Jump to content

Τα Τούρκικα Σήριαλ Σκοτώνουν Και Δηλητηριάζουν Το Μυαλό Τον Νέο-Ελλήνων .


Recommended Posts

Φίλτατε Πάνα, η απορία μου: έχεις εποκολλήσει δύο άρθρα όπου το πρόβλημμα είναι τα μηνύματα που περνούν αυτές η σειρές στους τηλεθεατές...Διαβάζοντας αυτά τα άρθρα, πιστεύεις ότι το πρόβλημμά λύνεται αν αλλάξει η γλώσσα προβάλλονται;;

Οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι μέχρι τα μέσα περίπου της 10ετίας του '90 οι σειρές που ερχόταν από την Λατινική Αμερική προβάλλονταν με υπότιτλους...Έχω παρακολουθήσει κάποιες σειρές στα Ισπανικά και παλιότερα στα Πορτογαλικά...Από τότε που άρχισε η μεταγλώττιση δεν μπορούσα πλέον να παρακολουθήσω καμία Λατινοαμερικάνικη σειρά...Από τότε όμως που άρχισε η μεταγλώτισση άρχισαν να προβάλλονται πολύ περισσότερες τέτοιες σειρές από την εποχή που προβάλλονταν με υπότιτλους...Σκέψου τι θα συμβεί αν μεταγλωττιστούν και οι Τούρκικες σειρές...

Ακόμη και αν μεταγλωττιστεί μια σειρά, η νοοτροπία της χώρας από όπου προέρχεται δεν αλλάζει...Ούτε τα μηνύματα που περνάει...

Για ναείμαι ειλικρινής έχω δει 2 Τούρκικες σειρές...Δεν ήταν η γλώσσα αυτή που με απέτρεψε από το να συνεχίσω να τις παρακολουθώ, αλλά η νοοτροπία τους...

Για να συνεχίζουν όμως να προβάλλονται, σημαίνει ότι αρκετοί άνθρωποι συνεχίζουν να τις παρακολουθούν...Ας μη ρίχνουμε λοιπόν ευθύνες μόνο σε αυτούς που τις προβάλλουν...Λίγη σημασία θα είχε τι προβάλλεται, αν κανείς μας δεν το παρακολουθούσε...:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φίλτατε Πάνα, η απορία μου: έχεις επικολλήσει δύο άρθρα όπου το πρόβλημμα είναι τα μηνύματα που περνούν αυτές η σειρές στους τηλεθεατές...Διαβάζοντας αυτά τα άρθρα, πιστεύεις ότι το πρόβλημμα λύνεται αν αλλάξει η γλώσσα που προβάλλονται;;

Οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι μέχρι τα μέσα περίπου της 10ετίας του '90 οι σειρές που ερχόταν από την Λατινική Αμερική προβάλλονταν με υπότιτλους...Έχω παρακολουθήσει κάποιες σειρές στα Ισπανικά και παλιότερα στα Πορτογαλικά...Από τότε που άρχισε η μεταγλώττιση δεν μπορούσα πλέον να παρακολουθήσω καμία Λατινοαμερικάνικη σειρά...Από τότε όμως που άρχισε η μεταγλώτισση άρχισαν να προβάλλονται πολύ περισσότερες τέτοιες σειρές από την εποχή που προβάλλονταν με υπότιτλους...Σκέψου τι θα συμβεί αν μεταγλωττιστούν και οι Τούρκικες σειρές...

Ακόμη και αν μεταγλωττιστεί μια σειρά, η νοοτροπία της χώρας από όπου προέρχεται δεν αλλάζει...Ούτε τα μηνύματα που περνάει...

Για ναείμαι ειλικρινής έχω δει 2 Τούρκικες σειρές...Δεν ήταν η γλώσσα αυτή που με απέτρεψε από το να συνεχίσω να τις παρακολουθώ, αλλά η νοοτροπία τους...

Για να συνεχίζουν όμως να προβάλλονται, σημαίνει ότι αρκετοί άνθρωποι συνεχίζουν να τις παρακολουθούν...Ας μη ρίχνουμε λοιπόν ευθύνες μόνο σε αυτούς που τις προβάλλουν...Λίγη σημασία θα είχε τι προβάλλεται, αν κανείς μας δεν το παρακολουθούσε...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον Σίβυλλα , δεν καταλαβαίνω για τη είναι το ίδιο ποστ σου 2 φόρες …

 

Πραγματικά στην εποχή του 1995 ήμουν πολύ μικρός για να ξέρω αν ήταν μεταγλωττισμένες ή όχι , οι σειρές από την λατινική Αμερική !

 

Μικρός φαντάζομαι (γύρο στο 2000) θα είχα δει 3-4 τέτοιες σειρές , πάντα μεταγλωττισμένες!

Ε για τότε καλούτσικες ήταν angel_not.gif .

 

Ακόμη και αν μεταγλωττιστεί μια σειρά, η νοοτροπίατης χώρας από όπου προέρχεται δεν αλλάζει...Ούτε τα μηνύματα που περνάει...

Μα ναι , αλλά ελπίζω ότι μιας και θα αρχίσουν να καταλαβαίνουν οι τηλεθεατές τη λένε , ότι θα αρχίσουν να τα βαριούνται – σιχαίνονται – άλλο . Εγώ έχω δει 1,5 τουρκ. Σειρές και ήταν και η γλωσσά και η νοοτροπία τους που με έκανε να τους σιχαθώ !

Για νασυνεχίζουν όμως να προβάλλονται, σημαίνει ότι αρκετοί άνθρωποι συνεχίζουν να τις παρακολουθούν !

Φυσικά , εδώ μετά από όλα αυτά που έχουν συμβεί τα 2 τελευταία χρόνια. Και η μπλε-πράσινη μακ@κια είναι πάλι δικτατορία .Όποτε αυτοί οι δουλοπρεπείς νέο Έλληνες δεν βάζουν μυαλό ! shocked.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Πάνα, ζητώ συγγνώμη για το διπλό post...Λόγω αυτοάνοσου που επηρεάζει μεταξύ άλλων και τα δάχτυλά μου έχω κάνει κάποια συντακτικά και ορθογραφικά λάθη τα στην πρώτη παράγραφο από το πρώτο post τα οποία δεν επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου και προσπαθώντας να τα διορθώσω...κατέληξα εκ παραδρομής να επικολλήσω εκ νέου ολόκληρο το κείμενο και όχι μόνο την πρώτη παράγραφο όπως σκόπευα...Λάθος μου, αλλά ελπίζω ότι κάτι έμαθα από αυτό...Και πάλι συγγνώμη...:019blush:

 

Ευχαριστώ που με βοήθησες να καταννοήσω το σκεπτικό σου...Απλά μια και είσαι τόσο νέος επέτρεψέ μου να σου πω τι έγινε με τις Λατινοαμερικάνικες σειρές...Όσο προβάλλονταν με υπότιτλους, προβάλλονταν 1-2 σειρές σε μία τηλεοπτική σαιζόν...Από τότε που μεταγλωτίστηκαν άρχισαν να προβάλλονται 6-7 σειρές σε μία τηλεοπτική σαιζόν...Μιλάμε για περίοδο έξαρσης!!!Και είχαν πολύ μεγαλύτερη τηλεθέαση από την εποχή που προβάλλονταν με υπότιτλους...Πολύ φοβάμαι ότι θα επαναληφθεί το ίδιο φαινόμενο αν μεταγλωτιστούν οι Τούρκικες σειρές...:unsure:

Όσον αφορά γενικότερα τις επιλογές που κάνει η πλειοψηφία των νεο-Ελληήνων-όπως τους χαρακτηρίζεις- είτε στις εκπομπές που παρακολουθούν είτε στις κάλπες...Και εγώ δεν συμφωνώ...Αλλά με βάση τις αρχές της δημοκρατίας δυστυχώς ανήκω στην μειοψηφία και οφείλω να σεβαστώ τις επιλογές τους...Αυτή είναι η πραγματική έννοια της δημοκρατίας- και το κακό αυτής ότι -όπως λέει και η παροιμία-μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά-δυστυχώς...:(

 

Αυτό που ελπίζω είναι ότι σιγά-σιγά θα αρχίσουν να βαριούνται τις Τούρκικες σειρές και θα στραφούν σε κάτι διαφορετικό...και ποιοτικά καλύτερο ελπίζω!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας....

 

Πάντως για να λέμε και την αλήθεια τα τούρκικα σήριαλ είναι πολύ καλύτερα από τον παπακαλιάτη που τον έχουμε φάει στην μάπα τόσα χρόνια.

 

Και πάντως έχω γελάσει πολύ με τους ηθοποιούς που τους έχει πιάσει το πατριωτικό συναίσθημα τον τελευταίο καιρό!!Πρίν από λίγα χρόνια που ήταν πόλύ της μοδός το ΚΚΕ όλοι οι ηθοποιοί ασπάζονταν τον μάρξ χαχαχαχαχα

Γενικά οσο μεγαλώνω τείνω να πιστέυω οτι οι ιδεολογίες/πατρίδες και τα συναφή είναι απλά για να κρύβεται από πίσω ένα συμφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Όσο κάθεται ο ελληνικός λαός και τα βλέπει, τόσο θα συνεχίζουν τα "χαζοκούτια" να τα προβάλουν. Το πρόβλημα είναι καθαρά του τηλεοπτικού κοινού. Καλά μας κάνουν και θα μας κάνουν με τα μυαλά που κουβαλάμε....

Link to comment
Share on other sites

Όσο κάθεται ο ελληνικός λαός και τα βλέπει, τόσο θα συνεχίζουν τα "χαζοκούτια" να τα προβάλουν. Το πρόβλημα είναι καθαρά του τηλεοπτικού κοινού. Καλά μας κάνουν και θα μας κάνουν με τα μυαλά που κουβαλάμε....

Τώρα πως γίνεται να περάσουμε το "μήνυμα" αυτό; Με τη λογική δεν περνά. Με το ζόρι δε γίνεται - δεν είναι και ορθό - οπότε;;;; Δεν έχει βρεθεί λειτουργική συνταγή... αν είναι δυνατόν να βρεθεί...
Link to comment
Share on other sites

Και πάντως έχω γελάσει πολύ με τους ηθοποιούς που τους έχει πιάσει το πατριωτικό συναίσθημα τον τελευταίο καιρό!!

 

Μπα... Οι ηθοποιοί είναι έξω φρενών με αυτά που γίνονται στην τηλεόραση εδώ και πολλά χρόνια. Απλώς δεν το μάθαινε ο κόσμος (και, ηθοποιοί δεν είναι μόνο όσοι έχουν δουλειά στα σήριαλ).

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Οι ηθοποιοί είναι έξω φρενών με αυτά που γίνονται στην τηλεόραση εδώ και πολλά χρόνια. Απλώς δεν το μάθαινε ο κόσμος (και, ηθοποιοί δεν είναι μόνο όσοι έχουν δουλειά στα σήριαλ).

 

Ναι, δίκιο εχεις για τους ηθοποιούς δεν ξέρω, εγω τον παπακαλιάτη έχω στο μυαλό μου :-p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο Παπακαλιάτης δεν είναι ηθοποιός. Είναι ηθοποιός, σκηνοθέτης, σεναριογράφος και μουσικός επιμελητής. :sick:

 

Και μαλιστα ολα αυτα μεσα σε εισαγωγικα angel_not.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην γειτονική χωρά τον <ότι να νε > Σκοπιον αποφασιστικέ η άμεση περιορίσει τον τούρκικων σειρών στην χωρά !!!

(Και αυτό σε μια χωρά που είναι <ότι να νε > ) στην ταχαμ ευρωπαϊκή γκρεκια πότε πια ………. ?

 

whistling.gifwhistling.gif

 

 

 

http://on-news.gr/20...AF%CF%81%CE%B9/

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Στην γειτονική χωρά τον <ότι να νε > Σκοπιον αποφασιστικέ η άμεση περιορίσει τον τούρκικων σειρών στην χωρά !!!

(Και αυτό σε μια χωρά που είναι <ότι να νε > ) στην ταχαμ ευρωπαϊκή γκρεκια πότε πια ………. ?

 

whistling.gifwhistling.gif

 

 

 

http://on-news.gr/20...AF%CF%81%CE%B9/

 

Τα Σκόπια απαγορεύουν τα τουρκικά σίριαλ

 

http://www.lifo.gr/now/world/19289

Link to comment
Share on other sites

Βάσει κοινοτικής οδηγίας (ή κανονισμού; δε θυμάμαι), στις χώρες-μέλη της Ε.Ε., το 60% του προγράμματος των καναλιών πρέπει να είναι σε επίσημη γλώσσα της χώρας-έδρας του καναλιού, κανονισμός ο οποίος ισχύει και ακολουθείται (και καλύπτεται με talk-shows, reality tv και μεταγλωττίσεις).

Link to comment
Share on other sites

Βάσει κοινοτικής οδηγίας (ή κανονισμού; δε θυμάμαι), στις χώρες-μέλη της Ε.Ε., το 60% του προγράμματος των καναλιών πρέπει να είναι σε επίσημη γλώσσα της χώρας-έδρας του καναλιού, κανονισμός ο οποίος ισχύει και ακολουθείται (και καλύπτεται με talk-shows, reality tv και μεταγλωττίσεις).

 

Ναι εε …. Κάτι είναι και αυτό πουφφφ ! rolleyes.gif

 

 

Ναι αλλά τα Σκόπια ούτε χώρα-μέλος της Ε.Ε. ,ούτε του ΝΑΤΟ , ούτε καν τον Ηνωμένων Εθνών (νομίζω.. ) .

 

Και να που παρότι είναι μια <ότι να νε > χώρα , κάνει και κάτι σωστό !

 

whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...