Jump to content

Κάψιμο Ή Θάψιμο Νεκρών?


Recommended Posts

 

Και αυτό που λένε πως με την καύση η ψυχή κόβει τους επίγειους δεσμούς της?

Το λένε απλά για τους συγγενείς που δεν θα έχουν ένα μέρος να μνημονεύουν το νεκρό?

 

οχι, υποτιθεται οτι παραμενει καποια συνδεση

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι άνθρωποι δίνουμε μεγάλη σημασία στην προσωπικότητα, δενόμαστε με την δική μας και των άλλων και δυστυχούμε όλοι μαζί.

Για μένα επιθυμώ καύση και ότι μείνει πέταγμα στα σκουπίδια, δεν χρειάζεται να υπάρχει κάτι που ενδεχομένως θα κάνει έναν άνθρωπο να δεσμευτεί. Δεν θέλω ούτε διαβάσματα, ούτε σιτάρια, ούτε καφέδες, τίποτα. Αν και το διάβασμα είναι απαραίτητο για όλους, εάν κάποιος νομίζει ότι έχει δουλέψει ορθά το διάβασμα δεν θα κάνει κάποια διαφορά.

 

Panas trismegistos μην τα βάζεις με τους ιερωμένους, στην τελική καλά κάνουν και παίρνουν μίζες μπας και βάλουμε μυαλό αλλά που...

Η πεθερά μου πάει στο νεκροταφείο σχεδόν κάθε βδομάδα εδώ και 2 χρόνια γιατί λέει αισθάνεται πως παρατάει τον άντρα της εάν δεν πάει. Δίνει λεφτά ακόμα και για να του ανάβουν το καντήλι κάθε μέρα. Ο άνθρωπος έχει φύγει κάτι που είναι καλό, όμως η ίδια ταλαιπωρείται και θα ταλαιπωρείται μέχρι να φύγει κι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δλδ; οτι στη φυση βλεπουμε το "βαλε - βγαλε - πληρωνε"; ...

Αν νομίζεις ότι οι καύσεις είναι δωρεάν... υπάρχει τεράστεια 'βιομηχανία' πίσω από τα κρεματόρια και είναι αυτή η βιομηχανία που βλέπει το 'φιλέτο' στην Ελλάδα (για να το πω με νεοελληνική ορολογία) και τσιγκλάει προς δράση ανθρώπους που το βλέπουν 'ιδεολογικά' ή αντι-παπαδικά.

....Οχι βρε, ειναι πιο υγιεινη η ταφη σε κατοικημενες περιοχες με τις σωρους να αποσυντιθενται μολυνοντας ολη τη γυρω περιοχη.....

Όλα τα ζωάκια και τα φυτάκια του κόσμου όλων των εποχών, έτσι πάνε από την αυγή του κόσμου "αποσυντιθενται μολυνοντας ολη τη γυρω περιοχη". Και μια και ο κόσμος μας ακόμα υπάρχει είναι λογικό να συμπεράνουμε ότι δεν είναι και τόσο καταστροφικό όσο το θέλεις να ακουστεί :cheerful_h4h:
...Δλδφ σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο (εντος εισαγωγικα) οπου η καυση ειναι συνηθης απευθυνονται σε ιδεολογιες; Κατ' αρχας το ολο νταραβερακι με τις κηδειες, τους ταφους και τα τρισαγια ειναι που απευθυνεται πρωτιστως σε ανθρωπινα συναισθηματα - με το αζημιωτο βεβαια. Αν θελετε να μιλησουμε για τον κυκλο του πενθους να το κανουμε - το εχω βιωσει.
Δεν αμφιβάλλω ότι δικαιολογημένα διαματρύρεται κανείς για την συναισθηματική και άλλη εκμετάλλευση του πένθους. Το ίδιο δικαιολογημένα όμως μπορεί κανείς να δει ότι αυτό δεν θα λυθεί με την εμπορευματοποίηση του πένθους (και βέβαια φαντάσουν ποιοι θα πάρουν 'άδεια' για κραματόρια στην Ελλάδα, ποιοι θα κερδοσοπήσουν από 'πιστοποιημένους' (από δημόσιο φορέα φυσικά) κλίβανους και τι θα γίνεται με τις τεφροδόχους... άσε, τα βλέπετε κάθε μέρα...

Νομίζω πως θα άξιζε περισσότερο να χτυπήσει κανείς το 'νταραβεράκι' έξω από ιδεολογίες γιατί αλλιώς θα το βρει ακόμα και στην ιδεολογία που θεωρεί 'υπεράνω'... :whistling2:

 

ΥΓ.

Δε νομίζω να χρειάζεται απόκρυφη γνώση για να αντιληφθεί κανείς ότι τα "διαβάσματα και οι καφέδες" είναι παραδοσιακοί/λαϊκοί τρόποι στάσης προς τη διαδικασία του πένθους, βγαλμένοι από κοινωνίες που βίωναν το πράγμα πολύ πριν να υπάρξει ψυχολογία, ψυχοθεραπεία κτλ. Πως είναι η εναλλακτική ή πρακτική ιατρική προς την δυτική ιατρική; Έτσι και αυτά είναι πρακτικά/εναλλακτικά προς την ψυχολογία/ψυχοθεραπεία. Και όπως το ένα δεν αποκλείει ολοκληρωτικά το άλλο, αμφότερα μπορούν να συνυπάρξουν. Εννοώ ότι είναι πράγματα για όσους έχουν μείνει κι όχι για όσους 'έφυγαν'...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε ο κάθε άνθρωπος έχει τον τρόπο του και τον χρόνο του. Εάν κάποιος επιθυμεί να μοιρολογήσει και να ανάψει καντήλια ας το κάνει, όμως εντός πλαισίων, π.χ. θα κάνω και το μνημόσυνο και τέλος, καλό του ταξίδι κι εγώ συνεχίζω. Όταν το μοιρολόι ή ότι άλλο παραπάει, δεν είναι ψυχοθεραπεία αλλά εθισμός και προσφέρει ικανοποίηση στο άτομο που το εμφανίζει ως συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι δίνουμε μεγάλη σημασία στην προσωπικότητα, δενόμαστε με την δική μας και των άλλων και δυστυχούμε όλοι μαζί.

Για μένα επιθυμώ καύση και ότι μείνει πέταγμα στα σκουπίδια, δεν χρειάζεται να υπάρχει κάτι που ενδεχομένως θα κάνει έναν άνθρωπο να δεσμευτεί. Δεν θέλω ούτε διαβάσματα, ούτε σιτάρια, ούτε καφέδες, τίποτα. Αν και το διάβασμα είναι απαραίτητο για όλους, εάν κάποιος νομίζει ότι έχει δουλέψει ορθά το διάβασμα δεν θα κάνει κάποια διαφορά.

 

Panas trismegistos μην τα βάζεις με τους ιερωμένους, στην τελική καλά κάνουν και παίρνουν μίζες μπας και βάλουμε μυαλό αλλά που...

Η πεθερά μου πάει στο νεκροταφείο σχεδόν κάθε βδομάδα εδώ και 2 χρόνια γιατί λέει αισθάνεται πως παρατάει τον άντρα της εάν δεν πάει. Δίνει λεφτά ακόμα και για να του ανάβουν το καντήλι κάθε μέρα. Ο άνθρωπος έχει φύγει κάτι που είναι καλό, όμως η ίδια ταλαιπωρείται και θα ταλαιπωρείται μέχρι να φύγει κι αυτή.

 

Καταλαβαίνω γιατί τα λες αυτά pyramid και συμφωνώ σε κάποια σημεία αλλά γιατί πέταγμα στα σκουπίδια μετά? όχι ότι έχει κάποια σημασία πού θα πάνε οι στάχτες αλλά γιατί όχι σε ένα βουνό ή λιβάδι ή κάτω από ένα δέντρο?

η δέσμευση και μένα δεν μου αρέσει και στο νεκροταφείο πάω σπάνια όχι από φόβο αλλά γιατί νιώθω ότι οι αγαπημένοι μου δεν βρίσκονται θαμμένοι εκεί, τους κρατώ ζωντανούς στη μνήμη μου, τους βλέπω και συνομιλώ μαζί τους στα όνειρά μου, νιώθω σα να τους κουβαλώ μαζί μου κάθε στιγμή. Ο κάθε άνθρωπος πενθεί με διαφορετικό τρόπο, κάποιοι υποφέρουν περισσότερο από άλλους... Η διαδικασία της εκταφής είναι κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου. Το να ξεθάβουμε τους νεκρούς λόγω έλλειψης χώρου είναι μια δυσάρεστη διαδικασία.

 

Μακάρι να ξέραμε τι νιώθει ένας νεκρός μετά για το σώμα του. Πάντως η καύση με εκφράζει περισσότερο, η άμεση διάλυση της σάρκας και των οστών από τις φλόγες και όχι η αργή, πολύχρονη αποσύνθεση του σώματος. Η γρήγορη μεταμόρφωση της ύλης σε φωτιά, χωρίς τα ενδιάμεσα στάδια της σήψης, η επιστροφή στην αρχική πηγή μέσα από τις φλόγες.

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι οι καύσεις είναι δωρεάν... υπάρχει τεράστεια 'βιομηχανία' πίσω από τα κρεματόρια και είναι αυτή η βιομηχανία που βλέπει το 'φιλέτο' στην Ελλάδα (για να το πω με νεοελληνική ορολογία) και τσιγκλάει προς δράση ανθρώπους που το βλέπουν 'ιδεολογικά' ή αντι-παπαδικά.

 

 

 

 

Δες πόσο κοστίζει η αποτέφρωση μαζί με όλη τη χαρτούρα και τα έξοδα μεταφοράς στη γειτονική Βουλγαρία και πόσο η ταφή και τα τακτικά παραφερνάλιά της εδώ. Προσωπικά, είμαι υπέρ της αποτέφρωσης από τα πολύ νεανικά μου χρόνια, αυτό μου ταιριάζει ως ιδιοσυγκρασία και δεν υποχρεούμαι να δώσω λόγο σε κανέναν ή να υποστώ - ακόμα και μετά θάνατον - τις επιταγές του επικρατούς θρησκευτικού δόγματος.

 

Όλα τα ζωάκια και τα φυτάκια του κόσμου όλων των εποχών, έτσι πάνε από την αυγή του κόσμου "αποσυντιθενται μολυνοντας ολη τη γυρω περιοχη". Και μια και ο κόσμος μας ακόμα υπάρχει είναι λογικό να συμπεράνουμε ότι δεν είναι και τόσο καταστροφικό όσο το θέλεις να ακουστεί :cheerful_h4h:

 

Σε άλλες εποχές τα νεκροταφεία ήταν στις παρυφές των χωριών και δε χρειάζονταν να "εξυπηρετούν" τόσους πολλούς.

 

 

Δεν θέλω να μπω σε μακάβριες λεπτομέρειες αλλά όποιος έχει βιώσει πένθος στην άμεση οικογένειά του γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει στα 3 χρόνια - και δεν εννοώ μόνο πόσο συναισθηματικά ψυχοφθόρο είναι αλλά και γιατί συμβαίνει (υπερκορεσμός του εδάφους κ.λπ)...

 

 

Δεν αμφιβάλλω ότι δικαιολογημένα διαματρύρεται κανείς για την συναισθηματική και άλλη εκμετάλλευση του πένθους. Το ίδιο δικαιολογημένα όμως μπορεί κανείς να δει ότι αυτό δεν θα λυθεί με την εμπορευματοποίηση του πένθους (και βέβαια φαντάσουν ποιοι θα πάρουν 'άδεια' για κραματόρια στην Ελλάδα, ποιοι θα κερδοσοπήσουν από 'πιστοποιημένους' (από δημόσιο φορέα φυσικά) κλίβανους και τι θα γίνεται με τις τεφροδόχους... άσε, τα βλέπετε κάθε μέρα...

Νομίζω πως θα άξιζε περισσότερο να χτυπήσει κανείς το 'νταραβεράκι' έξω από ιδεολογίες γιατί αλλιώς θα το βρει ακόμα και στην ιδεολογία που θεωρεί 'υπεράνω'... :whistling2:

 

Τι εννοείς όταν λες "τι θα συμβεί με την εμπορευματοποίηση"; Μεγαλύτερη εμπορευματοποίηση από αυτή που ήδη υπάρχει, εν είδει μονοπωλιακής διαχείρισης του πένθους και της "μεταθανάτιας ζωής" αδύνατον να υπάρξει. Όπου καταρρίπτεται το μονοπώλιο οι τιμές γίνονται πιο ανταγωνιστικές.

 

 

ΥΓ.

Δε νομίζω να χρειάζεται απόκρυφη γνώση για να αντιληφθεί κανείς ότι τα "διαβάσματα και οι καφέδες" είναι παραδοσιακοί/λαϊκοί τρόποι στάσης προς τη διαδικασία του πένθους, βγαλμένοι από κοινωνίες που βίωναν το πράγμα πολύ πριν να υπάρξει ψυχολογία, ψυχοθεραπεία κτλ. Πως είναι η εναλλακτική ή πρακτική ιατρική προς την δυτική ιατρική; Έτσι και αυτά είναι πρακτικά/εναλλακτικά προς την ψυχολογία/ψυχοθεραπεία. Και όπως το ένα δεν αποκλείει ολοκληρωτικά το άλλο, αμφότερα μπορούν να συνυπάρξουν. Εννοώ ότι είναι πράγματα για όσους έχουν μείνει κι όχι για όσους 'έφυγαν'...

 

Ναι, φυσικά. Αλλά, άσε με να επιλέξω τι θα κάνω και πώς θα το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πως ξεκίνησε η ιδέα του θαψίματος?

Οι πρωτόγονοι άνθρωποι έθαβαν τους νεκρούς τους για να μην τους φάνε τα ζώα

και έμεινε από εκει?

...

Αρχικά οι άνθρωποι άφηναν τους νεκρούς τους εκεί που είχαν πεθάνει. Όπως τα ζώα. Αργότερα, καθώς η συνείδηση άρχιζε να κάνει 'συνδέσεις' πιθανά να τους απομάκρυναν για "υγειονομικούς" (θα λέγαμε σήμερα) λόγους.

Τι έγινε τότε;

Οι Ανθρωπολόγοι - παρατηρώντας τους λεγόμενους 'πρωτόγονους' τα τελευταία 200 χρόνια - κατέληξαν στο εξής:

Οι άνθρωποι άρχισαν να 'ονειρεύονται' και να παίζουν ρόλο τα όνειρά τους στην καθημερινότητα. Αυτό σήμαινε ότι 'έβλεπαν' και τους νεκρούς τους. Από τη μια αυτό μπορεί να ήταν παρηγορητικό (αφού τους βλέπουμε δεν 'χάθηκαν' αλλά 'κάπου' είναι) αλλά και ανησυχητικό (μήπως 'θέλει' κάτι από μένα; μήπως να με 'τιμωρίσει;' τώρα που χρησιμοποιώ αντικείμενά του/της; και τέτοια). Επίσης ήταν παρατηρημένο ότι άνθρωποι που αφέθηκαν για νεκροί συνέρχονταν πότε - πότε.

Άρχισαν λοιπόν να τους σκεπάζουν εσκεμμένα, μαζί με προσωπικά αντικείμενα και να συνοδεύουν την υπόθεση με αποτροπαϊκές τελετουργίες - με σκοπό να εξασφαλήσουν ότι οι νεκροί δεν θα επιστρέψουν στον ύπνο ή τον ξύπνο για να ζητήσουν τυχόν ρέστα.

....Και αυτό που λένε πως με την καύση η ψυχή κόβει τους επίγειους δεσμούς της?

Το λένε απλά για τους συγγενείς που δεν θα έχουν ένα μέρος να μνημονεύουν το νεκρό?

Δεν ξέρω ποιοι "το λένε" αλλά ακούγεται μπαρούφα. Βρες όχι μόνο ποιοι το λένε αλλά και γιατί (την πηγή). Όπως το λες μοιάζει να είναι 'επιχείρημα' προς 'κατίνες' και 'κατίνους'
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λένε πως με την καύση η ψυχή κόβει τους επίγειους δεσμούς της?

 

Το τι γινεται το σωμα δεν εχει να κανει με την ψυχη γιατί αυτή έχει ήδη εγκαταλείψει το σώμα.Το τι γινεται με την ψυχη κανεις δεν ξερει και κανεις ποτε δεν θα μαθει (πριν την ωρα του).

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

μεταφυσικα, ολα συνδεονται και γι αυτο προεκυψε το ειδος μαγειας γνωστο ως "νεκρομαντεια".

Αυτοι που χρησιμοποιουν τμηματα του φυσικου σωματος νεκρων για να εποικοινωνισουν μαζι

τους σε αυτη την αρχη στηριζονται. Αν τωρα αυτα που "βλεπουν" ειναι της φαντασιας τους ή οχι

αυτο ειναι αλλη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

μεταφυσικα, ολα συνδεονται και γι αυτο προεκυψε το ειδος μαγειας γνωστο ως "νεκρομαντεια".

Αυτοι που χρησιμοποιουν τμηματα του φυσικου σωματος νεκρων για να εποικοινωνισουν μαζι

τους σε αυτη την αρχη στηριζονται. Αν τωρα αυτα που "βλεπουν" ειναι της φαντασιας τους ή οχι

αυτο ειναι αλλη υποθεση.

 

Εχω την εντύπωση ότι δεν ηταν απαραίτητα τμηματα του νεκρου για να επικοινωνησουν μαζι του. Η επικοινωνία γινότανε και με την χρηση νεκρών ζώων ή απλά αίματος ή χωρις αίμα καθόλου όπως πχ με την χρήση προσωπικών αντικειμένων. Νεκρομαντης ειναι αυτος που εχει να κανει με την ζωη, τον θανατο και τους πεθαμένους γενικότερα.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι δεν ηταν απαραίτητα τμηματα του νεκρου για να επικοινωνησουν μαζι του. Η επικοινωνία γινότανε και με την χρηση νεκρών ζώων ή απλά αίματος ή χωρις αίμα καθόλου όπως πχ με την χρήση προσωπικών αντικειμένων. Νεκρομαντης ειναι αυτος που εχει να κανει με την ζωη, τον θανατο και τους πεθαμένους γενικότερα.

Τώρα που το λες, είναι πιθανό η αποτέφρωση να είχε και το επιπρόσθετο προσόν ότι δεν άφηνε πολλά για να 'δουλέψουν' οι νεκρομάντες.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δωρεά οργάνων ποιά είναι η άποψη σας??

 

 

κάπου διάβασα πως από το 2013 οσοι έλληνες θεωρούνται εγκεφαλικά νεκροί θα γίνονται αυτόματα δώτες οργάνων αν δεν

υπάρχει γραπτή βεβαίωση πως δεν επιθυμούν κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Για τη δωρεά οργάνων ποιά είναι η άποψη σας??

 

 

κάπου διάβασα πως από το 2013 οσοι έλληνες θεωρούνται εγκεφαλικά νεκροί θα γίνονται αυτόματα δώτες οργάνων αν δεν

υπάρχει γραπτή βεβαίωση πως δεν επιθυμούν κάτι τέτοιο..

Η δωρεά οργάνων είναι πολύ καλή ιδέα. Χρειάζεται όμως να είναι ο δότης νεκρός για να έχει "αξία".

 

Εμπιστεύεσαι τους νεο-έλληνες γιατρούς (του κατιτίς, με τα φακελάκια και τις 'καλές σχέσεις' με ιατρικούς επισκέπτες και φαρμακοβιομηχανίες) να "διαπιστώσουν" τον "θάνατό" σου;

 

Λυπάμαι, εγώ, όχι.

Σε ξένη χώρα ήμουν δότης. Στην νεο-Ελλάδα της κατάντιας που ξέρουμε...

ζήτω η "γραπτή βεβαίωση" μη-επιθυμίας - αν κάνουν τέτοιο ανόητο πράγμα υποχρέωση. :yeahright:

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Η δωρεά οργάνων είναι πολύ καλή ιδέα. Χρειάζεται όμως να είναι ο δότης νεκρός για να έχει "αξία".

 

Εμπιστεύεσαι τους νεο-έλληνες γιατρούς (του κατιτίς, με τα φακελάκια και τις 'καλές σχέσεις' με ιατρικούς επισκέπτες και φαρμακοβιομηχανίες) να "διαπιστώσουν" τον "θάνατό" σου;

 

Λυπάμαι, εγώ, όχι.

Σε ξένη χώρα ήμουν δότης. Στην νεο-Ελλάδα της κατάντιας που ξέρουμε...

ζήτω η "γραπτή βεβαίωση" μη-επιθυμίας - αν κάνουν τέτοιο ανόητο πράγμα υποχρέωση. :yeahright:

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, δεν το έχω ψάξει αλλά έχω την αίσθηση ότι ισχύει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...