Jump to content

Ερμηνείες Ονείρων..


Recommended Posts

Ψάχνοντας στο forum βρήκα μόνο σκόρπιες δημοσιεύσεις σχετικά με τα όνειρα που βλέπει ο καθένας μας ή αυτά που μας προβληματίζουν ή αυτά που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε κτλ..

Προτείνω να τα μαζεύουμε εδώ ή όπου αλλού και να προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε-σχολιάσουμε-εξηγήσουμε-υποθέσουμε..

 

Κάνω την αρχή..

Παραμονή των γενεθλίων μου είδα ένα μαυροφορεμένο πλάσμα, ολόιδιο με τη μακαρίτισσα γιαγιά μου, δίπλα στο κρεβάτι μου..

Μόνο που δεν ήταν αυτή.. είχε πολύ κακία και φαινόταν στο πρόσωπο του, ενώ η γιαγιά μου είχε ήπιο πρόσωπο..

Μου είπε: Τώρα είναι καιρός να φύγω ή Τώρα είναι καιρός να φύγουμε..

Δεν άκουσα καλά ή μάλλον υποσυνείδητα άλλαξα το "φύγουμε" σε "φύγω" ή και αντίστροφα..

Το μόνο που έκανα ήταν να μείνω σε εμβρυική στάση στο κρεβάτι μου και να ουρλιάζω..

Όταν ξύπνησα είχα σιγουρευτεί πως το πλάσμα αυτό δεν είχε καμία σχέση με τη γιαγιά μου..

 

Μετά από μερικές μέρες είδα να κρατάω αγκαλιά τον ανιψιό μου..

Αυτή τη φορά κατάλαβα πως δεν ήταν αυτός..

Αλλά μεταμορφωνόταν σε ένα μαλλιαρό πλάσμα στη αγκαλιά μου και με είχε ακινητοποιήσει..

Το μόνο που ήθελα ήταν να το κρατώ και να το κοιτώ στοργικά..

Αν και ήξερα πως ήταν εξίσου κακό με το προηγούμενο δεν μπορούσα να κάνω τίποτα..

 

Γενικά τα όνειρα "μου τη σπάνε"..

Αλλά μερικές φορές το παρακάνουν..

 

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σε αυτά..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σε αυτά..

 

Δύο μόνο..

Πρώτον,είναι καλή ιδέα να συμφιλιώνεται κανείς με τους νεκρούς..

Και δεύτερον είναι καλή ιδέα να μην έρχεται κανείς σε επαφή με

πράγματα που δηλητηριάζουν τον ψυχικό κόσμο..(θρίλερ,στιγμές

φορτισμένες με "δυνατά αρνητικά συναισθήματα" κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Οσο τα φοβασαι τοσο θα σε κυνηγανε. Ο κινδυνος οταν ασχολειται κανεις με τετοιες

πρακτικες οπως αστρικη προβολη και συνειδητο ονειρεμα ειναι ψυχολογικος. Πιο

συγκεκριμενα αυτο που κανεις ειναι να σκαλιζεις το υποσυνειδητο και να βγαινουν

πλευρες του εαυτου στη φορα. Και τα κομματια που σχετιζονται με το φοβο ειναι τα

ισχυροτερα. Υπαρχει ομως και η ευκαιρια για εξελιξη μεσα απο αυτη την 'κριση'.

Εχεις δυο επιλογες, η πρωτη ειναι να μην αλλαξεις τιποτα(και εδω συναντουν προβλημα

οι περισσοτεροι καθως η κατασταση χειροτερευει) και η δευτερη ειναι να το αντιμετωπισεις.

Πιο συγκεκριμενα θα πρεπει να το 'νικησεις' για να σταματησει να σε ενοχλει. Οταν το νικησεις

θα κοπουν οι δεσμοι φοβου και θα ελευθερωθεις. Θα γινεις πιο δυνατος καθως η δυναμη

που ασκει 'αυτο' πανω σου προερχεται ασυνειδητα απο σενα. Νικωντας το διεκδικεις τη

δυναμη που του εδωσες σε ασυνειδητο επιπεδο και ελευθερωνεσαι απο την επιροη του.

 

 

διαβασε εδω

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

...θα πρεπει να το 'νικησεις' για να σταματησει να σε ενοχλει...

~chaos

 

και μάλιστα με τρόπο μη νοητικό,αφού δεν μπορείς να καταστρέψεις

ένα ισχυρό σύμπλεγμα σκέψεων χρόνων με μερικές σκέψεις και κανά-

δυό ιδέες της στιγμής..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σημαίνει λιγότερο άγχος, καλύτερο ύπνο,λιγότερο φόβο και να θυμόμαστε τα άτομα που φεύγουν από τη ζωή..

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αποβάλλω το φόβο τι θα μείνει από εμένα..

Link to comment
Share on other sites

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αποβάλλω το φόβο τι θα μείνει από εμένα..

 

Προσοχη παγιδα! Εχεις ταυτιστει με τα αρνητικα συναισθηματα και ακομα κι αν τεινουν να

φυγουν εσυ τα επαναφερεις απο φοβο για το αγνωστο. Η αληθεια ειναι οτι αν τα αποβαλεις

θα μεινει αυτο που πραγματικα εισαι!

 

bye1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σημαίνει λιγότερο άγχος, καλύτερο ύπνο,λιγότερο φόβο και να θυμόμαστε τα άτομα που φεύγουν από τη ζωή..

Και πρωινό ήλιο,περιπάτους στην φύση και καμιά-δυό νυχτερινές βολτούλες

την εβδομάδα αν γίνεται..

 

Επίσης,τώρα που αρχίζει η ζέστη και η ηλιοφάνεια θα είναι πιο έντονη και θα διαρκεί

περισσότερες ώρες θα αρχίσεις να διακρίνεις κάποιες διαφοροποιήσεις στον εαυτό σου..

προσπάθησε να τις αξιοποιήσεις δημιουργικά..ή,για να το κάνω πιο πρακτικό,(και για να

ακούγεται λιγότερο σαν να δίνονται συμβουλές για τα ζώδια :P )ό,τι και αν σου συμβεί

προσπάθησε να το δεχτείς απορροφώντας όσα περισσότερα μπορείς από τα θετικά του

και αντιμετωπίζοντας γρήγορα και χωρίς να δίνεις συνέχεια στο θέμα,τα αρνητικά..

 

Είναι η εποχή που τα πράγματα γίνονται πιο έντονα και άμεσα..και σε αυτό περιέχεται και

η εξέλιξη και η καθημερινή ζωή και οι επιπτώσεις του μυστικισμού.. (ιδιαίτερα τις νύχτες)

προσοχή..(νο.2)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά τα όνειρα "μου τη σπάνε"..

Αλλά μερικές φορές το παρακάνουν..

 

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σε αυτά..

Είναι λιγο δυσκολο να ερμηνεψει καποιος με επιτυχια τα ονειρα καποιου αγνωστου.

Προσωπικα, θα πρεπει να γνωριζω τη καθημερινοτητα σου, τις συνηθειες σου, τις παρεες σου,τους φοβους σου, τις σχεσεις σου με τους συγγενεις σου κλπ.

Όταν γνωριζω καποιον εχω πιο ολοκληρωμενη εικονα για τον ψυχισμό του και επομενως είναι πιο ευκολο να «μεταφρασω» τις εικονες του υποσυνειδητου.

 

Για το πρωτο ονειρο το μονο που καταλαβαινω είναι ότι εσυ εχεις αγχωθει για κατι ή υπαρχει μια κατασταση που σου δημιουργει αγχος.

 

Το δευτερο συνδεεται καπως με το πρωτο (αυτό που λες ότι ηξερες ότι ηταν εξισου κακο με το πρωτο) αλλα παλι δε βγαζω και πολύ ακρη…

 

 

Παλιοτερα σπανια καταλαβαινα τι εβλεπα.. Όταν ασχοληθηκα λιγο περισσοτερο και μπορεσα να καταλαβω τι ειδους παιχνιδια παιζει το υποσεινηδητο και τι μορφες μπορει να παρει, αρχισα να το διασκεδασω.

Εβλεπα ονειρο και όταν ξυπναγα προσπαθουσα αμεσως να το αποσυμβολισω (σα καποιου ειδους παιχνιδι-γριφο!).

Άλλες φορες λοιπον ειναι πολυ ευκολο (όταν προκειται για πιο ανωδυνα πραγματα) ενώ αλλες φορες οι μεταμορφωσεις ανθρωπων και πραγματων είναι για ταινια επιστημονικης φαντασιας.

Ένα είναι σιγουρο:

Οσο πιο πολλα εχεις κλεισμενα στη ντουλαπα της ψυχης σου τοσο πιο δυσκολες και δυσνοητες μορφες θα παιρνουν στα ονειρα προκειμενου να μη τα καταλαβεις.

Διοτι αν τα καταλάβεις…

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο πιο πολλα εχεις κλεισμενα στη ντουλαπα της ψυχης σου τοσο πιο δυσκολες και δυσνοητες μορφες θα παιρνουν στα ονειρα προκειμενου να μη τα καταλαβεις.

Διοτι αν τα καταλάβεις…

 

Εννοεις οτι ειναι καλυτερο να μην τα καταλαβεις???

 

Ο εαυτος για να αποφυγει απλα προβληματα δημιουργει τρισχειροτερα. Και ο μονος πραγματικος τροπος να τα λυσεις ειναι να φτασεις στη ριζα.

Για μενα αυτο ειναι το καρμα που πληρωνει ο καθενας και το πληρωνει μεχρι να καθαρισει το μεσα του.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πως έχω μείνει στον καθαρισμό μη μπορώντας να συνεχίσω στο επόμενο βήμα..

 

Αναλύω αρκετά τον εαυτό μου..

Γνωρίζω τις περισσότερες αδυναμίες του..

Έχω περπατήσει στα σκοτεινότερα μονοπάτια του..

Έχω τρομάξει..

Έχω πεισμώσει..

Έφτασα στη ρίζα αλλά πια κάθομαι εκεί και ξεκουράζομαι..

 

Αποκωδικοποιώ τα περισσότερα όνειρα μου..

Βέβαια με ξαφνιάζουν μερικές φορές οι μορφές που παίρνουν..

 

 

Θα μου πείτε να αλλάξω συνήθειες για να προχωρήσω..

Χμμμ...

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πως έχω μείνει στον καθαρισμό μη μπορώντας να συνεχίσω στο επόμενο βήμα..

 

 

πόσο καιρό ασχολείσαι γενικά με το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι ειναι καλυτερο να μην τα καταλαβεις???

 

Ο εαυτος για να αποφυγει απλα προβληματα δημιουργει τρισχειροτερα. Και ο μονος πραγματικος τροπος να τα λυσεις ειναι να φτασεις στη ριζα.

Για μενα αυτο ειναι το καρμα που πληρωνει ο καθενας και το πληρωνει μεχρι να καθαρισει το μεσα του.

Εννοω φυσικα οτι αν τα καταλαβεις τα ξορκισες και καθαρισες!

Οταν σ'ενα δαιμονα/φοβο σου τραβηξεις τη κουκουλα και φανερωθει ενα σοβαρο προβλημα που εχεις με τη σχεση σου ή με το παιδι σου ή με τη δουλειά σου ή με τα οικονομικα σου ή, ή... τοτε πια δεν εχεις να κανεις με καποιο αγνωστο δαιμονικο υπερφυσικο πλασμα στο οποιο στεκεσαι ανημπορος αλλα με ενα καθ'ολα "γηινο" προβλημα το οποιο ενδεχομενως να μπορεις ευκολα να λυσεις.

 

..

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμός..

 

Δυσφορία..

Αποδοχή της ύπαρξης προβλημάτων..

Έρευνα..

Επίγνωση προβλημάτων..

Κατανόηση..

Αντιμετώπιση..

Αλλαγή..

 

Κάπως έτσι μπορώ να ορίσω τον καθαρισμό για εμένα..

 

Με το θέμα..

συνειδητοποιημένα 2-3 χρόνια..

Αν και η αλλαγή φαντάζει πολύ μακριά ακόμα..

ο τελευταίος χρόνος είναι στάσιμος..

 

rasputin δεν είναι εύκολο το "ξόρκισες και καθάρισες"..

Χρειάζεται την περισσότερη δουλειά να πας από το ένα στο άλλο..

Χρονοβόρα,επίπονη,μεθοδική,πειθαρχημένη,συνεχόμενη εργασία με τον εαυτό μας..

Γιατί, ως γνωστόν, ο άνθρωπος αλλάζει δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...