπως περιεργο...Αν καποιος γνωριζει κατι πανω σε αυτο ας μου απαντησει...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ το σκοτάδι και δεν το φοβάμαι καθόλου. Είμαι άνθρωπος της νύχτας, τότε λειτουργώ καλύτερα, μπορώ να συγκεντρωθώ να διαβάσω ή να ασχοληθώ με ότι μου αρέσει περισσότερο. Και πιστεύω ότι τη νύχτα όλα γίνονται πιο όμορφα γιατι δεν διακρίνονται οι ασχήμιες της ημέρας!!!

Link to comment
Share on other sites

[...]

Ακομη ειχα διαβασει σε ενα αρθρο για τα κακα πνευματα οτι τρεφονται απο τα συναισθηματα των ανθρωπων αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο...Απο την μια ακουγεται πολυ λογικο,απο την αλλη παλι καπως περιεργο...Αν καποιος γνωριζει κατι πανω σε αυτο ας μου απαντησει...!!!!!

Συμφωνω σε αυτο που λες σχετικα με την αγαπη, και σε αυτο που λες πως ο φοβος του αγνωστου δυναμωνει στο ΣΚΟΤΟΣ.

 

Τωρα οσον αφορα το παραπανω, κατα την γνωμη μου, ολα τα πνευματα θρεφονται με τα συναισθηματα μας, ή ακομα καλυτερα εχω παρατηρησει πως οι υποσυνειδητες επικοινωνιες μας δημιουργουν και αναλογες πνευματικες υποστασεις..

Αναλυοντας το, επειτα απο ενα σημειο επικοινωνιας αναμεσα στα υποσυνειδητα μας, πιστευω πως φτανουν σε καποιο "αποτελεσμα" το οποιο θελουν να μας το μεταδωσουν.

Αυτη η προσπαθεια μεταδοσης του μηνυματος ειναι που μας δινει την αισθηση μιας αλλης παρουσιας (μαλλον επειδη ειναι μεγαλη η επιθυμια τους να κατανοησουμε το τι θελουν να μας πουν..), και αναλογα το ποσο δεκτικοι ή αρνητικοι ειμαστε τοσο εντονη ή οχι την βρισκουμε.

Βεβαια το θεμα χριζει μεγαλη αναλυση ειδικα στο γιατι τις περισσοτερες φορες το αντιλαμβανομαστε ως κατι αρνητικο..

Πιστευω πως ειναι επειδη γενικα ΔΕΝ εχουμε και την καλυτερη σχεση με το υποσυνειδητο μας, και γενικα ΔΕΝ δεχομαστε ευκολα να μας λενε τι να κανουμε..

Κατα την γνωμη μου αν καταφερουμε και φτιαξουμε την σχεση μεταξυ συνειδητου κ υποσυνειδητου τοτε τα παντα θα γινουν ΠΟΛΥ καλυτερα και πολυ πιο ΘΕΤΙΚΑ!! Αυτο ειναι κατι αρκετα δυσκολο, γιατι οπως ειχα πει κ σε αλλο θεμα, δεν μπορουμε να χωνεψουμε πως δεν ειναι δυνατο να ελενξουμε ενα κοματι του εαυτου μας..ομως το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι μια απλη συνεργασια με σχετικες υποχωρησεις και απο τις 2 μεριες..

 

Ελπιζω να βοηθησα κατα καποιον τροπο..

Τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και λιγο βασιζονται σε ερευνες ή θεωρειες...γιαυτο κ προτεινω την επιφυλακτικη αντιμετωπιση των.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Αλλα εχω καποιες ενστασεις πανω στα λεγομενα σου και χωρις να σε προσβαλλω θα ηθελα να της εκφρασω για να τα αντικρουσω.Κατα αρχας συμφωνω πανω κατω με αυτο που λες για τα αποτελεσματα του υποσυνειδητου και τα μηνυματα που μας στελνουν τα πνευματα.

Σ'αυτο που ειμαι κατηγορηματικα αντιθετως ειναι η σχεση αναμεσα στο συνειδητο και το υποσυνειδητο...Δεν πιστευω σε δυο τοσο αντιθετα ''πραγματα'' να υπαρχει γεφυρα επικοινωνιας..και αν υπαρξει δυσκολα θα δομηθει και θα συνεχισει να πιστευει...!!!Το συνειδητο ειναι η λογικη που επαυξανεται με τον ορθολογισμο την εποχης μας..Το υποσυνειδητο ειναι κατι το σκοτεινο,της ανθρωπινης συνειδησεις στο οποιο ανηκουν απωθημενες για διαφορους λογους σκεψεις,πραξεις και εκφρασεις...Ενω στο συνειδητο δεν ισχυει αυτο...

Πως μπορεις να δημιουργησεις μια γεφυρα επικοινωνιας αναμεσα σε ενα σκοτεινο και σε ενα πασιφανες χωρο????

Ιδου η απορια...!!!

ΑΣΧΕΤΟ: Χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα εσας και μπορω να εκφρασω αποψεις η αντικρουσω αποψεις αλλων...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Αλλα εχω καποιες ενστασεις πανω στα λεγομενα σου και χωρις να σε προσβαλλω θα ηθελα να της εκφρασω για να τα αντικρουσω.Κατα αρχας συμφωνω πανω κατω με αυτο που λες για τα αποτελεσματα του υποσυνειδητου και τα μηνυματα που μας στελνουν τα πνευματα.

Σ'αυτο που ειμαι κατηγορηματικα αντιθετως ειναι η σχεση αναμεσα στο συνειδητο και το υποσυνειδητο...Δεν πιστευω σε δυο τοσο αντιθετα ''πραγματα'' να υπαρχει γεφυρα επικοινωνιας..και αν υπαρξει δυσκολα θα δομηθει και θα συνεχισει να πιστευει...!!!Το συνειδητο ειναι η λογικη που επαυξανεται με τον ορθολογισμο την εποχης μας..Το υποσυνειδητο ειναι κατι το σκοτεινο,της ανθρωπινης συνειδησεις στο οποιο ανηκουν απωθημενες για διαφορους λογους σκεψεις,πραξεις και εκφρασεις...Ενω στο συνειδητο δεν ισχυει αυτο...

Πως μπορεις να δημιουργησεις μια γεφυρα επικοινωνιας αναμεσα σε ενα σκοτεινο και σε ενα πασιφανες χωρο????

Ιδου η απορια...!!!

ΑΣΧΕΤΟ: Χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα εσας και μπορω να εκφρασω αποψεις η αντικρουσω αποψεις αλλων...!!!!

Χε χε χε, να σε καλα φιλε μου!!

Επιβεβαιωνεις τους ισχυρισμους μου!!

 

Το υποσυνειδητο ειναι ενα πολυ ισχυροτερο κοματι του εαυτου μας απο οσο φανταζεσαι, δεν περιεχει μοναχα τις απωθημενες συμπεριφορες μας αλλα ΚΑΙ το κλειδι κατανοησης του ΚΟΣΜΟΥ μας.

Ειναι ΠΟΛΥ αρχαιοτερο απο ολη την "Γνωση" του συνειδητου του ανθρωπινου γενους μαζεμενη, και πολυ σοφοτερο απο αυτη..

Μιλαω για το ολοκληρωμενο υποσυνειδητο, στο οποιο δεν μπορουμε να εχουμε προσβαση με κανεναν τροπο, εσυ αναφερεσαι περισσοτερο στο επιφανιακο, στο οποιο αποκταμε προσβαση με διαφορους τροπους, οπως ας πουμε διαλλογισμο, μεσω ονειρων κλπ..

 

Προσβαση δεν μπορουμε να πετυχουμε, ΟΜΩΣ μπορουμε να "ανοιξουμε" τα συνορα του μυαλου μας, αναμεσα σε αυτες τις 2 περιοχες, ωστε να υπαρχει καλυτερη επικοινωνια μεταξυ τους..ομως επειδη οπως ειπες και εσυ, το υποσυνειδητο ειναι μια σκοτεινη περιοχη, το ανοιγμα αυτο πρεπει να γινει επειτα απο αρκετη δουλεια στο να αποβαλουμε καθε τι που θα μπορουσε να μας εκτοπισει και να αναλαβει τον ελεγχο του συνειδητου εαυτου μας!

 

Χαιρετησμους!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σε γνωρισω απο κοντα...!!!Οι αποψεις σου ειναι πολυ καλοψαχμενες αλλα δεν παυουν να ειναι αποψεις και οχι η πραγματικοτητα..!!Το υποσυνειδητο μπορει να ειναι το κλειδι ενος κοσμου λανθασμενου,μπορώντας να ανοιξει τις πυλες της "τρελας"..αυτο ειναι μια αλλη εκδοχη του διαδασκοντος του πανεπιστημειο αθηνων στο τμημα της παιδοψυχολογιας..!!Αυτες ειναι οι λεγομενες εκδοχες...Αυτο που εγω αναζητω ειναι το ερεθισμα και το εναυσμα που θα γινει μονο μεσα απο στοιχεια..στοιχεια που θα δω θα μελετησω θα αναλυσω και στο τελος θα δεχτω χωρις καποιον ενδοιασμο...Αυτο που θελω δηλαδη να πω ειναι οτι για να αρχισω να προσπαθω να μαθω την επονομαζωμενη Τεχνη θελω καποιον να δω να την χρησιμοποιει..Ειναι καποιοσ προθυμος για αυτο???

Αν εσυ φιλτατε εισαι προθυμος απλα καλασε με και δειξε μου την πραγματικη εκδοχη για το υποσυνειδητο..Δειξε μου την δυναμη και εγω τοτε θα αρχισω να πιστευω οτι μπορω να ειμαι σαν εσενα..!!!

 

Ευχαριστω για την χαρα των συζητησεων που μου δινεις,κατα αρχην εσυ Sucore, και οι υπολοιποι φυσικα...

Να περνατε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...