Jump to content

Τα Τούρκικα Σήριαλ Σκοτώνουν Και Δηλητηριάζουν Το Μυαλό Τον Νέο-Ελλήνων .


Recommended Posts

Τα Τούρκικα σήριαλ σκοτώνουν και δηλητηριάζουν το μυαλό τον Νέο-Ελλήνων .

*Αυτό το θέμα ταιριάζει εδώ , καθώς είναι οι ενότητα :Άνθρωπος & Κοινωνία, Ψυχολογία του ατόμου και της μάζας κ.α.

 

Με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα , αποφάσισα να ξεσπάσω εδώ !

Για τη μπορεί να μην έχει σχέση με την μαγεία , αλλά σίγουρα έχει σχέση με την κοινωνία και το mind control της μάζας .

Περίπου 2 χρόνια τώρα , πέρα από τον οικονομικό κατήφορο, όλος τυχαίως(;) έχουμε και μια μαζικοί επιβολή τούρκικων σήριαλ !

 

Προσωπικά για να μην παρεξηγούμε! Έχω καταγωγή από την Σμύρνη , είχα επισκέπτη την Τουρκιά 2 φόρες στο παρελθόν , και γενικά ήμουν υπέρ τη ειρήνης μεταξύ εμάς και της γείτονες χώρας ! Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν θέλω την Ισταμπουλ !

 

Αλλά όλα έχουν τα όρια τους ! Πριν ένα χρόνο έως και τώρα , με έχουν βγάλει εκτός εαυτού ! Εγώ που τους συμπαθούσα κατάφεραν να με κάνουν να του αντιπαθήσω ! Τώρα τους έχω σιχαθεί ! headbacking.gif

 

Για τη άντε και να δεχτώ ότι δεν υπάρχει(;) καμία συνωμοσιολογική κίνηση πίσω από την ‘ μαζικοί προβολή τουρκικών σειρών ΄ . Αλλά οι παλιό - τα κανάλια δεν μπορούν να τα κάνουν μεταγλώττιση στα Ελληνικά !

Σαν παρά πολύ βρωμάει το πράγμα ! yuk.gif

Και περά από μερικές μεμονωμένες φωνές ηθοποιών ,κάνεις δεν διαμαρτυρήθηκε !

Κανένα κόμμα δεν έβαλλε στο προεκλογικό πρόγραμμα του την απαγόρευση προβολής τουρκικών σήριαλ ! Έστω την απαγόρευση προβολής τουρκικών σήριαλ , παρά μόνο όσον έχουν μεταγλωττιστή στα ελληνικά !

 

Ούτε καν το μαύρο εθνικιστικό κόμμα , δεν έθεσε το ζήτημα !

 

(Αν κάποιο κόμμα είπε κάτι , παρακαλώ διορθώστεμαι ? ) .

 

Το άρθρο που ήταν η αφορμή , που άνοιξα το θέμα -

http://thesecretreal...-post_1528.html

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα τούρκικα σήριαλ είναι το λιγότερο κακό στην ελληνική τηλεόραση..

έχεις δει μεσημεριανές εκπομπές,ειδήσεις και ελληνικές σειρές?

 

ο λόγος που έκοψα το χαζοκούτι..

άντε να δω καμιά φορά μπομπ σφουγγαράκι..

αλλά μέχρι εκεί..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και ο παραγοντας του ιδιου του σηριαλ που προβαλεται στην χωρα του.το οτι το βραζιλιανικο ή το μεξικάνικο μεταγλωτίζεται πάει να πει ότι έχουν πάρει έγκριση και πνευματικα δικαιωματα,μπορει να μην γινεται το ίδιο με τα τουρκικα.προσωπικά δεν βλεπω τηλεόραση αλλά δεν ειδα να υπαρχει διαμαρτυρία για σειρες που παιζουν σε αλλα καναλια και ειναι αγγλικης-αμερικανικης γλωσσας.γιατι να μην μεταγλωτιστουν κι αυτα με την ιδια λογικη?μήπως τα στερεοτυπα αμα υπαρχουν τελικα δεν φευγουν τοσο ευκολα?καμια προσωπικη επιθεση απλα θεωρω λογικη την παρατηρηση αυτη.

Edited by agnwstos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα αγγλικά είναι επίσημη διεθνής γλωσσά που όλοι είναι καλό να γνωρίζουμε σαν κάτοικοι του πλανήτη Γη ! sweat.gif

 

Επίσης , και εγώ έχω κόψει την τηλεόραση για τα καλά .Αλλά και πάλι με απασχολεί τη γίνεται γύρο μου και το τη παθαίνουν πιο ευάλωτες κοινωνικές ομάδες !(π.χ. όπως οι γονείς μου , εγώ έχω την διέξοδο στο pc και του νετ , αλλά αυτοί είναι εκεί ….).

 

Όσο για τα αγγλικά πρέπει να είμαστε περήφανη που προβάλλονται ως έχουν, γιατι σε κάτι άλλες χώρες , που οι πλειοψηφία του κόσμου είναι αγράμματη (και προφανώς δεν ξέρουν να διαβάζουν ! ) .

Όπως την Βουλγαρία και την Τουρκιά , οι αγγλικές ταινίες και σειρές μεταγλωττίζονται στην εθνική γλωσσά …

Και δεν νομίζω ότι εκεί υπάρχει κάποιος φόβος ότι θα έρθουν και θα τους καταχτήσουνοι άγγλοι !

 

Όποτε εμείς που είμαστε και χωρά τουριστική , αυτό μας έλειπε !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα "τουρκικα σιριαλ" φαινεται ασημαντο εκ πρωτης οψεος αλλα νομιζω εχει και αλλες πλευρες

που θα επρεπε να μας προβληματιζουν. Η τουκια ειναι μια χωρα α)γειτονικη, β)με επεκτατικες βλεψεις προς

την Ελλαδα, γ)με συνεχεις προκλησεις σε ολα τα επιπεδα(αερομαχιες,Υμια,προπαγανδα), δ)με ασχημο ιστορικο

μεταξυ των δυο χωρων που φαινεται να συνεχιζεται ως νοοτροπια.

Αρα προφανως δε μπορουμε να συγκρινουμε την Τουρκια με καποια αλλη χωρα (ως προς την Ελλαδα).

 

Επισης, ειναι γνωστο οτι οι πολεμοι στη συγχρονη εποχη γινονται με οπλα οικονομικα, γεωπολιτικα, μεσω επιβολης

πολιτισμου, με διαστρεβλωση της ιστοριας κλπ. Τα συμβατικα οπλα συνηθως χρησιμοποιουνται μοναχα οταν ειναι

αναγκαιο, ειτε για εκφοβισμο ή ως μεσω εκβιασμου αλλα η κυριως επιβολη γινεται με αλλους τροπους.

 

Αρα τα τουρκικα σιριαλ μαλλον εχουν καποιο ρολο(ισως μικρο) στο ολο σκηνικο καταρευσης της Ελλαδας οπου

ειμαστε μαρτυρες τους τελευταιους μηνες.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια μεθόδων για την απόκτηση κέρδους(ιδιαίτερα όταν μιλάμε για τηλεόραση

και κανάλια) μπαίνουν εκεί που τα βάζει η πλειοψηφία του κόσμου και οι απόψεις

της κοινωνίας..και λίγο παραπέρα...

 

Από τη στιγμή που και τηλεθέαση υπάρχει και αντιδράσεις δεν φαίνονται,θα

έπρεπε ίσως να αναρωτηθούμε τι είναι αυτό που προσφέρουν τα "Τούρκικα"

και κατά πόσο μπορούμε να προσφέρουμε και εμείς σαν χώρα(ή έστω σαν

σαν σχολή κινηματογραφίας)κάτι αντίστοιχο στους ανθρώπους που φαίνεται

να τους αρέσει το όλο θέμα..(το οποίο παρεπιπτώντος δεν άρχισε τώρα..

θυμίζω ενδεικτικά "Survivor Ελλάδα-Τουρκία")

 

Το να απαγορεύσουμε την προβολή τούρκικων οκ,είναι μια ιδέα..αλλά είναι

μια ιδέα υποτίμησης της εφυίας των(πόσων χιλιάδων?)τηλεθεατών και καθαρής

κοινωνικής αντιτουρκικής εκστρατείας..

 

Και δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με τη λογική του να μην καθόμαστε και να χάσκουμε

μπροστά στα δημιουργήματα των μελλοντικών μας αντιπαλών και του τωρινού

μας υποβόσκοντος κινδύνου..αλλά όταν ως χώρα έχουν αποφασίσει να κρατάμε

διπλωματική έως χαζοφιλική πολιτική (βλ."συνωστισμός στο λιμάνι της Σμύρνης")

τα Τούρκικα σήριαλ μας πείραξαν?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με προβληματίζει βαθύτατα αυτή η προβολή της Τουρκίας στην Ελλάδα. Βλέπουμε τούρκικα σήριαλ παντού, πάμε διακοπές στην Τουρκία, δηλαδή στο τέλος θα λέμε τον ελληνικό καφέ τούρκικο...

 

Φαντάζομαι ότι αν αυτή τη στιγμή η Ελλάδα δε βρισκόταν σε τόσο κρίσιμη κατάσταση, δε θα υπήρχε καν αυτός ο προβληματισμός. Να θυμίσω μόνο ότι σε δύσκολους καιρούς η καθαρότητα στη σκέψη είναι αυτή που θα μας επιτρέψει να παραμείνουμε άνθρωποι και να προωθήσουμε τον πολιτισμό μας αντί να γυρίσουμε 500 χρόνια πίσω (το νούμερο είναι τυχαίο).

 

Αν μας δηλητηριάζουν το μυαλό είναι γιατί σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς είναι πολύ εύκολο να επηρεαστούμε από διάφορες απόψεις που ακούγονται και να αποστρέψουμε το βλέμμα και την προσοχή μας από τα πραγματικά προβλήματα, τα οποία έχουν να κάνουν με την διαφθορά σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Ελλάδας και την ανύπαρκτη πολιτική βούληση στο να δωθεί μια ουσιαστική λύση. Αντιθέτως, "βολεύει" να βρίσκουμε "άλλους" να ρίξουμε το φταίξιμο για τη δική μας ανικανότητα, κάτι που μας προσφέρουν απλόχερα τα ΜΜΕ.

 

Οι τούρκικες σαπουνόπερες δεν είναι πρόβλημα, όσο τις βλέπουμε με κριτική ματιά. Και προσωπικά με ενοχλούν περισσότερο οι χαμηλής ποιότητας ελληνικές εκπομπές που βλέπουν τόσοι και τόσοι Έλληνες με τόσο πάθος εδώ και χρόνια ή τα τραγούδια που ξεπετάγονται από μερικές από τις εκπομπές αυτές και τραγουδιούνται από μικρούς και μεγάλους ακόμα και στα σχολεία. Δεν είδα κανα θέμα για αυτές και το πόσο "ρίχνουν" το επίπεδο του πολιτισμού μας. Γιατί αν η ελληνική τηλεόραση είχε κρατήσει μια ποιότητα, τα "βραζιλιάνικα", τα "τούρκικα" ή "από όπου αλλού έρχονται" σήριαλ θα ήταν σαν κακό ανέκδοτο. Αλλά εδώ και χρόνια η ελληνική τηλεόραση δείχνει μόνο εκμπομπές με παρουσιαστές που δεν μπορούν να αρθρώσουν μια σωστή πρόταση, μουσική που μπορώ να γράψω καθώς μαγειρεύω και τσακωμούς σε τηλεοπτικά πάνελ, όπου δεν έχει σημασία για ποιο θέμα συζητάνε αρκεί να γίνεται μπούγιο.

 

Το να ενοχλείσαι που τα κόμματα δεν έχουν στα προεκλογικά τους προγράμματα την απαγόρευση αυτών των σήριαλ είναι...κωμικοτραγικό. Η ελευθερία του τύπου, του λόγου και της έκφρασης είναι ένα δικαίωμα που κανείς δεν έχει δικαίωμα να περιορίσει. Η απαγόρευση δεν έλυσε ποτέ κάποιο πρόβλημα. Ή πιστεύεις ότι θα λυθούν τα προβλήματά μας αν δεν παίζονται τούρκικα σήριαλ στην ελληνική τηλεόραση;! Όσο προσέχεις ένα ένα δέντρο, θα χάνεις ολόκληρα δάση.

 

Το ότι είμαστε εδώ και χρόνια ξέφραγο αμπέλι, χωρίς σαφείς πολιτικές θέσεις στα θέματα εξωτερικής πολιτικής, δε μας ενδιέφερε και πολύ πριν γιατί πίναμε τον καφέ μας και βλέπαμε ποδόσφαιρο. Η απαγόρευση των τουρκικών σήριαλ είμαι σίγουρη ότι θα λύσει όλα σου τα προβλήματα για περίπου μια μέρα. Μετά θα δεις ότι δεν άλλαξε τίποτα και θα βρεις κάπου αλλού να ρίξεις το φταίξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας είναι ακριβώς όπως τα λέει η Δανάη.

Ας μην ανάγουμε σε συνωμοσιολογία τις στοιχειώδεις αρχές του καπιταλισμού. Όταν μια τούρκικη σειρά είναι φτηνότερη από μια ελληνική και ένα ελληνικό κανάλι χρωστάει δεκάδες εκατομμύρια ευρώ, το τελευταίο για το οποίο θα νοιαστεί είναι η ποιότητα. Άσε που και τα τούρκικα σήριαλς περιέργως έχουν τηλεθέαση, όπως είχαν κάποτε και τα βραζιλιάνικα. Κι αν υπάρχουν τηλεοπτικοί σταθμοί που κοστολογούν κάθε επεισόδιο από τα στρουμφάκια στο 1 εκατομμύριο ευρώ (βλ. χρεοκοπημένο Alter), δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς πόσο "βολεύουν" τα τούρκικα σήριαλ...

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας είναι ακριβώς όπως τα λέει η Δανάη.

Ας μην ανάγουμε σε συνωμοσιολογία τις στοιχειώδεις αρχές του καπιταλισμού. Όταν μια τούρκικη σειρά είναι φτηνότερη από μια ελληνική και ένα ελληνικό κανάλι χρωστάει δεκάδες εκατομμύρια ευρώ, το τελευταίο για το οποίο θα νοιαστεί είναι η ποιότητα. Άσε που και τα τούρκικα σήριαλς περιέργως έχουν τηλεθέαση, όπως είχαν κάποτε και τα βραζιλιάνικα. Κι αν υπάρχουν τηλεοπτικοί σταθμοί που κοστολογούν κάθε επεισόδιο από τα στρουμφάκια στο 1 εκατομμύριο ευρώ (βλ. χρεοκοπημένο Alter), δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς πόσο "βολεύουν" τα τούρκικα σήριαλ...

Ναι αλλά δεν θα συνέβαιναν αυτά αν το κανάλι ήξερε ότι δεν έχει θεατές. Αρά όλα ξεκινούν από τη θεαματικότητα.

Δεν είναι μόνο τα "Τούρκικα Σήριαλ Σκοτώνουν Και Δηλητηριάζουν Το Μυαλό Τον Νέο-Ελλήνων". Είναι το όλο concept "κάθομαι να 'ενημερωθώ' (να γίνω 'ήμερος/η :wallbash: )/'διασκεδάσω'(να κουκουλώσω τη σκέψη μου :shocked: )/ να 'ψυχαγωγηθώ' (να αφήσω να άγουν τη σκέψη μου και τα συναισθήματά μου :wacko:) με από την ΤιΒι.... και αυτό δηλητηριάζει το νου όλων (όχι μόνο των νεο-ελλήνων αλλά και διαφόρων που μπορούν να επηρεάσουν τους νεο-έλληνες :whistling2: )

Είναι αν το 'μέσο ενημέρωσης' είναι μονόδρομο με ταΐζουν ότι θέλουν.

Αν το ξέρει αυτό κάποιος/α και συνεχίζει να τρώει από εκεί, δεν φταίει πια η Τιβι...

 

Λίγη ώρα Τιβι μου φέρνει πια ναυτία, ακόμα κι αν είναι κάτι όχι απόλυτα χειραγωγικό. Το πρόβλήμα βλέπω είναι ότι αυτή η υγιής απέχθεια προς το δηλητήριο είναι κάτι που αναπτύσσει ο καθένας και η καθεμιά μόνοι τους. Όσο και να φωνάζει κανείς 'πετάξτε την τιβι' οι άλλοι απλά θα γελάνε μέχρι να το δει ο καθένας προσωπικά - αν ποτέ. Αλλιώς το δηλητήριο πιάνει και ο άλλος συνεχίζει να γελά με 'θάνατό' του...

 

Αυτό είναι το πραγματικό 'zeitgeist' και δεν έχει να κάνει με τις 'γραφικότητες' των ομώνυμων ντοκιμαντέρ

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Το Binbir Geçe ήταν καλό. Τουλάχιστον ο πρώτος κύκλος.

 

Το Ezel, δυο επεισόδια που είδα, είχαν Α-ΠΑΙΧ-ΤΗ σκηνοθεσία, περιείχαν σοβαρή ποίηση (οι τούρκοι, πρέπει να το παραδεχτούμε, έχουν γ@μ@τη ποίηση) και κατάφεραν να κάνουν *σχεδόν* σκεπτόμενη σαπουνόπερα (σχήμα οξύμωρον).

 

Χάρη στα τούρκικα σήριαλ γνωρίσαμε υπάρξεις όπως η Nehir Erdogan και η Cansu Dere.

 

Ας πάμε στα κακά.

 

Το κυριότερο κακό είναι που είναι διαποτισμένα από την νοοτροπία των ταινιών του παλιού «καλού» :sick: ελληνικού κινηματογράφου, κοινώς έχουν την ηθική των γιαγιάδων μας (50+ χρόνια πίσω) και ξεβρακώνουν το ποια ακριβώς είναι τα ήδη και της ελληνικής κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο νεοέλληνας δεν χρειάζεται βοήθεια για να σκοτώσει το μυαλό του... τα καταφέρνει μια χαρά μόνος του.

 

Τα σήριαλ απλά είναι βολική δικαιολογία για να φταίει κάποιος άλλος και όχι εμείς. Γιατί εάν δεν είχαμε ήδη σκοτώσει το μυαλό μας δεν θα καθόμασταν με τις ώρες στο χαζοκούτι με τις σαπουνόπερες, ανεξαρτήτως; εάν είναι ελληνικές, λατινοαμερικάνικες, τούρκικες ή ταϊλανδέζικες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Πρώτα απολα να ξεκαθαρίσω κάτι !

 

Δεν είπα να απαγορευτούν τα τούρκικα σήριαλ , είπα να είναι μεταγλωττισμένα στα ελληνικά !

Φανταστείτε κάποτε να βλέπατε πριν 15 χρόνια Εσμεραλντα και Παολινα και να ακούγατε ισπανικά !

 

 

Να που στην μέση ανατολή , άρχισαν να ψυλλιάζονται και να αγανακτούν και αυτοί με τα τουρκικά σήριαλ !

http://www.to-gamato...medium=facebook

 

 

Όταν ένας οργανισμός αποσυντίθεται, "εγκυμονεί"/προσελκύει πάσης φύσεως μικροργανισμούς & σκουλίκια

Και για να μην τρελαθούμε κιόλας , νόμιζα όπως λέει και παραπάνω αυτό ακριβός συμβαίνει !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...