Jump to content

Εκλογές 2012 Απόψεις Και Διλήμματα


Dalia
 Share

Recommended Posts

....φασιστικές οργανώσεις χωρίς να τις κυνηγήσει. Και το γεγονός ότι η δημοκρατία μας έχει πληγεί, δεν σημαίνει οτι η απάντηση σε αυτό είναι το να πάμε στο άκρο δηλαδή στον φασισμό.

Αδελφέ μου στο ξαναλέω και κοίτα να το εμπεδώσεις όσο ακόμα είναι νωρίς.

Aν θέλεις φαινόμενα όπως η Χ.Α να εκλείψουν ξεκίνα από εσένα,την οικογένεια σου και την κοινωνικές ομάδες που ζεις.Δώσε παράδειγμα μη φανατισμού και δημοκρατικότητας.Διαφορετικά όσο πολεμάς με φανατικό τρόπο κάτι αντί να το αγνοείς(το ίδιο ισχύει και για την ορθοδοξία σε προήγουμενο τόπικ) όχι 7% αλλά 17% θα πάρει στις επόμενες εκλογές.φιλικά

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σύμφωνοι. Δεν ειναι μονο το οικονομικό τους συμφέρον. Η κύπρος βρίσκεται σε στρατηγικότατο σημείο και πολλοί θέλουν να το ελέγξουν. Όπως και στην Ελλάδα, αν υπάρξει συνεργασία πχ με ρωσσία σύντομα θα δουμε

α) στρατιωτικες βασεις της ρωσσιας σε ελληνικα νησια. Πριν χρονια φωναζαμε εξω οι αμερικανοι με τις βασεις τους... Για να δουμε ποιοι και ΑΝ θα φωναξουν τοτε.

β)Στην ευρωπη συντομα θα βγει το γνωστό σε όλους ευρωομόλογο. Για να δουμε ποιος θα τα αγορασει... Οπως και τα αμερικανικα κρατικα ομολογα, η Κίνα.

γ)Την κινα να αγοραζει εκτος απο τα λιμανια που εχει ηδη παρει τον ΟΣΕ. με αυτο τον τροπο θα μπορει να στελνει τα προϊόντα της μεσα στην ευρωπαικη ενωση ακομα φτηνοτερα.

δ)Την κινα και την ρωσσία να ελεγχουν την ενεργεια στην χωρα

ε) Την κινα και την ρωσσια να αγοραζουν τα δικαιωματα της εξορυξης χρυσου στην χωρα

 

Και για να υποστηρίξω με πολυ προσφατα γεγονοτα το γιατι δεν θελω την κινα και την ρωσσια στην χωρα μου, δες απλα τι γινεται στην συρια. ΣΦΑΓΕΣ αμαχων απο το καθεστως, η ευρωπη και η αμερικη να θελουν να σταματησουν τις σφαγες με επεμβαση δυναμεων ΟΗΕ/ΝΑΤΟ και η ρωσσια και η κίνα να βαζουν VΕΤΟ.

 

α) Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό να φύγει η αμερικανική βάση από τη Σούδα για να έρθουν οι S300 ή το πιο σύγχρονο ανάλογό τους. Δεν πρόκειται να υπάρξουν τόσο δραματικές αλλαγές στις ισορροπίες. Στην Κύπρο, για παράδειγμα, όπου η Ρωσία έχει χωθεί για τα καλά, ουδείς αμφισβητεί την ύπαρξη των βρετανικών βάσεων.

 

β) Αυτή η επέλαση δεν μπορεί να ανακοπεί, η Κίνα εκμεταλλεύεται πλήρως το καπιταλιστικό σύστημα.

 

γ) Έχει εκφράσει ενδιαφέρον και η Ρωσία για τον ΟΣΕ, αλλά η προηγούμενη κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, διά του Πάγκαλου, πριμοδοτούσε την Κίνα. Δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα.

 

δ + ε) Η ενέργεια και οι πλουτοπαραγωγικοί πόροι στη χώρα δεν είναι απαραίτητο να ελέγχονται μονοπωλιακά, από έναν. Η εξόρυξη στην Κύπρο γίνεται υπό κυπριακή, αμερικανική, ρωσική και ισραηλινή σημαία. Μπορεί να συμφωνεί ή να διαφωνεί κανείς με τα επί μέρους αυτής της σύνθεσης αλλά αναμφίβολα εξασφαλίζει κάποιες ισορροπίες και προασπίζει την Κύπρο απέναντι στην τουρκική επιθετικότητα. Για να συμβεί κάτι τέτοιο χρειάζεται υψηλή διπλωματία, που δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να ασκηθεί από την πλευρά μας...

 

Συμφωνώ σε αυτά που λες για τη Συρία, αλλά το γεγονός ότι ασκούν veto, και υποστηρίζουν απροκάλυπτα το εκεί καθεστώς, δεν ξέρω κατά πόσον τις καθιστά πιο βάρβαρες από τη Δύση που διέλυσαν με "ανθρωπιστικούς βομβαρδισμούς" τη Γιουγκοσλαβία. Ας μην μιλήσουμε βέβαια για το Ιράκ ή τη Λιβύη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο ακραιος εθνικισμος αυτου του ειδους ειναι μια μορφη ψυχασθενειας ή εστω

ενα φαινομενο παρομοιο με την πορωση και το χουλιγκανισμο στο χωρο του ποδοσφαιρου,

αλλα νομιζω οτι περα απο αυτο εχει τη χρησιμοτητα του ως κομματι του συστηματος.

 

Στην πραξη:

 

α) χτυπαει τα μεγαλα κομματα, οχι φυσικα απο αποψη ψηφων αλλα επειδη ακριβως εχει εντελως

αντιθετη θεση με την συγκαλυμενη τακτικη διαλυσης της Ελλαδος που εφαρμοζεται τοσα χρονια.

Με λιγα λογια εχεις ενα καφρο να τους φοβεριζει και να τους κραταει in check.

 

β) Απ τη στιγμη που υπαρχουν δυναμεις που πιεζουν για "διεθνισμο" και ουσιαστικα απαλλοτριωση

της χωρας, ειναι καλο να υπαρχει και το αντιθετο ακρο για να κραταει μια καποια εθνικη συνοχη.

 

γ) αν υπηρχε ενας μικρος εθνικιστικος πυρηνας στην πολιτικη νομιζω δε θα ειχαμε φτασει εδω που

εχουμε φτασει, δηλαδη να εχουμε γινει κεντρο διερχομενων με τεραστια ποσοστα εξαθλιωμενων

μεταναστων που δε δισταζουν σε τιποτα για να επιβιωσουν.

 

 

Φυσικα υπαρχουν και κινδυνοι:

 

-αυτη η μικρη ομαδα ακραιων να ξεφυγει και να αποκτησει δυναμη με ισως τρομακτικες συνεπειες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Minerva

 

α) Οι S300 είναι στην Κρήτη. Στο καστελι που είναι και το αεροδρόμειο της πολεμικής αεροπορίας

β) ναι συμφωνω

γ) Ρωσσια-κινα δεν ειναι κατι διαφορετικο.. ενα και το αυτο ειναι και αυτο φαινεται και απο τις μεταξυ τους συμφωνιες

δ+ε) για τους πορους αυτο ειναι και το σωστο αν δεν θες να τους ελεγχεις εσυ ο ιδιος. Οσον αφορα την τουρκικη επιθετικοτητα δεν ισχυει μιας και η κυπρος ειναι στην ευρωπαικη ενωση. οποιαδηποτε επιθεση στην κυπρο ή πχ στην ελλαδα μεταφραζεται αυτοματα σε επιθεση κατα της ευρωπαικης ενωσης. Και δεν ειναι τυχαίο που οι τουρκοι μας εχουν αφησει στην ησυχια μας απο τοτε που μπηκε η κυπρος στην ΕΕ. Δεν μιλαω για τις παραβιασεις του εναεριου χωρου που γινονται και απο τις 2 μεριες πιο πολυ για να μαθαινουν οι πιλοτοι στις αερομαχιες και να ειναι ο στρατος και των 2 σε διαρκή ετοιμοτητα και συνεχή εξοπλιστικα προγραμματα. (γιατι δεν εχει κανενα αλλο νοημα ολο αυτο).

 

Οχι με την λογική αυτή δεν τους καθιστά λιγότερο βάρβαρους. Πόλεμοι για το πετρέλαιο κτλ θα συνεχισουν να υπαρχουν και το μεγαλο ψαρι θα τρωει το μικρο. Οι αμερικανοι κανουν πολεμο για την τιμη του πετρελαιου οι άλλοι για την πληρη εκμεταλευση του. Δες ποσοι ειναι οι θανατοι εργατων σε ορυχεια ή πετρελαιοπηγες κτλ που ελέγχουν αμερικανοι και ποσοι αντιστοιχα των κινεζων. Μιλαμε για διαφορες δεκάδων χιλιάδων ζωών. Οσον αφορα την γιουγκοσλαβια η επεμβαση των αμερικανων εγινε επειτα απο σφαγες. Δεν το ξεκινησαν οι αμερικανοι αυτο αλλα η διαλυση της γιουγκοσλαβιας και οι μεταξυ τους πολεμοι-σφαγες. Αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνω με τις στρατιωτικες επεμβασεις σε ολο τον πλανητη, αλλα κατανοώ ότι είναι μερος του παιχνιδιου για την παγκοσμια κυριαρχια πραγμα που δεν θα σταματησει να συμβαινει ποτε.

 

γ) αν υπηρχε ενας μικρος εθνικιστικος πυρηνας στην πολιτικη νομιζω δε θα ειχαμε φτασει εδω που

εχουμε φτασει, δηλαδη να εχουμε γινει κεντρο διερχομενων με τεραστια ποσοστα εξαθλιωμενων

μεταναστων που δε δισταζουν σε τιποτα για να επιβιωσουν.

 

Αυτο αδερφε, εμεις το προκαλέσαμε... λες να θελουν να ερθουν και να μεινουν εδω? στην κεντρικη ευρωπη θελουν να πανε. απλα δεν μπορουν λογο των συνθηκων και συμφωνων που εχουμε υπογραψει. Ας κανουμε και εμεις οτι εκανε η ιταλια (παρτε χαρτια ολοι και πηγαινετε οπου θελετε) ή να ζητήσουμε απο την ΕΕ να χρηματοδοτεί όλες τις απελάσεις μεταναστών και θα σου πω εγω ποιοι θα μεινουν εδω. Θα μείνουν όσοι έχουν δουλειές ή μαγαζιά και θελουν να παραμείνουν. Αυτό δεν είναι κακό, μιας και αυτοι θα ζησουν εδω προσφέροντας ένα σημαντικό κομμάτι στην ελληνικη οικονομία (αφου θα ειναι νομιμοι).

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

@Minerva

 

α) Οι S300 είναι στην Κρήτη. Στο καστελι που είναι και το αεροδρόμειο της πολεμικής αεροπορίας

β) ναι συμφωνώ

 

γ) Ρωσσια-κινα δεν ειναι κατι διαφορετικο.. ενα και το αυτο ειναι και αυτο φαινεται και απο τις μεταξυ τους συμφωνιες

δ+ε) για τους πορους αυτο ειναι και το σωστο αν δεν θες να τους ελεγχεις εσυ ο ιδιος. Οσον αφορα την τουρκικη επιθετικοτητα δεν ισχυει μιας και η κυπρος ειναι στην ευρωπαικη ενωση. οποιαδηποτε επιθεση στην κυπρο ή πχ στην ελλαδα μεταφραζεται αυτοματα σε επιθεση κατα της ευρωπαικης ενωσης. Και δεν ειναι τυχαίο που οι τουρκοι μας εχουν αφησει στην ησυχια μας απο τοτε που μπηκε η κυπρος στην ΕΕ. Δεν μιλαω για τις παραβιασεις του εναεριου χωρου που γινονται και απο τις 2 μεριες πιο πολυ για να μαθαινουν οι πιλοτοι στις αερομαχιες και να ειναι ο στρατος και των 2 σε διαρκή ετοιμοτητα και συνεχή εξοπλιστικα προγραμματα. (γιατι δεν εχει κανενα αλλο νοημα ολο αυτο).

 

Οχι με την λογική αυτή δεν τους καθιστά λιγότερο βάρβαρους. Πόλεμοι για το πετρέλαιο κτλ θα συνεχισουν να υπαρχουν και το μεγαλο ψαρι θα τρωει το μικρο. Οι αμερικανοι κανουν πολεμο για την τιμη του πετρελαιου οι άλλοι για την πληρη εκμεταλευση του. Δες ποσοι ειναι οι θανατοι εργατων σε ορυχεια ή πετρελαιοπηγες κτλ που ελέγχουν αμερικανοι και ποσοι αντιστοιχα των κινεζων. Μιλαμε για διαφορες δεκάδων χιλιάδων ζωών. Οσον αφορα την γιουγκοσλαβια η επεμβαση των αμερικανων εγινε επειτα απο σφαγες. Δεν το ξεκινησαν οι αμερικανοι αυτο αλλα η διαλυση της γιουγκοσλαβιας και οι μεταξυ τους πολεμοι-σφαγες. Αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνω με τις στρατιωτικες επεμβασεις σε ολο τον πλανητη, αλλα κατανοώ ότι είναι μερος του παιχνιδιου για την παγκοσμια κυριαρχια πραγμα που δεν θα σταματησει να συμβαινει ποτε.

 

 

 

Αυτο αδερφε, εμεις το προκαλέσαμε... λες να θελουν να ερθουν και να μεινουν εδω? στην κεντρικη ευρωπη θελουν να πανε. απλα δεν μπορουν λογο των συνθηκων και συμφωνων που εχουμε υπογραψει. Ας κανουμε και εμεις οτι εκανε η ιταλια (παρτε χαρτια ολοι και πηγαινετε οπου θελετε) ή να ζητήσουμε απο την ΕΕ να χρηματοδοτεί όλες τις απελάσεις μεταναστών και θα σου πω εγω ποιοι θα μεινουν εδω.

 

α) Ναι είναι στο Καστέλλι, παροπλισμένοι εάν δεν κάνω λάθος.

γ) Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι έχουν την ίδια agenda.

δ + ε) Ναι, το σωστό είναι να είσαι απολύτως αυτάρκης, εφόσον διαθέτεις χρήμα για υποδομές και τεχνογνωσία. Με δεδομένο ότι δεν διαθέτεις τπτ από τα δύο κοιτάς να κλείσεις συμφέρουσες συμφωνίες.

 

Η Τουρκία δεν μας έχει αφήσει καθόλου σε ησυχία. Ετοιμάζεται για γεωτρήσεις στα χωρικά ύδατα Καστελλορίζου και Ρόδου (όπου οι ευφυείς πολιτικοί μας δεν έχουν οριοθετήσει ακόμα την ΑΟΖ).

 

Για Κίνα και Η.Π.Α. δεν θα ψάξω να βρω ποιος είναι ο λιγότερο κακός. Τελείως διαφορετική η νοοτροπία της Κίνας όπου η ατομική ζωή δεν έχει καμία αξία μπροστά στην επιβίωση της 'αυτοκρατορίας'.

 

Συμφωνώ για τα αίτια της επέμβασης στη Γιουγκοσλαβία, εμφύλιος και σφαγές, ναι. Δεν τις δικαιολογώ, καθόλου. Αλλά όλες οι επεμβασεις δεν γίνονται με μια καλη πρόφαση;

Link to comment
Share on other sites

Η Τουρκία δεν μας έχει αφήσει καθόλου σε ησυχία. Ετοιμάζεται για γεωτρήσεις στα χωρικά ύδατα Καστελλορίζου και Ρόδου (όπου οι ευφυείς πολιτικοί μας δεν έχουν οριοθετήσει ακόμα την ΑΟΖ).

 

Γεωτρήσεις που δεν πρόκειται να πραγματοποιησει μιας και δεν εχει οριστει η ΑΟΖ. όπως και νοτια της κυπρου που πηγαν οι αμερικανοισραιλινοι για γεωτρησεις. Πηγε η τουρκια να το παιξει εξυπνη και με λιγα λογια τους ειπανε, οποιος παρενοχλησει στα χ ναυτικα μιλια τα πλοια μας απλα... θα τον βουλιαζουμε.

 

γ) Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι έχουν την ίδια agenda.

 

α) διακρατικές συμφωνίες

β) συμφωνίες για την ενέργεια

γ) στρατιωτικα εξοπλιστικα προγραμματα

δ) κοινη εξωτερικη πολιτικη

 

Με λιγα λογια σε οποιον απειλησει τα συμφεροντα τους θα συμπεριφερθουν οπως και στην κορεα. Θα ξεφορτωσουν οι κινεζοι 200.000 στρατιωτες και θα πουν ελατε. Με την ρωσσια απο πισω μην τυχον και τους κουνηθει κανενας. Οσον αφορα την καπιταλιστικη τους υπαρξη παιζουν καθαρα το παιχνιδι των αμερικανων και τους νικανε σε αυτο. Δεν μπορείς να έρθεις σε αντιπαραθεση με ενα κρατος το οποιο εχει αγορασει ολο το κρατικο σου χρεος.

 

α) Ναι είναι στο Καστέλλι, παροπλισμένοι εάν δεν κάνω λάθος.

"Όπως είναι γνωστό, οι S-300 παραγγέλθηκαν το 1997 από τον Κληρίδη στο πλαίσιο της πολιτικής του Δόγματος του Ενιαίου Αμυντικού Χώρου Κύπρου - Ελλάδος. Η ιστορία εξελίχθηκε σ' ένα φιάσκο. Υπήρχαν σφοδρές αντιδράσεις από τη Δύση, την Τουρκία και το Ισραήλ για την εγκατάσταση ενός τέτοιου ρωσικού συστήματος στην Κύπρο. Στα μέσα του 1998 η υπόθεση των S-300 απειλούσε να εκτροχιάσει τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις Κύπρου - ΕΕ. Στις αρχές του 1999 αποφασίστηκε η μεταφορά τους στην Κρήτη, όπου στην ουσία αποθηκεύτηκαν. Μάλιστα, μέχρι τα τέλη του 2007 εκκρεμούσε ακόμη το πρόβλημα ιδιοκτησιακού καθεστώτος τους, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συνεργασία με τη Ρωσία για την επιχειρησιακή αξιοποίησή τους".

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

...δ) Ενας θειος της μανας μου ηταν μεσα σε ενα απο τα C130 που ριξανε οι αμερικανοι στην κυπρο.

...

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά γίνεται το πράγμα "Καφενείον η Ελλάς" όπου κάθε αεροπλάνο της Ελληνικής Αεροπορίας είναι "φάντομ" (κι άς ήταν F-16 ή Μιράζ).

Σημ. Δεν είναι γνωστό οι Αμερικάνοι να έριξαν κανένα C-130 στην Κύπρο.

Ίσως εννοείς τα Noratlas (53-234 and 52-144) που χτύπησε κατά λάθος η Κυπριακή αεράμυνα το 1974; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο ακραιος εθνικισμος αυτου του ειδους ειναι μια μορφη ψυχασθενειας ή εστω

ενα φαινομενο παρομοιο με την πορωση και το χουλιγκανισμο στο χωρο του ποδοσφαιρου,

αλλα νομιζω οτι περα απο αυτο εχει τη χρησιμοτητα του ως κομματι του συστηματος.

 

Στην πραξη:

 

α) χτυπαει τα μεγαλα κομματα, οχι φυσικα απο αποψη ψηφων αλλα επειδη ακριβως εχει εντελως

αντιθετη θεση με την συγκαλυμενη τακτικη διαλυσης της Ελλαδος που εφαρμοζεται τοσα χρονια.

Με λιγα λογια εχεις ενα καφρο να τους φοβεριζει και να τους κραταει in check.

 

β) Απ τη στιγμη που υπαρχουν δυναμεις που πιεζουν για "διεθνισμο" και ουσιαστικα απαλλοτριωση

της χωρας, ειναι καλο να υπαρχει και το αντιθετο ακρο για να κραταει μια καποια εθνικη συνοχη.

 

γ) αν υπηρχε ενας μικρος εθνικιστικος πυρηνας στην πολιτικη νομιζω δε θα ειχαμε φτασει εδω που

εχουμε φτασει, δηλαδη να εχουμε γινει κεντρο διερχομενων με τεραστια ποσοστα εξαθλιωμενων

μεταναστων που δε δισταζουν σε τιποτα για να επιβιωσουν.

 

 

Φυσικα υπαρχουν και κινδυνοι:

 

-αυτη η μικρη ομαδα ακραιων να ξεφυγει και να αποκτησει δυναμη με ισως τρομακτικες συνεπειες.

 

 

clapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gif

 

Έτσι ! έτσι ! συμφωνώ παρά πολύ !

 

*Γενικά επειδή αναφέρθηκε στο τοπικ η αντικειμενικότητα , εγώ είμαι πολύ αντικειμενικός άνθρωπος και όπως θα εξετάσω π.χ. ΚΚΕ , ομοίως και την Χ.Α.

 

Σε σημείο που στενόμυαλη που δεν καταλαβαίνουν πως σκάφτομαι , όταν είναι Δεξιοί να περνά για αριστερό και το αντίθετος . Ενώ είμαι απλά αντικειμενικός , και όχι μόνο αυτό αλλά είμαι και εκλεκτικός … (Δηλαδή κανένα κόμμα δεν με εκφράζει απόλυτα, αλλά θέλω διάφορα σωστά από διάφορα κόμμα …)

 

Για τη μπορεί να είναι ακραία η Χ.Α. , αλλά το πρόβλημα που <υποτίθεται ότι μπορεί να δόση λύση> είναι υπερ- υπαρκτό …

Με τεράστια ποσοστά λαθρομεταναστών , και για να μην ξεχνάμε και τους πιο παλιούς μετανάστες (π.χ. αλβανούς ) .

Ναι δεν είναι αυτή το σημαντικότερο πρόβλημα , αλλά είναι πρόβλημα και αυτοι . Δεν γίνεται η χωρά να καταρρέει οι νέοι άνθρωποι να μεταναστεύουν , και αυτά τα παράσιτα να μην λένε να φύγουν από την χώρα … ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ …

 

(Και τώρα πάλι κάποιοι μπορεί να σκεφτούν ότι είμαι Ακραίος , όχι απλά είμαι αντικειμενικώς!)

 

Και επειδή όποιος είναι σκεπτόμενος άνθρωπος μπορεί να καταλάβει την παγίδα που κρύβετε στην Χ.Α. , σας προτείνω να δείτε την ταινία American History X του 1998 . Μια ταινία για να θυμηθούμε όλοι τη έτσι νεοναζί …

 

 

*Και να συμπληρώσω , ότι έχω παρατηρήσει την αμηχανία και τον φόβο τον μεταναστών (π.χ. αλβανών) , Τώρα με την Χ.Α. .

Αυτοί είναι και που ξαφνικά διαμαρτύρονται ….(π.χ. στο Φ.Β.)

Άντε μακάρι να ψαρώσουν και να αρχίσουν να σκέπτονται να φύγουν ….018bleh.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

*Γενικά επειδή αναφέρθηκε στο τοπικ η αντικειμενικότητα , εγώ είμαι πολύ αντικειμενικός άνθρωπος και όπως θα εξετάσω π.χ. ΚΚΕ , ομοίως και την Χ.Α.

 

To KKE δεν είναι το αντίστοιχο της χρυσής αυγής στην αριστερά. Οι αναρχικοί είναι.

Link to comment
Share on other sites

To KKE δεν είναι το αντίστοιχο της χρυσής αυγής στην αριστερά. Οι αναρχικοί είναι.

 

καταρχην απο οσο γνωριζω το ΚΚΕ δηλωνει κομμουνιστικο κομμα και οχι αριστερο,αλλα και παλι δεν υπαρχει ομοιο κομμα "ακροαριστερας" ας το πουμε ετσι γιατι θα ηταν λογικο αδιεξοδο συμφωνα με τις ιδεολογιες των αναρχικων και προσωπικη μου γνωμη περα απο τον ορο "δημοκρατια" που εχει γινει καραμελα πλεον και εχει χασει την γευση της και αποσπαται απο την ετυμηγορια της,θεωρω "παρανομο" χωρις να βρισκω την καταλληλοτερη λεξη να υπαρχει ενα τετοιο κομμα οπως η χρυση αυγη στην βουλη ποσο μαλλον να υπαρχει στους υποψηφιους και να μην ειναι απλα μια ομαδα-οργανωση με την δραση την οποια κατεχει που κανει την ιδια αντιδημοκρατικη.και απο την αλλη καποιος που ψηφιζε για παραδειγμα λαος με τα ξεφτιλικια που βγηκαν στην φορα δεν θα ειχε και πολλες ενναλακτικες να σταθει σε πολλα κομματα περαν της χρυσης αυγης που πηρε την μυηση της απο χουντικους πικρη η αληθεια μα ειναι αυτη.

Edited by agnwstos
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά όσο πολεμάς με φανατικό τρόπο κάτι αντί να το αγνοείς

και εδω να κανω μια λογικη παρατηρηση γιατι μου φαινεται λιγο μη-λογικο το γεγονος να αγνοησει ο ανθρωπος ενα κομμα το οποιο επιχειρει επιθεσεις σε βαρος αλλων ανθρωπων.

Edited by agnwstos
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως αυτοαναιρείσαι.Αν όχι μπορείς να το εξηγήσεις.

 

Δεν έχω να εξηγηθώ για κάτι αν δεν μου κάνεις λιανά την αυτοαναίρεση.

Μερικά πράγματα δείχνουν να αναιρούνται ενώ στην πραγματικότητα "συν-υπάρχουν". Υπάρχει διαφορά αντίληψης από διαφορά θέσης και η διοαφορά θέσης προκρίνει αν θα θα δεις το δέντρο ή το δάσος.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να εξηγηθώ για κάτι αν δεν μου κάνεις λιανά την αυτοαναίρεση.

Μερικά πράγματα δείχνουν να αναιρούνται ενώ στην πραγματικότητα "συν-υπάρχουν". Υπάρχει διαφορά αντίληψης από διαφορά θέσης και η διοαφορά θέσης προκρίνει αν θα θα δεις το δέντρο ή το δάσος.

Όπα Aqua δικό μου λάθος.

Το "ποτέ" που έγραψες το αναγνωσα ως "πότε" και ερμηνευσα αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...