Jump to content

Είμαστε ζωντανοί...?


Recommended Posts

Στους διάλογους του Γοργίας και Φαίδων, ο Πλάτωνας αναφέρει ότι είμαστε νεκροί κι ότι ο κόσμος που θεωρούμε ως ζωντανό πάνω στη Γη είναι, στην πραγματικότητα, ο Κάτω Κόσμος. Έτσι, καταλαβαίνει κανείς τα λόγια του Πίνδαρου και την άμεσή τους συσχέτιση με τη μυστηριακή εμπειρία: «Ευτυχισμένος είναι αυτός που έλαβε μέρος και κατεβαίνει στον Κάτω Κόσμο: γνωρίζει το τέλος, γνωρίζει την καταγωγή της ζωής».

[...]

Ένας σημαντικός κλάδος της σύγχρονης ψυχολογίας στηρίζεται στο ότι ένα τεράστιο (ίσως και το μεγαλύτερο) μέρος της ανθρώπινης κατανόησης παραμένει ασυνείδητο.

Ο Έλληνας φιλόσοφος Γ. Ι. Γκουρτζίεφ διδάσκει ότι δεν γνωρίζουμε την πραγματική μας κατάσταση και τον πνευματικό θάνατο στον οποίο βρισκόμαστε. Οι άνθρωποι κοιμούνται και για όσο διάστημα δεν γνωρίζουν τον εαυτό τους, παραμένουν «μηχανές», οι οποίες ενώ έχουν την ψευδαίσθηση πως μπορούν να δράσουν από μόνες τους, στην πραγματικότητα το μόνο που κάνουν είναι ν' αντιδρούν στα εξωτερικά ερεθίσματα.

(απόσπασμα από άρθρο της Ευας Αυλιδου)

 

 

Σε συνέχεια των ανωτέρω προσθέτω:

Η ιατρική επιστήμη θεωρεί έναν άνθρωπο νεκρό όταν παύει η εγκεφαλική δραστηριότητα. Το φαινόμενο της νεκροφάνειας όμως παραμένει ένα μυστήριο, ειδικά σε περιπτώσεις που το άτομο παραμένει κλινικά νεκρό για 2 ή και 3 μέρες (αν δεν απατώμαι, υπάρχουν περιπτώσεις νεκροφάνειας έως και 4 ημερών).

Βέβαια ίσως κάποιος τώρα δικαιολογημένα να πει: «εδώ καλά-καλά η επιστήμη δεν μπορεί να διαχωρίσει τι είναι έμβιο και τι όχι, θα μπορέσει να διαχωρίσει τι είναι νεκρό και τι όχι;»

 

 

Τι συμβαίνει;

Τελικά ζούμε ή δεν ζούμε;

Είναι αυτό που βιώνουμε ζωή ή μήπως μετά-θάνατον θα... ζήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο Έλληνας φιλόσοφος Γ. Ι. Γκουρτζίεφ διδάσκει ότι δεν γνωρίζουμε την πραγματική μας κατάσταση και τον πνευματικό θάνατο στον οποίο βρισκόμαστε. Οι άνθρωποι κοιμούνται και για όσο διάστημα δεν γνωρίζουν τον εαυτό τους, παραμένουν «μηχανές», οι οποίες ενώ έχουν την ψευδαίσθηση πως μπορούν να δράσουν από μόνες τους, στην πραγματικότητα το μόνο που κάνουν είναι ν' αντιδρούν στα εξωτερικά ερεθίσματα.[/color]

 

Συμφωνω απολυτα!Πιστευω οτι ειναι πολλες οι ...'μηχανες' στον κοσμο που ζουμε.

Ευτυχως ή δυστυχως υπαρχουν και καποιοι που...δεν ειναι..'νεκροι'.Οσο για το 'Είναι αυτό που βιώνουμε ζωή ή μήπως μετά-θάνατον θα... ζήσουμε;',Νομιζω οτι οι ανθρωποι που δεν ζουν θα συνεχισουν να μην ζουν εστω και μετα-θανατον.

Link to comment
Share on other sites

Eσεις σε ποιους νομιζετε οτι αναφερετε η Βιβλος των Νεκρων ;

 

.....

 

AAAAAAAAA!.

 

πατ πατ.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξανακουσει αυτο το θεμα.Προσωπικα δεν συμφωνω.Εξαρταται απο τι οριζει ο καθενας νεκρο και τι ζωντανο.Προσωπικα αισθανομαι ζωντανος.Το νεκρος και ζωντανος παει για το πνευμα καποιου.Εκει συμφωνω.Πολλοι ανθρωποι κοιμουνται ακομα.Και το λεω αυτο γιατι πολλοι σκεφτονται πως ειμαστε ηδη στην κολαση η κατι τετοιο στο οποιο νομιζω πως ειναι πολυ λαθος.Αυτη ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τι οριζει ο καθενας νεκρο και τι ζωντανο.

 

Τι ορισμό θα έδινες για να τα διαχωρίσεις;

 

 

πολλοι σκεφτονται πως ειμαστε ηδη στην κολαση η κατι τετοιο στο οποιο νομιζω πως ειναι πολυ λαθος. Αυτη ειναι η αποψη μου.

 

Προσωπικά θα το έλεγα «μετάβαση». Ούτε «κόλαση», ούτε «παράδεισο», ούτε καν καλά-καλά «καθαρτήριο»... απλά «μετάβαση» ή «μεταίχμιο» αν θες.

 

...Αυτή είναι η δική μου άποψη. :)

Μου είναι όμως πολύ δύσκολο να την υποστηρίξω με επιχειρήματα. Αν όμως δω ότι «τσουλάει» το thread (κι αποφασίσει επιτέλους η ahso να μου «την πει» :blblbl: ) θα προσπαθήσω ν΄ αναλύσω το πως κατέληξα σ΄ αυτό το συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο της νεκροφάνειας όμως παραμένει ένα μυστήριο, ειδικά σε περιπτώσεις που το άτομο παραμένει κλινικά νεκρό για 2 ή και 3 μέρες (αν δεν απατώμαι, υπάρχουν περιπτώσεις νεκροφάνειας έως και 4 ημερών).

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει "2-3 έως και 4";

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φαντάζομαι ότι οι άνθρωποι (αλλά και γενικώς τα έμβια όντα) είναι πολύπλοκοι οργανισμοί και δε σταματάνε όλα τα όργανα να λειτουργούν με τη μία. Χρειάζονται το χρόνο τους.

 

Αν με ρωτήσεις τώρα ποιοι είναι εκείνο το όργανο που "σηματοδοτεί" την παύση, έστω κι αν τα υπόλοιπα "υπακούν" σε διαφορετικό χρόνο, δεν ξέρω τι να απαντήσω. Η καρδιά ίσως; Δεν ξέρω.

 

Αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το φιλοσοφικό ερώτημα "Ζούμε;"

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει "2-3 έως και 4";

 

Ναι... Ότι δηλαδή μιλάμε για 48 έως και 96 ώρες μετά τον κλινικό θάνατο! Απίστευτα μεγάλο διάστημα, έτσι; Ειδικά εάν σκεφτεί κανείς ότι η σύψη ξεκινά... πότε; μέσα στο πρώτο 24ωρο αν δεν κάνω λάθος;

 

 

Αν με ρωτήσεις τώρα ποιοι είναι εκείνο το όργανο που "σηματοδοτεί" την παύση, έστω κι αν τα υπόλοιπα "υπακούν" σε διαφορετικό χρόνο, δεν ξέρω τι να απαντήσω.

 

Εκεί είναι και η βασική απορία... ΤΙ είναι αυτό που σηματοδοτεί το τέλος και ΠΟΤΕ!

 

 

Αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το φιλοσοφικό ερώτημα "Ζούμε;"

 

Όχι, δεν είναι τελείως διαφορετικό :)

Διότι εάν δεν μπορούμε να σηματοδοτήσουμε το τέλος, τότε πως θα μπορέσουμε να σηματοδοτήσουμε την αρχή; (μη μου πεις για σύλληψη του ωαρίου τώρα, γιατί θα σε ρωτήσω για το πριν την σύλληψη τι θεωρρείται :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει "2-3 έως και 4";

Ναι... Ότι δηλαδή μιλάμε για 48 έως και 96 ώρες μετά τον κλινικό θάνατο! Απίστευτα μεγάλο διάστημα, έτσι; Ειδικά εάν σκεφτεί κανείς ότι η σύψη ξεκινά... πότε; μέσα στο πρώτο 24ωρο αν δεν κάνω λάθος;

Αμ δεν εννοώ αυτό... γίνονται κι άλλα στο πρώτο 24ωρο...

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τα πεις ή να φέρω το τσιγκέλι; 

Δεν είναι ευχάριστη σκέψη, αλλά γενικά όσους πεθαίνουν τους θάβουν μέσα σε 24 ώρες. Αν τώρα κάποιοι "επανέρχονται" μετά 2-3 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα το ξαναπω η απαντησης της ζωης θα απαντηθουν στο τελος της ζωης μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...