Jump to content

Εκλογές 2012 Απόψεις Και Διλήμματα


Dalia
 Share

Recommended Posts

Η πολωση ετσι δημιουργειται, πιανεται απο κατι και το τραβαει σε σημειο σουρεαλισμου.

Το ενα ακρο πιανεται απο "την ευαισθησια προς τον ανθρωπο" και δεν εχει οριο μεχρι που μπορει να

το τραβηξει. Ολα ομως πρεπει να εχουν ενα οριο, και η πολλη ευαισθησια καταληγει να εισαι εσυ ο μαμημενος.

Το αλλο ακρο πιανεται απο την αντιδραση στην πρωτη θεση, η οποια αντιδραση ειναι κατα κανονα υπερβολικη

και το τραβαει επισης χωρις κανενα οριο. Η ανωτεροτητα/καταγωγη/πατριωτισμος ειναι απλως το προσχημα

για να στηριχθει αυτη η δευτερη θεση. Τα δυο ακρα μεσω συνεχους δρασης και αντιδρασης δημιουργουν ολο

και εντονοτερη πολωση.

α) οι μεταναστες ειναι ανθρωποι και ναι ολοι οι καλοι χωρανε. Και με αυτο το σκεπτικο πανε και οι ελληνες στο εξωτερικο για δουλεια. Ελληνες θα βρεις παντου. Απο την ιαπωνια, την αυστραλια, τον καναδα, την χαβαη, την αφρικη, την ασια, και οπου αλλου πας.

β) Και οι ελληνες σε μαμανε αλλα δεν λες κουβεντα... Οι μεταναστες (όπως κάθε άνθρωπος) θα σε μαμησουν μονο αν τους κρατας εγκλωβισμενους καπου, δεν μπορουν να φυγουν και αρχισουν να πεινανε..

γ) Κανεις δεν θελει στην χωρα του μεταναστες ζητιανους και κλεφτες κτλ κτλ. Αν ομως ο ανθρωπος ερθει, βρει δουλεια ή ανοιξει μαγαζι και ζει ειρηνικα ποιο το προβλημα?

 

α) πουθενα αλλου δεν εχει γινει αυτο(εννοω σε τετοια κλιμακα), ακομα και στην αμερικη που ειναι μπαχαλο ειναι αυστηροι

στο ποιους βαζουν μεσα

β)φυσικα και λες κουβεντα, βλεπε πολιτικη, συνδικαλισμος(αλλο φρουτο κι αυτο), τραπεζες και πολυεθνικες κλπ απλως εχει

στοχοποιηθει το μεταναστευτικο

γ)δεν ειναι εθνικιστικο το θεμα, ειναι πρακτικο. Φυσικα και δεν υπαρχει προβλημα αλλα αυτο που λες δεν ειναι εφικτο. Σε μια οικονομια που παει κατα διαολου και η ανεργεια εχει χτυπισει κοκκινο βαζεις κι αλλα προβληματα? Οι οικονομικοι μεταναστες κατα κανονα συρρεουν σε αναπτυσομενες οικονομιες με αναγκη για εργατικα χερια, οχι στο χαος το ιδιο.

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

γ)δεν ειναι εθνικιστικο το θεμα, ειναι πρακτικο. Φυσικα και δεν υπαρχει προβλημα αλλα αυτο που λες δεν ειναι εφικτο. Σε μια οικονομια που παει κατα διαολου και η ανεργεια εχει χτυπισει κοκκινο βαζεις κι αλλα προβληματα? Οι οικονομικοι μεταναστες κατα κανονα συρρεουν σε αναπτυσομενες οικονομιες με αναγκη για εργατικα χερια, οχι στο χαος το ιδιο.

 

Aμ μπραβο... τωρα παμε στην ουσια του προβληματος...

 

Γιατι λοιπον να θελουν να ερθουν στην ελλαδα με την κατασταση που επικρατει; απανταω εγω... ΔΕΝ θελουν να ερθουν στην ελλαδα. Θελουν να πανε αλλου. Παρολα αυτα τους αμολανε στα κεντρα των πολεων χωρις λεφτα, χωρις δουλεια και αξιους της μοιρας τους. Οποτε οταν ο ανθρωπος αυτος πεινασει, θα κλεψει ή δεν ξερω και εγω τι αλλο θα κανει. Οπότε το να μην τους δινουν χαρτια να φυγουν ή να μην ζητανε λεφτα απο την ΕΕ για να τους στεγασουν μεχρι να τους απελασουν σημαινει ενα και μονο πραγμα. Οτι τους θελουν εδω για να εχει ο κοσμος να ασχολειται με το μπαχαλο που γινεται εξω απο την πορτα του και να μην ασχολειται με τα πραγματικα προβληματα της χωρας. Με λιγα λογια δημιουργησαν ενα τεραστιο προβλημα στον τοπο για να καλυψουν τα υπολοιπα τα οποια ειναι ακομα μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και το θέμα συνεχίζεται με τα γνωστά τροπάρια πλυν ελαχιστον εξαιρέσεων..

 

α) οι μεταναστες ειναι ανθρωποι και ναι ολοι οι καλοι χωρανε. Και με αυτο το σκεπτικο πανε και οι ελληνες στο εξωτερικο για δουλεια. Ελληνες θα βρεις παντου. Απο την ιαπωνια, την αυστραλια, τον καναδα, την χαβαη, την αφρικη, την ασια, και οπου αλλου πας.

 

Φυσικά και είναι άνθρωποι έχουν δικαιώματα όπως όλοι και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να τους ασκείτε βία.

Εδώ μιλάμε για πολιτικές.

Τώρα το όλοι οι καλοί χωράνε,τι να πω.Παρτους σπίτι σου φίλε μου,όπως κάναν πολλοί Ελληναράδες για να τους κάνουν τις δουλειές και να το παίζουν οι ίδιοι αφεντικά για να μην τους πέσει η υπόληψη να πιάσουν κανένα πινέλο.

Γιατι 9 στους 10 κανείς δεν τους κάλεσε να έρθουν.Το επίσημο κράτος ποτέ.Απλά μπερδέυτηκε η δουλειά με την συνθήκη Σενγκεν.

Και μην συγκρίνεις ούτε Αμερική,ούτε Αυστραλία όυτε Γερμανία.Αυτοί κάλεσαν ανθρώπους για εργασία στην χώρα τους όπως κάνει ακόμα και η Γερμανία και η Αυστραλία.Δεν μπήκαν οι Ελληνες απο συρματοπλέγματα.

Εδώ με 20% επίσημη ανεργία και 30% και βάλε ανεπίσημη τι να έρθουν να κάνουν?Να σου πάρουν ότι δουλειά έχει απομείνει με μάυρη εργασία?

Πολύ Μπρατζελίνα βλέπετε αλλά αυτοί έχουν και προσωπικές και οικονομικές υποδομές.

 

 

Την "πόλωση" που διάβασα παραπάνω ήθελα να ξερα ποιος την δημιουργεί?

Πέρα από τα εκατοντάδες τρολλαρίσματα που διαβάζω καθημερινά στο Facebook και στο διαδίκτυο μου έκαναν εντύπωση οι "δημοκρατικές" απόψεις γνωστής τραγουδίστριας. http://www.protothema.gr/ekloges/article/?aid=196182

 

Καλό θα είναι να ξαναφοιτήσουν ορισμένοι εκατέρωθεν σε κοινωνική ψυχολογία γυμνασίου.

 

Στερεότυπo:συμβατικός και απλουστευτικός χαρακτηρισμός που αποδίδεται στα μέλη μιας ομάδας ανθρώπων και βασίζεται σε γενικεύσεις

 

Προκατάληψη: είναι μια γνώμη ή άποψη η οποία έχει σχηματιστεί κατά έναν μη αντικειμενικό/επιστημονικό τρόπο. Συχνά σχηματίζεται ως αποτέλεσμα έλλειψης πληροφόρησης ή μειωμένης αντίληψης. Προκαταλήψεις είναι για παράδειγμα διάφορες στέρεες πεποιθήσεις που έχει ο άνθρωπος, όχι μέσα από τη γνώση (δηλ. από την αλήθεια), αλλά από διάφορες κατά καιρούς δεισιδαιμονίες, δοξασίες, μυστικισμούς, θρησκοληψίες, τελολογίες, εσχατολογίες, μεταφυσικές πεποιθήσεις, ρατσισμούς, εθνικισμούς, κ.λ.π.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

http://www.protothem...cle/?aid=196182

 

Νατάσα Μποφίλιου:

"Κτήνη, αλήτες, σας δόθηκε και σημασία. Να πεθάνετε φασίστες, μέλη και ψηφοφόροι, προς ένδειξη

σεβασμού στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια."

 

Η πολωση ετσι δημιουργειται, πιανεται απο κατι και το τραβαει σε σημειο σουρεαλισμου.

Το ενα ακρο πιανεται απο "την ευαισθησια προς τον ανθρωπο" και δεν εχει οριο μεχρι που μπορει να

το τραβηξει.

Βλεπε αυτους που λεγανε "οι μεταναστες ανθρωποι δεν ειναι?ολοι οι καλοι χωρανε! " και στη συνεχεια κολλισαν σε αυτη την ιδεα. Τωρα πια και να τους μαμισουν οι μεταναστες παλι το ιδιο θα λενε γιατι φαγαν εμμονη με αυτο το σκεπτικο.

 

"Δεν πρόκειται να απολογηθώ για την τοποθέτηση μου. Για όσους μου στέλνετε διάφορα. Επίσης ούτε σε τσαμπουκάδες

υποκύπτω. Καλή συνέχεια!"

 

...γιατι φαγαν εμμονη με αυτο το σκεπτικο [...] Και ο εγωισμος δεν αφηνει κανενα να παραιτηθει απο

τις θεσεις του.

 

Καλη συνεχεια και σε σενα!

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το όλοι οι καλοί χωράνε,τι να πω.Παρτους σπίτι σου φίλε μου,όπως κάναν πολλοί Ελληναράδες για να τους κάνουν τις δουλειές και να το παίζουν οι ίδιοι αφεντικά για να μην τους πέσει η υπόληψη να πιάσουν κανένα πινέλο. Γιατι 9 στους 10 κανείς δεν τους κάλεσε να έρθουν.Το επίσημο κράτος ποτέ.Απλά μπερδέυτηκε η δουλειά με την συνθήκη Σενγκεν.

 

Εδώ με 20% επίσημη ανεργία και 30% και βάλε ανεπίσημη τι να έρθουν να κάνουν?Να σου πάρουν ότι δουλειά έχει απομείνει με μάυρη εργασία?

Πολύ Μπρατζελίνα βλέπετε αλλά αυτοί έχουν και προσωπικές και οικονομικές υποδομές.

 

Συνεχιζεις και χανεις την ουσια του προβληματος... την οποια την εγραψα ακριβως απο πανω απο το ποστ σου και την ξαναβαζω εδω.

 

Γιατι λοιπον να θελουν να ερθουν στην ελλαδα με την κατασταση που επικρατει; απανταω εγω... ΔΕΝ θελουν να ερθουν στην ελλαδα. Θελουν να πανε αλλου. Παρολα αυτα τους αμολανε στα κεντρα των πολεων χωρις λεφτα, χωρις δουλεια και αξιους της μοιρας τους. Οποτε οταν ο ανθρωπος αυτος πεινασει, θα κλεψει ή δεν ξερω και εγω τι αλλο θα κανει. Οπότε το να μην τους δινουν χαρτια να φυγουν ή να μην ζητανε λεφτα απο την ΕΕ για να τους στεγασουν μεχρι να τους απελασουν (μιας και ειμαστε συνορα της ΕΕ αρα εχουμε και αυξημενες αναγκες) σημαινει ενα και μονο πραγμα. Οτι τους θελουν εδω για να εχει ο κοσμος να ασχολειται με το μπαχαλο που γινεται εξω απο την πορτα του και να μην ασχολειται με τα πραγματικα προβληματα της χωρας. Με λιγα λογια δημιουργησαν ενα τεραστιο προβλημα στον τοπο για να καλυψουν τα υπολοιπα τα οποια ειναι ακομα μεγαλυτερα.

 

Και για να το παω και λιγο παραπερα... τι κανει ο καμμενος με τις δηλώσεις του στην τηλεοραση; Αντι να μπει στην ουσια του προβληματος προσπαθει να διχασει τον ελληνικο λαο σε εθνικιστες και φιλο-μετανάστες.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι οι "ομάδες κρούσης". Και να μην είχαν διασυνδέσεις με τους άλλους που αναφέρεις ΔΕΝ θα τους έλεγες απλώς γραφικούς...

 

Οπςς... έχεις ένα δίκιο & σίγουρα δεν είναι ακίνδυνοι- κάθε άλλο. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πιάσαμε το μεταναστευτικό και πιπιλιέται πάλι η γνωστή καραμέλα για τους καλούς Έλληνες που ήταν παντού ευπρόσδεκτοι κ.λπ. ιδού ορισμένα γεγονότα:

 

1) "Greekery" στα παλιά αγγλικά λεξικά χαρακτήριζαν την χαρτοπαιξία και την απατεωνιά.

 

2) Στις Η.Π.Α. υπήρξαν πολλοί Έλληνες που μπήκαν παράνομα.

 

3) Οι Έλληνες δεν ήταν παντού και πάντα ευπρόσδεκτοι. Αφιερώστε 6' από το χρόνο σας για να δείτε το παρακάτω video:

 

 

Και αν αυτά είναι πολύ μακρινά, χρονικά, για να μας διδάξουν κάτι, επειδή "άλλο τότε - άλλο τώρα", δείτε τι κάνουν σήμερα οι ομοϊδεάτες της Χ.Α. στη Γερμανία:

 

http://www.tsantiri.gr/ethnika-themata/germani-neonazi-piso-apo-fonous-ellinon.html

 

Να σημειώσω ότι το 2011 περίπου 50.000 νέοι Έλληνες έστειλαν τα βιογραφικά τους στο εξωτερικό. Λέτε ότι δεν θα πέσουν θύματα προκαταλήψεων μετά την εκστρατεία δυσφήμισης όλων μας;

 

Η παράνομη μετανάστευση στην Ελλάδα σήμερα αποτελεί σοβαρό πρόβλημα και - κατά τη γνώμη μου - χρειάζεται άμεση επίλυση. Με ποιο τρόπο; Με τον τρόπο που λέει ο reckless.

 

Όμως, το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για να ενισχύεται η Χ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πιάσαμε το μεταναστευτικό και πιπιλιέται πάλι η γνωστή καραμέλα για τους καλούς Έλληνες που ήταν παντού ευπρόσδεκτοι κ.λπ. ιδού ορισμένα γεγονότα:

 

1) "Greekery" στα παλιά αγγλικά λεξικά χαρακτήριζαν την χαρτοπαιξία και την απατεωνιά.

 

2) Στις Η.Π.Α. υπήρξαν πολλοί Έλληνες που μπήκαν παράνομα.

 

3) Οι Έλληνες δεν ήταν παντού και πάντα ευπρόσδεκτοι. Αφιερώστε 6' από το χρόνο σας για να δείτε το παρακάτω video:

 

 

Αυτο το επιχειρημα το ακουω συνεχως και δε το καταλαβαινω "κι εμεις καναμε τα ιδια, αρα τωρα πρεπει να το ανεχτουμε"

 

Εννοειται πως αμα καποιος δεν εχει να φαει θα κλεψει -κι εγω το ιδιο θα εκανα. Καλα εκαναν οι ελληνες και εκλεβαν

αν πεθαιναν απο την πεινα και καλα κανουν οι μεταναστες και κλεβουν αν πεθαινουν απο την πεινα -αλλα αυτο δε

νομιμοποιει την κλεψια!!! Καλα κανουν και οι εκαστοτε αρχες και τιμωρουν τους κλεφτες! Ο καθενας εχει τη θεση

που εχει στο παιχνιδι και οφειλει να πραττει συμφωνα με αυτη!

 

Αλλιως εχεις ενα μπαχαλο στο ονομα καποιας "δικαιοσυνης και ισοτητας" που ο καθενας πιστευει οτι εχει με το μερος

του και με ρητορικες προσπαθει να φερει στα μετρα του. Ολοι εχουν δικιο! Δε γινεται ομως τα τρισεγγονα μου να πληρωνουν

γιατι ο προπαππους μου ηταν στη γερμανια και "θα ηταν σωστο να ανταποδωσω την καλοσυνη ξερω γω".

 

Με λιγα λογια, οι ελληνες στη γερμανια εκαναν αυτο που τους βολευε, οι γερμανοι τους αντιμετοπισαν ως κατωτερους επειδη

ετσι τους βολευε, οι μεταναστες κλεβουν επειδη ετσι τους βολευει κι εμεις πρεπει να τους διωξουμε επειδη ετσι μας βολευει.

 

Σορρυ αν ειμαι κυνικος αλλα εγω βλεπω οτι ανεκαθεν ετσι λειτουργουσαν τα πραγματα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το επιχειρημα το ακουω συνεχως και δε το καταλαβαινω "κι εμεις καναμε τα ιδια, αρα τωρα πρεπει να το ανεχτουμε"

 

Εννοειται πως αμα καποιος δεν εχει να φαει θα κλεψει -κι εγω το ιδιο θα εκανα. Καλα εκαναν οι ελληνες και εκλεβαν

αν πεθαιναν απο την πεινα και καλα κανουν οι μεταναστες και κλεβουν αν πεθαινουν απο την πεινα -αλλα αυτο δε

νομιμοποιει την κλεψια!!! Καλα κανουν και οι εκαστοτε αρχες και τιμωρουν τους κλεφτες! Ο καθενας εχει τη θεση

που εχει στο παιχνιδι και οφειλει να πραττει συμφωνα με αυτη!

 

Αλλιως εχεις ενα μπαχαλο στο ονομα καποιας "δικαιοσυνης και ισοτητας" που ο καθενας πιστευει οτι εχει με το μερος

του και με ρητορικες προσπαθει να φερει στα μετρα του. Ολοι εχουν δικιο! Δε γινεται ομως τα τρισεγγονα μου να πληρωνουν

γιατι ο προπαππους μου ηταν στη γερμανια και "θα ηταν σωστο να ανταποδωσω την καλοσυνη ξερω γω".

 

Με λιγα λογια, οι ελληνες στη γερμανια εκαναν αυτο που τους βολευε, οι γερμανοι τους αντιμετοπισαν ως κατωτερους επειδη

ετσι τους βολευε, οι μεταναστες κλεβουν επειδη ετσι τους βολευει κι εμεις πρεπει να τους διωξουμε επειδη ετσι μας βολευει.

 

Σορρυ αν ειμαι κυνικος αλλα εγω βλεπω οτι ανεκαθεν ετσι λειτουργουσαν τα πραγματα.

 

Δεν είπα πουθενά ότι η κλεψιά είναι κάτι "καλό" ή ότι θα πρέπει "να πληρώνουν τα εγγόνια την καλοσύνη στον προπάππου".

 

Σχολίασα το "εμείς ήμαστε διαφορετικοί από αυτούς" και το "εμείς είμαστε διαφορετικοί από αυτούς". Τπτ από τα δύο δεν ισχύει. Και όσοι νομίζουν ότι ο Μιχαλολιάκος και οι οπαδοί / ψηφοφόροι του με την άρεια ευμορφιά τους θα ήταν ευπρόσδεκτοι στη Γερμανία χάριν μαιάνδρων απλώς βαυκαλίζονται.

 

Και, όχι δεν λειτουργούσαν πάντοτε έτσι τα πράγματα. Η μετανάστευση έχει συνεισφέρει πάρα πολλά στην Ιστορία της Ανθρωπότητας. Και για να μην θεωρητικολογούμε, αν δεν υπήρχαν εδώ οι μετανάστες να οικοδομήσουν τα ολυμπιακά έργα - που τώρα σαπίζουν - δεν υπήρχε περίπτωση να γίνουν εγκαίρως "οι καλύτεροι ολυμπιακοί αγώνες".

 

Να επαναλάβω ότι θεωρώ την παράνομη μετανάστευση μείζον πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρω οτι καποιος ειναι "καλυτερος" απο καποιον αλλο, αλλα για μενα ο

καθενας εχει ευθηνη πρωτα να υπερασπιστει τη θεση του και μετα ερχονται

ολα τ'αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρω οτι καποιος ειναι "καλυτερος" απο καποιον αλλο, αλλα για μενα ο

καθενας εχει ευθηνη πρωτα να υπερασπιστει τη θεση του και μετα ερχονται

ολα τ'αλλα.

 

 

Και υπερασπίζεται τη θέση του (ποια θέση του, αλήθεια; αν φύγουν αύριο ΟΛΟΙ οι μετανάστες θα έχει ξεπεραστεί η οικονομική κρίση;) πριμοδοτώντας φασίστες νεοναζί για να χτυπάνε όποιον δεν τους αρέσει οπτικά;

 

Ας δοθούν ταξιδιωτικά έγγραφα και θα δούμε, λίαν συντόμως, ποιος θα παραμείνει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

 

Η χώρα περνάει τη χειρότερη κρίση τα τελευταία ΧΧ χρόνια, αξιοκρατία δεν υπάρχει πουθενά, παντού συγκάλυψη και διαφθορά...

 

... είναι προφανές πως φταίνε οι μετανάστες!

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρω οτι καποιος ειναι "καλυτερος" απο καποιον αλλο, αλλα για μενα ο

καθενας εχει ευθηνη πρωτα να υπερασπιστει τη θεση του και μετα ερχονται

ολα τ'αλλα.

'Aσε Deva

μην κουράζεσαι δεν πρόκειτε να βγάλεις άκρη.Θα σε βγάλουν και φασίστα και χρυσαυγίτη οι "δημοκρατικοί".

 

Το βιολί βιολάκι,ψάχνωντας λινκ στο διαδίκτυο να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.Σε λίγο θα ακουσουμε πως οι Ελληνες πήγαν στην Αμερική με βάρκα.

Αλλά μην ανησυχείς οι ίδιοι βολεμένοι "ανοιχτόμυαλοι" τους φέρανε εδώ με τον τρόπο τους.Και τους μετανάστες και τους χρυασαυγίτες.Τώρα που έιδαν τα ποσοστά τους τους πείραξε.Τόσο καιρό σφυρίζαν αδιάφορα στα προβλήματα.

Και αφού τους φέρανε,δεν τους αφήνουν και να εκφέρουν άποψη,λες και βγάλαν πρώιν κατάδικους από την φυλακή.

Βρίζουν αισχρά,τους φιμώνουν,τους κλείνουν τα σάιτ,πολιτικοί αρχηγοί αρνούνται να καθίσουν στο ίδιο τραπέζι να μην λερωθούν και άλλα τέτοια δημοκρατικά και φιλειρηνικά.

Ο καλός τους ο καθρευτάκος είναι οι Χρυσαυγίτες μην ανησυχείς.Και όσο το συνεχίζουν έτσι το είδωλο τους θα μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω να πω εγω και σταματαω να ασχολουμαι με το θεμα ειναι οτι ειστε βαθια νυχτωμενοι...

Και δεν το λεω με την κακια εννοια, απλα ειναι ενα συμπερασμα που δικαιολογει το γιατι διαιωνίζεται το προβλημα.

 

ut sementem feceris ita metes

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

...Και ποιός δεν είναι βαθιά νυχτωμένος?!

Όσο εσείς πλακώνεστε για μνημόνια, μετανάστες, χρυσά αυγά, ευρωπαϊκή ένωση κτλ κτλ κτλ, κάποιοι βγάζουν λεφτά στις πλάτες μας (και δεν κρύβονται, αφού δε μπορεί να τους αγγίξει κανείς)...

 

http://www.youtube.com/watch?v=j6szSpFqB0I

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...