Jump to content

Εκλογές 2012 Απόψεις Και Διλήμματα


Dalia
 Share

Recommended Posts

Σε δύο μέρες καλούμαστε να επιλέξουμε το κόμμα-κόμματα που θα κυβερνήσουν τη χώρα... πολλοί είναι οι προβληματισμοί σε αυτές τις κρίσιμες για το μέλλον μας ώρες, αλλά αυτό που τράβηξε την προσοχή μου είναι το σύνθημα που ακούστηκε πολλάκις από τα δύο μεγάλα κόμματα "Η εκδίκηση οδηγεί σε αδιέξοδο" ή το σύνθημα της ΝΔ "τιμωρώ - ψηφίζω".... και σκέφτομαι διάφορα αλλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας. Είπε σήμερα ο Α. Σπηλιωτόπουλος "Οι πολίτες πρέπει να υπερβούν τον εαυτό τους και να ψηφίσουν ψύχραιμα". Νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά με την κατάσταση στη χώρα αλλά και τους πολίτες της. Τι μας έχει συμβεί? και τώρα γίνεται να διορθώσουμε το κακό που έγινε ή θα ψηφίσουμε αναγκαστικά τον λιγότερο κακό της υπόθεσης?...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σε δύο μέρες καλούμαστε να επιλέξουμε το κόμμα-κόμματα που θα κυβερνήσουν τη χώρα... πολλοί είναι οι προβληματισμοί σε αυτές τις κρίσιμες για το μέλλον μας ώρες, αλλά αυτό που τράβηξε την προσοχή μου είναι το σύνθημα που ακούστηκε πολλάκις από τα δύο μεγάλα κόμματα "Η εκδίκηση οδηγεί σε αδιέξοδο" ή το σύνθημα της ΝΔ "τιμωρώ - ψηφίζω".... και σκέφτομαι διάφορα αλλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας. Είπε σήμερα ο Α. Σπηλιωτόπουλος "Οι πολίτες πρέπει να υπερβούν τον εαυτό τους και να ψηφίσουν ψύχραιμα". Νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά με την κατάσταση στη χώρα αλλά και τους πολίτες της. Τι μας έχει συμβεί? και τώρα γίνεται να διορθώσουμε το κακό που έγινε ή θα ψηφίσουμε αναγκαστικά τον λιγότερο κακό της υπόθεσης?...

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσον επιτρέπονται αυτές οι συζητήσεις στο αβάπτιστο. Θα εκθέσω πολύ περιεκτικά το δικό μου σκεπτικό.

 

1)Η κατάσταση είναι πολύ άσχημη και αναμένεται να γίνει πολύ χειρότερη.

 

2)Για την παρούσα κατάσταση υπάρχουν υπαίτιοι. Τους γνωρίζουμε.

 

3)Δεν εξαιρώ ούτε τη δική μας υπαιτιότητα την οποία όμως αποδίδω εν πολλοίς στην αφέλεια του "ελληνικού ονείρου 'ζω επ' άπειρον με δανεικά' (όντας πιο έξυπνος από τους κουτόφραγκους που χώνουν επιδοτήσεις στη χώρα μου)". Για την ιστορία, δεν έχω πάρει ποτέ ούτε δάνειο, ούτε επιδότηση...

 

4)Ο κόσμος είναι θυμωμένος. Πολλοί είναι θυμωμένοι μόνο και μόνο επειδή έχασαν τα προνόμιά τους, δίχως να κατανοούν τα δομικά προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας και πόσο χρειάζεται να γίνουμε περισσότερο αλληλέγγυοι.

 

5) Θεωρώ ότι ο θυμός πρέπει να αποτυπωθεί στην κάλπη.

 

6) Θλίβομαι για τη γενιά των γονιών μου που έζησε πολέμους, εμφυλίους, φτώχεια και κόπιασε για να προκόψει. Στη δύση της ζωής της βλέπει όλους τους κόπους της να εξανεμίζονται. Θλίβομαι για τη γενιά των ανιψιών μου. Γιατί μεγάλωσε μέσα στην ευμάρεια που τώρα αντιλαμβάνεται πόσο εφήμερη ήταν. Και δεν έχει τπτ καλό να προσδοκά παρά μόνο αν ξενιτευτεί.

 

7) Ό,τι και να γίνει, η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί διά μαγείας. Μας περιμένουν πολύ δύσκολα χρόνια...

 

8) Την Κυριακή ψηφίζω με γνώμονα την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Γνωρίζω ότι θα πάρει χρόνια αλλά ψηφίζω προοπτική. Εννοείται ότι την προοπτική αυτή δεν μου τη δίνουν αυτοί που υποθήκευσαν το παρόν και το μέλλον της χώρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Να και οι απόψεις από εμένα έναν νέο άνθρωπο ! (21)

 

Αυτό που λες Νταλια για τα 2 απατεώνο-κοπροσκυλά ,αυτό που λένε δεν είναι ούτε σύνθημα , ούτε δίλλημα , είναι ένας εντελώς γελοίος εκβιασμός .

 

Λένε ψηφίστε εμάς (τα καθάρματα) για τη αλλιώς θα έρθει το χάος ! Μα καλά αυτό είναι γελοίο καθώς ήδη ζούμε το χάος , τη δηλαδή να φοβηθούμε αυτό που ήδη πάθαμε !

 

Κοινός τα πράγματα είναι κωμικοτραγικά !laugh.gif

 

Προσωπικά χωρίς κανένα παραθυράκι ανοχής, καταδικάζω τα 2 απατεώνο-κοπροσκυλά . Τόσα χρόνια είχαν άπειρες ευκαιρίες . Τέλοςπια .

Και κυριολεκτικά την κατάρα μου να έχει όποιο ηλίθιος ή κάθαρμα τους ψήφιση . (αν και δυστυχώς το βλέπω και άτομα του χώρου μας , που είναι ταχαμ σοφά να την κάνουν την μαλακια ! )

Και επειδή το άγριο δεν αρκεί , να σας αναφέρω ότι αγαπώ την Ελλάδα και έλεγα ότιόχι δεν θα φύγω ! Αλλά πέρασαν μήνες και ακόμη και εμένα με λύγισαν , και τώρατο ενδεχόμενο να μεταναστεύσω είναι ανοιχτό και ρεαλιστικό σενάριο !

Οπότε αν και πάλι θέλετε κάποιο από τα 2 .,…,. , μπράβο σας για τη θα έχετε κε εσείς βάλει το λιθαράκι σας στην καταστροφή !down.gif

 

 

Και δυστυχώς κανένα κόμμα δεν με εκφράζει απόλυτα .woot.gif

Σε άλλους τομείς συμφωνώ με τάδε , σε άλλους με άλλο κόμμα !

Πάντως με τίποτα δεν πρόκειται να ψηφίσω κάποιο από τα 2 κόμματα διαφθοράς !sick.gif

 

Επίσης αυτό μου την σπάει π.χ. στο ΚΚΕ έχει 20 χρόνια συνεχόμενα αρχηγό(Για την ακρίβεια γραμματέας ) αυτή η Παπαρήγα . Αμάν πια ας αποσυρθεί να πάρει τη σκυτάλη και κανένας νέος άνθρωπος ….dry.gif

 

 

Επίσης οι διαφήμισης από τα κόμματα διαφθοράς είναι εντελώς παραπλανητικές , δηλαδή πρώτη φορά της είδα και περίμενα να δω από πιο κόμμα είναι και όταν είδα είναι από αυτούς ! Εντάξει μας κοροϊδεύουν μες τα μούτρα μας !

Και αυτή η διαφήμιση που με τρομάζει περισσότερο είναι εκείνη τον μπλε που λέει : η Ελλάδα θα τα καταφέρει . για τη ναι είναι ωραίο να το ακούς αυτό , αλλά όταν στο λέει ο μπλε που ξέρεις ότι όσα λέει είναι ψέματα ! τότε είναι τρομακτικό για τη άρα το αντίθετο θα γίνει και δεν θα τα καταφέρει ….ohmy.gif

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές από τις συζητήσεις που κάνουμε στο φόρουμ έχουν πολιτική χροιά, και είναι κάτι το λογικό αφού σχεδόν κάθε θέμα έχει και την πολιτική του διάσταση.

Το να μπούμε όμως σε κομματική συζήτηση (με αφορμή τις εκλογές) δε νομίζω να έχει την ίδια βαρύτητα ή/και σοβαρότητα. Υπάρχει λόγος που αποθαρρύνονται οι κομματικού περιεχομένου συζητήσεις στο φόρουμ. Δεν είναι επειδή είμαστε πολιτικά άβουλοι (κάθε άλλο), αλλά επειδή η εικόνα μιας συζήτησης επιπέδου καφενείου (που ήδη έχει αρχίσει να διαφαίνεται και στο παρόν τόπικ) όπου ο καθένας φορά τη φανέλα με τα χρώματα της αγαπημένης του "ομάδας" και φωνάζει ανάλογα συνθήματα (υπέρ της δικής του ή κατά των άλλων ομάδων) δεν τιμά ούτε βοηθά επί της ουσίας κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να μπούμε σε κομματική αντιπαράθεση για να συζητήσουμε τους προβληματισμούς μας johnny. Ούτε πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αγαπημένη ομάδα τουλάχιστον με τον τρόπο που το λες. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι βρίσκονται σε απόγνωση, είναι ιδιαιτέρως προβληματισμένοι για το μέλλον και δυστυχώς κάποιοι είναι εγκλωβισμένοι και φοβισμένοι να κάνουν ένα βήμα έξω από τα στενά περιθώρια του κύκλου. Για αυτό στην ερώτηση τι θα ψηφίσεις ακούς απαντήσεις παράλογες ή το ένα άκρο ή το άλλο... αυτό είναι ένα θέμα προς συζήτηση όπως και γιατί αφήσαμε να φτάσει εδώ η κατάσταση... αυτή η νοοτροπία του βολέματος που έχουμε και που δεν λέει να αλλάξει... δεν είναι κακό να βλέπουμε τα λάθη μας, ούτε να έχουμε το θάρρος σε όποια πολιτική παράταξη και αν ανήκουμε να αλλάξουμε γνώμη, να δούμε για πρώτη φορά την αλήθεια κατάματα και ας είναι τόσο πικρή.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να και σε κάτι που συμφωνώ με τον Johnny(εντάξει καμιά φορά και σε άλλα).

Βασικά όλες οι συζητήσεις μας έχουν πολιτική χροιά.Πρέπει να συνηδειτοποιήσουμε πως κάθε άποψη που καταθέτουμε έχει πολιτικό περιεχόμενο,όχι με την κομματική έννοια αλλά με την ουσιαστικά πολιτική καθώς η προσωπική κοσμοθεωρία του καθένα αντικατοπτρίζει την πολιτική του θέση/στάση στην κοινωνία που ζει.

Στην προσωπική κοσμοθεωρία περιλαμβάνονται και οι επιθυμίες και οι προτεραιότητες που έχει ο καθένας οι οποίες διαφέρουν.Γι αυτό και σε μια συζήτηση άλλος θέλει να αλλάξει το τάδε που δεν του κάνει,να κρατήσει κάτι άλλο που του κάνει και ούτο καθεξής.

 

Κανείς δεν αμφιβάλλει πως οι αυριανές εκλογές είναι από τις πιο κρίσιμες που έχουν γίνει από την μεταπολίτευση.

Ωστόσο δεν αλλάζει κάτι.Ο καθένας θα προτιμήσει να ψηφίσει αυτό που τον αντιπροσωπεύει περισσότερο την παρούσα στιγμή.Για μένα είναι θεμιτή η ψήφος διαμαρτυρίας-οργής ή η ψήφος ιδεών-θέσεων ακόμα και συμφερόντων.

Αυτό είναι άλλωστε καλώς κακός και το νόημα της δημοκρατίας.

 

Για να σχολιάσω λίγο τα διλλήματα που προβλημάτισαν την Dalia,θα πω πως μέσα από τις συζητήσεις μας εδώ καθώς και από την πληροφόρηση που έχουμε στο διαδικτυο η οποία ευτυχώς δεν είναι μονόπλευρη μπορούμε θέλω να πιστεύω να έχουμε καλύτερη κρίση στις πολιτικές προπαγάνδες όλων των κομμάτων και να πράξουμε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις απειλές-προειδοποιήσεις που δέχεται η χώρα από το εξωτερικό τι άποψη έχετε? θα πραγματοποιήσουν τις απειλές τους αν δεν ψηφίσουμε την κυβέρνηση που θέλουν? η πιθανότητα πραγματοποίησης των απειλών πόσο επηρεάζει τους ψηφοφόρους?

Link to comment
Share on other sites

Για τις απειλές-προειδοποιήσεις που δέχεται η χώρα από το εξωτερικό τι άποψη έχετε? θα πραγματοποιήσουν τις απειλές τους αν δεν ψηφίσουμε την κυβέρνηση που θέλουν? η πιθανότητα πραγματοποίησης των απειλών πόσο επηρεάζει τους ψηφοφόρους?

 

πιστεύω οτι η βάση είναι κατά πόσο είσαι σε θέση να κάνεις κάτι..

 

γιατί ναι,εντάξει,υπάρχει η δυνατότητα αυτής της μιας ψήφου,υπάρχει

η δυνατότητα να βγεις και να διαδηλώσεις υπάρχει και η δυνατότητα να

διαμαρτυρηθείς στο fb,στο twitter,στο artofwise κτλ αλλά από εκεί και

πέρα τι?

Μετανάστευση?Δολοφονία?(παρεπιπτώντος,δεν είναι τραγικό οτι στην

Ελλάδα υπάρχουν 7.000.000 Έλληνες και ούτε ένα ψυχωτικός δολοφόνος,

κομπλεξικός έφηβος ή στενόμυαλος ιδεολόγος δεν βρέθηκε να δολοφονήσει

επιτυχώς κάποιον από τους θιασώτες της πολιτικής σκηνής?)

 

Αυτή τη στιγμή η δύναμη μας να επηρεάσουμε την γενική κατάσταση είναι

όση είχαν και οι υπήκοοι για τις αποφάσεις του βασιλιά,στον Μεσαίωνα..

Άντε,ίσως να ξέρουμε λίγο καλύτερα τι γίνεται..αλλά από εκεί και πέρα..τέτοιες

συζητήσεις πάντα στο ίδιο θα καταλήγουν..

 

 

Υ.Γ. επί των ερωτήσεων:Οι Ευρωπαίοι δεν απειλούν,έχουν διαλέξει τι θέλει

ο καθένας από αυτά που βρίσκονται στο τραπέζι και έχουν θέσει κάποιους

από τους μηχανισμούς,που διαθέτουν,σε κίνηση ώστε να διασφαλίσουν οτι

δεν θα τους τα πειράξει κανείς..

Όταν κάποιος προσπαθεί να "πειράξει" κομμάτια από το γενικό σύνολο,

αυτομάτως επηρεάζει και τις μεμονωμένες μονάδες του συνόλου..το πόσο

θα τις επηρεάσει εξαρτάται από τόσους παράγοντες που δεν έχουμε την

ευκαιρία να έχουμε μια καθαρή εικόνα..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Για τις απειλές-προειδοποιήσεις που δέχεται η χώρα από το εξωτερικό τι άποψη έχετε? θα πραγματοποιήσουν τις απειλές τους αν δεν ψηφίσουμε την κυβέρνηση που θέλουν? η πιθανότητα πραγματοποίησης των απειλών πόσο επηρεάζει τους ψηφοφόρους?

 

 

Εχω την εντύπωση ότι τις τελευταίες μέρες και ώρες παίζεται πολύ σκληρό πόκερ πάνω στην ψυχολογία μας. Είναι βέβαιον ότι δεν θα χαρούν οι δανειστές μας με ένα αντίθετο στις προσδοκίες τους αποτέλεσμα. Και είναι σίγουρο ότι θα βάλουν εμπόδια στην εκταμίευση των δανείων. Από την άλλη, ζούμε σε ένα πιθάρι δίχως πάτο: κάθε τρεις μήνες λαμβάνονται και θα εξακολουθήσουν να λαμβάνονται μέτρα που οδηγούν στην πλήρη εξαθλίωσή μας. Συζητείται ήδη η κατάσχεση πρώτης κατοικίας για χρέη προς το Δημόσιο. Πόσο ακόμα αντέχουμε και ανεχόμαστε; Ναι, ίσως οι Γερμανοί να είναι περισσότερο έτοιμοι για την αποχώρησή μας από την Ευρωζώνη, επ' ουδενί, όμως, είναι έτοιμοι για το ντόμινο που θα ακολουθήσει αυτή την ηρωική έξοδο. Ούτως ή αλλέως η ευρωζώνη πνέει τα λοίσθια, δεν ξέρουμε καν αν θα υφίσταται το επόμενο 6μηνο. Δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις και αποφάσεις, αλλά - κατά τη γνώμη μου, πάντα - "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή..."

 

Υ.Γ. Φρονώ πως ανεξαρτήτως κυβέρνησης θα υπάρξουν σύντομα εξελίξεις στα εθνικά μας θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Και καθώς σχεδόν έχουν βγει τα αποτελέσματα , με θάρρος πια θα συνεχίσω την συζήτηση στο θέμα μαζί με της αποκρυφιστικές επιρροές που έχει!

 

1)Βλέπουμε το γνωστό πράσινο κόμμα (διαφθοράς – για μην ξεχνιόμαστε) για πρώτη φορά έπεσε παρά πολύ χαμηλά . Ενώ στο τιμόνι σαν αρχηγό είχε έναν δικό μας(!) άνθρωπος δηλαδή του χώρου μας .

Ο ναι , φυσικά αναφέρομαι στον γνωστό καθηγητή πανεπιστήμιου(?) -τέκτονα-πολιτικό– και λίγο πολύ μάγο ονόματι βαγγελη ! Ο Β από μικρός ήταν στον προσκοπισμό από εκεί πείρε της βάσης για να φτάσει στον τεκτονισμό από εκεί (πάλι !) γνώρισε τον αποκρυφισμό και την μαγεία(σαν σολομωνική, Καμπάλα, άλλο) ….

Επίσης μέσω του τεκτονισμού έγινε με ως γνωστά κόλπα και καθηγητής πανεπιστημίου!Και παραλίγο να γίνει ο πρώτος(?) έλληνας πρωθυπουργός μάγος !

( Φυσικά και σε καμία περίπτωση δεν τον προβάλω ως άξιο ψήφου , καθώς είναι ένας κακώς ,διεστραμμένως , κ.α. )

 

 

2)Το άλλο μεγάλο πολιτικό-αποκρυφιστικό θέμα , που είναι πολύ πιο τρομακτικό από τα παραπάνω είναι η είσοδος στην βουλής του εθνικιστικού κόμματος χρυσής αυγής, ενός κόμματος του χώρου μας !

(και δυστυχώς όχι αυτό δεν είναι καλό , δεν είναι καθόλου καλό ) ….

 

Για τη είναι του χώρου μας ;

Μα φυσικά επειδή πολλά από τα μέλη του σκληρού πύρινα του είναι του χώρου μας !Αυτοί είναι κάποιοι φανατικοί χριστιανοί ! Μερικοί έλληνες εθνική (παγανιστές. Και όχι επειδή υπάρχουν μερική πορεμένη, δεν είναι όλοι οι παγανιστές έτσι , άσε που αυτή δεν έχουν καταλάβει το πραγματικό νόημα απλά είναι φανατισμένοι ) , και φυσικά τους Σατανιστές (ναι σοβαρά ) , όπως και ο αρχηγός του κόμματος είναι τέτοιος ο Μιχαλολιάκος ! Ξέρεται αριστερή ατραπός, σύνδεση σατανισμού και Ναζισμού ! αυτά είναι τα αγαπημένα τους θέματα .

Περιμένω σχόλια – απόψεις ...whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Και καθώς σχεδόν έχουν βγει τα αποτελέσματα , με θάρρος πια θα συνεχίσω την συζήτηση στο θέμα μαζί με της αποκρυφιστικές επιρροές που έχει!

 

1)Βλέπουμε το γνωστό πράσινο κόμμα (διαφθοράς – για μην ξεχνιόμαστε) για πρώτη φορά έπεσε παρά πολύ χαμηλά . Ενώ στο τιμόνι σαν αρχηγό είχε έναν δικό μας(!) άνθρωπος δηλαδή του χώρου μας .

Ο ναι , φυσικά αναφέρομαι στον γνωστό καθηγητή πανεπιστήμιου(?) -τέκτονα-πολιτικό– και λίγο πολύ μάγο ονόματι βαγγελη ! Ο Β από μικρός ήταν στον προσκοπισμό από εκεί πείρε της βάσης για να φτάσει στον τεκτονισμό από εκεί (πάλι !) γνώρισε τον αποκρυφισμό και την μαγεία(σαν σολομωνική, Καμπάλα, άλλο) ….

Επίσης μέσω του τεκτονισμού έγινε με ως γνωστά κόλπα και καθηγητής πανεπιστημίου!Και παραλίγο να γίνει ο πρώτος(?) έλληνας πρωθυπουργός μάγος !

( Φυσικά και σε καμία περίπτωση δεν τον προβάλω ως άξιο ψήφου , καθώς είναι ένας κακώς ,διεστραμμένως , κ.α. )

 

Ο κθουλουζελος ειναι ολ αυτα????? blink.gif

Link to comment
Share on other sites

2)Το άλλο μεγάλο πολιτικό-αποκρυφιστικό θέμα , που είναι πολύ πιο τρομακτικό από τα παραπάνω είναι η είσοδος στην βουλής του εθνικιστικού κόμματος χρυσής αυγής, ενός κόμματος του χώρου μας !

(και δυστυχώς όχι αυτό δεν είναι καλό , δεν είναι καθόλου καλό ) ….

 

Για τη είναι του χώρου μας ;

Μα φυσικά επειδή πολλά από τα μέλη του σκληρού πύρινα του είναι του χώρου μας !Αυτοί είναι κάποιοι φανατικοί χριστιανοί ! Μερικοί έλληνες εθνική (παγανιστές. Και όχι επειδή υπάρχουν μερική πορεμένη, δεν είναι όλοι οι παγανιστές έτσι , άσε που αυτή δεν έχουν καταλάβει το πραγματικό νόημα απλά είναι φανατισμένοι ) , και φυσικά τους Σατανιστές (ναι σοβαρά ) , όπως και ο αρχηγός του κόμματος είναι τέτοιος ο Μιχαλολιάκος ! Ξέρεται αριστερή ατραπός, σύνδεση σατανισμού και Ναζισμού ! αυτά είναι τα αγαπημένα τους θέματα .

Περιμένω σχόλια – απόψεις ...whistling.gif

 

Εάν και έχω ακούσει γι' αυτήν την παράδοση που έχει η Χρυσή Αυγή, σήμερα δεν νομίζω ότι είναι τίποτα άλλο, παρά ένα "λαϊκό εθνικιστικό" κόμμα, του οποίου η νεολαία έχει χαρακτήρα συμμορίας. Η ιδεολογία τους, όσο "ξεκάθαρη" και εάν ήταν στο παρελθόν, πλέον είναι αρκετά συγκεχυμένη (δηλώνουν οτιδήποτε προκειμένου να κερδίσουν τις ψήφους του κόσμου), και δεν νομίζω να έχουν καμία σχέση με "τα παλιά" (είχα διαβάσει κι εγώ περιληπτικά κάτι άρθρα του Μιχαλολιάκου για τον Εωσφόρο).

 

 

 

Όσον αφορά τον Σατανισμό τώρα, μου φαίνεται παράλογη θρησκεία (και συγγνώμη εάν με τον χαρακτηρισμό αυτόν προσβάλλω κάποιον που δηλώνει σατανιστής), αλλά πρόκειται περί ενός "δόγματος" που δεν θα υπήρχε εάν δεν υπήρχαν οι 3 μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες.

 

Άλλωστε, εάν λάβουμε υπ' όψιν τις ονομασίες τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται, καταλαβαίνουμε ότι οι έννοια του Σατανά είναι ίσως μια "επίθεση" του Χριστιανισμού στην Πατρώα Θρησκεία και τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές: η απεικόνιση του Σατανά και η ενοχοποίηση του Έρωτα είναι ξεκάθαρα συνδεδεμένη με τη μορφή του Πανός. Ο δε Σατανάς καλείται "Εωσφόρος", ήτοι αυτός που φέρει το Φως, επίθετο που χρησιμοποιείται για τον Μέγα Απόλλωνα.

Edited by Ανδρομέδα
Link to comment
Share on other sites

Χθες αποτυπώθηκε η οργή και η αγανάκτηση του λαού στην κάλπη. Ο δικομματισμός πήρε ένα ισχυρό μήνυμα από τους ψηφοφόρους ότι η πολιτική του μνημονίου και της εξαθλίωσης της χώρας μας δεν είναι πλέον ανεκτή. Αλλά ο ψυχολογικός πόλεμος καλά κρατεί και θα γίνεται εντονότερος μέρα με τη μέρα. Το θέμα είναι κατά πόσο οι Έλληνες είναι προετοιμασμένοι για μια επίσημη πτώχευση και έξοδο από το ευρώ ή κατά πόσο είναι διατεθιμένοι να υποστούν την πολιτική που οδηγεί με σταθερά και γοργά βήματα προς την κατάρρευση της Ελλάδας. Το κακό είναι ότι παρ'όλα τα μέτρα, τη φορολογία, την ακρίβεια δεν υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ... προς τι λοιπόν να παρατείνουμε μια κατάσταση που έχει ούτως ή άλλως αποφασιστεί εδώ και χρόνια μόνο και μόνο για να δώσουμε στους Ευρωπαίους το χρόνο να μειώσουν τη δική τους ζημία?

 

Έγραφε χαρακτηριστικά ένας Αγγλος στο διαδίκτυο πριν δύο χρόνια, "οι Έλληνες πρέπει να φύγουν από το ευρώ, η έξοδός τους είναι προγραμματισμένη για το Μάρτη του 2012... θα είναι δύσκολο γιατί έμαθαν να ζουν με δανεικά αλλά θα καταφέρουν κάποια στιγμή να ορθοποδήσουν...βέβαια είναι επώδυνο να πας από το γαϊδουράκι, στη μερσεντές και να επιστρέφεις στο γαϊδουράκι...."

Link to comment
Share on other sites

....Όσον αφορά τον Σατανισμό τώρα, μου φαίνεται παράλογη θρησκεία (και συγγνώμη εάν με τον χαρακτηρισμό αυτόν προσβάλλω κάποιον που δηλώνει σατανιστής), αλλά πρόκειται περί ενός "δόγματος" που δεν θα υπήρχε εάν δεν υπήρχαν οι 3 μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες. ...
Αυτή είναι αστήρικτη άποψη που δεν λαμβάνει υπόψη την έκφραση των ίδιων "αρχών" ιστορικά κάτω από άλλες ταμπέλες.

Απλά σήμερα κάτι γνώριμο από παλιά είναι γνωστό με άλλη ορολογία. Ως "θρησκεία" δεν είναι παράλογη (αυτό θα σήμαινε ότι στερείται λογικής, πράγμα που δεν συμβαίνει. Απλά υιοθετεί μια "λογική" - αρκετά στέρεη εσωτερικά - με την οποία τυχαίνει, αν μπορώ να κρίνω από τα λόγια σου, να διαφωνείς :yeahright: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...