Jump to content

Φυτά Και Ενέργεια


giwtak
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας..!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί τις τελευταίες βδομάδες...

Μένω με τη μητέρα μου, η οποία αγαπάει πολύ τα φυτά και τα περιποιήται σαν να ήταν άνθρωποι. Τα φροντίζει πάρα πολύ σε ό,τι αφορά τις ανάγκες τους (φως, χώμα, νερό) και παράλληλα τους μιλά και τα χαιδέυει.. Εγώ έχω καλή σχέση με τα φυτά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί-διαβάσει αρκετά για αυτά.

Σπίτι μας είχαμε διάφορα φυτά άλλα στο εσωτερικό του σπιτιού και άλλα στο μπαλκόνι. Το πρόβλημα είναι πως τους τελευταίους μήνες- και πολύ περισσότερο τις τελευταίες εβδομάδες, τα φυτά αυτά πεθαίνουν χωρίς κανένα προφανή λόγο. Δεν έχει αλλάξει δλδ. ο τρόπος φροντίδας τους, ωστόσο αυτά αρχίζουν να χάνουν φύλλα κ να ξεραίνονται ή να σαπίζουν, ενώ μερικές βδομάδες πριν ήταν υγιέστατα και μεγάλωναν εντυπωσιακά. Η μαμά μου και εγώ στεναχωριόμαστε πολύ- εγώ βέβαια δν ήμουν δεμένη μαζί τους, αλλά δεν παύουν να είναι ζωντανοί οργανισμοί.

Αυτό που σκέφτηκα, και ίσως να είναι και τελείως ανυπόστατο, είναι πως μπορεί στο σπίτι να υπάρχει κάποια μεγάλη ποσότητα ή "ίζημα" αρνητικής ενέργειας που τα βλάπτει, καθώς τον τελευταίο καιρό έχουμε αντιμετωπίσει διάφορα σοβαρά προβλήματα.

Θα ήθελα την άποψή σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...Δεν έχει αλλάξει δλδ. ο τρόπος φροντίδας τους, ...

:yeahright:

...τον τελευταίο καιρό έχουμε αντιμετωπίσει διάφορα σοβαρά προβλήματα.

Θα ήθελα την άποψή σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

#1 παίρνεις φύλλα και τα πηγαίνεις σε γεωπόνο. Μετά βλέπεις και κάνεις.. ενημέρωσε τι θα σου πει.

Πολλα μπορει να φταινε όπως, πότισμα (θελει πιο συχνο το καλοκαιρι), το χωμα που εχουν οι γλαστρες μπορει να εχει χασει ολα του τα θρεπτικα συστατικα οπότε θα χρειάζονται μεταφύτεψη ή κάποιο λίπασμα, μπορεί να είναι κάποια αρρώστια, ζηζάνια κτλ κτλ κτλ ή μπορεί απλά να τα έχετε παρα πολλα χρονια και να φτανουν στο τελος της ζωης τους οπότε σταματάνε να εχουν πολλά λουλούδια και να είναι τόσο ζωντανα.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ reckless, θα το κάνω..

Αγαπητέ outis, θα ήθελες να μ εξηγήσεις τι εννοείς με λέξεις και όχι emoticons με σηκωμένο φρύδι; Το οτι είχαμε προσωπικά προβλήματα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν ποτίζαμε κ τα φυτά..!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ reckless, θα το κάνω..

Αγαπητέ outis, θα ήθελες να μ εξηγήσεις τι εννοείς με λέξεις και όχι emoticons με σηκωμένο φρύδι; Το οτι είχαμε προσωπικά προβλήματα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν ποτίζαμε κ τα φυτά..!

Έλα, αφού το είπες μόνη σου - γι'αυτό ήταν το φρύδι.

Πρώτα έχουμε ιδιαίτερη φροντίδα και αγάπη.

Μετά κάτι δεν πάει καλά - αλλά όχι στην πρακτική φροντίδα (που "δεν άλλαξε").

Ταυτόχρονα υπάρχει και κάτι που δεν πάει καλά στους ανθρώπους που φροντίζουν ("σοβαρά προβλήματα").

Αν λοιπόν δεν είναι πρακτική παραμέληση τότε το πρόβλημα ίσως να ανιχνεύεται στα "σοβαρά προβλήματα". Σαν τα φυτά να 'αντανακλούν' ή να 'συμμετέχουν' στα προβλήματα.

Και το ζήτημα ανάγκης γεώπόνου 'παίζει' αλλά η ανάγκη για κάτι τέτοιο και μόνο ίσως να είναι ένδειξη.

 

Αφού δηλαδή κάτι άλλαξε στο αποτέλεσμα ψάχνεις να δεις τι άλλαξε στους "παράγοντες", αν κάποιος δεν άλλαξε τότε για την αλλαγή στο αποτέλεσμα μπορεί να ευθύνεται εκείνος που άλλαξε :cheerful_h4h:

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα υπάρχει και κάτι που δεν πάει καλά στους ανθρώπους που φροντίζουν ("σοβαρά προβλήματα").

Αν λοιπόν δεν είναι πρακτική παραμέληση τότε το πρόβλημα ίσως να ανιχνεύεται στα "σοβαρά προβλήματα". Σαν τα φυτά να 'αντανακλούν' ή να 'συμμετέχουν' στα προβλήματα.

 

Outis εισαι όλο εκπλήξεις.. :cheerful_h4h:

 

Όπως είπε και ο Outis και είναι και η δική μου άποψη, τα δέντρα και τα φυτά έχουν μια ξεχωριστή "λειτουργία" στην συνεργασία τους και την συνήπαρξη τους με τους ανθρώπους. Τα δέντρα και τα φυτά απορροφάνε αρνητική ενέργεια και την μετατρέπουν σε ουδέτερη ενέργεια και σε συνέχεια, σε ενέργεια που μπορεί να εκμεταλευτεί κάποιος. Γιαυτό και το δάσος είναι το μέρος όπου υπάρχει η μεγαλύτερη ισορροπία και δύναμη στην Φύση (το τελευταίο δεν ειναι του παρροντος για να το αναλύσουμε). Όπως λένε και οι δρυίδες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ενέργεια σου ώστε το σύστημα εσένα και των δέντρων/φυτών γύρω σου να αποκτήσετε μια κοινή ενέργεια η οποία θα φέρει την ισορροπία τόσο στα φυτά όσο και σε σένα. Αν κάτι απο το σύστημα δεν παει καλά, τότε η ισορροπία καταρρέει..

Απο όλο το βασίλειο της Φύσης, τα φυτά έχουν την πιο δύσκολη δουλειά... Να στέκονται ακίνητα μπροστά στους ανθρώπους.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...