Jump to content

Ο Παγανισμός Στα Θρησκευτικά Της Αγγλίας


reckless
 Share

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Πάρα πολύ ωραία νέα ! Είδατε τη μπορούμε να καταφέρουμε οι παγανιστές ! (Ελατέ βρε παιδία να οργανωθούμε να κάνουμε μια Υπερ-παγανιστική ένωση …. Όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι ! :P )

χαχα και πέρα από την πλάκα . Καλό είναι σε αυτούς του σκοτεινούς καιρούς του νέου μεσαίωνα να επαγρυπνούμε ! ^^

 

Όσο για το θέμα του άρθρο αν θα πετύχει εκεί , είμαι θετικώς , αλλά ακόμη και αν δεν πετύχει η πρόθεση μετραει …. :)

 

 

Στην Ελλάδα σίγουρα οι άνθρωποι είναι δυστυχώς αρκετά πιο ……(μπιπ) .wallbash.gif

Αλλά μετά και από της δυσκολίες που έχουν ήδη περνούν και πιθανόν να ακολουθούσουν για χρόνια . Πιστεύω πως επιτέλους σαν κοινωνία θα ωριμάσει πια και σε π.χ.10 χρόνια θα είναι έτοιμη να γίνει κάτι τέτοιο !

 

Για τη καιρός είναι κάποια στιγμή να γίνει το αυτονόητο και να αναγνωριστεί η <Ελληνική εθνική θρησκεία> ! (που δεν είναι ακριβώς θρησκεία , αλλά για καθαρά τυπικούς λόγους ) . whistling.gif

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι σε μια χώρα που γεννήθηκε ουσιαστικά ο παγανισμός να μπει και στα θρησκευτικά της.

 

Εδώ είναι Ελλάδα,μεσόγειος,με επικρατούσα θρησκεία την χριστιανική ορθόδοξη και ανεξιθρησκεία.

Τι δεν καταλλλαβαίνεις?

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Καλά, η γεωγραφία δεν είναι και ιδιαίτερα σοβαρό αντεπιχείρημα, δεδομένου ότι:

1) Στην ίδια περιοχή (της Μεσογείου) ιστορικά έχουν εμφανιστεί πολλές θρησκείες - από τη βαβυλωνιακή μέχρι την αιγυπτιακή κι απ' τη μουσουλμανική μέχρι... τον καθολικισμό! Ακόμα και στην περιοχή που τώρα προσδιορίζουμε ως Ελλάδα, ο χριστιανισμός δεν ήταν πάντα η επικρατέστερη θρησκεία.

2) Ο κόσμος μετακινείται, εξελίσσεται, αλλάζει. Δεν είμαστε ένα κλειστό, καθαρό έθνος (ευτυχώς), όση επίδραση είχε ο χριστιανισμός στον αυτοπροσδιορισμό του έθνους, άλλη τόση είχαν και τα 400 χρόνια του τούρκικου ζυγού, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στο πολιτισμικό/πολιτικό/θρησκευτικό γίγνεσθαι αυτής της κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

 

1) Στην ίδια περιοχή (της Μεσογείου) ιστορικά έχουν εμφανιστεί πολλές θρησκείες - από τη βαβυλωνιακή μέχρι την αιγυπτιακή κι απ' τη μουσουλμανική μέχρι... τον καθολικισμό! Ακόμα και στην περιοχή που τώρα προσδιορίζουμε ως Ελλάδα, ο χριστιανισμός δεν ήταν πάντα η επικρατέστερη θρησκεία.

2) Ο κόσμος μετακινείται, εξελίσσεται, αλλάζει. Δεν είμαστε ένα κλειστό, καθαρό έθνος (ευτυχώς), όση επίδραση είχε ο χριστιανισμός στον αυτοπροσδιορισμό του έθνους, άλλη τόση είχαν και τα 400 χρόνια του τούρκικου ζυγού, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στο πολιτισμικό/πολιτικό/θρησκευτικό γίγνεσθαι αυτής της κοινωνίας.

 

Nα υποθέσω λοιπόν πως τα επιχειρήματα 1) και 2) που αντιπρόβαλες είναι ουσιαστικά για να γίνει μια ανάλογη κίνηση στην Ελλάδα?

 

Και άντε και να γίνει,γιατί να μην μπει ο Βουδισμός ή ο Σαμανισμός ή η Βούντου στα θρησκευτικά της Ελλάδας?

Λες οτι ο χριστιανισμός στην περιοχή που προσδιορίζουμε Ελλάδα(πάντα προσδιοριζόταν απλά διέρφερε το μέγεθος) δεν ήταν πάντα επικρατέστερη θρησκεία(που μετά το δωδεκάθεο ήταν),αλλά μιλάμε για το τώρα για να καταλάβω ή είμαστε εκτός πραγματικότητας?

 

Το επιχείρημα 2) για την αλλαγή είναι το βασικό επιχείρημα της αποκαλούμενης "νεας τάξης πραγμάτων" για την κακός εννοούμενη και εκβιαστικής παγκοσμιοποίησης και ουχί της αλλαγής που προκείπτει από εσωτερική αναζήτηση και εναρμόνισης με τον παγκόσμιο νου ή το σύμπαν που ίσως έχεις στο μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και άντε και να γίνει,γιατί να μην μπει ο Βουδισμός ή ο Σαμανισμός ή η Βούντου στα θρησκευτικά της Ελλάδας?

Λες οτι ο χριστιανισμός στην περιοχή που προσδιορίζουμε Ελλάδα(πάντα προσδιοριζόταν απλά διέρφερε το μέγεθος) δεν ήταν πάντα επικρατέστερη θρησκεία(που μετά το δωδεκάθεο ήταν),αλλά μιλάμε για το τώρα για να καταλάβω ή είμαστε εκτός πραγματικότητας?

 

 

Καλά, ας ξεκινήσουμε από την πατρώα (αρχαία) θρησκεία, που σε αντίθεση με τον βουδισμό, ούτε καν αναγνωρίζται από την ελληνική Πολιτεία ως θρησκεία και βλέπουμε για τους άλλους...

 

Και όσο για τα "θρησκευτικά", από που κι ως που σε χώρα που υποτίθεται ότι επικρατεί ανεξιθρησκεία χωράει ομολογιακό μάθημα; - στο οποίο βαθμολογείσαι μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για τα "θρησκευτικά", από που κι ως που σε χώρα που υποτίθεται ότι επικρατεί ανεξιθρησκεία χωράει ομολογιακό μάθημα; - στο οποίο βαθμολογείσαι μάλιστα...

 

Ε καλα τωρα... και πως θα βγαλουν ενδυναμη μελλοντικους "πελατες" οι εκαστοτε εκκλησιες στις ανα τον κόσμο χωρες; Πως θα εχουν τον πληθυσμο σε ενα σχετικο mind control; πως θα επιβαλλουν με το ετσι θελω οτι ο εκπροσωπος του θεου ειναι η εκκλησια; (και μην πειτε οτι η ορθοδοξη δεν ειναι ετσι γιατι ετσι συμπεριφερεται). Απλο.. πλύση εγκεφάλου απο τα 6! Τρομοκρατώντας τα παιδια με την ιδέα ότι ο διαολος καραδοκεί και σε κυνηγαει και η μονη σωτηρια ειναι ο θεος και η εκκλησια τάζοντας τους παραλληλα μια καλή μεταθάνατον ζωή! πφφφφφφφφφφφφ. Αργά ή γρήγορα ο άνθρωπος μαζί με το υπάρχον πολιτικό σύστημα θα ανατρέψει και τις υπάρχουσες θρησκευτικές πεποιθήσεις. Όπως μας έχει διδάξει η ιστορία... Τροχός είναι και γυρίζει...και αυτό έχει αρχίσει και φαίνεται ήδη. Σε ευρώπη και αμερική. Το κακό είναι ότι όλες οι μεγάλες αλλαγές στην ανθρώπινη πολιτική και θρησκευτική ιστορία είναι βαμένες με αίμα..

 

http://www.youtube.com/watch?v=V1TAB9iL7Gc

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Nα υποθέσω λοιπόν πως τα επιχειρήματα 1) και 2) που αντιπρόβαλες είναι ουσιαστικά για να γίνει μια ανάλογη κίνηση στην Ελλάδα?

Όχι.

Στην Ελλάδα θα 'πρεπε να γίνει έτσι κι αλλιώς μια ανάλογη κίνηση με επιχείρημα το δικαίωμα όλων των ανθρώπων στην ελεύθερη πληροφόρηση και το σεβασμό στην ανεξιθρησκεία και στην πίστη του καθενός. Δεν τίθενται καν γεωγραφικά κριτήρια εδώ.

 

Και άντε και να γίνει,γιατί να μην μπει ο Βουδισμός ή ο Σαμανισμός ή η Βούντου στα θρησκευτικά της Ελλάδας?

Αν το εννοείς, συμφωνούμε. Να μπουν όλα!

Και να μπουν στα πλαίσια ενός μαθήματος θρησκεολογίας, όχι των "θρησκευτικών" όπως διαμορφώνονται σήμερα από το υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων. Αν δεν έχουν αλλάξει τα σχετικά βιβλία, θυμάμαι πως υπήρχε ένα βιβλίο θρησκευτικών στην τάξη του λυκείου όπου προσέγγιζε διάφορες θρησκείες (κυρίως μονοθεϊστικές), τις σύγκρινε με το χριστιανικό ορθόδοξο δόγμα και στη συνέχεια τις απέρριπτε. Πολύ αμερόληπτη προσέγγιση... :P

 

Το επιχείρημα 2) για την αλλαγή είναι το βασικό επιχείρημα της αποκαλούμενης "νεας τάξης πραγμάτων" για την κακός εννοούμενη και εκβιαστικής παγκοσμιοποίησης και ουχί της αλλαγής που προκείπτει από εσωτερική αναζήτηση και εναρμόνισης με τον παγκόσμιο νου ή το σύμπαν που ίσως έχεις στο μυαλό σου.

Καλά, αν το πάμε έτσι, κι αυτή η απάντηση είναι ένα επιχείρημα που χρησιμοποιείται από ένα ξενοφοβικό/ανασφαλές κομμάτι της συντηρητικής κοινωνίας που βάζει την ταμπέλα "νέα τάξη πραγμάτων" σε ό,τι δεν της αρέσει, αντιπαραβάλλοντας πατριωτικά (αν όχι εθνικιστικά) και ορθόδοξα χριστιανικά ιδανικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το εννοείς, συμφωνούμε. Να μπουν όλα!

Και να μπουν στα πλαίσια ενός μαθήματος θρησκεολογίας, όχι των "θρησκευτικών" όπως διαμορφώνονται σήμερα από το υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων. Αν δεν έχουν αλλάξει τα σχετικά βιβλία, θυμάμαι πως υπήρχε ένα βιβλίο θρησκευτικών στην τάξη του λυκείου όπου προσέγγιζε διάφορες θρησκείες (κυρίως μονοθεϊστικές), τις σύγκρινε με το χριστιανικό ορθόδοξο δόγμα και στη συνέχεια τις απέρριπτε. Πολύ αμερόληπτη προσέγγιση..

 

:thumbsup::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σας είναι ότι δεν έχετε διάκριση προτεραιοτήτων.Το έχω συναντήση και σε άλλα θρεντ εδώ(κατάργηση παρελάσεων,κατάργηση εικόνων,κτλ).Έχει καταντήσει γραφικό πια,σαν το ανέκδοτο με τον γρύλλο.Είναι η λογική που λέει πως μου καίγεται το σπίτι,αλλά κοιτάζω να σβήσω την φωτιά στον κήπο μου.Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσω σε τέτοιες λογικές.

 

 

Όχι.

Στην Ελλάδα θα 'πρεπε να γίνει έτσι κι αλλιώς μια ανάλογη κίνηση με επιχείρημα το δικαίωμα όλων των ανθρώπων στην ελεύθερη πληροφόρηση και το σεβασμό στην ανεξιθρησκεία και στην πίστη του καθενός. Δεν τίθενται καν γεωγραφικά κριτήρια εδώ.

 

Aντε λοιπόν περίμενω να βάλεις υποψηφιότητα.

 

Καλά, αν το πάμε έτσι, κι αυτή η απάντηση είναι ένα επιχείρημα που χρησιμοποιείται από ένα ξενοφοβικό/ανασφαλές κομμάτι της συντηρητικής κοινωνίας που βάζει την ταμπέλα "νέα τάξη πραγμάτων" σε ό,τι δεν της αρέσει, αντιπαραβάλλοντας πατριωτικά (αν όχι εθνικιστικά) και ορθόδοξα χριστιανικά ιδανικά.

Και σένα αντίστοιχα αν το πάμε έτσι το επιχείρημα σου χρησιμοποιείται από ένα ανθελληνικό/ξενομανιακό κομμάτι της δήθεν προοδευτικής κοινωνίας που τρώγεται με τα ρούχα της αντιπαραβάλλοντας διεθνιστικά,αναρχοκουμμουνιστικά, χαοτικά και αθεϊστικά ιδανικά.

Και υπενθυμίζω πως οι μεγάλοι εσωτεριστές από τον Βούδα μέχρι και τον Όσσο θεωρούν τους τελευταίους ως τους φτωχότερους πνευματικά όλων των θρησκειών.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σας είναι ότι δεν έχετε διάκριση προτεραιοτήτων.Το έχω συναντήση και σε άλλα θρεντ εδώ(κατάργηση παρελάσεων,κατάργηση εικόνων,κτλ).Έχει καταντήσει γραφικό πια,σαν το ανέκδοτο με τον γρύλλο.Είναι η λογική που λέει πως μου καίγεται το σπίτι,αλλά κοιτάζω να σβήσω την φωτιά στον κήπο μου.Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσω σε τέτοιες λογικές.

Σε φόρουμ βρισκόμαστε, αντιμετωπίζουμε το κάθε θέμα στη δική του βάση. Γραφικό θα ήταν το να υπήρχε κάποιος που να θεωρούσε ως προτεραιότητα το να πείσει τον κόσμο πως π.χ. "ο θεός είναι μεγάλος" και να γυρνούσε από τόπικ σε τόπικ γράφοντας παντού "ο θεός είναι μεγάλος" (κατά καιρούς έχουμε δει και τέτοιους). Φαντάζεσαι πόσο περιοριστική θα ήταν αυτή η "προτεραιότητα" για τον ίδιο αλλά και πόσο ενοχλητική θα ήταν για τους υπόλοιπους?!

Εκτός αυτού, η έννοια της "προτεραιότητας" στην πολιτική συχνά οδηγεί τους ανθρώπους στο να κοιτάζουν το δέντρο και να χάνουν το δάσος.

Δεν μπορείς να κάνεις πολιτική συζήτηση χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν όλες τις απόρροιές της στην καθημερινή σου ζωή, διότι αυτές είναι που επηρεάζουν τελικώς την πραγματικότητά σου και τη σχέση σου με την κοινωνία και την πολιτική.

 

 

Και σένα αντίστοιχα αν το πάμε έτσι το επιχείρημα σου χρησιμοποιείται από ένα ανθελληνικό/ξενομανιακό κομμάτι της δήθεν προοδευτικής κοινωνίας που τρώγεται με τα ρούχα της αντιπαραβάλλοντας διεθνιστικά,αναρχοκουμμουνιστικά, χαοτικά και αθεϊστικά ιδανικά.

Και υπενθυμίζω πως οι μεγάλοι εσωτεριστές από τον Βούδα μέχρι και τον Όσσο θεωρούν τους τελευταίους ως τους φτωχότερους πνευματικά όλων των θρησκειών.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν βάζω ταμπελίτσες σε αυτά που λες - παρ' όλο που θα ήταν το πιο εύκολο πράγμα - αλλά τα προσεγγίζω ως δικές σου απόψεις και απαντώ σ' αυτές καθεαυτές.

Μπορούμε αν θες να το παίξουμε και με ταμπελίτσες, αν μη τι άλλο θα 'χει την πλάκα του να πετάμε χαρακτηρισμούς και να ξεκατινιαζόμαστε σαν συνταξιούχοι σε καφενείο, ωστόσο δεν θα 'ναι και τόσο δημιουργικό, ούτε θα προάγει κάποια συζήτηση, ούτε θα οδηγήσει σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

Οπότε πες μου τί είδους συζήτηση θες να κάνουμε και θα συμμετάσχω, είμαι οκ με ό,τι κι αν επιλέξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν βάζω ταμπελίτσες σε αυτά που λες - παρ' όλο που θα ήταν το πιο εύκολο πράγμα - αλλά τα προσεγγίζω ως δικές σου απόψεις και απαντώ σ' αυτές καθεαυτές.

Βρε εσύ με δουλέυεις? Πιο πάνω δεν χαρακτήρισες την άποψη μου εθνικιστική-ξενοφοβική?

Τι θες να πάμε στο νηπιαγωγείο που λέγαμε όταν είμασταν παιδιά "κυρία αυτός με χτύπησε πρώτος"?

 

 

Εγώ ξέρω πως λαός που δεν ξέρει/σέβεται την Ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει και αυτό θα αποδειχτεί και περίτρανα πάλι στο άμεσο μέλλον.Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους ανθρώπους μεμονωμένα που δεν σέβονται δεν θυμούνται και δεν αποδέχονται το παρελθόν τους και το ποιοί είναι.Ζουν τις ίδιες καταστάσεις και τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά.

Καλός είναι ο οραματισμός για ουτοπικές κοινωνίες με σεβασμό στην ατομικότητα του καθενός και παιδεία χωρίς ίχνος προπαγάνδας αλλά η παργματικότητα είναι διαφορετική και πολύ σκληρότερη.

Με πιο ενναλακτικό τρόπο λοιπόν θα σου που Johnny πως είναι σεβαστό δικαίωμα σου να θέλεις να αναπτύξεις το κέντρο καρδίας,το κέντρο άζνα και το κέντρο κεφαλής αλλά πρέπει να σεβαστείς την πλειοψηφία των συναθρώπων σου που παλέυουν για το κέντρο βάσης.

Καλό λοιπόν είναι να σεβαστείς και εσύ αυτούς αλλά και εκείνοι εσένα.

Την στιγμή λοιπόν που "επιβιώσατε" τελικώς από την χριστομάθεια του δημοτικού,τις παρελάσεις και τις εικόνες,και γίνατε πιο openminded άνθρωποι απορώ γιατί πολεμάτε κάτι το όποιο σας ωφέλησε στην ουσία να εξελιχθείτε.Aνησυχείτε για τους υπόλλοιπους εαν θα τα καταφέρουν?

Δύο είναι τα πιθανά σενάρια.Ή υπερτιμάτε τον εαυτό σας σε επίπεδο αλλαζονείας ή υποτιμάτε τους άλλους.

Eαν ζούσατε σε κοινωνίες όπως εδώ http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/04/blog-post_2769.html τι θα λέγατε?

Υ.Γ κάτι θυμάμαι σε ένα τόπικ για την επανάσταση στην Αίγυπτο και την σύγκριση της με την αρχάια....

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή λοιπόν που "επιβιώσατε" τελικώς από την χριστομάθεια του δημοτικού,τις παρελάσεις και τις εικόνες,και γίνατε πιο openminded άνθρωποι απορώ γιατί πολεμάτε κάτι το όποιο σας ωφέλησε στην ουσία να εξελιχθείτε.Aνησυχείτε για τους υπόλλοιπους εαν θα τα καταφέρουν?

 

Προσωπικά μιλώντας, η "χριστομάθεια" του δημοτικού, του γυμνασίου και του λυκείου δεν συνέβαλε καθόλου στην εξέλιξή μου. Θυμάμαι, δε, στη μακρινή δεκαετία του '70, να τρώω τιμωρία από τον πλήρη χριστιανικής αγάπης διευθυντή του δημοτικού που ως γνήσιο τέκνο παπά θίχτηκε επειδή δεν είχα μάθει απ' έξω όλα τα άμφια κάθε ιερατικής βαθμίδας...

 

Δυστυχώς όμως, αυτά δεν συνέβαιναν μονάχα τότε... Μαθαίνω ότι η 12χρονη κόρη γνωστής μου, η οποία έχει πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά, υποχρεώθηκε από τον δάσκαλο να γράψει έκθεση με θέμα "Ο συμβολισμός του Πάσχα"...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως λαός που δεν ξέρει/σέβεται την Ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει και αυτό θα αποδειχτεί και περίτρανα πάλι στο άμεσο μέλλον.

 

Συμφωνώ απόλυτα... Δες που ήμασταν (Φώς της ανθρωπότητας σε πολιτικό, θρησκευτικό, πολιτιστικό και επιστημονικό επίπεδο) και που είμαστε τώρα.. ουραγός σε όλες τις λίστες εκτός της διαφθοράς, της ανεργίας, της ύφεσης, της φτώχειας κτλ... Για το μίζερο δε μέλλον, δεν μιλάω γιατί θα πάθω κατάθλιψη.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους ανθρώπους μεμονωμένα που δεν σέβονται δεν θυμούνται και δεν αποδέχονται το παρελθόν τους και το ποιοί είναι. Ζουν τις ίδιες καταστάσεις και τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά.

 

Το να ζεις τις ιδιες καταστασεις ξανα και ξανα βλέπε παράδειγμα το πολιτικό-κοινωνικο-θρησκευτικό σύστημα της Ελλάδας τα τελευταία 30+ χρόνια δεν είναι αποτέλεσμα του ότι δεν ξέρεις, δεν σέβεσαι και δεν θυμάσαι το παρελθόν σου, είναι αποτέλεσμα απάθειας, βλακείας, βολέματος, εγωισμού και ατομικισμού. Είναι το αποτέλεσμα και της παιδείας που έχουμε σήμερα.

 

Καλός είναι ο οραματισμός για ουτοπικές κοινωνίες με σεβασμό στην ατομικότητα του καθενός και παιδεία χωρίς ίχνος προπαγάνδας αλλά η παργματικότητα είναι διαφορετική και πολύ σκληρότερη.

 

΄Σύμφωνοι, αλλά αυτό δεν είναι οραματισμός ουτοπικής κοινωνίας, είναι οραματισμός μιας απλά, δημοκρατικής κοινωνίας.

 

Δυστυχώς όμως, αυτά δεν συνέβαιναν μονάχα τότε... Μαθαίνω ότι η 12χρονη κόρη γνωστής μου, η οποία έχει πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά, υποχρεώθηκε από τον δάσκαλο να γράψει έκθεση με θέμα "Ο συμβολισμός του Πάσχα"...

:worthy:

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Βρε εσύ με δουλέυεις? Πιο πάνω δεν χαρακτήρισες την άποψη μου εθνικιστική-ξενοφοβική?

Τι θες να πάμε στο νηπιαγωγείο που λέγαμε όταν είμασταν παιδιά "κυρία αυτός με χτύπησε πρώτος"?

Ε, όταν εγώ σου λέω τη γνώμη μου κι εσύ της καρφώνεις την ταμπελίτσα της "νέας τάξης πραγμάτων", μάλλον στο νηπιαγωγείο πρέπει να πάμε...

 

 

Εγώ ξέρω πως λαός που δεν ξέρει/σέβεται την Ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει και αυτό θα αποδειχτεί και περίτρανα πάλι στο άμεσο μέλλον.Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους ανθρώπους μεμονωμένα που δεν σέβονται δεν θυμούνται και δεν αποδέχονται το παρελθόν τους και το ποιοί είναι.Ζουν τις ίδιες καταστάσεις και τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά.

Για την έλλειψη μνήμης συμφωνούμε. Για την έλλειψη γνώσης και σεβασμού, τα πράγματα περιπλέκονται λίγο. Όταν η ιστορία γράφεται με τόσους πολλούς διαφορετικούς τρόπους, ανάλογα με το ποιός τη γράφει και με το ποιός τη διαβάζει, είναι λίγο δύσκολο να λες πως τη γνωρίζεις - πόσο μάλλον ότι τη σέβεσαι κιόλας! Δεν είναι τυχαίο το ότι αρκετές διαφωνίες και εντός του φόρουμ αφορμώνται από το γεγονός ότι δε γνωρίζουν όλοι την ίδια ιστορία, ή/και στον ίδιο βαθμό.

 

Την στιγμή λοιπόν που "επιβιώσατε" τελικώς από την χριστομάθεια του δημοτικού,τις παρελάσεις και τις εικόνες,και γίνατε πιο openminded άνθρωποι απορώ γιατί πολεμάτε κάτι το όποιο σας ωφέλησε στην ουσία να εξελιχθείτε.Aνησυχείτε για τους υπόλλοιπους εαν θα τα καταφέρουν?

Δύο είναι τα πιθανά σενάρια.Ή υπερτιμάτε τον εαυτό σας σε επίπεδο αλλαζονείας ή υποτιμάτε τους άλλους.

Eαν ζούσατε σε κοινωνίες όπως εδώ http://tro-ma-ktiko....-post_2769.html τι θα λέγατε?

Δηλαδή, αφού όλα τα κακώς κείμενα της κοινωνίας και της πολιτικής μας εξελίσσουν, τότε δεν υπάρχει λόγος να τα καταπολεμήσουε. Ας αφήσουμε να συνεχίσουν να μας κλέβουν οι πολιτικοί, να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου οι θρησκευτικοί και να μας γράφουν χαπάκια οι ψυχίατροι... Το εννοείς όντως αυτό ή κουβέντα να γίνεται??

Παίζει να θέλει μπόλικη δουλειά ακόμα το κέντρο βάσης φίλε Artzuna...:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...