Jump to content

Αποδοχή & Συμβιβασμός..


Recommended Posts

σε κανένα..

 

τότε καλύτερα να το αφήσεις το συγκεκριμένο θέμα για τώρα..

όταν θα επανέλθεις μετά από κάποιο καιρό,με αλλαγμένη οπτική,

θα μπορέσεις να δεις κάποια πράγματα που δεν βλέπεις τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ερμηνεύω ως εξής: Η αρχή της σοφίας είναι η αμφισβήτηση (εσωτερική και εξωτερική), καθώς αυτή σε "σπρώχνει" για κτ καλύτερο. Εδώ λοιπόν, η αμφισβήτηση είναι η αφύπνιση. Το τελευταίο στάδιο είναι η διαμόρφωση μίας άποψης για τον κόσμο και το μοντέλο λειτουργίας του. Αυτό σε κάνει όχι ακριβώς να συμβιβάζεσαι με όλα, αλλά να τα αποδέχεσαι γιατί ξέρεις πια τι μπορεί ν' αλλάξει και πως και τι όχι.

Δε ξέρω αν το ρητό εννοεί ακριβώς αυτά που είπα, πάντως εγώ αυτά πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

..... να τα αμφισβητήσεις όλα

... να συμβιβαστείς με όλα.

 

-Lichtenberg

 

Απόψεις;

Με το πρώτο συμφωνώ, με το δεύτερο διαφωνώ αλλά μάλλον λόγω διατύπωσης. Καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής αλλά θα χρησιμοποιούσα άλλο ρήμα.

Η λεξη "συμβιβασμός" μου φαινεται λιγο ακατάλληλη..

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να τα "συγχωνεύσεις όλα" ή να τα "ισορροπήσεις ολα" (ακόμα καλύτερο).

Ο "συμβιβασμος" μου αφηνει μια γευση παθητικότητας,οπισθοχωρησης στα δυσκολα και δειλιας.

Π.χ "αφου δεν καταφερα να περασω πανεπιστημιο ας συμβιβαστώ με το να βρω μια δουλιτσα..", ακουγεται σαν ηδη να ειμαι χαμένος!

 

Η Σοφία εχει να κανει με τη επίτευξη της ισορροπίας αντιθέτων πραγμάτων (Γιν-Γιαν). Κι η Ισορροπία στη ζωη είναι .. Τέχνη (των Σοφών ^_^ )

 

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να προσπαθούμε να τα αποδεχθούμε όλα και να τα ισορροπήσουμε όλα κι αυτό ίσως θέλει να πει ο κυριος Lichtenberg.

 

 

..

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

...Ο "συμβιβασμος" μου αφηνει μια γευση παθητικότητας,οπισθοχωρησης στα δυσκολα και δειλιας. ...

...Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να προσπαθούμε να τα αποδεχθούμε όλα και να τα ισορροπήσουμε όλα κι αυτό ίσως θέλει να πει ο κυριος Lichtenberg.

 

 

..

Ο συμβιβασμός μπορεί να εμπερικλείει και παθητικότητα. Μπορεί να το λέει προς εξισορρόπηση, αλλά στην εξισορρόπηση έχει μέρος και ο συμβιβασμός. Για πράδειγμα, ο εργαζόμενος αποδέχεται 'παθητικά' τους όρους εργασίας (ποιος θέλει να ξυπνά χαράματα;) και 'οπισθοχωρεί' προκειμένου να παραμείνει εργαζόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβιβασμός μπορεί να εμπερικλείει και παθητικότητα. Μπορεί να το λέει προς εξισορρόπηση, αλλά στην εξισορρόπηση έχει μέρος και ο συμβιβασμός. Για πράδειγμα, ο εργαζόμενος αποδέχεται 'παθητικά' τους όρους εργασίας (ποιος θέλει να ξυπνά χαράματα;) και 'οπισθοχωρεί' προκειμένου να παραμείνει εργαζόμενος

ουσιαστικά ισορροπεί τα θέλω του με τα θέλω του εργοδότη του θα συμπλήρωνα...

 

Το ξέρω ότι στην εξισορρόπηση περιέχεται και συμβιβασμός. Ειναι σχεδόν το ίδιο με άλλη διατύπωση.

Αρα, θέμα οπτικής και προσωπικού γούστου…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...