Jump to content

Όταν Σταματώ Την Αναζήτηση Έρχεται Αυτό Που Θέλω..


chaos
 Share

Recommended Posts

Όταν σταματώ την αναζήτηση έρχεται αυτό που θέλω..

 

γιατί?

 

Και ποιά είναι η μυστυριώδης δύναμη που κινεί τα νήματα?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην σου εχει συμβει αυτο πολλες φορες? πιστευεις οτι γινεται συχνα?

εννοεις οτι αφου σταματας να το θελεις και μετα αυτο συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Το "θέλω κάτι και αυτό μου εμφανίζεται από το πουθενά" δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει..

 

όταν σταματήσω να θέλω κάτι τότε εμφανίζεται..

δεν γίνεται συχνά..

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματώ την αναζήτηση έρχεται αυτό που θέλω..

 

γιατί?

 

Και ποιά είναι η μυστυριώδης δύναμη που κινεί τα νήματα?

Συμβαίνει, όπως πχ όταν προσπαθείς να θυμηθείς κάτι και σου ξεφεύγει μέχρι να σταματήσεις να προσπαθείς να θυμηθείς, οπότε το θυμάσαι! Ή όταν δεν βρίσκεις κάτι κι αυτό είναι μπρoστά σου αλλά δεν το βλέπεις παρά μόνο όταν σταματήσεις να ψάχνεις!

 

Η "μυστηριώδης" δύναμη είναι και ίδια τα νήματα και όποιοι τα κινούν (δηλαδή εσύ!)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

όταν προσπαθείς να θυμηθείς κάτι και σου ξεφεύγει μέχρι να σταματήσεις να προσπαθείς να θυμηθείς, οπότε το θυμάσαι! Ή όταν δεν βρίσκεις κάτι κι αυτό είναι μπορστά σου αλλά δεν το βλέπεις παρά μόνο όταν σταματήσεις να ψάχνεις

αυτό σε όλους δεν συμβαίνει?

 

αλλά υπάρχουν φορές που έχει συμβεί για σημαντικότερες καταστάσεις..

π.χ δουλειά ή αλλαγή σε κάποια κατάσταση ή κάτι άλλο..

 

Άρα η έννοια της δύναμης είναι μεταφορική..

Όλα έχουν να κάνουν με τη δύναμη που έχει ο άνθρωπος..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

...Άρα η έννοια της δύναμης είναι μεταφορική..

Όλα έχουν να κάνουν με τη δύναμη που έχει ο άνθρωπος..

Αυτό που φαίνεται είναι ότι - τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις - δεν είναι το πόσο προσπαθείς κάτι όσο το πόσο μπορείς να το "δεχτείς". Τότε σου "προσφέρεται".

 

Γενικά μιλώντας - η επιθυμία (το να θέλεις κάτι, που λες) ενεργειακά είναι αιμοραγία.

Οπότε παύοντας να το θέλεις, εξοικονομείς ενέργεια και αν είναι επαρκής, σου έρχεται. Δεν ισχύει για όλα αυτό, αλλά για αρκετά ώστε να είναι παρατηρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

έχω καταλάβει πως κάτι τέτοιο παίζει..

όταν είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε κάτι τότε έρχεται,

διαφορετικά δεν το χειριζόμαστε καλά ή δεν το εκτιμούμε..

 

τι μπορεί να είναι ένας άνθρωπος χωρίς επιθυμίες?

δεν αναφέρομαι στα ασήμαντα υλικά πράγματα αλλά σε καταστάσεις..

 

Και αν οι επιθυμίες του περικλείουν όλο τον πλανήτη γη τότε τι μπορεί να κάνει?

θεωρείται "ενεργειακή αιμοραγία" και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φαίνεται είναι ότι - τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις - δεν είναι το πόσο προσπαθείς κάτι όσο το πόσο μπορείς να το "δεχτείς". Τότε σου "προσφέρεται".

 

Γενικά μιλώντας - η επιθυμία (το να θέλεις κάτι, που λες) ενεργειακά είναι αιμοραγία.

Οπότε παύοντας να το θέλεις, εξοικονομείς ενέργεια και αν είναι επαρκής, σου έρχεται. Δεν ισχύει για όλα αυτό, αλλά για αρκετά ώστε να είναι παρατηρήσιμο.

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι κάτι έρχεται όταν παύεις να το θέλεις, αλλά όταν το "ξεχνάς" κατά κάποιον τρόπο και δεν εστιάζεις όλη την προσοχή σου εκεί δημιουργώντας παρεμβολές στο σύστημα που μπλοκάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εδώ κολλάει αυτό που είπες outis, το να μπορείς να "δεχτείς".

Από πείρα έχω καταλάβει ότι όταν θέλω κάτι πολύ τότε αυτό γίνεται. Μπορεί να μην γίνει αμέσως και να χρειαστεί καιρός αλλά κάποια στιγμή η επιθυμία πραγματοποιείται είτε το αντιληφθώ εκείνη τη στιγμή είτε όχι. Το σταμάτημα της αναζήτησης σημαίνει ότι αφού έχεις εκφράσει ενδόμυχα μια επιθυμία σου μετά την απελευθερώνεις(άρα απελευθερώνεσαι από αυτή) και με αυτόν τον τρόπο κινείς μια διαδικασία αόρατη, στέλνεις ένα μήνυμα στη "Δυναμη που κινεί τα νήματα". Το αποτέλεσμα δείχνει κατά πόσο αυτό το μήνυμα διαβάστηκε και έγινε αποδεκτό από τη Δύναμη. Δεν ξέρω ποιά είναι αυτή η Δύναμη αλλά αναγνωρίζω κάποια σημάδια με τα οποία εκδηλώνεται και που με κάνουν να νιώθω ότι Αυτή Είναι παντού.

 

Το θέμα είναι αν μπορεί κάποιος να δουλέψει με τη Δύναμη συνειδητά...

Link to comment
Share on other sites

ως μπορεί να δουλέψει κάποιος με τη δύναμή του?

 

και ξανακάνω την ερώτηση:

Και αν οι επιθυμίες του περικλείουν όλο τον πλανήτη γη τότε τι μπορεί να κάνει?

θεωρείται "ενεργειακή αιμοραγία" και αυτό?

 

και αν δεν θεωρείται αιμοραγία

και πολλοί άνθρωποι διοχετεύουν την ενέργεια τους και τις επιθυμίες τους για το καλό της ανθρωπότητας

γιατί δεν υπάχει κάποιο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

ως μπορεί να δουλέψει κάποιος με τη δύναμή του?...

Μαθαίνει να μην την σπαταλά, μαθαίνει να 'γεμίζει' (και να μεταδίδει) και μετά... :cheerful_h4h:

ως μπορεί να δουλέψει κάποιος με τη δύναμή του?

 

και ξανακάνω την ερώτηση:

Και αν οι επιθυμίες του περικλείουν όλο τον πλανήτη γη τότε τι μπορεί να κάνει?

θεωρείται "ενεργειακή αιμοραγία" και αυτό?

 

και αν δεν θεωρείται αιμοραγία

και πολλοί άνθρωποι διοχετεύουν την ενέργεια τους και τις επιθυμίες τους για το καλό της ανθρωπότητας

γιατί δεν υπάχει κάποιο αποτέλεσμα?

Ναι - είναι αιμοραγία γιατί δεν διοχετεύουμε ενέργεια για το 'καλό της ανθρωπότητας' αλλά για το πρόσκαιρο δικό μας. Είναι επιθυμίες, χωρίς βούληση.

Υπάρχει βούληση και θέληση (επιθυμίες).

Θέλω (επιθυμώ) να γίνω [κάτι] (να πάρω χρυσό στους Ολυμπιακούς)

Αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται η βούληση που θα με κινητοποιήσει να αναπεξέλθω στο 'κόστος' (ώρες προπόνηση, δίαιτες, να ξεχάσω 'προσωπική' ζωή και διασκεδάσεις) - εκεί κολλάει το πράγμα. Δεν είναι όλοι πρόθυμοι να 'πληρώσουν' το κόστος .

 

Όλοι 'εύχονται' (θέλουν με την έννοια 'επιθυμούν') το καλό της ανθρωπότητας.

Νικά όμως το "αμύνεσθαι περί πάρτης" που είναι πιο εύκολο και άκοπο και προξενεί το "κακό" γιατί λείπει η βούληση.

 

Παράδειγμα: ξέρω πολλούς "οικολόγους" που διαμαρτύρωνται για την καταστροφή του περιβάλλοντος από πυλώνες μεταφοράς ρεύματος. Δεν ξέρω κανέναν που να δέχεται να ζήσει χωρίς κλιματιστικό με 45 βαθμούς τον Αύγουστο για να μην χρειάζονται οι πυλώνες - και αν δεν υπάρχει η βούληση από πολλούς οι πυλώνες θα χρειάζονται και η κοινωνία θα τους δεχτεί γιατί 'διευκολύνουν'

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

...

 

Το θέμα είναι αν μπορεί κάποιος να δουλέψει με τη Δύναμη συνειδητά...

Μα αυτό είναι το Μυστικό και η όλη υπόθεση της Γνώσης. Και δεν το λέω για καλό ... γιατί ούτε είναι πάντα, ούτε αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

Να μην σπαταλά κάποιος την εσωτερική του δύναμη π.χ σε άχρηστες σκέψεις και πράξεις?

και πως μαθαίνει να γεμίζει με αυτή?

 

και όταν φτάσει στο στάδιο να μεταδίδει δύναμη πως το κάνει αυτό?

σε τι και για ποιό λόγο να μεταδώσει δύναμη?

 

Τα λόγια από τις πράξεις απέχουν πάρα πολύ.. (αυτό για τους δήθεν οικολόγους και τους υπόλοιπους)..

Link to comment
Share on other sites

Το τοπικ εχει ενδιαφερον γιατι πολλες φορες εχω ακουσει τη λαικη σοφια "οταν σταματησεις να το θελεις τοτε

σου ρχεται" ή κατι παραπλησιο. Γι αυτο ρωτησα αν εχετε παρατηρησει κατι τετοιο στην καθημερινοτητα σας.

 

Το εντυπωσιακο ειναι οτι πολλες μαγικες πρακτικες εχουν παρομοια μεθοδο. Δηλαδη κανεις τη μαγικη εργασια

και μετα πρεπει να "την ξεχασεις" για να ερθει το αποτελεσμα. Λενε οτι αν δεν "αποκοπεις" απο την ενεργεια που

εχεις μαζεψει τοτε αυτη δεν "φευγει" για να επιρεασει το συμπαν ωστε να ερθει το αποτελεσμα. Το 'εδω' ειναι η

συνειδηση και το 'συμπαν' ειναι το συλλογικο ασυνειδητο. Γι αυτο και πολλα 'σπελ' (οπως σιτζιλ, στιχοι, μαντρα)

ειναι φτιαγμενα για να 'χτυπουν' στο υποσυνειδητο ετσι ωστε 'να φευγουν' πιο ευκολα.

 

Σχετικα με την ενεργεια(συναισθημα) νομιζω το θεμα ειναι πως να την ξεφορτωθεις παρα πως να την μαζεψεις... glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το Μυστικό και η όλη υπόθεση της Γνώσης. Και δεν το λέω για καλό ... γιατί ούτε είναι πάντα, ούτε αρκεί...

 

Ναι, δεν αρκεί μόνο η σύνδεση με τη Δύναμη, πρέπει να πραγματοποιηθούν και άλλες αλλαγές ώστε να δούμε αποτελέσμα και οι αλλαγές πρέπει να είναι εσωτερικές. Μοιάζει σαν ένα παιχνίδι ισχύος πρέπει να επιβληθείς στον εαυτό και να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεται, τη συμπεριφορά του, να τον ξαφνιάσεις, να δαμάσεις τα λόγια και τις πράξεις του, να μεταμορφωθείς σε κάτι "άλλο" ώστε να επηρεάσεις το περιβάλλον και να πετύχεις το σκοπό σου. Αυτό όμως ισχύει για πιό περίπλοκες και δυσκολότερες επιθυμίες...(τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει μέχρι τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...