Jump to content

Εκλογές 2012 Απόψεις Και Διλήμματα


Dalia
 Share

Recommended Posts

Αυτή είναι αστήρικτη άποψη που δεν λαμβάνει υπόψη την έκφραση των ίδιων "αρχών" ιστορικά κάτω από άλλες ταμπέλες.

Απλά σήμερα κάτι γνώριμο από παλιά είναι γνωστό με άλλη ορολογία. Ως "θρησκεία" δεν είναι παράλογη (αυτό θα σήμαινε ότι στερείται λογικής, πράγμα που δεν συμβαίνει. Απλά υιοθετεί μια "λογική" - αρκετά στέρεη εσωτερικά - με την οποία τυχαίνει, αν μπορώ να κρίνω από τα λόγια σου, να διαφωνείς :yeahright: )

 

Τότε ας μην αποκαλείται σατανισμός, ας ονομασθεί αλλιώς (όπως πολύ εύστοχα έχω ακούσει τον όρο ουμανισμός, από κάποιους που θεωρούν κυρίαρχη δύναμη τον άνθρωπο-που εάν δεν κάνω λάθος είναι μια μορφή σατανισμού) ;)

Τείνω -καλώς ή κακώς- να πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό το όνομα που προσδιορίζει μια θρησκεία, και για το λόγο αυτό υποστηρίζω πως η Πατρώα Θρησκεία πρέπει να αποκαλείται έτσι, ή αλλιώς Ελληνική, και για κανένα λόγο δεν θα την ονόμαζα 12θεϊσμό (γιατί πολύ απλά δεν έγκειται και δεν περιορίζεται σε λατρεία 12 θεοτήτων, αλλά σε ένα πολύ πιο ολοκληρωμένο σύστημα αντίληψης του Κόσμου και των Δυνάμεών Του).

Edited by Ανδρομέδα
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γενικα υπηρχε και υπαρχει πολυ μαρκετινγκ γυρω απο τις θρησκειες, με σκοπο

φυσικα τη συγκεντρωση οπαδων. Ουσιαστικα ειναι εταιριες που μαχονται για την

πιτα γυρω απο το θρησκευτικο συναισθημα, την ιδεολογια, την ταυτοτητα κλπ.

Και φυσικα δεν υπαρχουν κανονες ηθικης σε αυτο το παιχνιδι, οπως πχ για το

ονομα που υιοθετει μια οργανωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες ηθικής είναι για τους οπαδούς και τους εξωτερικούς κύκλους ομάδων, ομοϊδεατών, συλλόγων, θρησκειών κ.λ.π. Ποτέ για τους εσωτερικούς ή τους πολύ εσωτερικούς κύκλους.

 

Πολύ τελευταίο παράδειγμα από το χώρο της "παρά-πολιτικής", οι ψοφίμιο-φάγοι της χρυσής αυγής. Ενώ το καρότο για τους λοβοτομημένους φαντάρους της είναι η αποκατάσταση της φυλής και της καθαρότητας, την ίδια στιγμή ο αρχηγός της απασχολεί αλλοδαπό στην επιχείρησή του. :zipped_h4h:http://tvxs.gr/news/blogarontas/n-mixaloliakos-o-roz-ksenodoxos

 

Το ότι μπήκαν στη βουλή δεν είναι αφύσικο γιατί το φυσικό τους περιβάλλον είναι ψοφίμια & πεθαμένοι, σήψη & παρακμή και αφορούν ένα matrix που έχει φρακάρει από σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

-τέκτονα-πολιτικό– και λίγο πολύ μάγο ονόματι βαγγελη !

 

O βαγγελης το μονο που μπορει να κανει ειναι να εξαφανισει τα λεφτα απο την ελλαδα και να τα εμφανισει στην γερμανια. Αλλο τεκτονας αλλο μαγος. Ο τεκτονισμος ειναι μια κλικα ατομων που ειναι απο μονοι τους ισχυροι ή έχουν θέσεις εξουσίας με στοχο την αλληλουποστηριξη τους σε ολους τους τομεις.

 

 

2)Το άλλο μεγάλο πολιτικό-αποκρυφιστικό θέμα , που είναι πολύ πιο τρομακτικό από τα παραπάνω είναι η είσοδος στην βουλής του εθνικιστικού κόμματος χρυσής αυγής, ενός κόμματος του χώρου μας !

 

Το κομμα αυτο δεν ειναι του χωρου μας. Ειναι μια ναζιστικη συμμορία που εδειξε τις προθεσεις της απο την πρωτη κιολας στιγμη μετα τις εκλογες. Απο εκει και περα πολυ χαιρομαι που στην δημοκρατική και φιλελευθερη Κρητη πηραν συνολικα γυρω στο 2-2.5%. Απο εκει και περα επειδη τα λαθη πληρωνονται, συντομα θα δουμε πραγματα που δεν τα εχουμε ξαναδει μιας και τα αλητοκορμα εχουν παρει και αερα...

 

Είναι βέβαιον ότι δεν θα χαρούν οι δανειστές μας με ένα αντίθετο στις προσδοκίες τους αποτέλεσμα. Και είναι σίγουρο ότι θα βάλουν εμπόδια στην εκταμίευση των δανείων.

 

Τα εμπόδια θα τα βάλουμε μόνοι μας μου φαίνεται. Όσο α) δεν σχηματίζουμε κυβέρνηση και β) αν σχηματιστει κυβερνηση και πει οτι δεν τους πληρωνει γενικα και αοριστα.

 

Το κακό είναι ότι παρ'όλα τα μέτρα, τη φορολογία, την ακρίβεια δεν υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ... προς τι λοιπόν να παρατείνουμε μια κατάσταση που έχει ούτως ή άλλως αποφασιστεί εδώ και χρόνια μόνο και μόνο για να δώσουμε στους Ευρωπαίους το χρόνο να μειώσουν τη δική τους ζημία?

 

ποιος ειπε οτι δεν υπαρχει φως στην ακρη του τουνελ? απλα αυτο που γινεται τοσο καιρο ειναι να σαμποταρεται η αναπτυξη. Και αυτο γινεται με εναν και μονο στοχο το ξεπουλημα της χωρας σε τιμές ευκαιρίας. Το συμβούλειο της επικρατείας και τα υπουργεια αναπτυξης και περιβαλλοντος εχουν μπλοκαρει αρκετα δις επενδυσεις τα τελευταια χρόνια. Για να δουμε αν αυτο αλλαξει... (χλωμο το κοβω)

 

ενδεικτικα παραθετω τα παρακατω

 

α) Εξορυξη πετρελαιου (αλβανια 1500+ ελλαδα κατω απο 200)

β) ορυκτος πλουτος χρυσος κτλ -> θελουν να τον πουλησουν γιατι αυτοι δεν τον αξιοποιουν

γ) ανανεωσιμες πηγες ενεργειας -> θελουν να τα δωσουν εργολαβια

δ) αγωγος ρωσσιας-ευρωπης -> τον μπλοκαρε ο καραμανλης

ε) επενδυσεις 2+ δις ευρω στην κρητη που γνωριζω σιγουρα για ξενοδοχειακες μοναδες -> τον μπλοκαρε το συμβουλειο επικρατειας

ζ) ΕΣΠΑ -> δεν το δινουν παρα μονο με το σταγονομετρο. ολες οι προτασεις των επιχειρησεων κοβονται στο υπουργειο

η) δεν εχει γινει ουτε μια πωληση/κλεισιμο/συγχωνευση στον δημοσιο τομεα που μας βαζει μεσα πχ ΟΣΕ

θ) μεγάλα έργα που θα πρόσφεραν στην αγροτική ανάπτυξη όπως η εκτροπη του αχελωου. εχει μπλοκαριστει 4 φορες απο το συμβουλειο επικρατειας

ι) δεν παραγουμε-εξαγουμε τιποτα και ολα τα εισαγουμε. εξαγουμε 1 εισαγουμε 3. (Που πας ρε καραμητρο;;)

 

κτλ κτλ κτλ

 

Και για να αναφερω καποια πραγματα ακομα σε τοπικο επιπεδο...

 

-Το μουσειο του ηρακλειου κλειστο 5 χρονια. Εχουν ανοιξει προσφατα 2 μονο πτερυγες.

- η κνωσσος κλειστη λογο ελλειψης προσωπικου (εδω γελανε)

- κοντεψαν να διωξουν τα κρουαζιεροπλοια επειδη λεει δεν μπορουσε να δεχτει η κνωσσος τοσο κοσμο εξαιτιας της ελλειψης προσωπικου

 

Αυτο που θα κανουν αυτη την στιγμη ειναι ουσιαστικα να πανε να εκβιασουν την ευρωπη οτι αν δεν μας δωσουν τα λεφτα εμεις θα τους γραψουμε στα @@ μας και θα παμε με την ρωσσια και την κινα.. Σαμποταροντας ταυτοχρονα την βιομηχανια, τον τουρισμο και την γεωργία για να μην υπαρχει καμια αναπτυξη στην χωρα. Σε συνδιασμο με τους φορους, την λιτοτητα και τις οριζοντιες περικοπες μας οδηγουν σκοπιμα στην εξαθλιωση και στην φτωχια. Το καλο ειναι οτι ο δικοματισμος εσπασε και τουλαχιστον η ευρωπη θα παρει ενα καλο μηνυμα.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

 

Τα εμπόδια θα τα βάλουμε μόνοι μας μου φαίνεται. Όσο α) δεν σχηματίζουμε κυβέρνηση και β) αν σχηματιστει κυβερνηση και πει οτι δεν τους πληρωνει γενικα και αοριστα.

 

 

 

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει... Οι πιέσεις έχουν αρχίσει να εντείνονται ήδη, και από τους δανειστές και από τους εδώ λακέδες τους. Το ζήτημα είναι να σχηματιστεί κυβέρνηση με ξεκάθαρη κατεύθυνση, γενικώς και αορίστως δεν θα πουν ότι δεν τους πληρώνουν... Μπορούν ωστόσο να κηρύξουν επαχθές το χρέος - εφόσον έχουν αναπτύξει εναλλακτικές λύσεις για τα δύσκολα που θα έρθουν.

 

Αυτο που θα κανουν αυτη την στιγμη ειναι ουσιαστικα να πανε να εκβιασουν την ευρωπη οτι αν δεν μας δωσουν τα λεφτα εμεις θα τους γραψουμε στα @@ μας και θα παμε με την ρωσσια και την κινα..

 

Καλά, καθόλου άσχημα δεν θα ήταν να συνεργαζόμασταν με Ρωσία και Κίνα. Γιατί θα έπρεπε να είμαστε δεμένοι στο άρμα της Ε.Ε.; Το συμφέρον μας θα κοιτάξουμε, όπως κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι πρεπει να συσταθει κυβερνηση με ξεκαθαρη κατευθυνση. Απο την στιγμη που δεν πανε να συζητησουν αυτοι που τα εχουν υπογραψει εχουμε μια ελπιδα.

Η συνεργασία με ρωσσία και κινα δεν ειναι ακριβως συνεργασία. Αν δεις το τι κατασταση επικρατει πχ στην κινα (κοινωνικη πολιτικη, μισθοι, δικαιοσυνη κτλ) και το τι κανει η κινα οπου παει (πχ αφρικη) θα δεις οτι δεν ειναι κατι που μας συμφερει. Δεμενοι δεν θα πρεπει να ειμαστε σε κανενα αρμα κατα την γνωμη μου. Ποσο μαλλον σε αξονες που δεν μπορουμε να φυγουμε οποτε το θελουμε (κινα-ρωσσια).

Link to comment
Share on other sites

 

Η συνεργασία με ρωσσία και κινα δεν ειναι ακριβως συνεργασία. Αν δεις το τι κατασταση επικρατει πχ στην κινα (κοινωνικη πολιτικη, μισθοι, δικαιοσυνη κτλ) και το τι κανει η κινα οπου παει (πχ αφρικη) θα δεις οτι δεν ειναι κατι που μας συμφερει. Δεμενοι δεν θα πρεπει να ειμαστε σε κανενα αρμα κατα την γνωμη μου. Ποσο μαλλον σε αξονες που δεν μπορουμε να φυγουμε οποτε το θελουμε (κινα-ρωσσια).

 

 

Μα, μιλάμε για συνεργασία όχι για κατάσταση προτεκτοράτου. Η Ρωσία έχει τεράστια ανοίγματα στην Κύπρο, βλέπεις εσύ να επηρεάζει καθ' οιονδήποτε τρόπο την πολιτική της; Η Κύπρος είναι ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση όσον αφορά τις συνεργασίες της με χώρες που μολονότι βρίσκονται σε ανταγωνισμό (ΗΠΑ και Ρωσία), συμπράττουν εκεί με γνώμονα το συμφέρον τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες ηθικής είναι για τους οπαδούς και τους εξωτερικούς κύκλους ομάδων, ομοϊδεατών, συλλόγων, θρησκειών κ.λ.π. Ποτέ για τους εσωτερικούς ή τους πολύ εσωτερικούς κύκλους.

vs

Πολύ τελευταίο παράδειγμα από το χώρο της "παρά-πολιτικής", οι ψοφίμιο-φάγοι της χρυσής αυγής. Ενώ το καρότο για τους λοβοτομημένους φαντάρους της είναι η αποκατάσταση της φυλής και της καθαρότητας, την ίδια στιγμή ο αρχηγός της απασχολεί αλλοδαπό στην επιχείρησή του. :zipped_h4h:http://tvxs.gr/news/blogarontas/n-mixaloliakos-o-roz-ksenodoxos

 

Το ότι μπήκαν στη βουλή δεν είναι αφύσικο γιατί το φυσικό τους περιβάλλον είναι ψοφίμια & πεθαμένοι, σήψη & παρακμή και αφορούν ένα matrix που έχει φρακάρει από σκουπίδια.

 

Έχω την εντύπωση πως αυτοαναιρείσαι.Αν όχι μπορείς να το εξηγήσεις.

 

Επίσης επειδή έχει κατακλυστεί το διαδίκτυο από φανατικά σχόλια κατά της Χ.Α ,καλό θα ήταν να γίνει αυτοκριτική πρώτα για το είδος της δημοκρατίας που υπάρχει τα τελευταία χρόνια ξεκινώντας από τον εαυτό μας,το σπίτι μας,και τις κοινωνικές ομάδες στις οποίες συμμετέχουμε.

Θα με ενδιέρφερε επίσης να ακούσω την γνώμη από αρχαιολάτρες και όπαδους της αρχαίας ελληνικής θρησκείας για την σβάστιγκα την ελληνική και το "ναζιστικό" χαιρετισμό ή χαιρετισμό στον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Δεν ειναι μονο το οικονομικό τους συμφέρον. Η κύπρος βρίσκεται σε στρατηγικότατο σημείο και πολλοί θέλουν να το ελέγξουν. Όπως και στην Ελλάδα, αν υπάρξει συνεργασία πχ με ρωσσία σύντομα θα δουμε

α) στρατιωτικες βασεις της ρωσσιας σε ελληνικα νησια. Πριν χρονια φωναζαμε εξω οι αμερικανοι με τις βασεις τους... Για να δουμε ποιοι και ΑΝ θα φωναξουν τοτε.

β)Στην ευρωπη συντομα θα βγει το γνωστό σε όλους ευρωομόλογο. Για να δουμε ποιος θα τα αγορασει... Οπως και τα αμερικανικα κρατικα ομολογα, η Κίνα.

γ)Την κινα να αγοραζει εκτος απο τα λιμανια που εχει ηδη παρει τον ΟΣΕ. με αυτο τον τροπο θα μπορει να στελνει τα προϊόντα της μεσα στην ευρωπαικη ενωση ακομα φτηνοτερα.

δ)Την κινα και την ρωσσία να ελεγχουν την ενεργεια στην χωρα

ε) Την κινα και την ρωσσια να αγοραζουν τα δικαιωματα της εξορυξης χρυσου στην χωρα

 

Και για να υποστηρίξω με πολυ προσφατα γεγονοτα το γιατι δεν θελω την κινα και την ρωσσια στην χωρα μου, δες απλα τι γινεται στην συρια. ΣΦΑΓΕΣ αμαχων απο το καθεστως, η ευρωπη και η αμερικη να θελουν να σταματησουν τις σφαγες με επεμβαση δυναμεων ΟΗΕ/ΝΑΤΟ και η ρωσσια και η κίνα να βαζουν VΕΤΟ.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Τότε ας μην αποκαλείται σατανισμός, ας ονομασθεί αλλιώς (όπως πολύ εύστοχα έχω ακούσει τον όρο ουμανισμός, από κάποιους που θεωρούν κυρίαρχη δύναμη τον άνθρωπο-που εάν δεν κάνω λάθος είναι μια μορφή σατανισμού) ;)

Τείνω -καλώς ή κακώς- να πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό το όνομα που προσδιορίζει μια θρησκεία, και για το λόγο αυτό υποστηρίζω πως η Πατρώα Θρησκεία πρέπει να αποκαλείται έτσι, ή αλλιώς Ελληνική, και για κανένα λόγο δεν θα την ονόμαζα 12θεϊσμό (γιατί πολύ απλά δεν έγκειται και δεν περιορίζεται σε λατρεία 12 θεοτήτων, αλλά σε ένα πολύ πιο ολοκληρωμένο σύστημα αντίληψης του Κόσμου και των Δυνάμεών Του).

Το "πατρώα" σημαίνει «η πατρική» (από τον πατέρα)

Πέρα από την «πατριαρχική» αύρα που δίνει τέτοιος όρος σε μια κοσμοθέαση που (αυτο)διαφημίζεται ως μη-πατριαρχική, είναι ανακριβής, γιατί είμαι 99.99% βέβαιος ότι αν ρωτούσε κανείς τον πατέρα σου ή τους παππούδες σου μάλλον θα λάμβανε μια διαφορετική άποψη περί του τι εστι «πατρώα» θρησκεία.

Βλέπεις ότι ενώ κολλάς στις ονομασίες (και τις θεωρείς, όχι άδικα imo) σημαντικές, κάνεις ουσιαστικά το ίδιο με εκείνο που απορρίπτεις, αφού χρησιμοποιείς έναν όρο που δεν ανταποκρίνεται κυριολεκτικά στην περιγραφή που θέλεις να δώσεις.

Τότε ας μην αποκαλείται σατανισμός, ας ονομασθεί αλλιώς (όπως πολύ εύστοχα έχω ακούσει τον όρο ουμανισμός, από κάποιους που θεωρούν κυρίαρχη δύναμη τον άνθρωπο-που εάν δεν κάνω λάθος είναι μια μορφή σατανισμού) ;)

Τείνω -καλώς ή κακώς- να πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό το όνομα που προσδιορίζει μια θρησκεία, ....

Στο θρησκευτικό και φιλοσοφικό χώρο πολύ συχνά κάτι εκφράζεται με ορολογία άλλου χώρου όταν οι κοινωνικές συνθήκες το επιβάλλουν.

Πέρα από αυτό ο «σατανισμός» περι ου ο λόγος είναι ο «συνειδητός» (θρησκευτικού/τελετουργικού τύπου) και όχι ο «πρακτικός» (έμπρακτη αθρησκεία, μη συνειδητός, άθρησκος, στον οποίο όντως ορισμένοι συγκαταλέγουν και τον «ουμανισμό»).

Η αρχαιοελληνικές μορφές θρησκευτικότητας («αρχαιοελληνική θρησκευτικότητα» είναι ο καλύτερος όρος που έχω βρει, με δεύτερο «Ολύμπιοι») ήταν πολλές και ποικίλες – με ορισμένες που «ανατρίχιαζαν» αν ήξεραν ότι με το «πατρώα» συμπεριλαμβάνουν και αυτές!

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή έχει κατακλυστεί το διαδίκτυο από φανατικά σχόλια κατά της Χ.Α ,καλό θα ήταν να γίνει αυτοκριτική πρώτα για το είδος της δημοκρατίας που υπάρχει τα τελευταία χρόνια ξεκινώντας από τον εαυτό μας,το σπίτι μας,και τις κοινωνικές ομάδες στις οποίες συμμετέχουμε.

 

Δηλαδή τώρα τι θες να μας πεις; Οτι οι χρυσαυγιτες - ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ των γερμανων που πηγαιναν με την κουκουλα και ελεγαν αυτος αυτος και αυτος είναι καλύτεροι;

Οτι οποιος δεν ειναι ελληνας θα πρεπει να τον σκοτωσουμε ή να τον σπάσουμε στο ξύλο γιατι δεν ειναι καλυτερος απο ενα ζωο;

Οτι στην χουντα που βασανιστηκαν πολλοι λογο πολιτικων πεποιθησεων και υπηρχε απαγορευση κυκλοφορίας και απαγορευση συναθροισεων ανω των 3 ηταν καλύτερα;

Οτι υμνουσανε τους ΝΑΖΙ που εκτελουσαν ανθρωπους στην χωρα μας και που καιγανε ολοκληρα χωρια? που πεθαινε ο κοσμος αν οχι απο τους γερμανους, απο την πεινα;

 

Η χωρα μας βρισκεται σε ενα σημειο δύσκολο που οτι ξερουμε πρεπει να το ξεχασουμε ναι. Αυτο δεν σημαινει οτι μας φταιει πχ ο γερμανος ή ο αλλοδαπός ή ο ρώσσος ή ο αμερικάνος. Το κρατος εσυ το ψηφιζεις και το εκλέγεις. ΑΡΑ εσύ και εγω ευθυνόμαστε για την κατάσταση αυτή. Και ελπίζω τώρα που η ελλάδα άλλαξε μυαλά να αλλάξουν και οι πολιτικές της που μας έφεραν σε αυτό το σημείο. ΠΟΛΥ θα χαιρόμουνα όμως να έβλεπα και 5-6 υπουργούς να πηγαίνανε φυλακή.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα τι θες να μας πεις; Οτι οι χρυσαυγιτες - ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ των γερμανων που πηγαιναν με την κουκουλα και ελεγαν αυτος αυτος και αυτος είναι καλύτεροι;

 

Φίλε μου δεν θα κάνω τετοιου είδους συζήτηση άλλο.Καθένας με τα βιωματά του στην τελική,αν και η συζήτηση έτσι ποτέ δεν θα μπορούσε να είναι αντικειμενική,γιατί κρύβει αποθημένα.Αν πάμε λοιπόν με τα αποθημένα του καθενός,όπως εσύ στην δημοκρατική Κρήτη που ζεις δεν θέλεις να ακούσεις λέξη για εθνικισμό έτσι και εγώ δεν μπορώ να ακούω πως οι Ελληνες συνωστίζωνταν στην Σμύρνη την στιγμή που σφάξαν συγγενείς μου.

 

Προσπαθώ λοιπόν να γίνω όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και θέλω λοιπόν αντικειμενικές ή βιωματικές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θελω να ακουσω λεξη για εθνικισμο. και θα σου πω γιατι.

 

α) Ο παπούς μου πολέμησε στην αλβανία

β) τον αδερφο της γιαγιας μου τον εκτελεσαν οι γερμανοι στο κεντρο του ηρακλειου μαζι με αλλους

γ) ο προπάπους μου με την γιαγιά μου απο την μερια του πατερα μου ήρθαν απο την Σμύρνη όταν τους κυνηγούσανε οι Τούρκοι, αφού είχαμε πάει εμείς πρώτα να καταλάβουμε την χώρα τους

δ) Ενας θειος της μανας μου ηταν μεσα σε ενα απο τα C130 που ριξανε οι αμερικανοι στην κυπρο.

ε) Η μανα μου ηταν στην νομική στην χουντα και ο πατερας μου ηταν στο πολυτεχνειο

 

Γιαυτο οι εθνικισμοι και οι μαλακιες μακρια απο εμενα. Στο ειπα και στο ξαναλεω αλλο εθνισμος και αλλο εθνικισμος. Οποτε τα καραγκιοζακια με τις κουκουλες/κράνη, τους αγκυλωτους σταυρους και τα ροπαλα στο χερι που εβλεπα καθε τρεις και λιγο στην 3η σεπτεμβριου οσο εμενα αθηνα και που τωρα το παιζανε προσκοποι για να βγουν στην εξουσια ναι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΩ.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θελω να ακουσω λεξη για εθνικισμο. και θα σου πω γιατι.

 

α) Ο παπούς μου πολέμησε στην αλβανία

β) τον αδερφο της γιαγιας μου τον εκτελεσαν οι γερμανοι στο κεντρο του ηρακλειου μαζι με αλλους

γ) ο προπάπους μου με την γιαγιά μου απο την μερια του πατερα μου ήρθαν απο την Σμύρνη όταν τους κυνηγούσανε οι Τούρκοι, αφού είχαμε πάει εμείς πρώτα να καταλάβουμε την χώρα τους

δ) Ενας θειος της μανας μου ηταν μεσα σε ενα απο τα C130 που ριξανε οι αμερικανοι στην κυπρο.

ε) Η μανα μου ηταν στην νομική στην χουντα και ο πατερας μου ηταν στο πολυτεχνειο

 

Γιαυτο οι εθνικισμοι και οι μαλακιες μακρια απο εμενα. Στο ειπα και στο ξαναλεω αλλο εθνισμος και αλλο εθνικισμος. Οποτε τα καραγκιοζακια με τις κουκουλες/κράνη, τους αγκυλωτους σταυρους και τα ροπαλα στο χερι που εβλεπα καθε τρεις και λιγο στην 3η σεπτεμβριου οσο εμενα αθηνα και που τωρα το παιζανε προσκοποι για να βγουν στην εξουσια ναι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΩ.

 

Tότε λοιπόν να απέχεις από τέτοιου είδους συζητήσεις διότι δεν είσαι αντικειμενικός.

Δεν είσαι ο μόνος που είχει παππου στην Αλβανία και γονείς στο Πολυτεχνείο.

Και έπειτα μην μου λες για διαφορά εθνισμού και εθνικισμού στην Ελλάδα την στιγμή που λάμπουν δια της απουσίας τους και τα 2.Όπως επίσης και η δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θα απεχω κανεις λαθος... γιατι πολυ απλα η αποχη ειναι που εφερε τετοια φαινομενα στην χωρα μου. Η ελλειψη γνωσεων ή τουλάχιστον αναφοράς ή το λιγότερο, του οτι το κρατος αφησε να υπαρχουν τετοιες φασιστικές οργανώσεις χωρίς να τις κυνηγήσει. Και το γεγονός ότι η δημοκρατία μας έχει πληγεί, δεν σημαίνει οτι η απάντηση σε αυτό είναι το να πάμε στο άκρο δηλαδή στον φασισμό.

 

Ποιος σου ειπε οτι λειπουν απο την ελλαδα αυτα τα πραγματα; Εγω βλέπω απειρο εθνικισμο και ελάχιστο εθνισμό. Η οικονομική κατάσταση στην χώρα δεν σημαίνει οτι η δημοκρατία λείπει. Η δημοκρατία θα έλλειπε αν έβλεπες την ελλάδα να δηλώνει την οποιαδήποτε υποτέλεια της σε εξωτερικούς παράγοντες και άλλα κράτη. Πράγμα που ο ελληνικός λαός αποσο ξέρω καταδίκασε στις τελευταίες εκλογές.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...